Magyarok tervezték a világ legjobb vízipóló-labdáját

Amerikában nyert rangos díjat az a magyar dizájnerek által tervezett vízipóló-labda, amely hamarosan a World Aquatics (FINA) vízilabda-világbajnokságán is bevetnek a japán Fukuokában.

A nem mindennapi labdát a japán Mikasa cég rendelte meg a magyar dizájnercsapattól, akiket számos tervező közül választottak ki és akik a japán dizájnereket is maguk mögé utasították a grafikájukkal. A Mikasa elnök-vezérigazgatója, Juji Szaeki nemes egyszerűséggel így mutatta be az új labdát: “Ez messze a legjobb vízipóló-labda, amit valaha alkottunk.”

„A győztes terv Láng Kristóf nevéhez fűződik, az elkészítése során pedig számos dologra kellett ügyelnünk, aminek a végén egy gömbre illeszthető tökéletes dizájnná kellett összeállnia. A labdát ugyanis az alapoktól elkezdve kellett újratervezni, és olyan színeket és grafikát kellett alkalmazni, ami kontrasztos, vibráló és dinamikus, hogy a víz alatt is jól kivehető és könnyen megtalálható legyen a játékosok számára” - magyarázta a Graphasel Design Studio art direktora, Ördögh László.

A dizájner csapat győztes projektjét hosszas tervezés előzte meg, amelynek során a labdát a magyar klubcsapatok is tesztelték játék közben. A vízipóló-meccsek alatt is jelesre vizsgázott az új csodalabda, amelyet hamarosan a japánban megrendezendő vízilabda-világbajnokságon is adogatnak majd a válogatott csapatok. A magyar stúdió számára azonban nem csak az jelent hatalmas elismerést, hogy a japán gigacég velük terveztette meg minden idők eddigi legjobb vízipóló-labdáját, de a magyar dizájn egy rangos amerikai díjat is kapott a közelmúltban: a New York Product Design Awards 2023-as díjkiosztóján lett aranyérmes a hazai csapat terve.

„Amerika ugyan nem számít dizájn-nagyhatalomnak, a sportdizájnnak azonban hatalmas múltja van, ezért is nagy megtiszteltetés ez az elismerés számunkra. Az azonban legalább ilyen szívet melengető büszkeség, amikor a vízilabda-csapatok sikerét látjuk és egy kicsit mi is a győzelmeik részévé válhatunk a dizájnunknak köszönhetően” - tette hozzá Drozsnyik Dávid, a Graphasel Design Studio vezetője.

Számos rangos nemzetközi elismeréssel díjazták a stúdiót

A magyar dizájner stúdió az amerikai elismerés mellett számos nemzetközi díjat elnyert már és több sporttal kapcsolatos projektben is bizonyítottak: többek között a 2017-es és 2022-es Vizes vb arculatát is a csapat tervezte. A magyar cég többek között hétszer nyerte el a dizájnvilág egyik legrangosabb nemzetközi elismerését, a Red Dot-ot. A stúdió ráadásul külföldről is egyre több megkeresést kap.

„Nemrég keresett meg minket ismét a Mikasa, hogy a labdát bemutató 3D-animációt is küldjük el nekik, amit mi készítettünk, hogy használhassák a világbajnokságon. Hatalmas érzés, hogy a világ bármely pontján megvehető az általunk tervezett vizipóló-labda és nagyon örülünk, amikor használat közben látjuk. Legutóbb az olasz vízilabda-csapatról kaptunk fotókat meccs közben, ennek mindig nagyon örülünk” - tette hozzá az art direktor.

A csendes gyilkos nem alszik télen sem: minden, amit a szén-monoxid-érzékelőről tudni kell

A fűtési szezon beköszöntével ismét előtérbe kerül a szén-monoxid-mérgezés veszélye. Bár a legtöbben tisztában vannak a kockázattal, a tragédiák jelentős része mégis elkerülhető lenne egy kis odafigyeléssel és egy megbízható érzékelővel. A probléma ugyanis gyakran nem a készülék hiánya, hanem annak nem megfelelő típusa vagy rossz elhelyezése. A MediaMarkt szakértői összefoglalták a legfontosabb tudnivalókat.
2025. 10. 27. 18:00
Megosztás:

Digitális jelenlét: így építhet üzleti értéket egy weboldal

Ma már szinte minden vásárlói döntés előtt van online keresés. Egy cég weboldala gyakran az első találkozási pont az érdeklődővel – és az első benyomás sokszor eldönti, lesz-e belőle ügyfél. Ezért nem mindegy, hogyan jelenik meg egy vállalkozás a digitális térben. A weboldal nemcsak információt közvetít, hanem bizalmat épít, és segít abban, hogy a márka komolyan vehető legyen.
2025. 10. 27. 17:30
Megosztás:

Modern POS terminálok előnyei: miért váltanak egyre többen erre a megoldásra?

A fizetési rendszerek fejlődése töretlen, a modern POS terminálok is gyorsan fejlődnek, egyre jobban beépülnek a vállalkozás teljes adminisztratív, marketing és - szinte sorolhatnánk – minden rendszerébe. Ez az egyik legnagyobb előnye egy modern POS terminálnak.
2025. 10. 27. 16:30
Megosztás:

Elindult Japán első hivatalos yen-alapú stabilcoinja a JPYC – Új korszak kezdődik a kriptogazdaságban

Japán új mérföldkőhöz érkezett a digitális pénzügyi innovációban: hivatalosan is elindult az első, japán jenhez kötött stabilcoin (angolul: stablecoin), a JPYC. A nagybankok, a szabályozók és a blokkláncfejlesztők összefogásával megvalósuló projekt nem csupán egy új kriptoeszköz, hanem a jövő digitális fizetési infrastruktúrájának előfutára lehet. Lássuk, mit érdemes tudni Japán új digitális valutájáról és annak várható hatásairól!
2025. 10. 27. 16:00
Megosztás:

Németországban javult az üzleti hangulat

A várakozásokon felül javult októberben az üzleti hangulat Németországban a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének felmérése alapján.
2025. 10. 27. 15:30
Megosztás:

Válaszút előtt állnak a közép-kelet-európai munkahelyek

Miközben a vállalatok Európa-szerte újraértelmezik munkahely-stratégiáikat, a CBRE legújabb, CEE Regional Office Occupier Insights című kutatása arra világít rá, hogy a régió összetett átalakuláson megy keresztül. Az irodai kihasználtság növekszik, a rugalmasság egyre nagyobb szerepet kap, ám a szervezetek továbbra is megosztottak a hagyományos és a progresszív szemlélet között. A közép-kelet-európai régió eredményei – amelyek kiegészítik a vállalat 2025-ös European Office Occupier Survey felmérését – azt mutatják, hogy bár mindkét térség hasonló irányba halad, a változás üteme és módja jelentősen eltér.
2025. 10. 27. 15:00
Megosztás:

A Wish körmére néz a GVH

Megvizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), hogy a világ egyik legnagyobb e-kereskedelmi piactere, a Wish teljesítette-e a 2023-ban tett vállalásait.
2025. 10. 27. 14:30
Megosztás:

Több mint 20 milliárd forintnyi támogatási igény érkezett az MBH Bankhoz az Otthonfelújítási Programban

Az MBH Bank eddig több mint 20,5 milliárd forint értékben fogadott be mintegy 3600 hitelkérelmet az Otthonfelújítási Program keretében, a háztartások jelentős számát hozzásegítve ezzel az energetikai korszerűsítés lehetőségeihez.
2025. 10. 27. 14:00
Megosztás:

Kamatostul vonják vissza a kórháztól a kicsalt biztosítási pénzt

Bent sem volt a páciens a kórházban, ráadásul öngyilkos lett, a kórház mégis kiszámlázta „pszichiátriai kezelését” az egészségbiztosítónak. A hatóság a jogszabályi előírás szerint a kifizetett összeg másfélszeresét vonta vissza büntetésként.
2025. 10. 27. 13:30
Megosztás:

Monetáris élénkítés és mesterséges intelligencia – közeleg az új „Nvidia-pillanat”?

Az amerikai részvénypiacokat rekordmagasságba hajtja a monetáris élénkítés, az AI fellendülése pedig az értéklánc szinte minden szereplőjét újabb és újabb szerződésekkel táplálja. Eközben Európa tovább veszít versenyképességéből, míg Kína előre halad, hátra sem nézve – ezek a főbb trendek rajzolódnak ki a globális befektetési alkalmazás, a Magyarországon is elérhető XTB negyedik negyedévre vonatkozó piaci előrejelzése szerint.
2025. 10. 27. 13:00
Megosztás:

Hogyan növeld látogatóid számát folyamatos reklámköltés nélkül?

Gondoltál már arra, hogy a weboldalad folyamatosan vonzza a látogatókat anélkül, hogy folyamatosan fizetned kellene a hirdetésekért? A keresőoptimalizálás, amelyet SEO-nak is hívunk, pontosan ebben segíthet.
2025. 10. 27. 12:30
Megosztás:

Agrárkamara: az idén kevesebb lesz ebből a virágból

Az idén az átlagosnál kevesebb, mintegy 14 millió szál krizantémot termeltek a magyarországi kertészetekben, ennek ellenére a megkérdezett termesztők, forgalmazók szerint lesz elég áru mind a cserepes, mind a vágott fajtákból - derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) hétfőn kiadott körképéből.
2025. 10. 27. 12:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők?

A kedvezően haladó kereskedelmi tárgyalások hatására megnőtt a kockázati kedv, így az ázsiai részvénypiacok meredeken emelkedtek: a dél- koreai KOSPI, a tajvani tőzsde és a japán Nikkei index egyaránt több mint 2%-kal erősödött, új történelmi csúcsokat elérve.
2025. 10. 27. 11:30
Megosztás:

Turbulens eseményeket követően kezdőszintjük közelében zárták a hetet a fejlett piaci kötvények

A múlt hét végéig alapvetően a korábbi mélypontokon ingadoztak a kötvényhozamok, az amerikai tízéves hozam 4, a német 2,6% alatt.
2025. 10. 27. 11:00
Megosztás:

Politikai vitát tart a parlament

A gyermekvédelmi rendszer súlyos válsága címmel tart ellenzéki kezdeményezésre politikai vitát hétfőn az Országgyűlés.
2025. 10. 27. 10:30
Megosztás:

Ismét a vámháborús fejleményeken volt a hangsúly

Az elmúlt időszakban ismét kiélesedtek a kínai-amerikai ellentétek, így a befektetők is kiemelt figyelemmel követték a fejleményeket.
2025. 10. 27. 10:00
Megosztás:

Emelkedéssel zárták a hetet az európai piacok, így ismét rekordot döntöttek

A múlt hét folyamán az európai piacok hangulatát elsősorban az amerikai-kínai kereskedelmi ellentétek újfent bekövetkezett fellángolása, illetve a nagyobb vállalatok negyedéves jelentései befolyásolták.
2025. 10. 27. 09:30
Megosztás:

Mennyit keres most egy fizikai munkás?

A harmadik negyedévben 2260 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 8,1 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2091 forintos értéket. A felsőbb bérkategóriákban ettől kissé elmaradó mértékben emelkedtek a bérek ebben az időszakban: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 harmadik negyedévéhez képest 6,9 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2025. 10. 27. 09:00
Megosztás:

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 10. 27. 08:30
Megosztás:

Már a beszűkült kínálat hajthatja tovább az ingatlanárakat

Több hullámban emelkedtek az ingatlanárak a XVIII. kerületben az elmúlt egy évben, a legutóbbit az Otthon Start keltette a piacon, amit már előre beáraztak az eladók. A támogatott hitel hatására eltűntek az alkuk, a komolyabb befektetők, és a keresett kategóriákból a kínálat is.
2025. 10. 27. 08:00
Megosztás: