Kihirdették a ponthatárokat - mi változik július 24. után az egyetemvárosok ingatlanpiacán?

Eddig azért izgultak a felsőoktatásba jelentkezők, hogy elegendő-e lesz a pontszámuk a választott szakra, intézménybe. Azok, akik felvételt nyertek mától azon izgulhatnak, hol fognak lakni felsőfokú tanulmányaik idején. Ha nincs kollégiumi férőhely, akkor hat hét alatt kell megoldani a lakhatást. A GDN Ingatlanhálózat országos lefedettségű, hazánk egyetemvárosaiban dolgozó szakértőink osztották meg tapasztalataikat.

Kihirdették a ponthatárokat - mi változik július 24. után az egyetemvárosok ingatlanpiacán?

Szegeden robban a piac

Már a ponthatárok kihirdetése előtt növekvő mozgolódás volt tapasztalható a tiszaparti város bérelhető lakásai körül. Szil Gabriella, a Belvárosi Ingatlaniroda vezetője elmondta, hogy az a tény, hogy nagyon kevés a kollégiumi férőhely Szegeden, a lakásbérlés felé tereli a diákokat. Az előző években sok szülő vásárolt lakást egyetemista gyerekének, az idén a vásárlási kedv csökkent, inkább a bérelhető lakásokat keresik. Ezeknek azonban megemelkedett a bérleti díja, 20-25 százalékkal kell ma többet fizetni egy szegedi lakás bérléséért havonta, mint tavaly. A magyar családok elsősorban az olcsóbb, maximum 140 ezer forintért bérelhető, ingatlanokat keresik. Ezzel szemben a megyeszékhelyen nagy számban tanuló külföldi diákok magasabb árat is hajlandóak kifizetni. Igaz az igényeik is eltérnek - emeli ki a GDN Ingatlanhálózat szegedi irodájának szakértője. A külföldi diákok csak a belső körúton belüli vagyis az egyetem épületéhez közel lévő ingatlanokat veszik ki, azokat azonban sokszor látatlanban, pontosabban egy videó alapján.

A GDN szegedi irodájában felkészültek a rohamra, bérelhető lakás állományukat feltöltötték, a külföldi érdeklődőket angol nyelven is ki tudják szolgálni, a bérbeadóknak pedig ingatlan üzemeltetést is kínálnak.

Kaposvár és Szombathely nyugodt marad

Zsobrák Zita a Kaposingatlan értékesítési vezetője elmondta, hogy náluk nem hoz komoly mozgást a diákok megjelenése. Mivel a kaposvári egyetem campusa képes felszívni az ide tanulni érkező fiatalokat, kevesen bérelnek vagy vásárolnak kizárólag azért, mert itt fognak tanulni.

Szombathelyen sem a diákok pörgetik a bérelhető lakások piacát, elsősorban a vendégmunkások azok, akik a városban lakhatási lehetőséget keresnek. A felsőoktatási hallgatók egy kis része megjelenik ugyan a szombathelyi Home&Feeling irodában, de ők inkább megvásárolható ingatlant keresnek, nem bérelni, hanem tulajdonolni szeretnének, jelentette ki Gombos Ernő a szombathelyi GDN iroda tulajdonosa.

Vagyis ezekben a városokban nem jelentenek komoly tényezőt a piacon a felsőoktatási hallgatók, hiszen a campuson belül, kollégiumokban tudnak lakni ameddig tanulnak.

Debrecenben nem csak a diákok mozgatják a piacot

Az alföldi nagyváros ingatlanpiacát az ipari létesítmények fejlesztése alaposan átrajzolta. Nagy az igény az ide dolgozni érkezők részéről a megfelelő lakhatásra, ugyanakkor a városban korlátozták a munkásszállók létesítését, ezért a többség a bérelhető lakások között keresgél. Vagyis a felsőoktatási hallgatók megjelenése előtt is élénk az ingatlanpiacnak ez a része, emelve a bérleti díjakat. Debrecenben egyértelműen keresleti piac van, ennek megfelelően az árak is magasabbak, mint például Szegeden. 180 és 230 ezer forint között vannak az árak általában - mondta el Préda Dávid a PREDA SIP Ingatlaniroda tulajdonosa. A növekvő igények miatt a debreceni GDN partner tervei között szerepel, hogy üzemeltetést is vállalnak majd, hiszen azt tapasztalják, hogy a jó kondíciókkal rendelkező ingatlanok meghirdetés nélkül is nagyon gyorsan kiadhatóak. Ugyanakkor szeretnének a bérlőknek is segíteni, mert azt tapasztalják, hogy sokan, főként a fiatalok, nincsenek tisztában azzal, hogy milyen jogaik vannak bérlőként. A debreceni szakértő kiemelte, hogy gyakran átadás - átvételi jegyzőkönyv sem készül, az egy éven belül kiköltözőknek pedig gyakran akkor sem adják vissza a kauciót, ha vigyáztak a lakásra.

Miskolc és az Avas

A miskolci egyetem campusa is gazdag kollégiumi férőhelyekben, így a bérelhető lakások iránt nem lódul meg nagyon kereslet. Ez alól az Avas egyetemhez közeli lakóingatlanjai képeznek csak kivételt - hívta fel a figyelmet Hajdú Gáspár Zsolt a Demeter Ingatlanközpont irodavezetője. Ha valaki nem kap férőhelyet a kollégiumban vagy nem akar ott lakni, az általában az egyetem közelében keres magának bérelhető ingatlant. Így akadnak befektetők, akik kifejezetten az egyetemistákra számítva vesznek itt bérbeadásra alkalmas ingatlanokat. Ugyanakkor arra is volt precedens, meséli a miskolci GDN iroda szakértője, hogy külföldi diákok a város másik végén, a Szentpéteri kapunál vettek ki lakást, mert onnan átszállás nélkül, egy járattal el tudtak jutni az egyetemre.

Pécsen is élénkül a piac

Már a 14. században működött egyetem Pécsett, ahova azóta is sokan érkeznek tanulni. Azt nem tudjuk, hogy a középkori diákok hogyan oldották meg a lakhatásukat, a mostani egyetemisták helyzetét azonban megvilágítja nekünk Marosvári László a GDN Ingatlanhálózat helyi irodájának tulajdonosa.

Az ingatlan szakértő elmondta, hogy minden évben érzékelhető, hogy ha új hallgatók érkeznek a városba, felélénkül kicsit a piac. Idén a vásárlókedv Pécsett is visszaesett, inkább bérelnek, mint vesznek a városba tanulni érkezők. A bérelhető lakások között nagy a szórás árban és felszereltségben is. A legtöbbet a külföldi hallgatók tudnak és hajlandóak fizetni, cserébe a jól felszerelt, erkéllyel is rendelkező, lehetőleg új építésű vagy felújított ingatlanokat keresik. Az ár mindenkinél fontos tényező, általában 3-4 ezer forintos négyzetméterenkénti bérleti díjat hajlandóak fizetni Pécsett a lakásokért a diákok. A GDN Ingatlanhálózat- Pécs portfóliójában is vannak bérelhető lakások, a kollégák felkészültek ebben a szegmensben is, de akadnak kifejezetten az egyetemistákra specializálódott, kizárólag bérléssel foglalkozó ingatlanosok is a városban.

A fővárosban emelkedő árak

Már a ponthatárok kihirdetése előtt emelkedni kezdtek Budapesten a bérleti díjak. A diákok elsősorban a garzonokat keresik vagy nagyobb lakásokat bérelnek ki többen, mondta Radics Anna a GDN Ingatlanhálózat I. kerületi, Your Home irodájának értékesítési vezetője. A 25 éves tapasztalattal rendelkező szakértő kiemelte, hogy sokan tértek át a rövid távú kiadásról a hosszabb távúra, így elég sok, szépen berendezett, jó helyen lévő ingatlan került a bérelhető lakások közé. Ennek köszönhető az is, hogy már jó ideje nem igazán adható ki jó áron olyan lakás, ahol a nagyi bútorai vannak. Modern, tetszetősen berendezett, gépesített ingatlanokat keresnek a fiatalok. Sok újépítésű is bérelhető, hiszen több befektető úgy vásárolt, hogy kiadhassa a lakását. Ezekért 200-300 ezer forintot is elkérnek havonta. A tapasztalat azt mutatja, hogy ma már nehéz ennél olcsóbban a fővárosban minőségi bérlakást találni.

Ami minden településen lényeges, hogy tiszta helyzetet teremtsen bérbeadó és bérlő, elkerülve a későbbi vitákat. Ebben komoly segítség egy ingatlan szakértő, aki ismeri a buktatókat, megfelelő szerződésmintákkal rendelkezik és végigkíséri a feleket a szerződéskötésen és akár az átadás átvétel során is segít.

Magyar fintech-siker: a BlockBen megkapta az új, európai szintű kripto engedélyt

Az európai kriptopiac drasztikus átalakuláson ment keresztül a Markets in Crypto-Assets (MiCA) szabályozás életbelépésével: a több ezer korábbi szolgáltatóból 2025 végére alig száz cég szerezte meg az új engedélyt. A BlockBen tulajdonosainak lettországi vállalata első magyar tulajdonú szereplőként felelt meg az új, egységes európai kriptoszabályozási követelményeknek a Lett Nemzeti Bank engedélye alapján.
2025. 12. 04. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők csütörtökön?

Az ázsiai piacokon ma reggel vegyes a hangulat, további számottevő pluszokat látni a japán piacon, miközben a kínai, dél-korai indexek a piros tartományban várják a kereskedés végét.
2025. 12. 04. 10:30
Megosztás:

Tovább erősödtek a vezető Wall Street-i indexek

Szerdán tovább emelkedtek az irányadó amerikai indexek, melyhez a megjelent makróadatok nyomán élénk kamatcsökkentési várakozások adták a lendületet, élen az energia-, a pénzügyi és az ipari szektorral.
2025. 12. 04. 10:00
Megosztás:

Kis mérték hozamcsökkenés a fejlett gazdaságok kötvénypiacain

Az euróövezet szolgáltatószektorra és a gazdaság egészére vonatkozó novemberi végleges beszerzésimenedzser-indexe erősebb lett még az előzetes adatnál is, így azt valószínűsíti, hogy az európai gazdaság kilábalása gyorsul.
2025. 12. 04. 09:30
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök reggelre

Csütörtök reggelre gyengült a forint a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 12. 04. 09:00
Megosztás:

Kisebb elmozdulások a nyugat-európai tőzsdéken

A keddi kereskedést követően a szerdai is vegyesen alakult a nyugat-európai tőzsdéken: a Stoxx600 kevesebb, mint 1 pontot erősödött, a FTSE100 és a DAX 0,1%-ot süllyedt, míg a CAC40 alig 0,2%-os pluszban zárt.
2025. 12. 04. 08:30
Megosztás:

Agrometeorológia: folytatódik a talaj töltődése nedvességgel

Nagyobb hideg nélkül, a talajban kellő nedvességtartalom mellett erősödhetnek az Alföldön a gyengébben kelt őszi kalászos állományok, a következő napokban jelentősebb esőre a Dunántúlon van kilátás, keleten kisebb mennyiség valószínű - írta a HungaroMet Zrt. agrometeorológiai elemzésében.
2025. 12. 04. 08:00
Megosztás:

Ez a vírus okozta a tömeges megbetegedést a XIII. kerületi óvodákban

A laboratóriumi és élelmiszer-biztonsági vizsgálatok alapján a calicivírus okozta csaknem 600 ember megbetegedését, a konyhák üzemeltetőjével szemben eljárást indítottak - közölte honlapján szerdán a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
2025. 12. 04. 07:30
Megosztás:

Hatalmas rekord: csúcsra ért a lakáshitel októberben

„Októberben 257,57 milliárd forint összegben kötöttek a magyarok lakáshitel szerződést. Ekkora még sosem volt a volumen egyetlen hónapban sem, az előző hónaphoz képest 128,66% a növekedés. Természetesen hatalmas szerepe van ebben az Otthon Start hitelnek, a támogatott kölcsön szeptemberi indulását követő igénylésekből ugyanis az ősz második hónapjára lettek szerződések.”
2025. 12. 04. 07:00
Megosztás:

Műfenyő vagy vágott fenyő? – Környezetvédelmi szempontú összefoglaló

Karácsony közeledtével a karácsonyfa kiválasztása minden évben visszatérő kérdés, és egyre több család számára válik fontossá, hogy döntésük környezeti szempontból is felelős legyen. A műfenyő és a vágott fenyő közötti választás látszólag egyszerű, ám az életciklusuk, gyártásuk, lebomlásuk és társadalmi hatásaik alapján jelentős különbségek mutatkoznak. Az alábbi rövid összefoglaló áttekinti mindkét opció környezeti terhelését, valamint a földlabdás fenyők és a karácsonyfa-újrahasznosítás lehetőségeit is.
2025. 12. 04. 06:30
Megosztás:

A vállalati felszámolások trendje 2026-ban

Globálisan a vállalati fizetésképtelenségek száma 2025-ben 6 százalékkal, 2026-ban pedig további 5 százalékkal nőhet az Allianz Trade elemzőinek előrejelzése szerint. A szakértők majd csak 2027-től várnak trendfordulót, amikor 1 százalékos enyhe csökkenést prognosztizálnak a fizetésképtelenségi esetek számában.
2025. 12. 04. 06:00
Megosztás:

Juttatások: sok pénzt hagynak veszni a magyarok

Hamarosan sok magyarországi munkavállalónak kell döntenie arról, milyen béren kívüli juttatásokat szeretne igénybe venni jövőre. Az Erste felmérése szerint sokan nincsenek teljesen tisztában azzal, milyen béren kívüli juttatások érhetők el, illetve ezek hogyan is működnek pontosan, és ezért havonta akár több ezer forintot is elbukhatnak. A bank szerint fontos a kollégák pénzügyi tudatosságának fejlesztése, és ennek részeként segíteni kell a munkatársaknak eligazodni a béren kívüli juttatási csomagok között.
2025. 12. 04. 05:30
Megosztás:

Fordulat a lakáspiacon: a vevőknek áll a zászló az év végén

Novemberben a lakáspiaci aktivitás az év végi lecsendülés jeleit mutatja, de a kereslet és a kínálat dinamikája teljesen eltérő dinamikát tükröz, ami a lakásvásárlók számára jelent előnyt. A kereslet csökkenése éves összevetésben annak is köszönhető, hogy tavaly november kiugróan erős volt az állampapírból kiszálló befektetők fokozódó jelenléte miatt. A kínálati oldalon pedig két számjegyű bővülés következett be a frissen meghirdetett lakóingatlanoknál – derül ki az ingatlan.com novemberi kereslet-kínálati összesítőjéből.
2025. 12. 04. 05:00
Megosztás:

Így pihennek a magyarok: a termál- és élményfürdőzés a legkeresettebb wellnessprogram

A magyarok döntő többsége félévente jár wellnessezni, elsősorban a szállodai wellnessrészlegeket választja, és ezért akár hosszabb utat is megtesz –– derül ki a Csodásmagyarország.hu online felméréséből. A szolgáltatások közül a termál-, illetve az élményfürdő a legkedveltebb, ezt követi a szauna és a gőzfürdő, majd a masszázs, amelyeket főként stresszoldás és relaxáció céljából vesznek igénybe.
2025. 12. 04. 04:30
Megosztás:

Berobbant az Otthon Start, októberben minden rekord megdőlt

Új korszakot nyitott a hitelezésben az Otthon Start Program: soha annyi lakáshitelt nem vettek még fel a magyar háztartások, mint idén októberben, a szerződött összeg meghaladta a 250 milliárd forintot. Rekord született az egy szerződésre jutó hitelösszeget illetően is. A személyi kölcsön népszerűsége töretlen és a babaváró hitelből is most fogyott idén a legtöbb - írja közleményében a Bank360.
2025. 12. 04. 04:00
Megosztás:

Több száz romániai dolgozóját bocsátja el a német autóipari vállalat, az Aumovio

Hatszáznál több romániai dolgozóját bocsátja el a német autóipari vállalat, az Aumovio - írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
2025. 12. 04. 03:30
Megosztás:

Nem kell, hogy a nyugdíjas feladja Önmagát!

A nyugdíjas évek nem kell, hogy az önfeladásról szóljanak, sokkal inkább egy új életszakaszról, amikor több idő jut önmagunkra, a szeretteinkre és a társas kapcsolatainkra.
2025. 12. 04. 03:00
Megosztás:

Lesz-e nyugdíjad 10-20 év múlva? Itt a válasz!

Ahogy közeledik az év vége, egyre többen gondolják újra pénzügyi terveiket, és tesznek kisebb-nagyobb lépéseket a hosszú távú biztonság érdekében. Az OTP Nyugdíjpénztár szerint a fiatalok körében látványosan erősödik a tudatosság: az új belépők 40 százaléka 16-34 év közötti, és egyre többen választanak kockázatosabb, hosszabb távon nagyobb hozamot kínáló portfóliókat.
2025. 12. 04. 02:00
Megosztás:

Itt a menetrend az orosz gázról való gyors ütemű leválásról

Az EU megegyezett az orosz gázról való leválás menetrendjéről, ami a korábban tervezettnél picit gyorsabb lesz.
2025. 12. 04. 01:30
Megosztás:

Miért fáj jobban a derekunk karácsony előtt?

Az év végi stressz és érzelmi terhelés felerősítheti a mozgásszervi panaszokat – figyelmeztet Joó Enikő gyógymasszőr, holisztikus manuálterapeuta. Tapasztalatai szerint a derékfájás, a beállt nyak vagy a becsípődések sokszor nem csupán fizikai eredetűek, hanem lelki problémák testi megnyilvánulásai.
2025. 12. 04. 00:30
Megosztás: