Itt NAV 2025-ös ellenőrzési terve – kik számítsanak NAV ellenőrzésre?

Megjelent a NAV 2025-ös ellenőrzési terve, amelyben az előző évhez hasonlóan kiemelt szerepet kap a differenciált, kockázati alapú megközelítés. A NAV tovább finomítja az ellenőrzésre kiválasztás folyamatát a rendelkezésére álló hatalmas adatvagyon és a mesterséges intelligencia alkalmazásával, és ezek alapján az adózók jogkövetési hajlandósága szerint választja ki az ellenőrzés típusát, amely lehet az újdonságként megjelenő adategyeztetési eljárás, illetve a korábbi években is már előszeretettel alkalmazott támogató eljárás, jogkövetési vizsgálat, illetve adó- vagy vámellenőrzés. A NAV továbbra is támogatja az adókötelezettségek teljesítésére törekvő, együttműködő adózókat, ugyanakkor kíméletlenül, azonnali szigorral csap le a csalárd tevékenységet folytatókra. A részleteket a Jalsovszky Ügyvédi Iroda segítségével ismertetjük.

Itt NAV 2025-ös ellenőrzési terve – kik számítsanak NAV ellenőrzésre?

A nemzetgazdaság motorját képező adózók: transzferár és adókedvezmények

A korábbi évekhez hasonlóan idén is kiemelt jelentőségű lesz a legnagyobb adóteljesítményű adózók ellenőrzése, különösen az adókedvezmények, a társasági adóalap növelő és csökkentő tételek helyes megállapítása, a rehabilitációs hozzájárulás kötelezettség helyes teljesítése, valamint az adómentes kifizetések elszámolása kapcsán. 
Nem ússzák meg az idei évet a kapcsolt vállalkozások sem az egymás közötti ügyletek során alkalmazott árak vizsgálata kapcsán. 

Továbbélések és újdonságok 

A 2025-ös ellenőrzési terve számos folytonossági elemet tartalmaz a korábbi évekhez képest. Így biztosan számíthatnak adóellenőrzése a több éve tagi kölcsönből működő társaságok, a levontható áfát évek óta folyamatosan görgető vállalkozások, a megalakulást követő egy éven belül kiugró forgalomnövekedést mutató vállalkozások, továbbá a (használt) gépjármű kereskedők, a vagyonvédelmi tevékenységet folytatók, a számítástechnikai és telekommunikációs termékekkel kereskedők, az internetes tartalomszolgáltatók, a zöldség-gyümölcs kereskedők, vagy éppen építőipari tevékenységet folytatók.

Újdonság ugyanakkor a korábbi évekhez képest, hogy 2025-től a NAV célkeresztjébe kerülnek a külföldi és belföldi e-kereskedelmi platformok üzemeltetői, illetve az ezen felületeken értékesítők, valamint a termékimportra irányuló tevékenységet végzők is.

Szintlépés a digitalizációban

Nem elég, hogy 2024-ben a NAV megalapította a Mesterséges Intelligencia Munkacsoportját, amely az óriási mennyiségű adatvagyonban rejlő lehetőségek kiaknázását támogatja, a munkacsoport (újabb) feladata lesz az ellenőrzésre történő kiválasztási munka fejlesztése is.

A NAV idén is folyamatosan monitorozza az online pénztárgépekből érkező adatokat és áfabevallások közötti eltéréseket, valamint vizsgálja az áruk útját az KÁER rendszerből érkező adatok alapján, illetve vizsgálja az online számlaadatok és a bevallások egyezőségét, nem beszélve a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központtól kapott adatokról.

Újdonság, avagy újabb szintlépés a digitális környezetben az azonos tevékenységi körbe tartozó, illetve azonos földrajzi elhelyezkedéssel rendelkező vállalkozások forgalmi adatainak tetszőleges időszakra vonatkozó összehasonlítása, az ún. településkontroll elvégzése, mellyel lehetőség lesz az átlagtól jelentősen elmaradó gazdálkodók ellenőrzésre történő kiválasztása. Így lassan már senki sem maradhat a NAV radarja alatt.

A kezelőszemélyzet nélküli automaták működtetésének ellenőrzése is új területként jelenik meg, amely során a NAV ellenőrzést indíthat olyan helyszíneken, amelyeknél reális esély van arra, hogy a NAV-hoz teljesített adatszolgáltatás sérülhet.

Új eljárás – az adatok egyeztetése a nagyobb pontosságért

A 2025-ös év egyik legjelentősebb újítása a NAV ellenőrzési gyakorlatában az ún. adategyeztetési eljárás bevezetése. Az új jogintézmény célja, hogy a NAV által észlelt adatellentmondásokat még az előtt rendezze, hogy azokból hagyományos adóellenőrzés vagy jogkövetési vizsgálat lenne. 

Ezen eljárás során lényegében arról van szó, hogy ha a NAV kockázatelemző rendszerei eltérést találnak az adózó által benyújtott bevallások, adatszolgáltatások és a NAV rendelkezésére álló adatok között, akkor a NAV egy hivatalos adategyeztetési eljárást indít, amelyben értesíti az adózót az ellentmondásról, és lehetőséget ad számára, hogy ezt önként feloldja. 

„Nem érdemes ugyanakkor a NAV felhívását félvállról venni, mert ha az adózó nem reagál időben, úgy automatikusan 300 ezer forintos mulasztási bírsággal találja szembe magát, ráadásul még ellenőrzés megindítására is sor kerülhet” – hívja fel a figyelmet a Jalsovszky szakértője. 

Bizalmatlanság a bizalmi vagyonkezeléssel érintettek tekintetében

Az elmúlt években gomba mód megszaporodtak a bizalmi vagyonkezelések és az ezek köré épülő struktúrát. A NAV-ot a bizalmi vagyonkezelések népszerűsége kíváncsivá tette, így vizsgálatra számíthatnak a vagyonkezeléssel érintett szereplők, egyrészt a jogszabályi rendelkezések megkerülésének vizsgálata, másrészt a vagyonrendeléssel megvalósított fedezetelvonás feltárása, megszüntetése kapcsán. 

Egyszerűsített foglalkoztatás, több vizsgálat

Bevett foglalkoztatási forma az ún. egyszerűsített foglalkoztatás, de ennek megvan vagyis meglesz az ára. 2025-ben ugyanis ellenőrzésre számíthatnak azok az adózók is, akik rendszeresen foglalkoztatnak egyszerűsített foglalkoztatás keretében munkavállalókat, de azonos időszakra a járulékbevallási kötelezettségüknek nem tesznek eleget, vagy a bevallásban az egyszerűsített munkavállalókat nem szerepeltetik. 

A költségvetés fokozott védelme – vagyonvédelem és vagyonvisszaszerzés 

„Az ellenőrzési terv alapján még inkább azt látszik kibontakozni, hogy a NAV 2025-ben az összes rendelkezésre álló eszközt beveti az adócsalások feltárására és megszüntetésére” – véli Bereznai Henrik. Ennek keretében – akár nemzetközi adatok bevonásával – kockázatelemzési eljárást folytat le, majd ezt követő szegmentáción alapuló eljárás következik, ahol a kockázat szintje és az adózói magatartás alapján kiválasztják az ellenőrzés típusát, illetve ideiglenes biztosítási intézkedések esetén vagyonok zárolására, végső eszközként pedig végrehajtási eljárások megindítására, illetve büntetőeljárások kezdeményezésére is sor kerülhet. 

Bevetésen a társhatóságok is

A költségvetési érdekek védelmében a NAV idén még szorosabban együttműködik az egyes társhatóságokkal az ellenőrzések során és igyekszik ebből az együttműködésből fakadó szinergiákat kihasználni. Így például a NAV és a Munkaügyi Felügyelet közösen tart rajtaütésszerű ellenőrzéseket építkezéseken, vendéglátóhelyeken, vizsgálva a feketefoglalkozástatást és az adókötelezettségek teljesítésének elmulasztását. 

A NAV szoros együttműködésre törekszik a rendőrséggel és a Nemzeti Nyomozó Irodával a szervezett áfakijátszásra specializálódott hálózatok felszámolása ellen.

Nem jó üzlet az adóparadicsom 

Szintén a költségvetési kockázatok limitálása érdekében a NAV figyelembe veszi az EU és az OECD adóelkerülés elleni irányelveit és ennek keretében adóellenőrzésre számíthatnak azok, akik adózási szempontból nem együttműködő országokkal állnak kapcsolatban, és onnan szereznek nyereséget. 

Kriptoforradalom Washingtonból – Az USA elkezdi beépíteni a digitális eszközöket a pénzügyi rendszerébe

Az Egyesült Államok kriptoval szembeni hozzáállása gyökeresen megváltozott. A Trump-adminisztráció visszatérésével már nem az a kérdés, hogy a digitális eszközöknek van-e helyük a pénzügyi rendszerben, hanem az: hogyan illeszkedhetnek bele szabályozott módon. Az amerikai szabályozók mostantól nem elfojtani, hanem integrálni akarják a kriptót – ami sorsfordító lehet az egész iparág számára.
2025. 12. 28. 16:00
Megosztás:

A Tether Bitcoin-bányász óriássá válna – Újabb 2 milliárd dolláros befektetés érkezik

A stabilcoinok piacán domináló Tether új szintre emeli elköteleződését a Bitcoin és az arany iránt. A vállalat vezérigazgatója, Paolo Ardoino szerint ezek az eszközök túl fogják élni az összes fiat valutát – és nem csupán szavakkal, hanem dollármilliárdokkal is alátámasztják ezt a hitet. A Tether friss stratégiája nemcsak a kriptopiacokra van hatással, hanem az arany digitalizációját is új megvilágításba helyezi.
2025. 12. 28. 15:00
Megosztás:

Egyéves mélyponton a „crypto” Google-keresések – lankad a befektetői érdeklődés

A Google Trends adatai szerint világszerte egyéves mélypont közelébe estek a „crypto” keresések, az Egyesült Államokban pedig konkrétan a legalacsonyabb szintet érték el az elmúlt 12 hónapban. Ez arra utal, hogy a lakossági befektetők érdeklődése továbbra is visszafogott a kulcspiacokon.
2025. 12. 28. 14:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok üdvözölte a Thaiföld és Kambodzsa között ismét megszületett tűzszünetet

Az Egyesült Államok üdvözölte szombaton a Thaiföld és Kambodzsa között ismét megszületett tűzszünetet, ami a határkonfliktus újbóli lezárását célozza.
2025. 12. 28. 13:00
Megosztás:

11 pontos, 80-90 milliárd forintos adócsökkentési programmal segítik a hazai vállalkozásokat

Adócsökkentésekkel, adminisztrációs könnyítésekkel, beruházásösztönző kedvezményekkel és célzott támogatásokkal segíti a kormány a magyar vállalkozásokat: a 11 pontból álló, 80-90 milliárd forintos adócsökkentési program összesen 230-240 ezer vállalkozásnak nyújt érdemi segítséget - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vasárnap az MTI-vel.
2025. 12. 28. 12:00
Megosztás:

KGFB: Fontos év végi határidők közelednek

December 31-e a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) egy részénél és a nyugdíjbiztosításoknál is fontos határnap - hívja fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
2025. 12. 28. 11:00
Megosztás:

7 millió dolláros veszteség a Trust Walletnél – Teljes kártérítést ígérnek a felhasználóknak

A Trust Wallet, a népszerű kriptopénztárca-szolgáltató, hivatalosan is megerősítette, hogy egy kritikus sebezhetőség miatt 7 millió dollár értékű kriptoeszköz került illetéktelen kezekbe. A problémát a böngészőbővítményük egyik verziója okozta, amelyen keresztül támadók hozzáfértek a felhasználók pénzeszközeihez. A cég gyorsan reagált: teljes visszatérítést ígér az érintetteknek, biztonsági frissítéseket vezetett be, és a közösség támogatására is számítanak. Nézzük a részleteket!
2025. 12. 28. 08:00
Megosztás:

Japán egységes 20%-os adót vetne ki a kriptóra – Új korszak jöhet az adózásban és a kereskedelemben

Japán radikálisan átalakítaná a kriptovaluták adózását: a jelenlegi, akár 55%-os progresszív kulcsokat egy egységes, 20%-os adó váltaná fel a 2026-os adóreform keretében. Az intézkedés célja, hogy a kriptobefektetések ugyanolyan megítélés alá essenek, mint a részvények vagy befektetési alapok – ezzel ösztönözve a kereskedelmet, az innovációt, és megszüntetve a befektetői bizalmatlanság egyik legfőbb okát. Mutatjuk, hogyan változna a rendszer, kiket érint, és mit várnak tőle az iparági szereplők.
2025. 12. 28. 07:00
Megosztás:

Kriptovaluta fedezetű hitelek jöhetnek Oroszországban – A Sberbank a Bitcoin mögé nézne

Oroszország legnagyobb bankja, a Sberbank komolyan fontolgatja a kriptovalutával fedezett rubelalapú hitelek bevezetését. A Bitcoin és az Ethereum, valamint akár tokenizált fémek és stabilcoinok is megjelenhetnek fedezetként. A lépés új fejezetet nyithat a hagyományos bankrendszer és a digitális eszközök integrációjában – miközben az orosz szabályozás is fokozatosan nyit a kripto irányába.
2025. 12. 28. 06:00
Megosztás:

Japán új kriptós adóreformja 2026-ra: Változnak a szabályok, jöhet a különadózás

Japánban új korszak kezdődhet a kriptovaluták adózásában. A 2026-os adóreform tervezete jelentős fordulatot hozhat a digitális eszközök megítélésében: a spekuláció helyett immár a hosszú távú vagyonépítés eszközeként tekintenének a kriptókra. A kormánykoalíció javaslatai alapján különadó jöhet a spot kereskedésre, derivatívákra és kriptós ETF-ekre – de nem minden kriptós jövedelemre vonatkozik majd az új szabályozás. Mutatjuk a részleteket!
2025. 12. 28. 05:00
Megosztás:

Tőzsdére mennek a kriptós óriások – Rekordévet zárt az iparág az IPO-k terén

2025 igazi áttörést hozott a kriptovaluta szektor számára a nyilvános részvénykibocsátások (IPO) világában. Az elmúlt év nemcsak az iparág magára találását jelezte, hanem egyértelművé tette: a kripto cégek komolyan versenyre kelnek a hagyományos pénzügyi szereplőkkel a tőkepiacokon. A Coinbase 2021-es tőzsdei debütálása után most több szereplő is sikerrel vette az IPO-akadályokat, miközben mások még csak készülnek a nagy lépésre. Nézzük, mi történt 2025-ben, és mire számíthatunk 2026-ban!
2025. 12. 28. 04:00
Megosztás:

Átalakul a digitális ökoszisztéma: az AI a keresés mellé lép, nem a helyére

A Similarweb – a világ egyik vezető digitális forgalomelemző vállalata – friss éves jelentése szerint a generatív mesterséges intelligencia egyetlen év alatt a digitális élet alaprétegévé vált. A K&H tapasztalatai is azt mutatják, hogy a globális trendek a banki ügyfelek elvárásait is formálják: egyre többen keresnek gyors, természetes és személyre szabott digitális támogatást a pénzügyeikben.
2025. 12. 28. 03:00
Megosztás:

A kormány 11 pontos, 80–90 milliárd forintos adócsökkentési programmal segíti a hazai vállalkozásokat

Adócsökkentésekkel, adminisztrációs könnyítésekkel, beruházásösztönző kedvezményekkel és célzott támogatásokkal segíti a kormány a magyar vállalkozásokat: a 11 pontból álló, 80–90 milliárd forintos adócsökkentési program összesen 230–240 ezer vállalkozásnak nyújt érdemi segítséget.
2025. 12. 28. 01:30
Megosztás:

Donald Trump szerint Volodimir Zelenszkij nem rendelkezik semmivel az ő jóváhagyása nélkül

Donald Trump szerint Volodimir Zelenszkij nem rendelkezik semmivel az ő jóváhagyása nélkül - az amerikai elnök a többi között így foglalta össze várakozásait az ukrán elnökkel vasárnapra tervezett találkozóját megelőzően, a Politico hírportálnak pénteken adott interjúban.
2025. 12. 28. 01:00
Megosztás:

Január 3-tól újra járnak a vonatok Vác és Diósjenő között

Elkészült az első, "pincétől a padlásig" felújított szakasz, január 3-tól újra járnak a vonatok Vác és Diósjenő között - közölte a MÁV-csoport szombat délután az MTI-vel.
2025. 12. 28. 00:05
Megosztás:

A következő nagy altcoin a Shiba Inu és a Cardano után? Az elemzők a Digitapra fogadnak

A közelmúltban mind a Shiba Inu, mind a Cardano árfolyama esett. A 30 napos időkeretben mindkét altcoin kétszámjegyű visszaesést mutatott.
2025. 12. 27. 22:00
Megosztás:

A Digitap ($TAP) matematikai alapjai: Miért reális a 2026-os bikapiacra kitűzött 5,00 dolláros célár

A <a href="https://presale.digitap.app?&utm_campaign=dec&utm_content=pri&utm_medium=pr&utm_source=prof-pr&utm_term=2478a" target="_blank">Digitap ($TAP)</a> jelenlegi mutatói meggyőző értékelési képet festenek azok számára, akik hosszú távban gondolkodnak. A 0,0383 dolláros áron az élő „omni-bank” jelentős árengedménnyel forog, és potenciálisan elérheti az 5,00 dolláros szintet, ami 130-szoros szorzót jelent. Ez a szorzó ugyan magas, de reális, ha figyelembe vesszük a tokenomikát és a felhasználhatóságot.
2025. 12. 27. 20:00
Megosztás:

Brit szakszervezeti vezető: vissza kell lépni az EU vámuniójába

A brit országos szakszervezeti szövetség (Trades Union Congress, TUC) vezetője szerint a munkáspárti brit kormánynak nem szabad elzárkóznia attól, hogy Nagy-Britannia visszalépjen az Európai Unió vámuniójába.
2025. 12. 27. 19:00
Megosztás:

Jövő év elejéig 101 új mentőkocsi áll szolgálatba az Országos Mentőszolgálat

Jövő év elejéig 101 új mentőkocsi áll szolgálatba az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) egységeinél, ezzel folyamatosan korszerűsödik a járműállomány - mondta a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára szombaton, miután a pesthidegkúti mentőállomáson átadtak egy új járművet.
2025. 12. 27. 18:00
Megosztás:

Hankó Balázs: az elmúlt évtizedek legjelentősebb kutatási előrelépése valósult meg

Az elmúlt évtizedek legjelentősebb kutatási előrelépése valósult meg azzal, hogy a Magyar Kutatási Hálózat a nemzetközi modellek és a kutatóhálózat vezetőinek javaslata alapján megújult - jelentette ki az innovációs és kulturális miniszter a Magyar Nemzetnek adott, szombaton megjelent, évösszegző interjújában.
2025. 12. 27. 17:00
Megosztás: