Lesz elég hal az ünnepekre

Az utóbbi években lassan, de folyamatosan nő a hazai halfogyasztás; a nehézségek ellenére van elég hal, és mindenki megtalálja a karácsonyi asztalra valót az üzletekben - mondta Nagy István agrárminiszter hétfőn a halfogyasztást népszerűsítő sajtótájékoztatón, Budapesten, a Központi Vásárcsarnokban.

Lesz elég hal az ünnepekre

A tárcavezető kiemelte: a karácsonyi időszak meghatározó a hazai halfogyasztásban. Becslések szerint a haltermelők ekkor értékesítik a tejes éves étkezési mennyiség 40 százalékát, egyes nagy haltermelők esetében pedig akár az éves forgalom 60-70 százalékát is kiteszi a karácsonyi haleladás - mutatott rá.

Nagy István kifejtette, hogy az elmúlt időszakban az agrárium és benne a halgazdálkodás rendkívüli kihívásokkal szembesült. A járvány mellett az aszályhelyzet és az orosz-ukrán konfliktus, valamint az elhibázott brüsszeli szankciók következményeivel is meg kellett küzdeniük. A haltermelők többsége okosan, "jó gazda módjára" optimalizálta a termelést a mostoha körülmények között: egyes tavakat fel sem töltöttek, a nem teljesen feltölthetőket pedig kisebb egyedsűrűséggel népesítettek be - ismertette a miniszter, jelezve: bár ezzel csökkent a megtermelt hal mennyisége, hatékonyan minimalizálni tudták az elkerülhetetlen veszteségeiket.

Nagy István köszönetet mondott az ágazatban dolgozó minden szereplőnek, hogy mégis lesz elég magyar hal az ünnepi asztalokra, mivel korlátozták az export mennyiségét is ennek érdekében. Az agrárminiszter mindenkit arra biztatott, hogy keresse és vásárolja a magyar halat. Kitért arra is, hogy a kormányzati és ágazati promóciókkal, és az ágazatot támogató kormányzati intézkedéseknek köszönhetően az egy főre jutó halfogyasztás az elmúlt években folyamatosan nőtt. Ismertetése szerint ez az érték 2013-ban, a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) indulásakor a jelenlegi módszerrel számítva 5,4 kilogrammot tett ki, 2021-re már 6,5 kilogrammra emelkedett, ami 20 százalékos növekedés. A számok ugyan attraktívak, európai összevetésben azonban a magyar halfogyasztás továbbra is alacsony - tájékoztatott a miniszter.

A hazai haltermelésen és a hazai termelési halak fogyasztásán belül a ponty a meghatározó faj, a második az afrikai harcsa. Kiemelte a miniszter az intenzív haltermelés gyors térnyerését: míg 2013-ban ennek részaránya 15 százalék volt, mára 24 százalékra nőtt. Az intenzív akvakultúrában termelt étkezési hal 94 százalékát az afrikai harcsa teszi ki: e faj termelése 2013-óta megduplázódott, 2050 tonnáról 4108 tonnára. Jelenleg ezzel Magyarország az EU legnagyobb afrikaiharcsa-termelője. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a hazai halakat vásárlók hozzájárulnak az ágazat megmaradásához, amely az ország számos területén fontos szerepet tölt be a vidéki népesség foglalkoztatásában is.

Nagy István a halfogyasztás növelését stratégai célnak nevezte, amelynek eléréséhez jelentős támogatásban részesül a hazai akvakultúra-ágazat. A MAHOP keretében a 2013-2020-as időszakban a halfogyasztást népszerűsítő kampányra 960 millió forint jutott, a most induló MAHOP Pluszon belül pedig 700 millió forint a halmarketing tervezett kerete. Hozzátette: jelentős figyelmet szenteltek a halhús minőségének, a minőségi termékek elismerésének. 2020-ban és 2021-ben négy magyar haltermék - a Szilvásváradi pisztráng, az Akasztói szikiponty, a Balatoni hal és a Szegedi tükörponty - európai földrajziárujelző-oltalmat kapott, idén pedig a Balatoni hal önálló márkaként jelent meg a hazai piacon.

A tervek között az agrárminiszter kiemelte, hogy idén elfogadták a Nemzeti Akvakultúra Stratégiai Tervet, amely 2030-ig fogalmazza meg az ágazat fejlesztését célzó feladatokat. A terv részeként növelni tervezik a kisüzemi halgazdaságok termelőkapacitását, fejlesztik az alkalmazott termelési technológiát, a feldolgozást, és bővítenék a haltermékek kínálatát  - sorolta.

Németh István, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet elnöke arról tájékoztatott, hogy mind pontyból, mind harcsából annyit termeltek, hogy kielégítő mennyiség jut belőle a magyar piacra. Soha nem látott aszály együtt jelentkezett a háborús konfliktussal, ami a takarmányok és az energia árában is jelentős emelkedést okozott. Az ágazat jövedelmezősége tovább erodálódott a növénytermesztéshez viszonyítva is - mondta.

Ondré Péter, az Agrármarketing Centrum ügyvezetője beszámolt a belföldi halfogyasztást népszerűsítő kampányokról, amelyekkel tavaly 15-20 százalékkal nőtt a halfogyasztás szintje. Az elmúlt időszakban 17 ezer kóstolót osztottak ki, 30 rádióban több mint 300 alkalommal futottak a hirdetéseik. A nyomtatott sajtóban 52 kiadványban 3,560 millió megjelenést értek el, 59 online felületen 19 millió elérésük volt országosan, és mintegy 600 óriásplakátot jelentettek meg. A kampány idén véget ér - közölte.


„Majd eladom az ingatlanomat” – miért csapda ez a hozzáállás kockázati életbiztosítás helyett?

Zoltán ötvenes éveiben jár, két felnőtt gyermeke van, és büszke arra, hogy az évek alatt sikerült egy szép, tehermentes családi házat felépítenie Budapest környékén. Amikor a felesége egy biztosítási tanácsadóval beszélgetve szóba hozta a kockázati életbiztosítást, Zoltán legyintett: „Minek az nekünk? Ha velem történik valami, a gyerekek eladják a házat, és abból megoldják a saját életüket.” Logikusnak tűnt – papíron. A valóság azonban ennél sokkal bonyolultabb, és épp ez a fajta magabiztosság az, ami sok családot hagy pénzügyi bizonytalanságban a legrosszabb pillanatban.
2026. 07. 18. 14:00
Megosztás:

Biztonságos az üzemanyag-ellátás, de tartalékolni kell

A stratégiai üzemanyagkészlet a márciusi mélyponthoz képest kétszeresére nőtt, így biztonságos a magyarországi üzemanyag-ellátás, de tartalékolni kell - tájékoztatta a Gazdasági és Energetikai Minisztérium (GEM) az MTI-t pénteken.
2026. 07. 18. 13:00
Megosztás:

Újabb szakaszába lépett Komló belvárosának megújítása

Újabb szakaszába lépett Komló egyik központi terének, a 48-as térnek a felújítása, amelynek során több mint egy hektárnyi területen végeznek közterületfejlesztési munkálatokat több mint félmilliárd forint európai uniós támogatás segítségével - közölte a baranyai település polgármestere az MTI-vel.
2026. 07. 18. 12:00
Megosztás:

4 millió köbméterrel nőtt tavaly Magyarország élőfakészlete

Csaknem 4 millió köbméterrel nőtt Magyarország élőfakészlete 2025-ben: 419 055 552 köbméterről 423 012 239 köbméterre változott az Élő Környezetért Felelős Minisztérium Erdőrendezési Főosztályának tájékoztatása szerint - olvasható a fataj.hu oldalon közzétett összesítőben.
2026. 07. 18. 11:00
Megosztás:

Az ukrán kormány kinevezte a megbízott védelmi és külügyminisztert

Az ukrán kormány Volodimir Zelenszkij elnökkel egyeztetve Jevhenyij Hmarát ideiglenesen a védelmi miniszteri, Andrij Szibihát pedig ideiglenesen a külügyminiszteri feladatok ellátásával bízta meg - közölte Szerhij Koreckij miniszterelnök pénteken a Facebookon.
2026. 07. 18. 10:00
Megosztás:

Hiába drágultak tovább a lakások, öt nagyvárosban mégis könnyebb lett a vásárlás

A lakások 2026-ban sem lettek olcsóbbak, az országos nettó átlagkereset azonban olyan ütemben emelkedett, hogy a vizsgált hat nagyvárosból ötben kevesebbet kell dolgozni, hogy lehessen megvásárolni egy 50 négyzetméteres lakást, mint egy évvel korábban. Budapesten egy 50 négyzetméteres lakás becsült kínálati ára közel hat havi nettó átlagkeresettel kevesebbnek felelt meg, mint egy évvel korábban.
2026. 07. 18. 09:00
Megosztás:

A jövő héten tárgyalhat a kormány a szombathelyi azbesztszennyezés felszámolásáról szóló javaslatokról

A vidék- és településfejlesztési miniszter a jövő héten a kormány elé viszi a szombathelyi azbesztszennyezés felszámolásáról szóló javaslatokat, amelyek alapján döntés fognak hozni - közölte a város polgármestere a közösségi oldalán posztolt videójában péntek este, miután a tárcavezetővel tárgyalt.
2026. 07. 18. 08:00
Megosztás:

Forint és euró ugyanabban a digitális térben: a royalsea kaszinó devizagazdaságtana

Egy online felületen a pénz egyszerű számnak látszik. A háttérben azonban árfolyamok, átváltási szabályok, banki költségek és eltérő elszámolási időpontok alakítják, hogy ugyanaz az összeg végül mennyit ér forintban vagy euróban.
2026. 07. 18. 07:30
Megosztás:

Még több italcsomagolás kap új életet: újabb automatizált DRS hulladékfeldolgozó üzemmel erősít az ALTEO Csoport

Az ALTEO Csoport 2026 nyarától jelentősen, a tervek szerint évi 28 ezer tonnára növeli a visszagyűjtött italcsomagolások feldolgozási kapacitását, biztosítva ezzel a PET-palackok és fém italosdobozok körforgásos gazdaságban tartását. A cél elérése érdekében az ALTEO Nyrt. leányvállalata, az ALTEO Circular Kft. kistarcsai telephelyén a szükséges hatósági engedélyek birtokában elindult az új, DRS hulladékfeldolgozó üzem próbaüzeme.
2026. 07. 18. 07:00
Megosztás:

Több mint háromszorosára nőtt Belgium népessége

Belgium lakossága több mint háromszorosára, 3,8 millióról közel 11,9 millióra nőtt az ország 1830-as függetlenné válása óta - derül ki a belga statisztikai hivatal, a Statbel pénteken közreadott jelentéséből, amelyet a The Brussels Times szemlézett.
2026. 07. 18. 06:00
Megosztás:

Megtört a panelláz: már nem ezek a lakások drágulnak a leggyorsabban

Miközben a májusi árcsökkenés után júniusban ismét emelkedtek a lakásárak Magyarországon, a panellakások ezúttal lemaradtak a drágulási versenyben – derül ki a legfrissebb Zenga Ingatlan Radarból. A fő kérdés, hogy valóban véget ért-e a panelőrület vagy csak átmeneti megtorpanásról van szó.
2026. 07. 18. 05:00
Megosztás:

Netrisk: 3 millió forint az átlagos hitelösszeg a személyi kölcsönöknél

Majdnem 3 millió forint volt idén június közepéig a Netrisktől igényelt személyi kölcsönök átlagösszege. A hitelek négyötödét szabad felhasználási céllal igényelték, a hitelkiváltás aránya 14 százalék volt, a felújításé vagy korszerűsítésé pedig mindössze 3 százalékot tett ki. Tízből négy kölcsönnél a futamidő 49–60 hónap, azaz 4-5 évre rúgott, míg az igénylések 35 százalékánál pedig 60 hónapnál hosszabb időre vállaltak törlesztést az érintettek.
2026. 07. 18. 04:00
Megosztás:

Hőhullám a tőzsdén? Ezek a vállalatok profitálhatnak leginkább a nyári fogyasztásból

A nyári hónapokban a fogyasztási szokások jelentősen átalakulnak: nő a fagylaltok, jeges italok és más szezonális termékek iránti kereslet. A helyzetet a Magyarországon is elérhető globális befektetési alkalmazás, az XTB szakértői elemezték, akik szerint a befektetők számára nem csupán az értékesítési adatok érdekesek, hanem azok a globális vállalatok is, amelyek ezek mögött a jól ismert márkák mögött állnak. Bár egy forró nyár önmagában nem határozza meg a részvények teljesítményét, a szezonális kereslet fontos szerepet játszhat a negyedéves eredmények alakulásában.
2026. 07. 18. 03:00
Megosztás:

Jön az EURÓ a forint helyett? Mi lesz a nyugdíjakkal és a bankbetétekkel?

Sok magyar számára az euró bevezetése egyszerre jelent reményt és félelmet. Az egyik oldalon ott van a stabilabb pénz, az egyszerűbb külföldi vásárlás és az árfolyamkockázat eltűnése, a másikon pedig a kérdés: elveszhet-e a nyugdíj, csökkenhet-e a bankbetét, megugorhat-e a hiteltartozás?
2026. 07. 18. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! A nyugdíjba nem számítanak be sokmindent

Sokan csak a nyugdíjigénylés előtt szembesülnek azzal, hogy a munkaviszonyban vagy más jogviszonyban eltöltött évek közül nem minden időszak növeli automatikusan a nyugdíjhoz figyelembe vehető szolgálati időt.
2026. 07. 18. 01:00
Megosztás:

Független benzinkutak: az import üzemanyagok beszerzési ára meghaladja a kiskereskedelmi árakat

A Független Benzinkutak Szövetsége Egyesület szerint péntekre az elérhető import üzemanyagok beszerzési ára meghaladta a magyarországi kiskereskedelmi árakat, ami rendkívül kedvezőtlen piaci helyzetet teremt, ezért a szervezet az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint arra kérte a kormányt, hogy tegyen intézkedéseket az üzemanyagellátás biztonságának fenntartása érdekében.
2026. 07. 18. 00:05
Megosztás:

Fokozott figyelmet kér az utakon közlekedőktől az őzek párzási időszakában

Fokozott figyelemre van szükség az utakon az őzek július második felétől augusztus közepéig tartó párzási időszakában - írta a az agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter közösségi oldalán pénteken.
2026. 07. 17. 23:00
Megosztás:

Lezárják a "Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja" című programot

A kormány lezárja a "Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja" elnevezésű programot, új pályázatokat a határozat közzétételét követően már nem fogadnak be és a program második ütemében nem vállalhatók új kötelezettségek - derül ki a pénteki Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatból.
2026. 07. 17. 22:00
Megosztás:

Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az Európai részvénypiacok veszteséggel zártak, a közel-keleti feszültség hajtotta az olaj- és gázárakat.
2026. 07. 17. 21:00
Megosztás:

A globális okostelefon-szállítások 6,7 százalékkal estek a második negyedévben

Globálisan 277,5 millió okostelefont szállítottak ki az idei második negyedévben, ami 6,7 százalék csökkenés a tavalyi azonos időszakhoz képest - áll az International Data Corporation (IDC) informatikai és távközlési piackutató vállalat honlapjára fölkerült jelentésben.
2026. 07. 17. 20:00
Megosztás: