Jól járhatnak a hazai gazdák

A 2024-es pályázati menetrendről, a támogatási feltételek kedvező változásairól, az utóbbi években az agráriumot sújtó nehézségekre választ jelentő, a növénytermesztésben követhető alkalmazkodási stratégiákról is szólt Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a Bácskai és Dunamelléki Mezőgazdasági Egyesület Egerben rendezett szakmai fórumán - közölte az AM pénteken az MTI-vel.

Jól járhatnak a hazai gazdák

A tájékoztató szerint a mezőgazdasági és vidékfejlesztési államtitkár előadásában jelezte: 2024. februárjától megkezdődik a 2027-ig tartó KAP Stratégiai Terv keretei között 2900 milliárd forint keretösszegű új agrár- és vidékfejlesztési támogatás pályázati meghirdetése. Az idei tervezett menetrendet az Agrárminisztérium megjelentette. Mindenkinek az az érdeke, hogy ezt a jelentős összeget minél hatékonyabban használják fel a gazdálkodók. Ezért például a pályázatok értékelésekor kiemelt hangsúlyt fektetnek azoknak a beruházásoknak a támogatására, amelyeknél a hozzáadott érték megléte, a termelői együttműködés, vagy a tartós beszállítói kapcsolat igazolható.

Feldman Zsolt említést tett arról, hogy a kisebb és nagyobb vállalkozások számára külön beruházási felhívások előkészítésén dolgoznak azért, hogy kis- és a nagyobb pályázóknak ne kelljen versenyezniük egymással. Emellett a bázislétszámtartási kötelezettség kikerült a támogatási feltételek közül, ez szintén jelentős segítség a gazdálkodóknak. Az agrártárca a pályázat nyerteseit további eszközökkel segíti, tervezik a beruházási hitelekhez kapcsolódó kamatköltségek elszámolhatóságát vagy például megteremtik a biztosítékmentes előlegfinanszírozás lehetőségét - írták.

Közölték: az államtitkár szólt a gazdálkodóktól elvárható alkalmazkodásról is. Mint fogalmazott, a piaci környezet, valamint az éghajlat tartós változása miatt ma már nem lehet ugyanúgy termelni, mint húsz-harminc évvel ezelőtt. A szántóföldi növénytermesztésben a hatékonyságjavítás, az inputanyagokkal való tudatosabb gazdálkodás, a technológiai fegyelem, vagy akár a kevéssé intenzív termesztési technológiák alkalmazása jelentheti az előrelépést. A termelési szerkezet differenciálása is hozzájárulhat a hatékony gazdálkodáshoz. A hagyományos termelési szerkezetben a prémium minőségű, egészséges, speciális fehérje- vagy rosttartalmú gabonák piacilag stabil pontot jelenthetnek. A széles körben jelenleg termesztett kultúrnövényeken kívüli alternatív szántóföldi kultúrák -  cirok, köles, olajlen, pillangós virágúak, szója, mák, rozs, tritikálé - termesztésbe vonása lehet egy válasz a felmerülő problémákra - közölte a tárca.


A Brent ára 86 dollár alá csökkent szerda reggel

Folytatódott a kőolaj áresése a nemzetköz piacokon, a Brent ára 86 dollár alá csökkent szerda reggel a Közel-Keletről érkezett kedvező hírek hatására.
2026. 08. 26. 10:00
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Korszakforduló a lakáspiacon is - a 300 ezres és 3 milliós négyzetméterárak csapnak össze

Tovább mérséklődött a lakásárak éves emelkedésének üteme, miközben havi összevetésben az egyes országrészek között jelentős eltérések alakultak ki az ingatlan.com júliusi lakásárindexe szerint. Országosan júniusban még 0,6 százalékkal, júliusban már csak 0,1 százalékkal nőttek az árak, az éves drágulás üteme pedig 12,2-ről 11,9 százalékra lassult. Budapesten a júniusi 0,1 százalékos mínuszt júliusban 0,9 százalékos korrekció követte, az éves áremelkedés tempója ugyanakkor 8,3 százalékra mérséklődött.
2026. 08. 26. 08:05
Megosztás:

Kanada válaszol az Egyesült Államok intézkedéseire

A kanadai kormány bejelentette kedden, hogy az Egyesült Államok hasonló intézkedéseire adott válaszlépésként szeptember 8-ától 15, 25, illetve 50 százalékos vámot vet ki 700 amerikai importárucikkre, 27,6 milliárd kanadai dollár (6169 milliárd forint) értékben.
2026. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Megjelent a Pénzügyminisztérium és az adóhatóság közös tájékoztatója az áfamentes gyógyszerekről

Közös tájékoztatóban foglalta össze a Pénzügyminisztérium és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a legfontosabb tudnivalókat a szeptember 1-jétől áfamentessé váló gyógyszerekről és gyógyászati célú készítményekről.
2026. 08. 26. 06:00
Megosztás:

Mavir: normalizálódott a magyarországi villamosenergia-rendszer erőművi teljesítménye

Normalizálódott a magyarországi villamosenergia-rendszer erőművi teljesítménye, ezért a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. visszavonta a krízishelyzet besorolást - tájékoztatta a rendszerirányító kedden az MTI-t.
2026. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Hamarosan szigorodhat az inflációs cél

A jegybanki alapkamatot 25 bázisponttal 5,50%-ra csökkentették, a konszenzusnak megfelelően. A kamatfolyosó is ugyanennyivel változott, az egynapos (O/N) betéti kamatláb 4,50%, az egynapos hitelkamat pedig 6,50% lesz holnaptól.
2026. 08. 26. 04:00
Megosztás:

Már a panellakások sem fogynak úgy, mint korábban

Az elmúlt években a panellakás volt az ingatlanpiac egyik legkeresettebb kategóriája, idén azonban már itt is érezhető a fordulat. A magasra emelkedő négyzetméterárak miatt csökkent a kereslet, miközben több budapesti kerületben az alku is egyre nagyobbá vált.
2026. 08. 26. 03:00
Megosztás:

Kihívásokkal teli autópiaci környezetben is nyereséggel zárta az AutoWallis az első félévet

Kihívásokkal teli autópiaci környezet, a hagyományos márkák visszafogott teljesítménye, a kínai márkák piaci bevezetéséhez kapcsolódó egyszeri költségek, valamint hatékonyságnövelő intézkedések határozták meg az AutoWallis első féléves teljesítményét. A vállalat árbevétele többek között ezen tényezők hatására 7 százalékkal, míg EBITDA-ja 31 százalékkal csökkent. Az AutoWallis azzal számol, hogy a portfólióba bekerült új kínai márkák középtávon ellensúlyozzák más márkák visszaesését, rövid távon ugyanakkor terhelik az eredményszámokat, miközben az egyéb fejlesztések és a diverzifikált portfólió továbbra is a stabil növekedés irányába mutat.
2026. 08. 26. 02:00
Megosztás:

Moszkvában tárgyal a CIA igazgatója

Moszkvába érkezett tárgyalni John Ratcliffe, az amerikai Központ Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója - közölte kedden a TASZSZ hírügynökség Jennifer Jacobsnak, a CBS News-tudósítójának az X-en közzétett posztjára hivatkozva.
2026. 08. 26. 01:00
Megosztás:

Nem kell beletörődni a szellemi lassulásba: egy új kutatás szerint idősebb korban is fejlődhetünk!

Sokan úgy gondolják, hogy a szellemi lassulás az életkor természetes és elkerülhetetlen velejárója. Egy friss, nagy elemszámú amerikai kutatás azonban jóval biztatóbb képet mutat: a rendszeres, rövid, online szellemi gyakorlatok mérhető javulással jártak együtt 19 és 94 év közötti felnőtteknél.
2026. 08. 26. 00:01
Megosztás:

Ethereum kvantumbiztonsága: új EIP készíti fel a hálózatot a kvantumkorszakra

Az Ethereum fejlesztői újabb fontos lépést tettek a hálózat hosszú távú kvantumbiztonságának megteremtése felé. Egy augusztus 24-én benyújtott EIP-tervezet olyan új validátori befizetési szerződést javasol, amely a jövőben lehetővé teheti a jelenlegi BLS-aláírások kvantumrezisztens kulcsokra történő lecserélését. A fenyegetés ma még elméleti, az Ethereum Foundation azonban nem akarja megvárni, amíg egy kellően fejlett kvantumszámítógép valóban veszélyeztetni tudja a blokklánc jelenlegi kriptográfiáját.
2026. 08. 25. 23:00
Megosztás:

Innovatív megoldás kedvenceink biztonságáért: a láthatatlan kerítés

A modern technológia manapság már a kutyatartásban is új utakat kínál. Az egyik leginkább figyelemre méltó fejlesztés ezen a területen az úgynevezett láthatatlan kerítés, amely a biztonság és az esztétika ötvözetét nyújtja a gazdik számára, akik így megóvhatják kertjük szépségét a hagyományos kerítések nélkül.
2026. 08. 25. 22:00
Megosztás:

Ismét kamatot vágott az MNB

A vártnak megfelelő döntés született. A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 5,75 százalékról 5,50 százalékra csökkentette a hazai alapkamatot. A kamatfolyosó szélei szintén 25 bázisponttal csökkentek.
2026. 08. 25. 21:00
Megosztás:

Újra megverték az inflációt a nyugdíjpénztárak, de növelni kellene a tagok számát

Az idei második negyedévben folytatódott mind az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárakba áramló tagi befizetések növekedése, mind pedig a taglétszám gyarapodása. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) legújabb szektorelemzése szerint a nyugdíjkassza-tagok pozitív reálhozamot könyvelhettek el, az egészségpénztárak esetében pedig tovább nőtt a lakáshitel-törlesztési célú kifizetések népszerűsége.
2026. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Négyszeresére nőtt a MET Csoport franciaországi akkumulátoros energiatároló portfóliója

Elkészült a svájci központú MET Csoporthoz tartozó COMAX France új, összesen 57 MW teljesítményű és 114 MWh kapacitású akkumulátoros energiatároló (BESS) portfóliója. A franciaországi elosztó hálózathoz csatlakozó tíz helyszínen megvalósult beruházások a MET európai energiaátmenetet támogató stratégiájának részét képezik.
2026. 08. 25. 19:00
Megosztás:

AI weboldal készítés: mikor és miért válaszd?

A digitális kor gyors fejlődése megköveteli a vállalkozásoktól, hogy lépést tartsanak a legújabb technológiákkal. A mesterséges intelligencia, vagyis AI felhasználása egyre szélesebb körben terjed, így már a weboldalak készítésében is jelentős szerepet játszik. Talán te is elgondolkodtál már azon, hogy egy-két mondat beírásával megoldhatod céged online megjelenését. Ez az elképzelés csábító, de vajon valóban ez lenne a legjobb megoldás? Nézzük meg, mikor lehet hasznos, illetve hol találkozhatsz korlátokkal.
2026. 08. 25. 18:00
Megosztás:

AI-ügynökök a logisztikában: 7 gondolat az ellátási láncok jövőjéről

Aligha van jelenleg olyan technológiai trend, amely hevesebb viták tárgyát képezné, mint a mesterséges intelligencia (AI) ügynökalapú rendszerei. Az alábbi hét állítás rávilágít arra, mit igényel a mesterségesintelligencia-ügynökök jövőbeli sikeres alkalmazása a logisztikában.
2026. 08. 25. 17:00
Megosztás:

A bordó levelű selyemakác varázsa a kertben

A kertészkedés szerelmeseinek érdeklődését könnyedén felkelti egy különleges növény, amelyet csokoládés árnyalatú lombjai tesznek igazán egyedivé. A bordó levelű selyemakác azonnal magára vonzza a tekintetet, függetlenül attól, hogy modern vagy hagyományos kerti környezetben helyezzük el.
2026. 08. 25. 16:00
Megosztás:

Innovatív megoldások a modern építészetben

Az építőipar és a lakberendezés összefonódása mindig kihívást jelentett a tervezők és a kivitelezők számára. A természetes anyagok szépsége, mint a fa és a kő, tagadhatatlan, de az ezekkel járó költségek miatt sokszor elérhetetlenek a lakástulajdonosok számára. Manapság elérhetőek olyan alternatívák, amik megfizethetőbbek és tartósabbak lehetnek a hagyományos anyagoknál.
2026. 08. 25. 15:00
Megosztás: