Így vásároljuk meg első ingatlanunkat!

Két éve folyamatosan újratervezünk. Vagy éppenséggel újrakezdünk. Sokak torpantak meg éppen életük egy-egy nagy fontos lépése előtt a pandémia miatt, viszont az idő előrehaladtával megszokták az emberek a járványt, amely a mindennapjaink része lett, talán bízhatunk abban, hogy a világ több országát követve lépésenként nálunk is el lehet búcsúzni a korlátozásoktól és egyre több dolog kerül vissza a régi kerékvágásba.

Így vásároljuk meg első ingatlanunkat!

Akinél az a bizonyos említett megtorpanás éppen akkor történt, amikor élete első ingatlanvásárlására készült, annak most értelemszerűen új körülményeket is figyelembe kell vennie. Leginkább azt, hogy addig érdemes vásárolni, amíg a piac még nem talált 100 %-osan magára, mert egyértelműen kijelenthető, hogy a budapesti ingatlanárak még mindig nincsenek a 2019-es szinten.

„Azt gondolom, hogy még mindig elég sok jó lakás van a piacon” - kezdi Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője. - „A belvárosi ingatlanpiacon a járvány okozta válság ellenére azért folyamatos volt a kereslet-kínálat, és bár a tranzakció számok kétségkívül csökkentek, ez nem fog sokáig így maradni. Amint vége lesz a járványnak, ismét megjelennek majd a külföldi befektetők, és a leginkább értékálló befektetést, az ingatlanvásárlást fogják választani (különösen igaz ez a belvárosban). Ez pedig egészen biztosan magával hoz egy nagyobb mértékű áremelkedést, és nem lesz egyszerű jó áron első lakáshoz jutni.”

Az első ingatlan megvásárlásánál kétféle gondolkodásmód létezik. Mivel általában ilyenkor korlátozott anyagiak állnak rendelkezésre, valamilyen területen kompromisszumot kell hoznia a vásárlónak. Általában a legtöbben ilyenkor inkább a lokációval kapcsolatban engedik el korábbi elképzelésüket, és inkább arra törekednek, hogy a lakás jó életteret biztosítson jónéhány évre, amíg esetleg lesz mód továbblépésre.

A szakértő inkább a másik utat javasolja. Úgy véli, szerencsésebb választás, ha a lakás a későbbi terveket próbálja segíteni, így legyen inkább nagyon jó, frekventált helyen, prémium lokációban, viszont esetleg méretében, adottságaiban legyen szerényebb, mint az eredeti elképzelés. Ha így választunk, nagyobb esélyünk van rá, hogy az ingatlan megőrzi az értékét, és pár év múlva jóval drágábban értékesíthető, ezáltal hozzásegíti tulajdonosát álmai otthonának megvásárlásához, amellyel akár hosszabb távra is lehet tervezni.

„Mi mindenképpen azt tanácsoljuk, hogy ne csak a lakás nagyságára, beosztására koncentráljon az első lakás vásárlója. Legalább annyira fontos szempont, hogy milyen környéken található az ingatlan. Az értékmegőrzés, sőt értéknövekedés szempontjából egy kisebb, de jobb helyen levő lakás lényegesen jobb választás lehet” - teszi hozzá Ben-Ezra Orran. -„A járvány időszaka most egyértelműen bebizonyította, hogy a jó helyen lévő lakások még válság idején is könnyen értékesíthetőek, akár szükségből, kényszerből, akár más lakhatási elképzelések, költözési szándék miatt történik. Ingatlanspecialistaként azt mondom, inkább legyen a lakás picit kisebb, de jó elhelyezkedésű.”

A Central Home szakértője szerint, ha valaki mégis inkább méretben ragaszkodik egy nagyobb lakáshoz, akkor viszont mindenképpen figyeljen arra, hogy az adott területen várhatóan történjen valami a következő években. Ahol még sok a szabad telek, ott a következő években egészen biztosan fejlődik az infrastruktúra, s az új beépítések a régebbi ingatlanok árát is feljebb húzzák. Ha úthálózat, sportlétesítmény, egészségügyi központ, vagy oktatási intézmény épül majd a közeljövőben a környéken, akkor ezek a beruházások is feltehetőleg növelik majd a terület értékét és a környék négyzetméter árait.

Ugyancsak járható út lehet az is, hogy ha elsőre egy kisebb ingatlant veszünk, amely kevésbé felel meg jelenlegi céljainknak, viszont frekventált helyen van, és jó áron bérbeadható. A bérleti díj nagyobb részéből pedig kigazdálkodható egy albérlet, amely rendelkezik a vágyott paraméterekkel. A piaci viszonyokat figyelve kivárható az időpont, amikor a bérbeadott ingatlan jelentős hozammal eladható, s ekkor van mód már egy nagyobb ingatlan megvásárlására is.

Mivel az első saját ingatlan megvásárlása mindenki számára komoly esemény, érdemes mindent jól mérlegelni, s az összetett döntési folyamathoz akár szakértői segítséget is igénybe venni. Ha van kiszemelt környék, akkor ne habozzunk megkeresni a helyi specialistát, mert egy hiteles, jónevű ingatlanközvetítő nagyon sokat tud könnyíteni ezen a bonyolult, gyakran rejtett csapdákkal tűzdelt folyamaton. Ez máskor sem árt, de a tapasztalatok szerint ebben az esetben szinte elengedhetetlen.

Magyar Péter húga felfüggeszti bírói tevékenységét

Felfüggeszti bírói tevékenységét Magyar Péter leendő miniszterelnök húga testvére és férje kormányzati megbízatásának idejére. Ezt a Tisza Párt elnöke jelentette be a Facebook-oldalán közzétett pénteki ünnepi köszöntőjében.
2026. 05. 02. 09:00
Megosztás:

Magyar vállalat fejleszthet Hold körüli pályára szánt műholdat

A REMRED Technológia Fejlesztő Zrt.-t kérte fel az Európai Űrügynökség (ESA) arra, hogy egy konzorcium vezetőjeként irányítsa a MoonRAD nevű kutatási projektet az ügynökség holdprogramjában – közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 02. 08:00
Megosztás:

Energiatároló beruházás valósult meg Baracskán

Lezárult a RackaLit Kft. baracskai energiatároló projektje (RRF-6.5.1-23-2024-00072), amely a Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv keretében valósult meg. Az elkészült rendszer a napenergia-termelés időbeli kiegyensúlyozását szolgálja: a megtermelt, de azonnal fel nem használt villamos energiát tárolja, és későbbi felhasználásra teszi elérhetővé.
2026. 05. 02. 07:00
Megosztás:

Választás 2026 - Jogerős az országgyűlési választás eredménye

Jogerőssé vált az április 12-ei országgyűlési választás eredménye, miután a Kúria a választás országos listás eredményét megállapító határozat ellen benyújtott két jogorvoslati kérelmet elutasította pénteken.
2026. 05. 02. 06:00
Megosztás:

Rekordárbevétel után osztalékfizetésről döntöttek a Pensum Group közgyűlésén

Megtartotta éves rendes közgyűlését a munkaerő-kölcsönzői piacon meghatározó szerepet betöltő Pensum Group Nyrt., melyen a tulajdonosok részvényenként 8 forintos osztalék kifizetéséről döntöttek a 2025-ös év eredménye alapján. A Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában jegyzett társaság tavaly 8,9 milliárd forintra növelte árbevételét, adózott eredménye 68 millió forint volt.
2026. 05. 02. 05:00
Megosztás:

Drágulhat a nyaralás idén, de nincs ok pánikra: így alakul a nyári szezon a kerozinválság miatt

Az elmúlt hetekben látványosan nőtt a bizonytalanság az utazók körében, miután a kerozinválság hírei elárasztották a médiát és a közösségi felületeket. Sokan attól tartanak, hogy idén ellehetetlenül a nyaralás, vagy akár tömeges járattörlések jöhetnek. A valóság azonban jóval árnyaltabb: a helyzet komoly, de korántsem indokolja a pánikot. Aki jó áron, jó minőségű nyaralást szeretne, annak idén különösen fontos az előre foglalás, mert a last minute egyre inkább csak a maradék lehetőségekről szól.
2026. 05. 02. 04:00
Megosztás:

390 milliós osztalék jön az Amixa Holdingnál

Nagyvonalú osztalékkal kedvez részvényeseinek az Amixa Holding: a BÉT Standard kategóriájában jegyzett társaság közgyűlése közel 390,2 millió forint osztalék kifizetéséről döntött. A részvényenkénti 30 forintos osztalék önmagáért beszél: a Foodnet-akvizíció rövid idő alatt termőre fordult, az Amixa pedig ennek eredményét most közvetlenül is megosztja a részvényeseivel.
2026. 05. 02. 03:00
Megosztás:

NAV közlemény: a bútor adóköteles ha eladjuk a lakást!

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) legutóbbi tájékoztatójában egy olyan lakásértékesítési szabályra irányította rá a figyelmet, amelyről sokan megfeledkeznek. Ingatlan eladásakor ugyanis nem kizárólag a lakás értékesítéséből keletkezhet adófizetési kötelezettség, hanem akkor is, ha az eladó külön megállapodás alapján értékesíti a bútorokat, háztartási gépeket vagy egyéb berendezési tárgyakat. A NAV szerint ez a szabály sokak számára nem ismert, ezért az adóbevallás elkészítésekor könnyen előfordulhatnak hibák.
2026. 05. 02. 02:00
Megosztás:

Megszűnik a Messenger üzenetküldő - a Facebook döntése végleges

A különálló Messenger asztali alkalmazás Windowsra és macOS-re már nem elérhető. A Meta saját súgóoldala jelenleg is azt írja, hogy a Messenger desktop app Macre és Windowsra „no longer available”, számítógépen pedig a Facebook üzenetek oldalát kell használni.
2026. 05. 02. 01:00
Megosztás:

A szakszervezetek dolgozóbarát törvényeket fognak követelni az új kormánytól

Dolgozóbarát törvényeket fognak követelni a szakszervezetek az új kormánytól - mondta a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke a munkásmozgalom budapesti emlékkövénél tartott rendezvényen pénteken.
2026. 05. 02. 00:05
Megosztás:

Csökkenti az olajárakat az Egyesült Arab Emírségek kilépése az OPEC-ből

Londoni iparági elemzők szerint középtávon csökkenti a világpiaci olajárakat az Egyesült Arab Emírségek kilépése a Kőolajexportáló Országok Szervezetéből (OPEC) és a bővebb OPEC+ szerveződésből.
2026. 05. 01. 23:00
Megosztás:

A lengyel elnök új alkotmány kidolgozását kezdeményezi

Új lengyel alkotmány kidolgozását kezdeményezi Karol Nawrocki lengyel elnök, az erre hivatott tanács első tagjait a május 3-i állami ünnepen, az alkotmány napján nevezik ki - jelentette be pénteken Rafal Leskiewicz lengyel államfői szóvivő.
2026. 05. 01. 22:00
Megosztás:

Nem fizet osztalékot a 4iG Nyrt. 2025-ös eredménye után

Nem fizet osztalékot a 4iG Nyrt. 2025-ös eredménye után, a közgyűlés csütörtökön úgy határozott, hogy a vállalat adózott eredményének egésze kerüljön az eredménytartalékba - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 05. 01. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint pénteken

Erősödött a forint pénteken délután a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 05. 01. 20:00
Megosztás:

Erős Bitcoin-lendület hajtotta az amerikai ETF-beáramlásokat áprilisban

Április újabb fontos fordulópontot hozott az amerikai kripto ETF-piacon: a Bitcoin árfolyamának látványos erősödése mellett a befektetői érdeklődés is érezhetően megugrott. A spot Bitcoin ETF-ekbe érkező friss tőke idén eddig nem látott szintre emelkedett, miközben az Ether, az XRP, a Solana és a Dogecoin alapok is jelezték, hogy a kriptovaluta ETF-ek iránti kereslet nem kizárólag a Bitcoinra korlátozódik.
2026. 05. 01. 19:00
Megosztás:

Csapadékos májust remélnek a gabonatermesztők

Nem kedvez az időjárás a szántóföldi növényeknek, de a következő hetekben egy nagyobb csapadék még sokat segítene - mondta az MTI-nek a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke.
2026. 05. 01. 18:00
Megosztás:

Várakozásokon felül nőtt a magyar és a német gazdaság is

2026 I. negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye a KSH első becslése szerint az előző év azonos időszakához képest 1,7%-kal bővült a nyers adatok és a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint egyaránt, ami érdemi gyorsulást jelent a 2025 második felében látott, stagnálás közeli növekedési ütemhez képest.
2026. 05. 01. 17:00
Megosztás:

Visszafogottabb munkáshitelesek, felfelé menetelő személyi kölcsönösök

A munkáshitelek iránti érdeklődés az idei év elején mérséklődött a tavalyi, bevezetési év kiugró szintjéhez képest, miközben a személyi kölcsönök piaca tovább bővült – derül ki a K&H a munka ünnepe alkalmából készített összeállításából, amelyben a legnépszerűbb szabad felhasználású hitelek szegmensét mutatja be. A pénzintézetnél a folyósított munkáshitelek összege a felére csökkent, a személyi kölcsönök összege ugyanakkor közel 49 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
2026. 05. 01. 16:00
Megosztás:

Az olasz kormány meghosszabbította az üzemanyagok jövedéki adója csökkentését

További huszonegy nappal meghosszabbították az üzemanyagokra literenként kivetett jövedéki adó csökkentését - jelentette be az olasz miniszterelnöki hivatal a csütörtök esti kormányülésre hivatkozva.
2026. 05. 01. 15:00
Megosztás:

Ankara is felkerült a WIzz AIr térképére

A Wizz Air, Közép-és Kelet-Európa piacvezető légitársasága közvetlen járattal köti össze a török és a magyar fővárost április 29-től, tovább bővítve a két ország közötti légi összeköttetést. A légitársaság eddig Isztambulba, valamint a nyaralók körében kiemelten népszerű Antalyába közlekedett a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről, most szerdától pedig hetente három alkalommal már Ankara is közvetlenül elérhető.
2026. 05. 01. 14:00
Megosztás: