Magyarok a boldogság-lista végén

Ha a pénz nem is, a megtakarítás biztosan boldogít – derül ki az NN Longevity kutatásából. Márpedig mindkettőre – több megtakarításra és több boldogságra – szükségünk lenne, mivel nálunk jóval alacsonyabb a boldogságszint, mint a régió többi országában. De mitől lehetnénk elégedettebbek az életünkkel? A kutatás öt fontos boldogságfaktort talált.

Magyarok a boldogság-lista végén

„Tízes skálán mennyire érzi magát boldognak, mennyire elégedett az életével?” – többek között ezt a kérdést tette fel az NN Longevity kutatása 11 országban*. Az eredmény szerint nemcsak a nyugat-európai országokhoz képest, de a régió népeihez képest is érezhetően negatívabban ítéljük meg a helyzetet.

Magyarország átlagos boldogság-pontszáma tízes skálán 5,4, míg ugyanez az érték Szlovákiában és Lengyelországban 5,9, Romániában és a cseheknél pedig 6,4 pont. A magyarok esetében a trend is negatív, mivel a három évvel ezelőtti boldogság-pontszámhoz képest idén 0,3 ponttal alacsonyabb is lett az átlag.

Sőt, a boldogságkilátásainkat tekintve is leghátul búslakodunk a régiós listán: arra a kérdésre, hogy tíz év múlva mennyire lesz boldog, a magyarok tízes skálán 5,9 pontot adtak, a szlovákok 6,2-t, a csehek és a lengyelek 6,4-et, a románok pedig egyenesen 7 pontot.

Azt gondolnánk, hogy a szubjektív boldogságérzet az életkor emelkedésével folyamatosan csökken, de ez csak részben igaz. Bár a 18-34 éves korosztály adta a legmagasabb átlagos boldogság-pontszámot (5,8 pont), de őket nem a következő korcsoport, hanem az 50-64 évesek követik 5,5-ös átlaggal.

Érdekes módon a 35-49 éves korosztály átlaga ennél alacsonyabb, 5,3 pont lett, vagyis ennek a korosztálynak a feltételezettnél több gond nyomja a lelkét. A legkevésbé boldog generáció a 65 év felettieké, akiknek a boldogság-pontszáma mindössze 5,2.

A megtakarítás boldogít

Az eredmények alapján egyértelműen elmondható, hogy a pénzügyi biztonságérzet nagyon jelentős mértékben hozzájárul a boldogságérzethez. Azon magyar válaszadók, akiknek van legalább hat havi félretett pénzük, jóval boldogabbnak érezték magukat, mint azok, akik nem rendelkeznek tartalékkal.

Tízes skálán mérve a három hónapnál kevesebb időre elegendő megtakarítással rendelkezők és azok, akiknek egyáltalán nincs félretett pénzük 4,8, míg a legalább hat havi megtakarítással rendelkezők 6,4 pontot adtak arra a kérdésre, hogy mennyire boldogok. Az önmagunkkal való elégedettségre szintén jelentős hatással van a megtakarítás: a félretett pénzzel nem rendelkezők átlagosan 5,1, míg a legalább hat havi tartalékkal rendelkezők 6,7 pontot adtak maguknak.

De mitől lesz boldog, tartalmas az életünk? Ez a kérdés különösen fontossá válik annak fényében, hogy tudjuk, egyre tovább fogunk élni a hosszabb várható élettartamnak köszönhetően. A magyar válaszadók szerint a tartalmas élet öt alapvető feltétele a nyugalom és kevesebb stressz (61 százalék említette), a szeretteinkkel való időtöltés (56 százalék), az egészséges életmód (54 százalék), a jelenlegi anyagi jólét (50 százalék) és a jövőbeni pénzügyi biztonság megteremtése (46 százalék). 

Az élethez kell egy kis… de mennyi is?

A tartalmas élethez szükséges feltételek közül kettő közvetlenül, egy (kevesebb stressz) pedig részben az anyagi helyzettel kapcsolatos – legalábbis a magyarok szerint. De hogy állunk az anyagiakkal?  

„Csak minden hatodik magyar válaszadó nyilatkozott úgy, hogy meg tudja venni, amire vágyik, és hogy azért tud olyan életet élni, amilyet szeret, mert megfelelően bánik a pénzzel. Ebből is látszik, hogy van hová fejlődnünk az előtakarékosság és öngondoskodás terén” – mondta Holló Bence, az NN Biztosító elnök-vezérigazgatója. Hozzáfűzte: „jelenleg a magyarok a legkevésbé boldogok az általunk vizsgált nemzetközi mezőnyben, ám ezen változtathatunk a pénzügyi tudatosságunk fejlesztésével, amiben biztosítóként nekünk is aktív szerepet kell vállalnunk”.

A jövőt és a nyugdíjas éveket tekintve a nyugodt és stresszmentes öregedéshez a magyarok 63 százaléka szerint szükséges az életünk végéig kitartó anyagi biztonság. Bár ezt jól látjuk, mégis csak minden ötödik magyar mondja azt, hogy eleget tesz félre havonta a gondtalan nyugdíjas évekre. Mindezek fényében, talán nem is meglepő, hogy a boldogság-lista végén állunk a régióban

* A „Long, happy and healthy life” 11 országos (Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország, Románia, Törökország, Észtország, Hollandia, Görögország, Belgium, Japán) online nemzetközi NN Group felmérés reprezentatív a 18-79 éves magyar felnőtt lakosságra nézve, nem, kor, iskolai végzettség, lakóhely és régió szerint. A magyarországi adatgyűjtés 2024 március 27. és április 30. között zajlott, 1054 fő részvételével online.

Mi okoz álmatlan éjszakákat? Az idősek legfőbb problémája a ...

Nyolc országban 8000 ember bevonásával térképezte fel az Allianz, hogy mi okoz olyan szorongást, aggodalmat vagy egyszerűen érzelmi nehézséget az egyes generációknak, amely megnehezíti az alvást.
2025. 11. 14. 00:30
Megosztás:

A Hedera ETF a Canary Capital XRP ETF nyomdokaiba lép a Nasdaq-on? – A legjobb kriptovaluta, amit érdemes megvásárolni még a kitörés előtt

A Hedera (HBAR) egyre nagyobb figyelmet kap a kriptovaluta szektorban, különösen mióta ETF-je lendületet kapott a Canary Capital XRP ETF sikeres bevezetését követően. Az intézményi vásárlások – beleértve a Canary HBAR ETF-et – iránti növekvő érdeklődés arra utal, hogy a token egy jelentős árfolyamkitörés küszöbén állhat. Ez különösen figyelemre méltó annak fényében, hogy a HBAR tavaly nyolcszoros árfolyam-emelkedést produkált.
2025. 11. 13. 23:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 46. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 11. 13. 22:30
Megosztás:

Megnyílt az út az örökölt lakások teljes tulajdonához

A Magyar Közlönyben megjelent új kormányrendelet több ponton módosítja az Otthon Start Program (OSP) és a CSOK Plusz támogatott hitelprogramok feltételeit. A változások 2025. november 15-től lépnek hatályba.
2025. 11. 13. 22:00
Megosztás:

Az XRP riválisa, a HBAR 0,18 $-ra esett, miközben a kereskedők visszaesésre készülnek és felerősödtek a hírek egy lehetséges HBAR ETF-ről

A HBAR kedden kissé ingadozó napot zárt, 0,6%-kal 0,1849 $-ra csökkenve, és majdnem elvesztette azt a támaszszintet, amelyet már egy ideje tartani próbál.
2025. 11. 13. 21:30
Megosztás:

A tokenizált betét - tokenized deposit - jelentése és értelmezése a kriptovilágban

A pénz jövője egyre inkább a digitalizáció felé halad – de mit jelent ez valójában? A „tokenized deposit”, vagyis tokenizált banki betét egy olyan újfajta pénzügyi eszköz, amely ötvözi a hagyományos bankrendszer stabilitását a blokklánc-technológia rugalmasságával. Ez az új modell forradalmasíthatja azt, ahogyan a digitális pénz formálódik, és hidat képezhet a jelenlegi bankrendszer és a decentralizált pénzügyi világ között.
2025. 11. 13. 21:00
Megosztás:

A szegénységi mutatók trendjei érdemben nem változtak

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) vezetősége egyeztetést folytatott Mellár Tamás és Tordai Bence országgyűlési képviselőkkel a szegénységi (EU–SILC-) adatokról. A jelenlegi adatrevízió nem magyar sajátosság, az Európai Unió tagállamaiban egyszerre, koordinált módon hajtották végre, az új népszámlálási adatok felhasználásával. Magyarország 2023-ban döntött a felülvizsgálatról. 2025 őszén zárult le a KSH szegénységi adatrevíziója, amely nem változtatta meg érdemben a szegénységi mutatók trendjeit: a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatának kitettek aránya minden évben statisztikai hibahatáron belül, +1,1 és –0,9 százalékpont között változott.
2025. 11. 13. 20:30
Megosztás:

Zalaegerszegen nem emelkednek jövőre a helyi adók

Nem emelkedik jövőre Zalaegerszegen a helyi adók mértéke, a nem lakás célú helyiségeknél kisebb nagyságrendű emelés lesz - közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján a város polgármestere.
2025. 11. 13. 20:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint csütörtök estére

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 11. 13. 19:30
Megosztás:

35. jubileumát ünnepli jövőre a Művészetek Völgye - Különleges műsorok, titkos karácsonyi nyeremények várják a közönséget

Az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja, a Művészetek Völgye 2026-ban július 24. és augusztus 2. között már 35. alkalommal vár mindenkit. A fesztivál első nevei közé több első Völgyező is került a már hazajáró fellépők közé, aki pedig már most biztosítja a helyét annak extra karácsonyi ajándékokkal készülnek a szervezők.
2025. 11. 13. 19:00
Megosztás:

Két Ádám, akik újragondolták a munkaerőpiacot: a Giggle a nagyvállalati foglalkoztatás új korszakát építi

A magyar alapítású startup a nagyvállalati foglalkoztatás egyik legmeghatározóbb szereplőjévé vált. Több mint 1 millió teljesített munkaórával, 160 ezer regisztrált munkavállalóval és több mint 3000 partnercéggel ma már jól látszik, hogy a startup nemcsak a gig economy hazai úttörője, hanem egy likvid, emberközpontú munkaerőpiac megteremtésén dolgozik.
2025. 11. 13. 18:30
Megosztás:

Aszály, gyenge termés, technológiai áttörések – így zárult a 2025-ös agrárszezon

A napraforgó és a kukorica aratásával nemrég befejeződött idei mezőgazdasági szezon a termelők számára nem jelentett könnyű időszakot. A Syngenta értékelése szerint a szezon a 2022-es aszályos évhez hasonló mértékű kihívásokat hozott, sőt még annál is nehezebb volt, hiszen a problémák elsősorban a közép-európai régiót sújtották.
2025. 11. 13. 18:00
Megosztás:

Friss kutatás: csak minden ötödik nyilvános mosdó tisztaságával elégedettek a vendégek

Minden második ember nagy eséllyel higiéniai problémákkal szembesül a nyilvános mosdókban – derül ki az Essityhez tartozó Tork felméréséből. A világ vezető professzionális higiéniai márkájának kutatásában a nyilvános mosdókban szerzett tapasztalataikról kérdeztek több mint tízezer válaszadót közel tucatnyi országban. A Tork célja, hogy a mosdóhelyiségekben lévő problémákat azonosítása és megoldást kínáljon a higiénia javítására.
2025. 11. 13. 17:30
Megosztás:

Gyors válaszok, drága hibák: miért nem helyettesíti az AI a pénzügyi tudást

A mesterséges intelligencia (MI) forradalmasítja a tanulást és a munkát, de a pénzügyi döntések terén komoly kockázatokat rejthet. A ChatGPT és hasonló nyelvi modellek egyre népszerűbbek a fiatal befektetők körében, akik gyors válaszokat keresnek a piacról. A szakértők azonban figyelmeztetnek: ami kényelmesnek tűnik, az gyakran félrevezető lehet.
2025. 11. 13. 17:00
Megosztás:

Megkezdte a novemberi és a visszamenőlegesen megemelt nyugdíj kézbesítését a Magyar Posta

A Magyar Posta november 13-28. között ütemezetten kézbesíti a novemberben esedékes nyugdíjat, az 1-10. havi visszamenőleges emelést, valamint a februárban kiutalt 13. havi nyugdíj különbözetét - jelentette az MTI-nek küldött közleményében a posta.
2025. 11. 13. 16:30
Megosztás:

Az Airbus számára termelő üzemcsarnokot avatott fel Kolozs megyében a belga Sonaca

Az Airbus számára termelő üzemcsarnokot avatott fel Kolozs megyében a belga Sonaca - írja az economedia.ro a vállalat közleménye alapján.
2025. 11. 13. 16:00
Megosztás:

Az Európai Bizottság versenyjogi vizsgálatot indított a Red Bull ellen

Az Európai Bizottság hivatalos versenyfelügyeleti eljárást indított annak kivizsgálására, hogy a Red Bull osztrák energiaital-gyártó vállalat jogellenesen korlátozta-e a versenyt az EU energiaital-piacán, megsértve ezzel az uniós versenyjogi szabályokat - közölte csütörtökön a brüsszeli testület.
2025. 11. 13. 15:30
Megosztás:

Versenyélénkítő és árcsökkentő vállalásokat tett a Lidl a GVH eljárásának eredményeként

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jogsértés megállapítása nélkül lezárta a Lidl Magyarország Kereskedelmi Bt. árelsőségi állításai miatt indított versenyfelügyeleti eljárását, a kiskereskedelmi lánc vállalása szerint tovább szigorítja belső eljárásrendjét az árelsőségi állítások alátámasztása során, és a jövőben jobban kiemeli, hogy azokat az online Árfigyelő adataira támaszkodva alkalmazza - közölte a GVH az MTI-vel csütörtökön.
2025. 11. 13. 15:00
Megosztás:

Bizonytalan kilátások az elektromosjármű-piacon: a vásárlók fele egyelőre nem venne villanyautót

Az Európai Unió 2035-től tervezi betiltani az új, fosszilis üzemanyaggal hajtott járművek értékesítését, a vásárlók érdeklődése azonban az elektromos autók iránt továbbra is mérsékelt. Bár számos ország pénzügyi ösztönzőkkel támogatja a váltást, ezek megszűnésével az eladások meredeken visszaesnek.
2025. 11. 13. 14:00
Megosztás:

Újabb Otthon Start és CSOK Plusz módosítások jönnek november 15-től

A november 12-én éjjel megjelenő Magyar Közlönyben újabb módosítások jelentek meg az Otthon Start és CSOK Plusz hitelekkel kapcsolatban. A bejelentett módosítások többnyire könnyítések, és nagyjából megfelelnek a korábban társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezeteknek.
2025. 11. 13. 13:30
Megosztás: