Így vásárolja meg a csődbe ment svájci Credit Suisse bankot a másik svájci UBS

Már legalább szerda óta tartottak a tárgyalások a UBS és a Credit Suisse között, de az események a hétvégén gyorsultak fel igazán. Ennek eredményeként tegnap este bejelentették, hogy a UBS 3 milliárd svájci frankért felvásárolja a Credit Suisse részvényeit.

Így vásárolja meg a csődbe ment svájci Credit Suisse bankot a másik svájci UBS

Ezzel megszűnik a 166 éves bank függetlensége, és beolvad a szintén svájci nagytestvérbe, mely mérlegfőösszeg alapján körülbelül kétszerese. A tranzakció részvénycserével történik, minden 22,48 darab Credit Suisse részvény után jár 1 darab UBS részvény.

A részvényesekkel szemben semmilyen kompenzációra nem számíthatnak azok a kötvénytulajdonosok, akik nagyon speciális, tőkeként viselkedő AT1 (additional tier 1) kötvényt birtokolnak. Ezek tipikusan intézményi befektetők, akik a kötvények megvásárlásával vállalták a kockázatot, hogy a tőkemegfelelés jelentős esésekor, vagy szabályozói döntés esetén elveszíthetik befektetésük értékét. Ez az összeg azonban nem jelentős rendszerszinten.

A lehető legzökkenőmentesebb átállást a svájci jegybank és az állam is támogatja garanciák nyújtásával. A svájci jegybank 100 milliárd értékű extra likviditást hajlandó nyújtani a UBS-nek, az állam pedig 9 milliárd svájci frankig hajlandó viselni a Credit Suisse-től átvett eszközökön esetlegesen keletkező veszteségeket. Mivel a felvásárlás a pénzügyi rendszer stabilitásának erősítése érdekében történik, így kivételesen nincs szükség a részvényesek jóváhagyására és a versenyhatóság sem fogja vizsgálni az összeolvadást. Így heteken belül várhatóan ténylegesen is egyesülhet a két bank. A UBS az eszközök teljes állományát és az ügyfeleket is átveszi.

A tranzakciót az EKB, a BoE, a Fed és az amerikai pénzügyminisztérium is támogatta és helyes döntésnek tartják, ezzel párhuzamosan kiemelve a pénzügyi rendszer stabilitását. Ezzel számos, a Credit Suisse-szel kapcsolatos kérdés végére pont került, ami segíthet csökkenteni az elmúlt időszak bizonytalanságát. A lépést pozitívnak tartjuk a pénzügyi stabilitás egésze szempontjából.

A UBS jelentős szinergiákat vár az egyesüléstől. A mostani tranzakcióval 4-5 helyet lépnek előre az európai banklistán. A UBS komoly tapasztalatokkal rendelkezik az akvizíciók kapcsán, hiszen hosszú fennállása óta már mintegy 370 intézményt vásárolt fel.

Szlovákiában tovább csökkent az ipari termelés

Szlovákiában tovább csökkent az ipari termelés novemberben éves szinten és havi összehasonlításban is - derült ki a szlovák Statisztikai Hivatal (SÚSR) által pénteken ismertetett statisztikákból.
2026. 01. 10. 05:00
Megosztás:

Véget érhet a kókler-korszak a családi házak építésénél

A statisztikák szerint ma Magyarországon tízszer annyi az építtető, mint a megbízható, szakképzett kivitelező. Sokan kellő szaktudás és tapasztalat nélkül vállalnak milliós munkákat, súlyos műszaki hibákat és évekig elhúzódó építkezéseket hagyva maguk után. A szakértő szerint a megoldás a technológia radikális megváltoztatásában, az üzemi előregyártásban rejlik.
2026. 01. 10. 04:00
Megosztás:

Az uniós tanács jóváhagyta a Mercosur kereskedelmi megállapodás aláírását

Az Európai Unió Tanácsa határozatot fogadott el, amelyben a tagországok mezőgazdaságért felelős miniszterei felhatalmazták az Európai Bizottságot az EU-Mercosur partnerségi megállapodás (EMPA), valamint a Mercosur-országokkal tervezett ideiglenes kereskedelmi megállapodás (ITA) aláírására - tájékoztatott az uniós tanács pénteken.
2026. 01. 10. 03:00
Megosztás:

Milyen használt autót vesz ma egy magyar? Mutatjuk!

Tavaly a Datahouse adatai alapján 128 155 használt autó érkezett külföldről, ez 15,5 százalékkal több, mint 2024-ben – közölte a jóautók.hu pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 10. 02:00
Megosztás:

Robban a 2026-os nyugdíj! Van, aki akár 10%-kal többet kap, de miért?

Sokan tartottak a 2026-os nyugdíjváltozásoktól, de a friss szakértői elemzések alapján meglepően jó hírek érkeztek. Nem emelkedik a nyugdíjkorhatár, nem szigorodnak a kedvezmények, sőt: egyesek számára látványosan magasabb nyugdíj jöhet, miközben a munkát vállaló nyugdíjasok helyzete is kedvező marad.
2026. 01. 10. 01:29
Megosztás:

Jó, hogy végre havazik? Elemzés a hótakaró szerepéről a mezőgazdaságban

Magyarországra is megérkezett a hó, amely jelenleg az ország nagy részét kisebb-nagyobb vastagságban borítja. A hónak nemcsak a gyerekek örülnek, hanem agrárszempontból is kiemelt jelentőséggel bír.
2026. 01. 10. 01:00
Megosztás:

Sokkoló riasztás érkezett: –31,5 fokot mértek Magyarországon – ilyen hideg ritkán van!

Dermesztő rekord született hajnalban Magyarországon: a Bükk-fennsíkon, a Vörösmeteor-töbörben –31,5 Celsius-fokot mértek, ami a 2026-os tél eddigi legalacsonyabb hazai hőmérséklete. Az adatot az Északerdő Zrt. speciális mikroklíma-állomása rögzítette.
2026. 01. 10. 00:29
Megosztás:

Digitap ($TAP) árfolyam-előrejelzés: 2,50 dollár lehet a célár, miközben az XRP a 3 dolláros szint visszahódításáért küzd

A kriptovaluta-piac ismét élénkül, és az árfolyammozgások kezdik egyértelműbben kirajzolni az aktuális trendeket. Miközben a nagyobb eszközök a helyreállításért harcolnak, a figyelem megoszlik a bevált, nagy piaci kapitalizációjú tokenek és a gyorsan növekvő új projektek között. Ez az elmozdulás új előrejelzéseket eredményez a teljes piacon.
2026. 01. 09. 23:30
Megosztás:

Zcash összeomlás, Bitcoin tőkeáttétel-csökkentés: megremegett a kriptopiac

A kriptovaluta piac ismét turbulens időszakon megy keresztül: a Zcash teljes fejlesztőcsapatának távozása, a Bitcoin derivatívák nyitott pozícióinak bezuhanása, és a makrogazdasági feszültségek kombinációja jelentős árfolyam-ingadozást okozott. A befektetők fokozott óvatossággal reagálnak, miközben a háttérben zajló stablecoin- és altcoin-fejlemények új irányokat is jelezhetnek a közeljövőre.
2026. 01. 09. 23:00
Megosztás:

Az Erste Group felvásárolta a Santander Bank Polska 49 százalékos tulajdonrészét

Az Erste Group Bank AG sikeresen lezárta a Santander Bank Polska S.A. 49 százalékos többségi részesedésének és a Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. vagyonkezelő 50 százalékos részesedésének felvásárlását a Banco Santander S.A.-tól (Santander Group) - tájékoztatta az Erste Group pénteken az MTI-t.
2026. 01. 09. 22:00
Megosztás:

Kiemelt Hír: Az XRP elérte a 2,27 dollárt az ETF-kereskedési volumen hatására – A Digitap ($TAP) lehet a fizetések valódi jövője?

Az XRP megújult lendülettel kezdte a 2026-os évet. A token 2,27 dollárig emelkedett, ami körülbelül 25%-os növekedést jelent az év első hetében, miközben tovább áramlik a tőke az újonnan indított XRP-alapú tőzsdén kereskedett alapokba (ETF-ekbe).
2026. 01. 09. 21:00
Megosztás:

BÉT: Pozitív hangulatban telt a pénteki kereskedés

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 600,54 pontos, 0,52 százalékos emelkedéssel, 116 510,12 ponton zárt pénteken.
2026. 01. 09. 20:00
Megosztás:

A JPMorgan és a Bitwise szerint a Bitcoin és az Ethereum is erős év előtt áll

Véget érhet a tavalyi kockázatcsökkentési hullám a kriptopiacon – legalábbis így látják a JPMorgan elemzői és a Bitwise vezető befektetési szakemberei. Az év eleji piaci stabilizáció jelei, az ETF-ek áramlásai, és a szabályozói környezet fokozatos javulása mind arra utalnak, hogy a Bitcoin (BTC) és az Ethereum (ETH) újabb lendületet vehet 2026-ban. Vajon tényleg új csúcsok jöhetnek?
2026. 01. 09. 19:30
Megosztás:

NGM: a magyar családok év végén is olcsóbban tankolhattak

Decemberben is teljesült a kormány elvárása, a magyar családok kedvezőbb áron tankolhattak, mint a szomszédos országokban élők, mindkét üzemanyag típus esetén 9 forinttal - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken.
2026. 01. 09. 18:30
Megosztás:

Egy évtized alatt csaknem felére csökkent az alacsony végzettségűek száma

Egy évtized alatt 47 százalékkal csökkent a legfeljebb nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkező emberek száma, a hátrányos helyzetűek középfokú iskolai végzettséghez, illetve szakmai ismeretekhez juthattak - közölte a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken Zalaegerszegen.
2026. 01. 09. 18:00
Megosztás:

Csalók a kasszában - Rekordforgalom és rekordkockázat a magyar pénzforgalomban

Soha nem mozgott még ennyi pénz digitálisan Magyarországon – és soha nem volt ekkora tétje annak, hogy ki, hogyan és milyen védelemmel vesz részt ebben a forgalomban – erről szól majd a 2026. január 28-án, a Thermal Hotel Heliában megrendezésre kerülő Financial Fraud Summit konferencia.
2026. 01. 09. 17:30
Megosztás:

Növelte hitelközvetítéseit és a jutalékbevételeit a DH Group

Az ingatlanközvetítéssel és pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó DH Group csaknem 30 százalékkal növelte hitelközvetítéseit és a jutalékbevételeit 2025 végén - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.
2026. 01. 09. 17:00
Megosztás:

Irán kriptopénzekkel kerüli meg a szankciókat – Új módszerek, növekvő feszültségek

Friss amerikai jelentések szerint Irán Forradalmi Gárdája (IRGC) kriptovaluták segítségével próbálja kijátszani az Egyesült Államok gazdasági szankcióit. A digitális eszközök alkalmazása a védelmi exportban nemcsak technológiai újítás, hanem geopolitikai kihívás is: az ilyen lépések tovább feszíthetik a régió amúgy is törékeny egyensúlyát, miközben komoly figyelmeztetést jelentenek a globális kriptoszabályozás számára.
2026. 01. 09. 16:30
Megosztás:

Így alakult a kiskereskedelmi forgalom hazánkban - elemzés

A KSH ma reggel tette közzé a kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait. Összességében éves alapon 2,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatással igazított adatok szerint, ami némileg elmaradt az általunk várttól.
2026. 01. 09. 16:00
Megosztás:

2026-ra kitekintve: hogyan biztosít napi 5 000 XRP-t a CryptoMiningFirm többdevizás felhőbányászata

A 2026-os évbe lépve, egyre több kriptovaluta-felhasználó nem vár már az árfolyamemelkedésekre, hanem inkább olyan modelleket keres, amelyek napi szinten mérhető hozamokat biztosítanak.
2026. 01. 09. 15:20
Megosztás: