Sok országnak fájhat idén a dollár erősödése

A két nagy jegybank – a Fed és az EKB – monetáris politikájának széttartása miatt már 2021-ben mintegy nyolc százalékkal erősödött a dollár az euróval szemben, és ez várhatóan folytatódik majd az idei év első felében is. A zöldhasú erősödésének vesztesei pedig a feltörekvő országok lehetnek, különösen azok, melyek jellemzően dollárban vannak eladósodva. Így, ha bejönnek a várakozások, akkor sokak számára fájdalmas év lehet 2022 - olvashatjuk az Aegon Alapkezelő blogjában a TotalReturn.hu oldalon.

Sok országnak fájhat idén a dollár erősödése

A FED idén már emelhet 

A koronavírus-járvány előtt sokan várták a dollár gyengülését, elsősorban azért, mert az USA jelentősen el van adósodva, az amerikai deviza pedig fokozatosan veszít globális tartalékvaluta szerepéből. Az elmúlt egy-másfél évben viszont megfordultak az elemzői vélemények, ma már az lenne a meglepetés, ha 2022 nem a dollár erősödéséről szólna. Sőt, a folyamat már elkezdődött 2021-ben az amerikai deviza közel 8 százalékos felértékelődésével.

Ennek oka pedig elsősorban az, hogy az USA gazdasága a jelek szerint gyorsabban kilábal a válságból, mint az eurózóna, ennek nemkívánt következményeként pedig erőteljesebben jelent meg az egész világot fenyegető infláció. Novemberben a tengerentúlon 6,8 százalékos volt az áremelkedés, az eurózónában pedig 4,9 százalékot mértek. Ha a Fed által is jobban figyelt személyes fogyasztások árindexét (PCE) nézzük Amerikában, akkor annak 4,7 százalékos értéke gyakorlatilag megegyezik az európaival.

Az inflációs különbség miatt a Fednek várhatóan előbb és gyorsabban kell majd reagálnia. Az amerikai jegybank már novemberben elkezdte visszafogni eszközvásárlási programját, decemberben pedig bejelentette a folyamat felgyorsítását, így várhatóan márciusra teljesen le is építik azt. Utána pedig a szigorítás következő lépése már a kamatemelés lehet – a várakozások szerint idén két-három 25 bázispontos emelésre lehet szükség. Ez pedig csak növelheti a jelenleg is meglévő kamatkülönbséget (az amerikai kamatszint 0-0,25%, míg az európai mínusz 0,5%), mivel az jókora meglepetés lenne, ha az EKB is lépne már 2022-ben. Így most rövidtávon mindenki elfelejtette a dollár kisebb-nagyobb gondjait.

Kik lehetnek az erősebb dollár vesztesei?

Az évek óta megfigyelhető tendencia, hogy a dollár erősödésével párhuzamosan általában a feltörekvő piaci devizák gyengülnek. Ennek igen egyszerű oka van: az amerikai deviza felértékelődése általában a globális kockázatkerüléssel párosul, ez pedig automatikusan rontja a kockázatosabb devizák kilátásait. Vagyis, ha előáll a fent vázolt helyzet, akkor 2022 sem a feltörekvő piacok éve lesz.

Különösen nehéz helyzetben lehetnek azok az országok, melyek jelentős részben dollárban vannak eladósodva. Náluk ugyanis a helyi deviza gyengülése automatikusan emelkedő adósságrátával jár az árfolyamon keresztül történő átértékelődés miatt. Vagyis, ha egyetlen fillér új adósságot sem vesznek fel, akkor is emelkedik a GDP-arányos államadósságuk, ami egy fontos sérülékenységi tényező.

Ebbe a körbe elsősorban a latin-amerikai feltörekvő országok tartoznak, az évek óta államcsődök között egyensúlyozó Argentína például idén sem néz könnyű év elé, de Brazíliának is lehetnek problémái, illetve Chilét lehet még kiemelni, melynek devizája már 2021-ben a legrosszabbul teljesítők között volt.

És ha már a közelmúlt legrosszabb teljesítményeinél tartunk, akkor nem lehet elmenni szó nélkül Törökország mellett, a líra ugyanis a tavalyi év messze legnagyobb vesztese volt. Ehhez persze kellett a politika által erősen befolyásolt önfejű török monetáris politika, mely 20 százalékos infláció mellett is kamatcsökkentésbe kezdett. Törökország esetében könnyebbséget jelent a viszonylag alacsony, a GDP 40 százaléka körül lévő államadósságráta, azonban a dollár erősödése és a gyakran logikátlan gazdaságpolitika 2022-ben sem vetít előre optimista képet a török gazdaságban.

Persze az erősödő dollár mellett is meg lehet találni a megfelelő befektetéseket, akár a feltörekvő piacon is lehetnek jó lehetőségek. Az elemzők egy része szerint például az idei év egyik nyertese lehet Kelet-Közép-Európa, a régiónkban ugyanis alacsony a dollárban való eladósodottság. 

További érdekes gazdasági elemzések itt: TotalReturn.hu blog

Lassult az euróövezet gazdasági aktivitásának növekedése júliusban

A várt mérsékelt gyorsulás helyett lassult az euróövezet gazdasági aktivitásának növekedése júliusban - derül ki a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank (HCOB) közös felmérésének szerdán ismertetett előzetes értékeiből.
2024. 07. 27. 03:00
Megosztás:

Budapesten 148-250 ezer forint között mozognak a legkedvezőbb bérleti díjak

A fővárosban 148-250 ezer forint között mozognak a legkedvezőbb havi bérleti díjak, amelyek például a IX., a XI., és a XVII. kerületben találhatóak, a vidéki egyetemvárosok piacán pedig 90 és 195 ezer forint között érhetőek el a legolcsóbb albérletek - közölte saját adatai alapján az ingatlan.com szerdán az MTI-vel.
2024. 07. 27. 02:00
Megosztás:

Minimálbér 2025 - 12%-os emelés után mennyi lesz a minimálbér?

2025 lehet az a fordulópont, ahol a minimálbér átlépheti a 300 ezer forintos lélektani határt.
2024. 07. 27. 01:00
Megosztás:

A legjobb mém érmék, amelyeket mindenképp nézz meg augusztusban

A nap még mindig éget, a mém érmék pedig még mindig dübörögnek. Ahogy közeledik a nyár utolsó hónapja, úgy nő egyre inkább egy esetleges bika futam esélye. A kripto térben mindig találni felkapott tokeneket, a mém érmék pedig különösen jól teljesítenek idén. Hoztunk is négy olyan mém érme előértékesítést, amelyek nagyot mehetnek a közelgő tőzsdei listázás után.
2024. 07. 27. 00:01
Megosztás:

Shiba Inu (SHIB) és Dogwifhat (WIF) lemarad a mémérme versenyben; a Minotaurus ($MTAUR) előértékesítése felpörög

A Shiba Inu (SHIB) és a Dogwifhat (WIF) lemarad a mémérme versenyben ezen a héten. A tokenek forgalomból való kivonása és a legutóbbi eredmények ellenére a Shiba Inu (SHIB) értéke 10%-kal csökkent. A Dogwifhat (WIF) is küzd; át kell törnie az ellenállási szinteket, hogy megállítsa a zuhanást.
2024. 07. 26. 23:20
Megosztás:

A Harro Höfliger GmbH felvásárolta a Manz AG debreceni leányvállalatát

A főként gyógyszeripari és orvostechnológiai gépeket gyártó dél-németországi Harro Höfliger vállalat nyolcmillió euróért megvásárolta a Manz AG magyarországi leányvállalatát, a debreceni Manz Hungary Kft.-t; erről szerdán Debrecenben írták alá a megállapodást a két német cég vezetői.
2024. 07. 26. 22:00
Megosztás:

Több mint ötven fürdőben lesz Strandok éjszakája szombaton

A Magyar Fürdőszövetség kezdeményezésére az idén is megrendezik július 27-én a Strandok éjszakáját, az országos rendezvényhez már 60 fürdő csatlakozott az ország minden részéből.
2024. 07. 26. 21:00
Megosztás:

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Vegyes kezdésből nyereségbe fordultak zárásra pénteken a főbb európai értékpapírpiacok árfolyamindexei.
2024. 07. 26. 20:00
Megosztás:

Emelkedett a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 428,81 pontos, 0,59 százalékos emelkedéssel 73 174,10 ponton zárt pénteken.
2024. 07. 26. 18:10
Megosztás:

Csökkent az LVMH nyeresége és bevétele az idei első fél évben

A világ legnagyobb luxuscikk-gyártójának számító LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA nyeresége 14 százalékkal, a bevétele pedig 1 százalékkal csökkent az idei első fél évben a tavalyi azonos időszakkal összevetve.
2024. 07. 26. 17:00
Megosztás:

Az építőipar megújulásához kell az egyetemek és a szakma fokozottabb együttműködése

Az építőipar megújulásához az ágazat számára mérnökképzést végző egyetemi karok, a kormányzat és az építőipari vállalkozások szorosabb együttműködése is szükséges. Az ÉVOSZ nyolc hazai egyetemmel készít elő koordinált együttműködést az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) és a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) támogatásával. Az egyetemek nyitottak az oktatott tananyagok fejlesztésére és a gyakorlati képzés közös megszervezésére - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) szerdán az MTI-vel.
2024. 07. 26. 16:00
Megosztás:

A nukleáris ipar, a napenergia-ipar és az autóipari átállás a növekedés három fő pillére

A nukleáris ipar, a napenergia-ipar és az autóipar átállása a három fő pillére Magyarország hosszútávú gazdasági növekedésének, amelyek mind a kormány azon vállalásából fakadnak, hogy hazánk 2050-re karbonsemlegessé váljon - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Bukarestben.
2024. 07. 26. 15:00
Megosztás:

Májusban több mint tíz százalékkal nőttek a reálbérek

A célzott és hatékony kormányzati lépések hatására az infláció töretlenül alacsony, ennek eredményeként 2023. szeptembere óta, tehát már 9 hónapja folyamatosan nőnek a reálbérek, májusban 10,4 százalékkal emelkedett a fizetések vásárlóereje - állapította meg Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerdán a legfrissebb kereseti adatokat értékelve.
2024. 07. 26. 14:00
Megosztás:

Javult a GfK augusztusra vonatkozó német fogyasztói hangulatindexe

Az elemzők által vártnál erőteljesebben javult a nürnbergi GfK gazdaságkutató intézet augusztusra vonatkozó német fogyasztói hangulatindexe.
2024. 07. 26. 13:00
Megosztás:

Nőtt a bruttó átlagkereset idén májusban az egy évvel korábbihoz képest

Idén májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 000 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 448 700 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,8, a nettó átlagkereset 14,6, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. 07. 26. 12:00
Megosztás:

Nagyon durva átverés terjed, száznál több ügyfél nevében félmilliárd forint hitelt vettek fel a csalók

Már több százszor igényeltek gyanútlan banki ügyfelek nevében személyi kölcsönt kiberbűnözők Magyarországon. A pénzintézetek a kísérletek egy részét időben észlelték, de száznál is több ügyfélnek nemcsak a számláját nullázták le a csalók, hanem még átlagosan négymillió forintos adósságba is belevitték őket - írja a Bank360.hu.
2024. 07. 26. 11:00
Megosztás:

Bitcoin ETF jelentése: Mi az a Bitcoin ETF?

A kriptovaluták világában a Bitcoin (BTC) az egyik legismertebb és legfontosabb digitális eszköz. Azonban sokan még mindig nem értik teljesen, hogy mi az a Bitcoin, és még kevésbé, hogy mi az a Bitcoin ETF. Ennek a cikknek a célja, hogy érthetően bemutassa a Bitcoin és a Bitcoin ETF fogalmát, azok működését, valamint a piacon lévő legnagyobb Bitcoin ETF-eket.
2024. 07. 26. 10:30
Megosztás:

Vegyesen nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken. A londoni FTSE100 index 0,47 százalékkal erősödött, a frankfurti DAX-30 index 0,34 százalékkal gyengült, a párizsi CAC-40 index pedig 0,19 százalékkal emelkedett a kereskedés kezdetén.
2024. 07. 26. 10:00
Megosztás:

Iránykereséssel nyithat a tőzsde

Iránykereséssel nyithat pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint.
2024. 07. 26. 09:00
Megosztás:

Erősödött a forint

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
2024. 07. 26. 08:00
Megosztás: