Kevesebb kajszi- és őszibarack teremhet az idén

A tavaszi fagyok miatt kevesebb kajszi- és őszibarack teremhet az idén, különösen a korai, júniusban szüretelhető fajtákból - olvasható a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács honlapján kedden közzétett összefoglalóban.

Kevesebb kajszi- és őszibarack teremhet az idén

A március 15-én érkezett, sarkvidéki eredetű hidegbetörés még nem okozott különösebb károkat, ekkor mindössze a kajszi néhány fajtája virágzott, azok is csak a Dél-Dunántúlon. Más kajszifajták és gyümölcsfajok még jócskán virágzás előtt álltak. A második hidegbetöréskor, március 27-én már az egész országban virágzott a kajszi- és az őszibarack, délen már a szilva és a cseresznye is. A többi gyümölcsfaj régiótól és fajtól függően 1-3 hétre volt a virágzás kezdetétől - írták.

Ahol mínusz 1-2 foknál nem volt hidegebb, ott a virágzás előtt álló kultúrák nem, a virágzók pedig alig károsodtak. A mínusz 3-4 fokos lehűlések már több tíz százaléknyi virágkárt okoztak a virágzó vagy pár nappal a virágzás előtt álló kultúrákban, különösen a kajsziban, őszibarackban, cseresznyében. A virágzás előtt állókat legfeljebb mérsékelten érintették. Mínusz 5-6 foktól a virágzó ültetvények károsodása akár teljes is lehetett, és a virágzás előtt állókban is jelentős, főképp a cseresznyében, szilvában. Ezek virágkárai a déli országrészben jelentősek, a többi gyümölcsfaj esetén talán még nincs nagyobb gond a szakmai szervezet szerint.

A virágzás egyébként gyümölcsfajtól függően közepesnek vagy jónak ígérkezik, de a tavalyi aszály miatt lehet, hogy a virágok termékenyülő képessége nem volt tökéletes, különösen az öntözetlen ültetvényekben - tették hozzá. Apáti Ferenc, a FruitVeB elnöke a terméskárok mértékéről egyelőre nem nyilatkozott, mert a veszteség mértékét még nem lehet megbecsülni - írták.

A közlemény szerint bizonytalan, hogy a gyümölcsültetvények hány százalékát érte kritikus lehűlés, és a virágkár sem jelent feltétlen hasonló mértékű terméskárt. Kedvező esetben egy komolyabb virágkárból nem feltétlen következik nagy veszteség, ha utána megfelelően alakulnak a körülmények.

A tapasztalatok szerint 70-80 százalékos virágkár az, amiből már aligha lesz jó termés. Alakulhat úgy is, hogy nincsenek szemmel látható fagykárok a virágszervekben, mégis annyira károsodtak a hidegben, hogy a virágzást 4-6 héttel követő tisztuló hullás során válik le a gyümölcs a fáról kötődési hiba miatt. Jelentősebb gyümölcshullás a szüretet megelőző hetekben is előfordulhat. A fagyveszélyes időszak május közepéig tart, termésbecslés is csak ezt követően készülhet - közölte a FruitVeb.


Megszűnt a NAV elnökének megbízatása a kormányváltással

Megszűnt a NAV elnökének megbízatása a kormányváltással, május 13-tól Tamásné Czinege Csilla képviseli a NAV-ot - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI érdeklődésére szerdán.
2026. 05. 13. 15:00
Megosztás:

Megrendült a forint ereje az MNB lépésére

Egyre nagyobb feszültségek vannak a rendszerben, már tényleg túl erős lehet a forint.
2026. 05. 13. 14:30
Megosztás:

A Fed kormányzója szerint a Bitcoin és a stabilcoinok formálhatják át az amerikai fizetési rendszert

Christopher Waller, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve egyik kormányzója egyre határozottabban úgy beszél a Bitcoinról és a stabilcoinokról, mint a jövő fizetési infrastruktúrájának fontos elemeiről. Ez jelentős fordulatot jelezhet abban, ahogyan a döntéshozók a kriptoeszközökre tekintenek: nem pusztán spekulatív befektetésként, hanem tranzakciós és elszámolási technológiaként is.
2026. 05. 13. 14:00
Megosztás:

Már csak 7 napunk van az SZJA-bevallásra

Május 20-a, szerdáig szükséges véglegesíteni a személyijövedelemadó bevallási tervezetet az eSZJA rendszerben, vagy feltölteni az önállóan elkészített bevallást. Ez a határidő vonatkozik az 1+1 százalékos felajánlás megtételére is, így már csak néhány napig lehet elvégezni a szükséges lépéseket.
2026. 05. 13. 13:30
Megosztás:

Nevelőszülői képzést indít Nyíregyházán a Máltai szeretetszolgálat

Nyíregyházán indítja el következő nevelőszülői képzését a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a 24 és 55 év közötti jelentkezők a tanfolyam során a szakmai ismerek mellett bizalom-kialakítási és konfliktuskezelési módszereket is elsajátíthatnak - tájékoztatta a szervezet szerdán az MTI-t. Jelentkezni május 25-ig lehet a maltai.hu/neveloszuloleszek oldalon.
2026. 05. 13. 13:00
Megosztás:

Márciusban 3,9 százalékkal nőtt az építőipar termelése

Márciusban az építőipari termelés volumene a nyers adatok alapján 3,9, a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint 2,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit - jelentette szerdán Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 05. 13. 12:30
Megosztás:

A független benzinkutasok üzemanyagellátási nehézségektől tartanak, a Mol stabil üzemanyagellátást ígér

A kisbenzinkutak kimerülésétől tartva üzemanyagellátási nehézségeket vetítenek előre a független benzinkutasok és azonnali intézkedéseket sürgetnek, ha a héten kialakul az a helyzet, hogy árrés nélkül kell értékesíteniük a dízel üzemanyagot; a Mol ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az ellátás nincs veszélyben, a vállalat minden partnerét kiszolgálja.
2026. 05. 13. 12:00
Megosztás:

Eurós stabilcoin indul nagyobb DeFi-offenzívára: az AllUnity bővíti az EURAU likviditását

Az euróalapú stabilcoinok piaca újabb lendületet kaphat, miután az AllUnity több nagy decentralizált tőzsdén is bővíti MiCA-kompatibilis EURAU tokenjének jelenlétét. A lépés nemcsak a DeFi-szektor számára fontos, hanem az európai kriptoszabályozás szempontjából is, hiszen továbbra is kérdéses, meddig terjed a MiCA hatálya a decentralizált pénzügyi protokollok világában.
2026. 05. 13. 11:30
Megosztás:

Felfelé kúsztak a kötvényhozamok, erősödött a dollár, 357-es szintre gyengült a forint

Tegnap is borús maradt a hangulat a fejlett gazdaságok kötvénypiacain, miután nincs előrelépés az iráni háború ügyében és egyre több helyen jelentkeznek a szűkös olajkínálat negatív következményei.
2026. 05. 13. 11:00
Megosztás:

Megrekedtek a közel-keleti tárgyalások, az infláció viszont fokozatosan növekszik a konfliktus hatására

Az S&P 500 és a Nasdaq kedden alacsonyabban zárt, előbbi 0,2, utóbbi 0,7 százalékkal, visszahúzódva a rekordközeli szintekről, miután a múlt havinál magasabb inflációs adatok és az egyre bizonytalanabbá váló amerikai–iráni tűzszünet arra késztették a befektetőket, hogy a rendkívül erős első negyedéves gyorsjelentési szezon végéhez közeledve profitot realizáljanak.
2026. 05. 13. 10:30
Megosztás:

Gemini képfelismerés: ezeket tudja, amikre nem számítottam

A Google DeepMind kutatásai szerint a Gemini Ultra modell a vizuális benchmarkok 90%-ában felülmúlja az emberi átlagot, ami alapjaiban írja felül a gépi látásról alkotott eddigi elképzeléseinket. Ez a technológiai ugrás nem csupán a pixelek felismerését jelenti, hanem a kontextuális összefüggések olyan mély szintű értelmezését, amely korábban elképzelhetetlen volt.
2026. 05. 13. 10:00
Megosztás:

A Bitcoin dacol az inflációs nyomással, és visszatért az emelkedő pályára

A friss amerikai inflációs adatok átmeneti nyomás alá helyezték a kriptopiacot, a Bitcoin azonban gyorsan bizonyította ellenálló képességét. Bár a vezető kriptovaluta rövid időre 80 000 dollár alá csúszott, a vevők hamar visszatértek, és az árfolyam ismét 81 000 dollár fölé kapaszkodott. A piaci szereplők most egyszerre figyelik a makrogazdasági adatokat, az amerikai szabályozási fejleményeket és a kriptoalapokba áramló tőkét.
2026. 05. 13. 09:30
Megosztás:

Estek kedden az európai részvények, jelentősen javult a gazdasági hangulat Németországban

Az európai részvénypiacok kedden széles körű mínuszban zártak: a STOXX 600 index 1%-kal csökkent, miután az Egyesült Államok és Irán közötti békemegállapodásba vetett remények halványulása felhajtotta az olajárakat és rontotta a kockázatvállalási hangulatot.
2026. 05. 13. 09:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint szerda reggel

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 13. 08:30
Megosztás:

Ópusztaszeren lesz szerdán az első kormányülés

Kedd éjfélkor hivatalba lép a Tisza-kormány; szerdán 15 órától Ópusztaszeren tartják az első kormányülést - közölte Magyar Péter miniszterelnök kedd este a Facebook-oldalán.
2026. 05. 13. 08:00
Megosztás:

A Henkel jó organikus árbevétel-növekedést ért el 2026 első negyedévében

2026 első negyedévében a Henkel mintegy 5,0 milliárd euró csoportszintű árbevételt és stabil, 1,7 százalékos organikus növekedést ért el. A növekedéshez mindkét üzletág pozitív volumen- és áralakulással járult hozzá.
2026. 05. 13. 07:30
Megosztás:

A világ infrastrukturális beruházásai 2050-ig meghaladják a 150 billió dollárt

A globális infrastruktúra minden eddiginél intenzívebb beruházási ciklus előtt áll. A PwC Global Infrastructure Outlook elemzése szerint a következő 25 évben a beruházások volumene megduplázódik az elmúlt két évtizedhez képest: az éves kiadások a 2024-es 4,4 billió dollárról 2050-re 6,9 billió dollárra nőnek. Az országok világszerte a mesterséges intelligencia, az elektrifikáció és az urbanizáció igényeihez igazítva modernizálják közlekedési, energetikai és ipari rendszereiket.
2026. 05. 13. 07:00
Megosztás:

Komposztálható elektronikai hordozót fejlesztettek a BME kutatói

Sokkal környezetbarátabb és talán olcsóbb is lesz, mint a mai műanyag alkatrészek. Ha a piac rákap, pár év múlva ilyenekkel készülhetnek a háztartási gépeink.
2026. 05. 13. 06:30
Megosztás:

Újra jó évet zárt a Vatikáni Bank

Rekordévet teljesített tavaly az IOR vatikáni bank, amely 51 millió euróra növelte nyereségét - ismertette a tavalyi évre vonatkozó adatokat az olasz sajtó kedden.
2026. 05. 13. 06:00
Megosztás:

Európában az autópiaci tranzakciók 75%-a már a használt szegmensben történik

Az európai autóipar szerkezete az elmúlt években fokozatosan átalakult: miközben az újautó-szegmens továbbra is az egyik alapvető pillér, a működést egyre inkább a használtautó-szegmens határozza meg. A legfrissebb adatok szerint az autópiaci tranzakciók mintegy 75%-a ebben a szegmensben zajlik, és a háztartások 70–80%-a ezen keresztül jut járműhöz, így a méretében nagyobb és gyorsabban reagáló másodlagos piac ma már meghatározó szerepet játszik az európai autóvásárlási mintázatok alakulásában.
2026. 05. 13. 05:30
Megosztás: