Magyar nők és kisebbséghez tartozó vállalkozók jelentkezését várja start-up programjára a Morgan Stanley

A Morgan Stanley bejelentette, hogy a tavalyihoz képest kétszer annyi start-up részesülhet befektetésben és szakmai támogatásban az Inclusive Ventures Lab (MSIVL, röviden: Labor) nevű akcelerátorprogram keretében, amellyel a vállalat a nők és a különböző kisebbségi etnikumokhoz tartozó vállalkozók cégeit támogatja.

Magyar nők és kisebbséghez tartozó vállalkozók jelentkezését várja start-up programjára a Morgan Stanley

A program keretében tavaly után már másodszor várják a jelentkezőket az Európát, a Közel-Keletet és Afrikát magába foglaló EMEA régióból. Közülük tíz résztvevőt választanak ki, akik egy öt hónapos program során testreszabott segítséget kapnak vállalkozásuk fejlesztéséhez. Tavaly – amikor először rendezték meg a programot a régióban – öt cég részesült támogatásban. A nemzetközi versenyre kifejezetten várják a jelentkezőket a termékeny start-up ökoszisztémával rendelkező Magyarországról, ahol már számos különböző hátterű vállalkozó alapított sikeres vállalkozást az elmúlt években.

Fogarasi Norbert, a Morgan Stanley budapesti központjának vezetője elmondta: „A Morgan Stanley immár több mint 16 éve van jelen a magyar fővárosban, mára a bank egyik legnagyobb informatikai és elemző központjává vált 3000 munkatárssal, így jó rálátásunk van arra, hogy milyen elkötelezett és tehetséges emberek vannak Magyarországon, tele nagyszerű ötletekkel. Az MSIVL program már bizonyította, hogy páratlan lehetőséget kínál az ígéretes vállalkozóknak arra, hogy leküzdjék az előttük álló akadályokat, és részévé váljanak egy hasonlóan gondolkodó emberekből álló közösségnek, amelynek segítségével új növekedési pályára állíthatják vállalkozásukat.”

Az Labor programra február 14-étől hat héten át lehet jelentkezni az EMEA régióban, ezt követően választják ki azt a tíz vállalkozást, amely támogatást kaphat. Olyan cégek pályázatát várják, amelyek erős növekedési kilátásokat tudnak felmutatni, és innovatív, egy befogadóbb, fenntarthatóbb jövőt előmozdító technológiai megoldásokat fejlesztenek.

A Morgan Stanley először 2017-ben indított programot annak érdekében, hogy orvosolja a multikulturális hátterű és női vállalkozókat érő hátrányokat, amelyek a kutatások szerint elsősorban a tőkéhez jutás területén jelentkeznek. 2020-ban a Közép- és Kelet-Európában a kockázatitőke-befektetések alig 1%-a irányult nők által alapított start-upokba, 5% vegyes összetételű cégekbe, 94% pedig kizárólag férfiak által alapított vállalkozásokba áramlott. Magyarországon része a problémának az is, hogy az Európai Unióban itt a legalacsonyabb, mindössze 13% a vállalkozó nők aránya a tudományos, műszaki és informatikai területeken.

A Labor program célja, hogy enyhítse ezeket az egyenlőtlenségeket, és nem csupán azzal, hogy a Morgan Stanley befektetőként is beszáll ezekbe a kezdeti fázisú, gyorsan növekvő vállalkozásokba, hanem azzal is, hogy öt hónapos, intenzív program keretében saját mentorai és tanácsadói, valamint külső iparági szakértők bevonásával segíti növekedésüket és fejlődésüket. A program csúcspontja egy demonstrációs nap, amelynek során a résztvevők a Morgan Stanley globális hálózatából érkező befektetők előtt mutathatják be vállalkozásukat. Ezek a befektetők szerepet játszhatnak a további tőkéhez jutásban és stratégiai partnerségek kialakításában, és így felgyorsíthatják a vállalkozások fejlődését.

A program angol nyelven zajlik. Az elmúlt öt évben az Egyesült Államokból és az EMEA régióból összesen 69 cég vett részt a programban, és mintegy 150 millió dollárnyi új finanszírozáshoz jutottak.

Sanghamitra Karra, az MSIVL program EMEA régiós vezetője elmondta: „A program eddigi tapasztalatai inspirálóak voltak a régióban, és maximálisan igazolták, hogy sok rátermett vállalkozó van a nők és a valamilyen etnikai kisebbséghez tartozó vállalkozók között, ahogy azt is, hogy a hozzáférés a növekedést megalopozó tőkéhez, valamint a stratégiai tanácsadáshoz, mentoráláshoz kulcsszerepet játszik a start-upok fejlődésében. A 2022-es program sikerein felbuzdulva idén megkétszerezzük erőfeszítéseinket a régióban, és tíz gyorsan növekvő vállalatba tervezünk befektetni.”

További információ a Morgan Stanley Inclusive Ventures Lab programról a www.morganstanley.com/msivlhonlapon érhető el. Jelentkezni február 14-től lehet.

Felemásan indult 2026 a lakáspiacon – Álmos évkezdet, ami mégis rekordokat hozott

Nagyon felemásra sikerült az évkezdet a lakáspiacon. Első ránézésre az adatok jóval visszafogottabb képet mutatnak, mivel január 1. és 19. között mind a kereslet, mind a feladott hirdetések száma elmaradt az előző évek azonos időszakaitól. Az összkép azonban gyökeres változást mutat, ha az adatokat részletesebben vizsgáljuk. 2026-ban a szokásosnál hosszabb, kéthetes karácsonyi leállást követően gyakorlatilag csak január 5-től indult az év a lakáspiacon. Az azóta eltelt két hét számai pedig rendkívül élénk rajtra utalnak bizonyos szegmensekben – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből.
2026. 01. 22. 04:30
Megosztás:

A kisebb vállalkozásoknak könnyítéseket hozott az új transzferár rendelet, a nagyobbaknak még szigorúbb követelményeket

2025-től egy új transzferár rendelettel búcsúztunk, amelyet az érintettek választása alapján már a tavalyi évre is lehet alkalmazni, 2026-tól azonban már kötelező. Az új szabályok ugyan tartalmaznak könnyítéseket is, de ennél sokkal jellemzőbbek a szigorítások. „Az új elvárások még bonyolultabbá, még nehezebben teljesíthetővé teszik a vállalkozások transzferárazási feladatait, amelyeket már-már lehetetlen teljesíteni specialista bevonása nélkül.” – figyelmeztetett Fotiadi Ágnes a LeitnerLeitner Transzferár Üzletágának igazgatója és Jancsa-Pék Judit a LeitnerLeitner partnere.
2026. 01. 22. 04:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök: nem engedek az amerikai nyomásnak

Keir Starmer brit miniszterelnök kijelentette szerdán, hogy London nem enged az amerikai kormány vámfenyegetések formájában megnyilvánuló nyomásának, és nem módosítja azt az álláspontját, hogy Grönland hovatartozásáról a grönlandiakat és Dániát illeti meg a döntés joga.
2026. 01. 22. 03:30
Megosztás:

Uniós lépések a gyógyszergyártás versenyképességéért és a gyógyszerhiány ellen

Kedden a Parlament elfogadta az alapvető gyógyszerek elérhetőségének és ellátásának javítására irányuló javaslatokkal kapcsolatos álláspontját.
2026. 01. 22. 03:00
Megosztás:

OTP CETOP UCITS ETF – túl a százmillió eurón

Fontos mérföldkőhöz érkezett az OTP CETOP UCITS ETF: a kelet-közép-európai blue chipekre fókuszáló, tőzsdén kereskedett alap nettó eszközértéke 100 millió euró fölé emelkedett. Ezzel a 2024 tavaszán indult ETF rövid idő alatt vált a hazai piac egyik legdinamikusabb növekedését produkáló befektetési termékévé, ami arra utal, hogy a régiós részvénypiacok iránt nemcsak intézményi, hanem lakossági oldalon is érezhetően nő az érdeklődés.
2026. 01. 22. 02:30
Megosztás:

Ha Ön is 1950–1975 között született, akkor van oka a félelemre

Ez a korosztály ma 50–75 év közötti. Egy olyan generációról van szó, amely példátlan egészségügyi, gazdasági és társadalmi kockázati metszéspontba került. A problémák többsége nem egyik napról a másikra jelentkezik, hanem észrevétlenül, évek alatt alakul ki – gyakran akkor, amikor már nehéz visszafordítani a folyamatokat.
2026. 01. 22. 02:01
Megosztás:

Számos új pályázat megjelentetését tervezi az agrártárca idén

A mezőgazdaságban 2026 az építkezés éve lesz, az agrártárca számos új pályázat megjelentetését tervezi, szükség esetén rendkívüli intézkedésekkel is segít a termelőknek - mondta Viski József a 44. Agromashexpo nemzetközi mezőgazdasági és mezőgép-kiállítás szerdai megnyitóján a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban.
2026. 01. 22. 01:30
Megosztás:

Eldőlt ki kaphat végül 14. havi nyugdíjat - mutatjuk mit kell teljesíteni hozzá!

Kinek jár a tizenharmadik és a tizennegyedik havi nyugdíj 2026-ban? A témát az ado.hu szakmai blogbejegyzése alapján dolgoztuk fel és mutatjuk be érthetően.
2026. 01. 22. 01:00
Megosztás:

A Vatikán is meghívást kapott a Béketanácsba

A Vatikán is meghívást kapott, hogy részt vegyen a Donald Trump amerikai elnök által létrehozott Béketanácsban - közölte Pietro Parolin bíboros, szentszéki államtitkár szerdán, hozzátéve, hogy a pápai állam nem tud gazdasági hozzájárulást biztosítani.
2026. 01. 22. 00:30
Megosztás:

A Chainlink új szintre emeli a DeFi-t – már szinte 24/5-ben követhetők az amerikai részvények és nyersanyagárak

Miközben a kriptopiac mostanában csendesebb üzemmódban mozog, a hagyományos piacokon – például a részvények és nyersanyagok világában – egymást érik a történelmi csúcsok. A Chainlink most ezt az ellentétet igyekszik áthidalni: a decentralizált pénzügyek (DeFi) számára elérhetővé tette a valós idejű részvény- és nyersanyagadatokat, gyakorlatilag a hét öt napján, szinte folyamatosan. Ez nem csupán új fejlesztési lehetőségeket nyit meg, hanem a DeFi és a hagyományos pénzügyi világ között húzódó határvonalakat is jelentősen elmoshatja.
2026. 01. 22. 00:01
Megosztás:

Putyin csütörtökön fogadja az amerikai elnök különmegbízottját

A tervek szerint csütörtökön fogadja Moszkvában Steven Witkoffot, az amerikai elnök különmegbízottját Vlagyimir Putyin orosz államfő - erősítette meg Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán a TASZSZ hírügynökségnek.
2026. 01. 21. 23:30
Megosztás:

Mintegy 200 millió forintos fejlesztéssel javul a Natura 2000 területek állapota az Őrségben

Jelentős, 190 millió forintnyi európai uniós fejlesztés indul az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság területén, amely a Natura 2000 hálózat priorizált élőhelyeinek védelmét szolgálja - emelte ki Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a szerdán, Őriszentpéteren megrendezett projektnyitó eseményen az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint.
2026. 01. 21. 23:00
Megosztás:

Az alacsony önkontroll állhat a problémás okostelefon

Nem a személyiségjegyek, hanem a gyenge önkontroll és a közösségi élményekből való kimaradástól való félelem (FOMO) állhat a problémás okostelefon-használat hátterében - állapította meg a Semmelweis Egyetem kutatása.
2026. 01. 21. 22:30
Megosztás:

Franciaország NATO-hadgyakorlatot javasol a Dániához tartozó szigeten

Grönlandi NATO-hadgyakorlat megtartását indítványozta szerdán Franciaország. Ezt a francia elnöki hivatal jelentette be.
2026. 01. 21. 22:00
Megosztás:

A geopolitikai átrendeződés, a klímaváltozás és az MI formálják a felelős befektetéseket 2026-ban

A geopolitikai átrendeződés, valamint a gyorsuló éghajlati és technológiai trendek alapvetően formálják át a befektetési prioritásokat és az eszközallokációt idén - derül ki az Amundi MTI-nek küldött közleményéből.
2026. 01. 21. 21:30
Megosztás:

Varsóban megkezdődött az előző kormány idején működő Igazságosság Alap pere

Megkezdődött szerdán a varsói kerületi bíróságon az előző kormány idején működő Igazságosság Alap első vádlottjainak pere, a bíró elutasította a kérelmet a tárgyalás elnapolásáról, amelyet a hat vádlottat képviselő ügyvédek nyújtottak be.
2026. 01. 21. 21:00
Megosztás:

Vitalik Buterin hátat fordít a központosított közösségi médiának – a decentralizált jövő felé tart

Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója újabb határozott lépést tesz a decentralizáció felé – ezúttal a közösségi média világában. Egy friss bejelentés szerint 2026-tól teljesen elhagyja a központosított platformokat, hogy kizárólag decentralizált közösségi felületeken legyen aktív.
2026. 01. 21. 20:30
Megosztás:

Bálnák hagyják el a Polkadot hálózatát 2,21 dolláros árfolyamon, hogy csatlakozzanak a Digitap ($TAP) típusú kriptopresale-ekhez 2026-ban

A 2,21 dolláros árfolyamra történő emelkedés fellélegzést jelentett a Polkadot (DOT) birtokosainak a hónapokig tartó csökkenő trend után. Azonban ez csupán rövid napfénynek bizonyult, mielőtt ismét sötét felhők gyülekeztek volna.
2026. 01. 21. 20:00
Megosztás:

Jön a 100 milliárd forintos akcióterv az éttermeknek

Jön a 100 milliárd forintos akcióterv az éttermeknek - közölte a kormány a Facebook-oldalán szerdán.
2026. 01. 21. 19:30
Megosztás:

Közvetlen tárgyalásokat akar Grönlandról Donald Trump

Közvetlen tárgyalásokat akar kezdeményezni Grönland megszerzéséről Donald Trump amerikai elnök, aki szerdán a davosi Világgazdasági Fórumon a Dániához tartozó területtel kapcsolatos vitáról is beszélt felszólalásában.
2026. 01. 21. 19:00
Megosztás: