Indul a sencseni repülőjárat

Újabb légijárat indul Magyarország és Kína között, így idén júniustól immár egy hetedik kínai nagyváros, Sencsen is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, ahova hetente két járat is fog közlekedni - jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Pekingben.

Indul a sencseni repülőjárat

A tárcavezető a Vang Veng-tao kínai kereskedelmi miniszterrel folytatott tárgyalását követően közölte, hogy új közvetlen légi összeköttetés jön létre a két ország között, júniustól Budapest és Sencsen között heti két járat fog közlekedni.

"Ez azt jelenti, hogy júniustól tehát hét kínai város lesz elérhető közvetlen légijárattal Budapestről, 19-re nő a légijáratok száma hetente, ez már másfélszer annyi, mint a Covid előtti időszakban volt, és jóval több, mint bármely más közép-európai repülőtér, illetve város elérhetősége Kínából" - mutatott rá.

"A két ország közötti összeköttetések tovább bővülnek, és ezáltal még jobb feltételeket biztosítanak a kereskedelmi-gazdasági együttműködés fejlesztésének" - tette hozzá.

Mindössze előző nap jelentették be, hogy idén nyártól Hszian is közvetlenül elérhető lesz Budapestről, nem sokkal korábban pedig a járatindítást Kuangcsouba.

Szijjártó Péter, aki a nap folyamán helyi hivatali partnerével, Vang Jivel is találkozni fog, a magyar-kínai gazdasági vegyes bizottság ülése után megállapította, hogy mindkét fél rendkívül sokat profitált máris abból az együttműködésből, amelynek fejlesztésén keményen dolgoztak az utóbbi másfél évtizedben.

"Ez a kölcsönös előnyöket hozó kínai-magyar együttműködés a világos bizonyíték arra, hogy az Európai Unió hatalmas hibát követ el akkor, amikor Kínát, a Kínával való együttműködést egyfajta veszélyként állítja be" - jelentette ki.

"Mi nem veszélyként, nem is kockázatként tekintünk a Kínával való együttműködésre, hanem hatalmas esélyként. Hatalmas esélyként, hogy a magyar gazdaság növekedését újabb dimenzióba, egy magasabb szintre léptessük" - folytatta.

"Ezért ellenzünk minden olyan európai megközelítést, amely Kínát veszélyként próbálja beállítani, (.) amely korlátozni kívánja a Kínával való együttműködést, és ellenzünk minden olyan eljárást az Európai Unió részéről, amely az európai-kínai gazdasági együttműködést elnehezítené. Ezért ellenezzük azokat a tervezett eljárásokat is, amelyeket az Európai Unió a kínai elektromos autóipari szektorral szemben kíván megindítani" - sorolta.

Majd leszögezte, hogy a jelentős változásokat hozó új világgazdasági korszakban fontos lenne a szoros, eredményes, kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködés az EU és Kína között.

A miniszter emlékeztetett, hogy tavaly a kelet-ázsiai országból érkezett a legtöbb beruházás hazánkba, és jó hírnek nevezte, hogy Peking továbbra is támogatja a vállalatokat a magyarországi megjelenésben.

"Mi pedig Magyarországon minden feltételt biztosítunk ahhoz, hogy ezen kínai vállalatok beruházásai gyorsak, sikeresek lehessenek. Természetesen ugyanígy biztosítjuk ezeket a körülményeket minden, Magyarországon beruházó vállalatnak, függetlenül attól, hogy honnan érkeznek" - emelte ki.

Illetve arról a megállapodásról is beszámolt, amelynek értelmében a kínai kormány támogatja a magyar vállalatok széles körű piacra lépését az országban.

Ennek kapcsán elmondta, hogy egy magyar cég egészségügyi diagnosztikai eszközök előállításába kezd Kínában az idei év második felében, miközben a gyógyszeriparban is hangsúlyos hazánk jelenléte, amit jól demonstrál, hogy a Richter két év alatt több mint 20 százalékkal növelte itt a bevételét.

Rámutatott, hogy a közép-európai államok közül Magyarország rendelkezik a legtöbb élelmiszeripari exportengedéllyel a fontos felvevőpiacnak számító Kína irányába, a kivitel pedig lehetőségeket biztosít a magyar élelmiszeripar további fejlesztéséhez.

Továbbá közölte, hogy most megállapodás született a regionalizációs egyezményről szóló tárgyalások megkezdéséről, így a madárinfluenza vagy sertéspestis kitörés esetében az importtilalom csak az adott térségre vonatkozna, az ország más részeiből továbbra is zavartalanul lehetne exportálni baromfi- és sertéstermékeket Kínába.

Végezetül tudatta, hogy később kínai vállalatvezetőkkel is találkozni fog, és ezáltal remélhetőleg újabb magyarországi beruházásról tud majd hírt adni.

Az ukrán a választásokhoz legalább hatvan napnyi tűzszünet kell

Legalább hatvan napig tartó tűzszünetre van szükség ahhoz, hogy Ukrajnában módosítani tudják a választási törvényt, és megszervezzék a választási kampányt a hadiállapot alatt vagy annak megszűnte után - jelentette ki Olekszandr Kornyijenko, az ukrán parlament első alelnöke kedden az Ukrinform állami hírügynökségnek adott nyilatkozatában.
2026. 02. 19. 06:00
Megosztás:

Teljes körű útfelújításokra készül a Magyar Közút

A burkolathibák javítása folyamatos, és ha az időjárás engedi, hamarosan elkezdődhetnek a teljes körű útfelújítási munkák is - közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 19. 05:30
Megosztás:

Kormányzati hátszél 4300 új lakásnak: nyomás alá helyezhetik a használt ingatlanok eladóit is

Jelentősen bővülhet az új lakások kínálata, miután több lakásberuházás kap kiemelt státuszt - derül ki az ingatlan.com elemzéséből, amit a társadalmi vitára bocsátott rendelettervezethez kapcsolódóan készített az ingatlanhirdetési portál. Az érintett tizenegy fejlesztés keretében közel 4300 lakás épülhet meg. A kiemelt projektek közül több beruházás rozsdaövezeti besorolást kapott, ami további kedvezményeket jelenthet a vevők számára, mert ők vissza tudják igényelni az új lakások 5 százalékos áfáját is.
2026. 02. 19. 05:00
Megosztás:

3+1 kiberbiztonsági részvény, amely akár 30%-kal is felértékelődhet a következő hónapokban

A Morgan Stanley előrejelzése szerint a jelenleg 270 milliárd amerikai dollárra becsült globális kiberbiztonsági piac az előttünk álló években mintegy 12 százalékkal bővülhet évente, többek között a digitalizáció, a felhőszolgáltatások és a generatív AI gyors ütemű terjedése, illetve az egyre fokozódó geopolitikai feszültségek okán. Ennek köszönhetően a kiberbiztonsági szektor részvényei között számos jó befektetési lehetőség azonosítható - mondja Zakár Tivadar, az Univerz Invest Zrt. befektetési igazgatója. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a kiberbiztonsági részvények volatilitása magasabb, mivel a szektor jelentős részben növekedési cégekből áll, ezért szelektív megközelítésre van szükség és nagyon fontos a jó beszállási pontok kivárása - mutat rá a szakember, aki három globális cég részvényei mellett egy hazai vállalat papírjára is felhívja a befektetők figyelmét.
2026. 02. 19. 04:30
Megosztás:

Munkavállalói elégedetlenségtől tartanak a cégek, egy kutatás szerint jogosan

A 2026 nyarán életbe lépő EU-s bértranszparencia-kötelezettség jelentősen felrázza a magyar munkaerőpiacot, mégis a hazai vállalatok jelentős része nincs felkészülve a változásra. A Jobtain friss, HR vezetők és döntéshozók körében végzett kutatása rávilágít: a cégek túlnyomó többsége tud ugyan az új szabályozásról, de csak kevesen értik pontosan, milyen mélyreható hatásokkal jár majd a bérstruktúrára, a kultúrára és a működésre. „A bértranszparencia nem adminisztratív feladat, hanem kultúraváltási kényszer, amit nem elég HR szinten kezelni” – fogalmaz Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője.
2026. 02. 19. 04:00
Megosztás:

A magyarok nem cserélgetik a bútoraikat – tudatos, hosszú távra tervező piac rajzolódik ki a JYSK kutatásából

A magyar bútorvásárlási piac stabil, kiszámítható és kifejezetten tudatos: a vásárlók többsége nem impulzusból dönt, hanem előre tervez, személyesen vásárol és addig használja bútorait, amíg azok el nem használódnak. Többek között ez derül ki abból az országos, reprezentatív felmérésből, amely a JYSK megbízásából készült és a hazai bútorvásárlási és lakberendezési szokásokat vizsgálta.
2026. 02. 19. 03:30
Megosztás:

Az év elején átlagosan mintegy 6 százalékkal emelték a fizikai dolgozók bérét

2025 decemberéhez képest idén januárban átlagosan 5,9 százalékkal emelkedett a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 5 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. A fizikai dolgozók 21 százaléka részesült 10 százalék feletti béremelésben, miközben 36 százalékuknak nem változott a bére az előző hónaphoz képest.
2026. 02. 19. 03:00
Megosztás:

Több mint 20 ország vezetője vesz részt a Béketanács első ülésén

Több mint 20 ország vezetője vesz részt a Béketanács első ülésén Washingtonban csütörtökön - közölte a Fehér Ház szóvivője szerdán.
2026. 02. 19. 01:30
Megosztás:

Igazságosabb útdíjrendszer, kevesebb áthaladó kamionforgalom

Az elmúlt időszakban több egyeztetést folytattunk a szakmai és logisztikai érdekképviseleti szervezetekkel az útdíjrendszer átalakításáról. Megdöbbentő és elfogadhatatlan, hogy egy zártkörű tárgyalásról illetéktelen hangfelvétel készült. Ez aláássa a bizalmat és a korrekt együttműködés alapját. Az egyeztetéseket ilyen körülmények között nem folytatjuk tovább - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 19. 00:30
Megosztás:

Piaci részesedése megtartásában bízik a Peugeot 2026-ban Magyarországon

A Peugeot, a Stellantis csoport legtöbbet értékesített márkája 546 ezer autó eladásával 2025-ben még mindig a 8. helyet foglalta el az európai újautó-piacon, miközben egymás után érkeznek a kínai szereplők; a piaci részesedés megtartása az idén sokrétű kihívások elé állítja a francia eredetű márkát - erről beszélt Rémi Gábor, a Peugeot márkaigazgatója szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.
2026. 02. 19. 00:05
Megosztás:

A Biggeorge Property vásárolja meg az egykori Árpád Kórház ingatlanát

A Biggeorge cégcsoporthoz tartozó egyik ingatlanalap nyerte meg a múlt hónapban lezajlott nyílt elektronikus árverést, melynek eredményeként a fejlesztő tulajdonába kerül a 4. kerületi Árpád Kórház emblematikus épülete a hozzá tartozó telekkel együtt.
2026. 02. 18. 23:30
Megosztás:

Miskolc többségi tulajdonába került a Diósgyőri Acélművek területe

Tóth-Szántai József (Pont Mi Egyesület - Fidesz-KDNP) polgármester aláírta azokat a szerződéseket, amelyek eredményeként Miskolc többségi tulajdonába került a Diósgyőri Acélművek (DAM) egykori területe - tájékoztatta a város önkormányzatának sajtóosztálya szerdán az MTI-t.
2026. 02. 18. 23:00
Megosztás:

Az EU több mint 81 millió eurós humanitárius támogatást nyújt a Kongói Demokratikus Köztársaságnak

Az Európai Bizottság több mint 81 millió euró humanitárius támogatást mozgósít a kelet-kongói fegyveres konfliktus súlyosbodása miatt, amely az afrikai Nagy Tavak térségében újabb humanitárius válsághullámot indított el - közölte szerdán a brüsszeli testület.
2026. 02. 18. 22:30
Megosztás:

Az agrárszakképzés is nagy hangsúlyt fektet az öntözésfejlesztésre

Az élelmezésbiztonság megőrzésére és a klímaváltozás következményeire is fel kell készíteni a fiatalokat, éppen ezért valósítanak meg öntözésfejlesztési beruházásokat az agrárszakképzési intézmények - jelentette ki Hubai Imre, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára Kenderesen, az Alföldi Agrárszakképzési Centrum projektnyitó rendezvényén, szerdán a szaktárca közleménye szerint.
2026. 02. 18. 22:00
Megosztás:

A KKV kapacitásbővítő támogatás 3.0 program hatására csaknem 2000 új munkahely jöhet létre

Csaknem 2000 új munkahely jöhet létre a következő időszakban a KKV kapacitásbővítő támogatás 3.0 programnak köszönhetően - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán.
2026. 02. 18. 21:30
Megosztás:

GVH-elnök: „Lecsapunk a kartellezőkre!

2025-ben 18 kartell eljárás volt folyamatban, amelyekben 1800 tendert vizsgál a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) – emelte ki Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (HBKIK) évnyitó szakmai konferenciáján, Debrecenben. A GVH elnöke leszögezte, hogy a nemzeti versenyhatóság könyörtelenül fellép a versenykorlátozó megállapodásokkal szemben. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az ajánlatkérők szerepe kiemelt jelentőségű a közbeszerzési kartellek feltárásában, illetve hatásosak az egyajánlatos közbeszerzések visszaszorítását célzó intézkedések.
2026. 02. 18. 21:00
Megosztás:

Mi lesz Magyarország kőolajellátásával?

Magyarország kőolajellátása továbbra is biztonságban van, ugyanis hazánk 96 napra elegendő stratégiai tartalékkal rendelkezik, s ha Horvátország eleget tesz az európai szabályoknak, akkor március közepétől elérhetővé válik a tengeri útvonalon érkező orosz kőolaj is - erősítette meg Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca közlése szerint szerdán Budapesten.
2026. 02. 18. 20:30
Megosztás:

2030-ra megújult pályán, új járművekkel utazhatnak a HÉV-utasok

Megújult pályán, új járművekkel utazhatnak a HÉV utasok 2030-ra - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 02. 18. 20:00
Megosztás:

Négymillióval csökkent Románia népessége

Románia állandó népessége több mint négymillió lakossal csökkent a rendszerváltás óta eltelt 35 évben, és a fogyás csaknem kétharmada az elvándorlásnak tulajdonítható - közölte kedden Tudorel Andrei, a statisztikai intézet (INS) elnöke az INS egy átfogó elemzését ismertetve.
2026. 02. 18. 19:30
Megosztás:

A horvát kormány szabályozta a polgári szolgálat feltételeit és díjazását

A horvát kormány rendeletben határozta meg a katonai alapkiképzés alternatívájaként választható polgári szolgálat részletes feltételeit és díjazását.
2026. 02. 18. 19:00
Megosztás: