Jóval az átlag alatt van az idei almatermés

A tavaszi fagyok, a hűvös május, az aszály és az extrém hőingadozásokkal tarkított nyár miatt minden idők leggyengébb termésmennyiségét takaríthatták be az almatermelők - derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) közös körképéből.

Jóval az átlag alatt van az idei almatermés

Az MTI-nek küldött keddi közleményük szerint végleges adatok még nem állnak rendelkezésre a leszüretelt mennyiségről, a becslésük szerint a 2025-ös szezonban alig 160 ezer tonnányi alma termett az országban. Ez a mennyiség az előző év egyébként is nagyon alacsony termésének mindössze a fele.

A betakarított mennyiségből mintegy 60-80 ezer tonna lehet az étkezési alma és 80-100 ezer tonna az ipari minőségű gyümölcs, ami egyúttal azt is jelenti, hogy étkezési alma termésünk egy jó évjárat termésének mindössze 55-60 százalékának felel meg, míg az ipari alma egy átlagos évjárat termésmennyiségének csupán 20-25 százaléka.

Közölték, hogy a terméskiesés mértéke mind az étkezési, mind az ipari alma szegmensben jelentős a piaci igényekhez viszonyítva is: a 110-120 ezer tonnás hazai étkezési alma fogyasztástól, illetve a 350-400 ezer tonna feldolgozóipari kapacitástól is jócskán elmarad, jóllehet mindkét szegmenst legalább 90 százalékban hazai termelésből kellene kiszolgálni.

A kifejezetten gyenge termés mögött több tényező is áll a szervezetek szerint, a tavaly nyári és kora őszi, közel három hónapos extrém aszály- és hőségstressz - az őszi csapadékok ellenére - valószínűsíthetően hozzájárult a gyenge virágrügyfejlődéshez.

A legnagyobb károkat az április elején és május 10-én érkezett fagyok okozták. Majd júniusban gyakran alakultak ki kánikulai hullámok, amelyek az erős, kora tavasz óta tartó aszállyal, valamint magas UV-sugárzással párosultak. Mindez elsősorban az öntözetlen ültetvényeken és a homoktalajokon okozott további mennyiségi és minőségi kiesést.

Kiemelték: Magyarországon jelenleg mintegy 20 ezer hektáron zajlik almatermelés, ami már csak a fele a 20 évvel ezelőttinek. A meredeken zuhanó termőfelület mellett a termelési potenciál egy jó évjáratban mintegy 500 ezer tonna lenne, melyből mintegy 120-130 ezer tonna az étkezési minőség, 370-380 ezer tonna pedig az ipari alma. 2024-ben is jócskán elmaradt a hazai almatermés az átlagostól: mindössze 342 ezer tonnát takarítottak be a termelők.

Még mindig az Idared a meghatározó fajta Magyarországon a közlemény szerint. Ennek a fajtának a termesztése, termésbiztonsága a legmegfelelőbb az ország éghajlati adottságai között. A Jonagold és az Idared mellett a Gala, a Golden Delicious, a Red Delicious alakkör is nagyon kedvelt, és folyamatosan nő a választékbővítő fajták köre.

Az új fajták termesztése azonban új technológiákat és új területeket is igényel. Ugyanakkor jelezték: óva intenek mindenkit, hogy ismeretlen hazai viszonyok között nem vizsgált fajtákkal nagyobb telepítésekbe kezdjen, mivel ezekről még nincsenek konkrét vizsgálati adatok.


Akár 3 millió forinttal magasabb lakáshitelhez juthatnak a mediánbér alatt kereső családok az új adótervek bevezetésével

A mediánbér alatti keresetekre vonatkozó, 15-ről akár 9 százalékra csökkenő személyi jövedelemadó (szja), valamint a családi pótlék összegének tervezett megduplázása javíthatja az érintett háztartások hitelképességét is. A nettó jövedelem növekedése közvetlenül hat a bankok által maximálisan adható hitelösszegre. De mit is jelent ez forintosítva? A money.hu kiszámolta, mennyivel több lakáshitelt vehetnek fel a családok az új intézkedések életbe lépése után.
2026. 05. 26. 17:00
Megosztás:

Szúnyogirtás lesz a nagyobb folyók és tavak mentén

Szúnyogirtás lesz a következő napokban a nagyobb folyók és tavak mentén - közölte a katasztrófavédelem kedden az MTI-vel.
2026. 05. 26. 16:30
Megosztás:

Egyre nagyobb területet érint Szlovákiában az extrém szárazság

Szlovákiában rendkívüli, egyes régiókban sokévi összehasonlításban is szélsőséges mértékű a szárazság az idén - jelentette a szlovák hidrometeorológiai intézet (SHMÚ) közlésére hivatkozva a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség.
2026. 05. 26. 16:00
Megosztás:

Bitcoin vagy részvény: melyik hozta a nagyobb hozamot az elmúlt 5 évben?

Képzeljünk el egy befektetőt 2021 januárjában 10 000 dollárral a zsebében, két lehetséges úttal: Bitcoinba vagy az S&P 500-ba teszi a pénzt. Öt évvel később a kérdés egyszerű, a válasz kevésbé az. A cikk nem ajánlás, hanem adat-összevetés. Nemcsak nominális hozamot mutat be, hanem azt is, milyen kockázat-szinten született az adott eredmény. Az 5 éves visszatekintés pedig elég hosszú ahhoz, hogy mindkét eszközosztály megmutassa a saját ciklusát.
2026. 05. 26. 15:30
Megosztás:

Tényleg elérhetetlen a medencés ház?

A saját medencés ingatlan sokak számára a tökéletes otthoni kényelmet és a gondtalan nyári kikapcsolódást szimbolizálja. A valóságban azonban a komplett tervezés és kivitelezés magas költségei miatt csak kevesen határozzák el magukat a vásárlásra, így ez a vágy gyakran megmarad az álmok szintjén.
2026. 05. 26. 15:00
Megosztás:

Újabb jogi akadály hátráltatja a szerb-magyar kőolajvezeték építését

Újabb jogorvoslati eljárás miatt ismét megakadt a Szerbiát Magyarországgal összekötő kőolajvezeték építésének közbeszerzési folyamata - írta kedden internetes oldalán a szerbiai Forbes gazdasági magazin.
2026. 05. 26. 14:30
Megosztás:

Bezárja online kereskedési platformját az OTP

Az OTP Csoport pénzügyi okokra hivatkozva a fizz.hu online kereskedési platform működésének fokozatos lezárásáról döntött - tájékoztatta a pénzintézet kedden az MTI-t.
2026. 05. 26. 14:00
Megosztás:

Hogyan kereshetnek a kriptovaluta-rajongók napi 7 777 dollárt vagy annál többet XRP-bányászati jutalmak formájában az SHRMiner felhőbányászati platformon keresztül

A kriptovaluta-piac folyamatos volatilitása és a globális geopolitikai környezet állandó változása közepette sok befektető újragondolja, hogyan vehetne részt stabilabb és hozzáférhetőbb módon a passzív kriptovaluta-hozamok megszerzésében. Bár a hagyományos Bitcoin-bányászatot régóta a kriptobevételek előállításának fontos módjaként tartják számon, a bányászati berendezések magas költsége, az összetett technikai karbantartás és az energiafogyasztás sok átlagos felhasználót elriasztott.
2026. 05. 26. 13:30
Megosztás:

Repülőjárat-késések és panaszok: ismét fellép a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalokkal együttműködve idén is kiemelt figyelmet fordít a légiutas jogokra vonatkozó fogyasztóvédelmi rendelkezések ellenőrzésére. A tavalyi ellenőrzések eredményeként országosan összesen 91 millió forint összegű fogyasztóvédelmi bírság került kiszabásra, és közel 15,5 millió forintnak megfelelő kártalanításhoz jutottak hozzá az utasok a hatóság fellépésének köszönhetően.
2026. 05. 26. 13:00
Megosztás:

Oktatási Hivatal: véget értek az írásbeli érettségik

Május 22-én rendben befejeződtek a 2025/2026-os tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszakának írásbeli vizsgái - közölte az Oktatási Hivatal kedden a honlapján.
2026. 05. 26. 12:30
Megosztás:

A lakbérek még mindig jelentős tételt jelentenek a nettó fizetésekhez mérve

Javult a helyzet a korábbi évekhez képest, azonban a medián lakbérek még mindig jelentős tételt jelentenek a nettó fizetésekhez mérve - közölte az ingatlan.com kedden az MTI-vel. Az ingatlanhirdetési portál friss elemzésében a kiadó társasházi lakások medián bérleti díját vetette össze a márciusi, kedvezmények nélküli becsült nettó átlagbérekkel.
2026. 05. 26. 12:00
Megosztás:

Meredeken estek hétfőn az euróövezeti kötvényhozamok, a múlt heti számottevő európai és tengerentúli hozamesést követően

A fejlett piacokon továbbra is az Irán elleni háború, illetve a Hormuzi-szorossal kapcsolatos hírek mozgatták a piacokat.
2026. 05. 26. 11:30
Megosztás:

Az S&P500 sorban a nyolcadik hetet zárta pluszban pénteken, továbbra is előtérben a technológiai szektor

Az USA-ban hétfőn ünnepnap miatt zárva tartottak a tőzsdék. Az elmúlt hét azonban az USA-ban is kedvezően alakult.
2026. 05. 26. 11:00
Megosztás:

Izgalmas hetet követően számottevő emelkedéssel zárták az elmúlt hetet az európai részvénypiacok

Hétfőn folytatódott az emelkedés az USA-Irán megegyezéssel kapcsolatos optimista várakozások nyomán, csúcsközelben zárt a Stoxx600 és a DAX is.
2026. 05. 26. 10:30
Megosztás:

Éles vita robbant ki a predikciós piacokon: a Polymarket embere nekiment a Hyperliquid modelljének

A kriptós predikciós piacok versenye új szintre lépett, miután a Polymarkethez köthető Mustafa Al-Bassam keményen bírálta a Hyperliquid validátorok által irányított eseménypiaci modelljét. A vita középpontjában az áll, hogy ki döntse el a láncon kívüli események végkimenetelét: külső adatforrások és szabályrendszerek, vagy maga a blokklánchálózat validátori köre.
2026. 05. 26. 10:00
Megosztás:

8 tény az AI-tartalomfelismerésről, amit minden írónak tudnia kell

Az írók ma már sokféle digitális eszközt használnak, de vajon mit érdemes tudni az AI-tartalomfelismerésről?
2026. 05. 26. 09:30
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 26. 09:00
Megosztás:

USDR árfolyamzuhanás: 37%-ra szakadt a stabilcoin a 10 millió dolláros exploit után

A StablR USDR stabilcoinja súlyos bizalmi válságba került, miután egy támadó hozzáférést szerzett a protokoll egyik mintelési tárcájához, majd fedezetlen tokeneket hozott létre. Az eset nemcsak az USDR árfolyamát roppantotta meg, hanem újra ráirányította a figyelmet a stabilcoinok irányítási, kulcskezelési és működési kockázataira is.
2026. 05. 26. 08:30
Megosztás:

A miniszterelnök felszólalásával kezdődik a parlament ülése

Magyar Péter miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdődik kedden az Országgyűlés ülése, amelyen öt vizsgálóbizottság felállításáról dönthetnek a képviselők.
2026. 05. 26. 08:00
Megosztás:

Az Ábrahám Egyezményekhez való "kötelező" csatlakozást vár el Donald Trump a Közel-Kelet államaitól

Az Ábrahám Egyezményekhez való "kötelező" csatlakozást vár el Donald Trump amerikai elnök a Közel-Kelet államaitól.
2026. 05. 26. 07:00
Megosztás: