Kell a fejlesztés a WTO-nál

Az Európai Parlament strasbourgi ülésén elfogadott állásfoglalásban a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) átfogó intézményi reformját sürgette, valamint felszólította a szervezet tagjait, hogy a lehető leggyorsabban állítsák helyre a vitarendezési rendszert - közölte az uniós parlament csütörtökön.

Kell a fejlesztés a WTO-nál

Állásfoglalásukban az EP-képviselők hangsúlyozták: a vitarendezési rendszer már 2019-ben zsákutcába jutott, mivel azóta a WTO legfelsőbb bírósága, az úgynevezett Fellebbviteli Testület nem tudta tárgyalni az új fellebbezéseket.

A képviselők emlékeztettek, a WTO-tagok kötelezettséget vállaltak arra, hogy 2024-ig megállapodnak egy teljes mértékben működőképes rendszerről, aminek - véleményük szerint - a február 26. és 29. közötti Abu-Dzabiban tervezett 13. miniszteri konferencián (MC13) meg kell történnie.

A kézfeltartással elfogadott állásfoglalásban a képviselők felszólítják a konferencia résztvevőit, hogy "fogadjanak el átfogó csomagot az intézményi reformról", hozzátéve, hogy "a szabályokon alapuló, multilaterális kereskedelmi rendszerre jelenleg nagy nyomás nehezedik". A képviselők azzal érvelnek, hogy "sürgősen érdemi reformot kell végrehajtani", és hogy "elengedhetetlen a kereskedelem irányítására szolgáló multilaterális rendszer".

A képviselők arra is felszólítják a WTO-tagokat, hogy zárják le a halászati támogatásokról szóló megállapodás második szakaszát, amely a túlhalászással és a túlzott kapacitással kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. A szöveg támogatja az arra irányuló erőfeszítéseket, hogy "tisztességes és tartós" megoldást találjanak az online szállításokra, a többi között például a zenére, az e-könyvekre, a filmekre és a szoftverekre kivetett vámokra vonatkozó e-kereskedelmi moratóriumra.

A WTO reformjáról tartott csütörtöki plenáris vitán Ylva Johansson belügyi biztos elmondta, hogy az Európai Bizottság szerint az MC13-ra vonatkozó csomagnak többek között jelentős előrelépést kell tartalmaznia a vitarendezési reform terén, le kell zárnia a halászati támogatásokról szóló tárgyalások második szakaszát, meg kell hosszabbítania az e-kereskedelmi moratóriumot, és a WTO-t a kereskedelem- és iparpolitika megvitatásának fórumává kell tennie.

Győri Enikő, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője a vita során elmondott felszólalásában rámutatott: a WTO a nyílt, szabályalapú kereskedelem szimbóluma. Szavai szerint 164 ország évről-évre asztalhoz ül, és megpróbálja fejleszteni a világkereskedelmet, még ha ez időnként nehézkes is. "Erre az összefogásra kell építeni, hisz ez szolgálja Európa érdekét" - fogalmazott.

Leszögezte: Magyarország támogatja a WTO reformját, illetve minden olyan javaslatot, mely előmozdítja az egyenlő versenyfeltételeket a nemzetközi kereskedelemben. Ezt ösztönözné az ipari támogatásokra vonatkozó tárgyalások megindítása is - mondta.

"Mondjunk igent az összeköttetésekre, nemet a bezárkózásra, a protekcionizmusra" - fogalmazott.

Az EP-képviselő kijelentette: az EU-nak biztosítania kell, hogy minden uniós jogszabályjavaslat összhangban legyen a WTO-szabályokkal, s tiszteletben kell tartania a tagállami hatásköröket. Az új jogszabályokhoz elengedhetetlenek az átfogó hatástanulmányok - hívta fel a figyelmet.

"Támogatjuk a WTO globális beruházáskönnyítési egyezmény tető alá hozását. Ez ugyanis segítené felszámolni azokat a politikai és ideológiai akadályokat is, amelyek akadályozzák a beruházások szabad áramlását" - emelte ki.

A politikus végezetül felszólította az Európai Bizottság képviselőit, hogy a jövőben proaktívabb, okosabb és vállalkozásbarátabb kereskedelempolitikát kövessenek. Ennek a bizottságnak szegényes a bizonyítványa, közel sem hozott ki ebben a ciklusban annyit a kínálkozó szabadkereskedelmi lehetőségekből, mint amennyit lehetett volna - mondta Győri Enikő.


Aggodalmát fejezte ki a már megítélt NKA-támogatások folyósításának felfüggesztése miatt az MTT tagsága

A Magyar Teátrumi Társaság (MTT) tagsága a szombati közgyűlésen aggodalmát fejezte ki a már megítélt NKA-támogatások folyósításának felfüggesztése miatt, sürgette az idős színészek számára rendelt támogatások kifizetését, valamint kezdeményezte a Magyar Színházi Társasággal közös fellépést a szakma egészét, érdekeit érintő ügyekben - közölte a szervezet szombaton az MTI-vel.
2026. 05. 30. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 30. 22:00
Megosztás:

Vasárnap hevesebb zivatarok lehetnek

Hevesebb zivatarok alakulhatnak ki vasárnap a Dunántúl nyugati, délnyugati részén - derül ki a HungaroMet Zrt. szombat délutáni veszélyjelzéséből.
2026. 05. 30. 21:00
Megosztás:

Orbán Viktor: nyolcvanezres stadiont kellett volna építeni

Orbán Viktor volt miniszterelnök, a Fidesz elnöke a Facebook-oldalára szombat este feltöltött videóban arról beszélt, hogyha tizenötezer férőhellyel nagyobb lenne a Puskás Ferenc Stadion, akkor sokkal több rendezvényt lehetne benne tartani és szerinte "sosem szabad kishitűnek lenni, nyolcvanezrest kellett volna építeni".
2026. 05. 30. 20:00
Megosztás:

Nőtt a műtrágya-értékesítés mennyisége az első negyedévben

Az első negyedévben belföldön a műtrágya-értékesítés mennyisége 7,2 százalékkal, a magyarországi értékesítők nettó árbevétele 2,9 százalékkal nőtt – olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összesítésében.
2026. 05. 30. 18:00
Megosztás:

Az MKIK üdvözli az uniós források hazahozataláról szóló megállapodást

Az Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), valamint a területi gazdasági kamarák üdvözlik az Európai Bizottság és Magyarország között létrejött megállapodást, amely lehetővé teheti az uniós fejlesztési források újbóli elérését Magyarország számára. A kamara készen áll szakmai együttműködéssel segíteni a magyar kormányzatot a vállalkozásfejlesztési programok megvalósításában - közölte az MKIK szombaton az MTI-vel.
2026. 05. 30. 17:00
Megosztás:

A Schiller Autó Család Geely márkakereskedéssel bővíti budapesti telephelyét

Bővíti Budapesti Váci úti telephelyét a Schiller Autó Család, a projekt keretében a portfóliójába felvett újabb kínai autómárka, a Geely számára alakít ki márkakereskedést - tájékoztatta a magyar családi vállalkotás az MTI-t.
2026. 05. 30. 16:05
Megosztás:

Kármán András: az utolsó negyedévben kezdődhet az RRF-források kifizetése

Az Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) forrásainak esetében vannak a legsürgősebb teendők; a programban vállalt mérföldköveket augusztus végéig kell teljesíteni, és miután a fizetési kérelmeket szeptemberben megküldik, 2026 utolsó negyedévében megindulhat a pénzek konkrét kifizetése is - közölte Kármán András pénzügyminiszter szombaton a Facebook-oldalán.
2026. 05. 30. 15:00
Megosztás:

Több párt is közzétette tavalyi pénzügyi beszámolóját

Több párt is közzétette a tavalyi évről szóló pénzügyi beszámolóját, köztük a Demokratikus Koalíció (DK), a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP), a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP), a Mi Hazánk Mozgalom, és a Momentum Mozgalom. A legtöbb támogatást a DK kapta a költségvetésből, a legkevesebbet az MKKP, ez utóbbi több mint 1,77 millió forint veszteséget könyvelt el a Hivatalos Értesítőben közzétett beszámolók szerint.
2026. 05. 30. 13:00
Megosztás:

Címvédésre számítanak a magyar sportfogadók a Bajnokok Ligája döntőjében

A szezon európai kupadöntői közül a budapesti Bajnokok Ligája-döntő iránt a legnagyobb az érdeklődés: már napokkal a kezdés előtt a hét egyik leginkább fogadott eseményévé vált a Paris SG és az Arsenal összecsapása. A budapesti finálén a fogadók döntő többsége PSG-győzelmet vár, ugyanakkor a Bajnokok Ligája történetében eddig mindössze egyetlen csapatnak, a Real Madridnak sikerült a címvédés. Újdonsággal is készül a Tippmixpro, a BL döntőre elérhető a Fogadásszimulátor funkció, míg a Tippmixen az xG fogadási piac, vagyis a StatMester is.
2026. 05. 30. 12:00
Megosztás:

Végtelenül embertelen az, ami a Népszavánál történik

Végtelenül felháborító és embertelen az, ami a 153 éves Népszavával és az ott dolgozókkal történik. A Magyar Szakszervezeti Szövetség felszólítja a tulajdonost, hogy kellő felelősséggel járjon el ebben a helyzetben, mert nemcsak a lapért, hanem a munkavállalók további sorsért is felelős. A szakszervezetek tiltakoznak az ilyen és ehhez hasonló, drasztikus hirtelenséggel, mindössze pénzügyi alapon meghozott döntések ellen, aminek csaknem száz munkavállaló viseli a súlyos következményeit – olvasható a MASZSZ közleményében.
2026. 05. 30. 11:00
Megosztás:

ESET: a chatbotok és a szelfik is veszélybe sodorhatják a sérülékeny gyerekeket

Miközben a gyerekek és fiatalok sokszor nem eszközként, hanem bizalmas partnerként tekintenek az AI chatbotokra, több tragikus történet is azt mutatja, hogy a chatbotokkal folytatott beszélgetések veszélyes irányba is terelhetik a sérülékeny felhasználókat, ha nincs megfelelő kontroll és emberi támogatás a háttérben - hívta fel figyelmet az ESET kiberbiztonsági társaság a gyermeknap alkalmával.
2026. 05. 30. 10:00
Megosztás:

Orbán Gábort választották a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének új elnökévé

A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) éves rendes közgyűlésén megtartott tisztújítás során Orbán Gábort, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatóját választották meg a szövetség elnökévé - közölte a Richter pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 30. 09:00
Megosztás:

Budapest gyógyfürdői: idén öt fürdő csatlakozott a Suli a strandon akcióhoz

Budapesten idén öt fürdő és strand csatlakozott a Magyar Fürdőszövetség által indított Suli a strandon akcióhoz, amelyben június 8. és 19. között élményszerű tanulással, játékos programokkal várják az iskolai osztályokat. Az akcióban az osztályok részére 50 százalék kedvezményt biztosítanak a diákbelépő árából - közölte a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 30. 08:00
Megosztás:

Budapest partner az uniós források okos felhasználásában

Budapest partner és szövetséges abban, hogy a végre hazaérkező európai forrásokat okosan, a jövőt szolgálva használja fel Magyarország - közölte Karácsony Gergely főpolgármester pénteken a Facebookon, miután Magyar Péter miniszterelnök bejelentette, megállapodtak az Európai Bizottság elnökével a Magyarországnak járó uniós források jelentős részének folyósításáról.
2026. 05. 30. 07:00
Megosztás:

Már nem a márkanév dönt, új szempontok alapján választanak bort a fiatalok

A fiatal felnőttek borválasztásában egyre kevésbé az ismert márkák, nagy nevek és híres pincészetek jelentik a kapaszkodót. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) megbízásából készült friss, reprezentatív kutatás szerint az Y és Z generáció döntéseiben továbbra is meghatározó az ízvilág és az ár, miközben a márkanév, a termelő hírneve és mások ajánlása már jóval kisebb súllyal jelenik meg. Az eredmények arra utalnak, hogy a fiatalok számára a bor akkor válik vonzó választássá, ha illeszkedik az adott alkalomhoz, saját ízlésükhöz és életmódjukhoz.
2026. 05. 30. 06:00
Megosztás:

Bóna Szabolcs: felülvizsgálják a jégkármérséklő rendszer működését és szakmai felügyeletét

Felülvizsgálják a jégkármérséklő rendszer működését és szakmai felügyeletét - közölte Bóna Szabolcs agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter pénteken a Facebook oldalán.
2026. 05. 30. 05:00
Megosztás:

A Standard Chartered szerint akár 40 000 dollárig emelkedhet az Ethereum árfolyama

Miközben az Ethereum árfolyama továbbra is jóval a korábbi csúcsai alatt mozog, a Standard Chartered elemzői szerint a második legnagyobb kriptovaluta jelentősen alulértékelt lehet a hálózat tényleges aktivitásához képest.
2026. 05. 30. 04:00
Megosztás:

Elkezdődik a strandszezon Balatonfüreden, hétfőtől új strand is nyílik

Szombaton elkezdődik a strandszezon Balatonfüreden kinyit a Kisfaludy és az Esterházy strand, hétfőtől pedig a város új szabadtéri fürdője, az Aranyhíd Strand is látogatható lesz - közölték a tóparti város honlapján.
2026. 05. 30. 03:00
Megosztás:

A tengeri blokád feloldását helyezte kilátásba Donald Trump

A tengeri blokád feloldását helyezte kilátásba Donald Trump amerikai elnök pénteken, mielőtt egyeztetést kezdett fehér házi tanácsadóival az Iránnal előzetesen kitárgyalt megállapodás jóváhagyásáról.
2026. 05. 30. 02:00
Megosztás: