Jövő év második felétől markánsan csökken az infláció

Az inflációt jövő év második felétől külső és belső tényezők egyaránt markánsan csökkenteni fogják, továbbá a lassuló gazdasági növekedés "gyors visszapattanása" is várható júliustól - mondta Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóság igazgatója a jegybank decemberi Inflációs jelentését bemutató online sajtótájékoztatón csütörtökön.

Jövő év második felétől markánsan csökken az infláció

Az MNB kedden tette közzé idei utolsó prognózisának főbb számait, az infláció eszerint 2023-ban a 15,0-19,5 százalékos sávban lehet az idénre várható 14,5-14,7 százalékot követően. Balatoni András az inflációt csökkentő külső tényezők közül megemlítette a világpiaci energia- és nyersanyagárak esését, a termelési láncok helyreállását, illetve az élelmiszerek világpiaci árának és a szállítási költségek visszaesését. A belsők közül pedig a gazdasági növekedés lassulását, a rendelkezésre álló jövedelmek és a fogyasztás mérséklődését, illetve az adóintézkedések hatásának kifutását sorolta fel.

Az MNB igazgatója rámutatott arra, hogy az év végére 20 százalék fölé emelkedett, nemzetközi viszonylatban kiugróan magas magyar inflációs adatot az energiaárak és a költségek növekedése okozta. A vállalatok a költségek felett árazták át a termékeket, a céges profitok kiugróan, 34 százalékkal nőttek az előző időszakhoz képest - hívta fel a figyelmet. Azzal folytatta, hogy más régióban is nőnek a profitok, de nem ilyen magas szinten, és úgy fogalmazott: az inflációt már nem lehet magyarázni a költségek növekedésével, "a cégek túlkompenzáltak".

Az élelmiszerárak inflációja Magyarországon volt a legmagasabb, messze elszakadt a régiós számoktól a legutóbbi adat szerint - jegyezte meg azt is hozzátéve, hogy az élelmiszerek árának mély elemzése elkerülhetetlen, "utána kell nézni, hogy mi okozta ezt a masszív drágulást a termékek széles palettáján". Kifejtette: a feldolgozott termékeknél "elképesztően magas", 25 százalékos volt az árdinamika, miközben a feldolgozatlan termékek körében is jelentősnek mondható, 18 százalékos inflációt tapasztaltak. Különösnek nevezte a feldolgozott termékek árának alakulását, hiszen a nettó élelmiszerexportőr országokban - ilyen Magyarország is - jóval alacsonyabb volt a pálya.

Az élelmiszerek importja is jelentősen emelte az árindexet, a forint leértékelődése gyorsan megjelent az árakban - emelte ki. Hozzátette: a piaci szereplők kompenzálták az árkorlátozások hatását, a kiskereskedelmi láncok jövedelmezősége nem romlott, inkább javult. Kérdésesnek nevezte továbbá, hogy a vállalatok az árstopok kivezetése után visszacsökkentik-e azoknak a termékeknek az árát, amelyeket a korlátozás miatt megemeltek. Arra is kitért, hogy az árak befagyasztása megnövelte a keresletet egyes termékekre, minek következtében a termelési láncokban "szakadások", kínálati problémák keletkeztek, a tejzsír elérhetőségének csökkenése miatt például a sajtok ára drasztikusan megnőtt - magyarázta. Azt is hozzátette, hogy olyan forgatókönyvek valósultak meg, amelyekre pár éve még senki nem számított volna: Lengyelországból 25 százalékkal olcsóbb volt sajtot behozni, Romániából pedig megérte csirkét importálni.

A jegybank igazgatója előrevetítette: a 2023 második felétől várható gazdasági "visszapattanásnak" megalapoz az, hogy a foglalkoztatás szintje továbbra is kiugróan magas Magyarországon és a beruházások sem álltak le. Felidézte a jegybank előrejelzését, miszerint jövőre éves szinten 0,5-1,5 százalék közötti GDP-növekedés várható, az azutáni években pedig a bővülés mértéke 3-4 százalék körül alakul. Az idei konjunktúra kedvezőbb lett a korábbiakban vártnál, amiben fontos szerepet játszott az ipar, azon belül is a jármű-, illetve az akkumulátorgyártás teljesítménye - mondta Balatoni András. (Az MNB decemberi jelentésében az idei GDP-várakozását 4,5-5,0 százalékra emelte.) A jegybank szakembere arra is kitért, hogy bár a külpiaci kép "nem rózsás", a hazai export bővülni képes, ami - a negatív belső kereslettel együtt - jövőre hozzájárul a külső egyensúly javulásához.

Balatoni András megerősítette, hogy az adósságráta idén csökkenni fog, továbbá a feszes költségvetési gazdálkodás fontosságára hívta fel a figyelmet, illetve megjegyezte, hogy a helyreállítási terv elfogadásával Magyarország nagy lépést tett az európai uniós források lehívásának irányába.


Kismértékben csökkentek a fejlett piaci hozamok, a forint erősödött az euróval szemben a kamatdöntést követően

Az amerikai állampapírpiacon tegnap tovább folytatódott a hozamok csökkenése. A 10 éves államkötvény hozama több mint 6 bázisponttal 4,64%-ra, míg a kamatvárakozásokra érzékeny 2 éves kötvény hozama 4,2%-ra mérséklődött.
2026. 08. 26. 11:00
Megosztás:

A Brent ára 86 dollár alá csökkent szerda reggel

Folytatódott a kőolaj áresése a nemzetköz piacokon, a Brent ára 86 dollár alá csökkent szerda reggel a Közel-Keletről érkezett kedvező hírek hatására.
2026. 08. 26. 10:00
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Korszakforduló a lakáspiacon is - a 300 ezres és 3 milliós négyzetméterárak csapnak össze

Tovább mérséklődött a lakásárak éves emelkedésének üteme, miközben havi összevetésben az egyes országrészek között jelentős eltérések alakultak ki az ingatlan.com júliusi lakásárindexe szerint. Országosan júniusban még 0,6 százalékkal, júliusban már csak 0,1 százalékkal nőttek az árak, az éves drágulás üteme pedig 12,2-ről 11,9 százalékra lassult. Budapesten a júniusi 0,1 százalékos mínuszt júliusban 0,9 százalékos korrekció követte, az éves áremelkedés tempója ugyanakkor 8,3 százalékra mérséklődött.
2026. 08. 26. 08:05
Megosztás:

Kanada válaszol az Egyesült Államok intézkedéseire

A kanadai kormány bejelentette kedden, hogy az Egyesült Államok hasonló intézkedéseire adott válaszlépésként szeptember 8-ától 15, 25, illetve 50 százalékos vámot vet ki 700 amerikai importárucikkre, 27,6 milliárd kanadai dollár (6169 milliárd forint) értékben.
2026. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Megjelent a Pénzügyminisztérium és az adóhatóság közös tájékoztatója az áfamentes gyógyszerekről

Közös tájékoztatóban foglalta össze a Pénzügyminisztérium és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a legfontosabb tudnivalókat a szeptember 1-jétől áfamentessé váló gyógyszerekről és gyógyászati célú készítményekről.
2026. 08. 26. 06:00
Megosztás:

Mavir: normalizálódott a magyarországi villamosenergia-rendszer erőművi teljesítménye

Normalizálódott a magyarországi villamosenergia-rendszer erőművi teljesítménye, ezért a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. visszavonta a krízishelyzet besorolást - tájékoztatta a rendszerirányító kedden az MTI-t.
2026. 08. 26. 05:00
Megosztás:

Hamarosan szigorodhat az inflációs cél

A jegybanki alapkamatot 25 bázisponttal 5,50%-ra csökkentették, a konszenzusnak megfelelően. A kamatfolyosó is ugyanennyivel változott, az egynapos (O/N) betéti kamatláb 4,50%, az egynapos hitelkamat pedig 6,50% lesz holnaptól.
2026. 08. 26. 04:00
Megosztás:

Már a panellakások sem fogynak úgy, mint korábban

Az elmúlt években a panellakás volt az ingatlanpiac egyik legkeresettebb kategóriája, idén azonban már itt is érezhető a fordulat. A magasra emelkedő négyzetméterárak miatt csökkent a kereslet, miközben több budapesti kerületben az alku is egyre nagyobbá vált.
2026. 08. 26. 03:00
Megosztás:

Kihívásokkal teli autópiaci környezetben is nyereséggel zárta az AutoWallis az első félévet

Kihívásokkal teli autópiaci környezet, a hagyományos márkák visszafogott teljesítménye, a kínai márkák piaci bevezetéséhez kapcsolódó egyszeri költségek, valamint hatékonyságnövelő intézkedések határozták meg az AutoWallis első féléves teljesítményét. A vállalat árbevétele többek között ezen tényezők hatására 7 százalékkal, míg EBITDA-ja 31 százalékkal csökkent. Az AutoWallis azzal számol, hogy a portfólióba bekerült új kínai márkák középtávon ellensúlyozzák más márkák visszaesését, rövid távon ugyanakkor terhelik az eredményszámokat, miközben az egyéb fejlesztések és a diverzifikált portfólió továbbra is a stabil növekedés irányába mutat.
2026. 08. 26. 02:00
Megosztás:

Moszkvában tárgyal a CIA igazgatója

Moszkvába érkezett tárgyalni John Ratcliffe, az amerikai Központ Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója - közölte kedden a TASZSZ hírügynökség Jennifer Jacobsnak, a CBS News-tudósítójának az X-en közzétett posztjára hivatkozva.
2026. 08. 26. 01:00
Megosztás:

Nem kell beletörődni a szellemi lassulásba: egy új kutatás szerint idősebb korban is fejlődhetünk!

Sokan úgy gondolják, hogy a szellemi lassulás az életkor természetes és elkerülhetetlen velejárója. Egy friss, nagy elemszámú amerikai kutatás azonban jóval biztatóbb képet mutat: a rendszeres, rövid, online szellemi gyakorlatok mérhető javulással jártak együtt 19 és 94 év közötti felnőtteknél.
2026. 08. 26. 00:01
Megosztás:

Ethereum kvantumbiztonsága: új EIP készíti fel a hálózatot a kvantumkorszakra

Az Ethereum fejlesztői újabb fontos lépést tettek a hálózat hosszú távú kvantumbiztonságának megteremtése felé. Egy augusztus 24-én benyújtott EIP-tervezet olyan új validátori befizetési szerződést javasol, amely a jövőben lehetővé teheti a jelenlegi BLS-aláírások kvantumrezisztens kulcsokra történő lecserélését. A fenyegetés ma még elméleti, az Ethereum Foundation azonban nem akarja megvárni, amíg egy kellően fejlett kvantumszámítógép valóban veszélyeztetni tudja a blokklánc jelenlegi kriptográfiáját.
2026. 08. 25. 23:00
Megosztás:

Innovatív megoldás kedvenceink biztonságáért: a láthatatlan kerítés

A modern technológia manapság már a kutyatartásban is új utakat kínál. Az egyik leginkább figyelemre méltó fejlesztés ezen a területen az úgynevezett láthatatlan kerítés, amely a biztonság és az esztétika ötvözetét nyújtja a gazdik számára, akik így megóvhatják kertjük szépségét a hagyományos kerítések nélkül.
2026. 08. 25. 22:00
Megosztás:

Ismét kamatot vágott az MNB

A vártnak megfelelő döntés született. A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 5,75 százalékról 5,50 százalékra csökkentette a hazai alapkamatot. A kamatfolyosó szélei szintén 25 bázisponttal csökkentek.
2026. 08. 25. 21:00
Megosztás:

Újra megverték az inflációt a nyugdíjpénztárak, de növelni kellene a tagok számát

Az idei második negyedévben folytatódott mind az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárakba áramló tagi befizetések növekedése, mind pedig a taglétszám gyarapodása. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) legújabb szektorelemzése szerint a nyugdíjkassza-tagok pozitív reálhozamot könyvelhettek el, az egészségpénztárak esetében pedig tovább nőtt a lakáshitel-törlesztési célú kifizetések népszerűsége.
2026. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Négyszeresére nőtt a MET Csoport franciaországi akkumulátoros energiatároló portfóliója

Elkészült a svájci központú MET Csoporthoz tartozó COMAX France új, összesen 57 MW teljesítményű és 114 MWh kapacitású akkumulátoros energiatároló (BESS) portfóliója. A franciaországi elosztó hálózathoz csatlakozó tíz helyszínen megvalósult beruházások a MET európai energiaátmenetet támogató stratégiájának részét képezik.
2026. 08. 25. 19:00
Megosztás:

AI weboldal készítés: mikor és miért válaszd?

A digitális kor gyors fejlődése megköveteli a vállalkozásoktól, hogy lépést tartsanak a legújabb technológiákkal. A mesterséges intelligencia, vagyis AI felhasználása egyre szélesebb körben terjed, így már a weboldalak készítésében is jelentős szerepet játszik. Talán te is elgondolkodtál már azon, hogy egy-két mondat beírásával megoldhatod céged online megjelenését. Ez az elképzelés csábító, de vajon valóban ez lenne a legjobb megoldás? Nézzük meg, mikor lehet hasznos, illetve hol találkozhatsz korlátokkal.
2026. 08. 25. 18:00
Megosztás:

AI-ügynökök a logisztikában: 7 gondolat az ellátási láncok jövőjéről

Aligha van jelenleg olyan technológiai trend, amely hevesebb viták tárgyát képezné, mint a mesterséges intelligencia (AI) ügynökalapú rendszerei. Az alábbi hét állítás rávilágít arra, mit igényel a mesterségesintelligencia-ügynökök jövőbeli sikeres alkalmazása a logisztikában.
2026. 08. 25. 17:00
Megosztás:

A bordó levelű selyemakác varázsa a kertben

A kertészkedés szerelmeseinek érdeklődését könnyedén felkelti egy különleges növény, amelyet csokoládés árnyalatú lombjai tesznek igazán egyedivé. A bordó levelű selyemakác azonnal magára vonzza a tekintetet, függetlenül attól, hogy modern vagy hagyományos kerti környezetben helyezzük el.
2026. 08. 25. 16:00
Megosztás: