Májusban csökkentek a nemzetközi élelmiszerárak

Zuhant a búza, kukorica, a növényi olajok és a sajt ára globálisan, míg a rizs, cukor és a húsféléké nőtt.

Májusban csökkentek a nemzetközi élelmiszerárak

Az élelmiszer-alapanyagok árának nemzetközi mutatója csökkent májusban miután nagyot zuhant a gabonák, növényi olajok és a tejtermékek jegyzése – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).

A FAO élelmiszerár-index, ami a jelentősebb élelmiszer-alapanyagok havi árváltozásait követi globálisan, március óta 2,6%-ot zsugorodott, és így 124,3 pontos átlaggal zárt, több mint 22%-kal elmaradva a 2022 márciusában mért történelmi rekordtól.

A gabonaárak 4,8%-kal estek egy hónap alatt, élen a kukoricával (-9,8%), amely esetében a kedvező termelési kilátások és az alacsony kereslet játszottak közre. A búza ára szintén csökkent globálisan (-3,5%), tükrözve a fekete-tengeri gabonakezdeményezés megújítását. Ezzel szemben a rizs nemzetközi ára tovább emelkedett májusban az Ázsiából érkező kereslet és a főbb exportőrök (Vietnám és Pakisztán) szűkös készlete miatt.

A növényi olajok árindexe 8,7%-ot zuhant májusban, mintegy 48%-kal elmaradva az egy évvel korábbi értékétől. A pálmaolaj nemzetközi ára nagyot esett áprilishoz képest, miután az elhúzódó alacsony globális kereslet egybeesett a főbb termelők megnövekedett kibocsátásával. A szójaolaj ára már hat hónapja csökken globálisan köszönhetően a bőséges termésnek Brazíliában és a vártnál nagyobb amerikai készleteknek. A repce- és napraforgóolajok ára a nagy globális tartalékok mellett tovább csökkent.

A tejtermékek FAO indexe 3,2%-kal mérséklődött április óta a sajt nemzetközi árának bezuhanása miatt a jelentős exportkészletek és az északi félteke szezonálisan megnövekedett tejtermelése okán. Eközben a tejpor és a vaj iránt felélénkült a kereslet a nemzetközi piacokon.

A cukor ára már négy hónapja növekszik globálisan – múlt hónaban 5,5%-kal emelkedett, közel 31%-kal meghaladva az egy évvel azelőtti értékét. A drágulás mögött a szűkös elérhetőség, az El Niño esetleges negatív hatásai körüli aggodalmak és a brazíliai szállítási nehézségek állnak. Ezzel szemben a kedvező 2023-as brazil cukornádtermelési kilátások, együtt az alacsony nyersolajárakkal, elkerülhetővé tettek egy nagyobb drágulást.

A húsfélék ára a FAO adatai alapján 1%-kal nőtt májusban, főként az erős baromfi iránti ázsiai importkereslet és az amerikai marhahús szűkös elérhetősége által hajtva.

Növekvő gabonakibocsátás és -készletek

Optimista a 2023–24-es szezonra vonatkozóan a FAO Gabonakészletek és -igények gyorsjelentés, mely szerint 1%-os bővülés várható az idei termelési szezonban, elérve akár a 2 813 millió tonnát is.

Az előrejelzések tükrözik a kukorica, rizs és cirok várható kibocsátás-növekedését, illetve a búza és árpa alacsonyabb termelési szintjét.


A magyar költségvetés valós helyzete az átvilágítás után

A 2026-os költségvetést az előző Parlament 3,7 százalékos GDP-arányos hiánnyal fogadta el. Az új kormány által elvégzett átvilágítás megállapítása szerint azonban, kormányváltás nélkül, a hiány a GDP 8,3 százaléka lett volna. Az Európai Unióval kötött megállapodás és az eddigi kormányzati intézkedések nyomán az idei évre további intézkedések nélkül várható hiányt sikerült a GDP 7,5 százalékára mérsékelni. A kormány augusztus végéig módosítja a 2026-os költségvetést és új hiánycélt határoz meg 2026-ra, október végéig pedig benyújtja a 2027-es költségvetést és elkészíti a középtávú költségvetési tervet.
2026. 07. 08. 21:30
Megosztás:

Kiss Zalán veszi át az EXIM Magyarország vezetését

2026. július 8-tól Kiss Zalán tölti be az EXIM Magyarország vezérigazgatói tisztségét. Az új vezető kinevezésének célja az intézmény szakmai működésének további erősítése, a szervezeti megújulás támogatása, valamint az EXIM Magyarország értékteremtő szerepének megerősítése a magyar vállalkozások exportfinanszírozásában.
2026. 07. 08. 21:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 07. 08. 20:30
Megosztás:

Forsthoffer Ágnes hivatalos látogatásra Lengyelországba utazik

Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke szerdán hivatalos látogatásra Lengyelországba utazik - közölte az Országgyűlés sajtóirodája az MTI-vel kedden.
2026. 07. 08. 20:00
Megosztás:

A fosszilis eredetű műanyag visszaszorítása nem működhet bioműanyag-stratégia nélkül

A helyzet egyik legnagyobb ellentmondása, hogy míg az Európai Unió szabályozási filozófiája az egyszer használatos termékek visszaszorítására épül, addig számos valós élethelyzetben az egyszer használatos csomagolóanyagok és poharak ma még nem válthatók ki teljes mértékben.
2026. 07. 08. 19:30
Megosztás:

Nagyot nőtt a Kifli.hu, és még nincs megállás a cég szerint

Rekordévet zárt a Kifli.hu, árbevétele mintegy 25 százalékkal nőtt a 2025. május 1-jétől 2026. április 30-ig tartó pénzügyi évben; a növekedés nem lassult az előző évhez képest, és a tervek szerint ezt az ütemet szeretnék tartani a következő két évben is - mondta az online szupermarket ügyvezető igazgatója a vállalat szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
2026. 07. 08. 19:00
Megosztás:

Nem lassít az ipari ingatlanpiac: rekordközeli bérbeadást ért el a HelloParks

Idén sem tört meg a lendület a magyar ipari és logisztikai ingatlanpiacon, a HelloParks első féléves bérbeadási adatai szerint Fóton a társaság megaparkjának mind a négy kész csarnoka megtelt 164 ezer négyzetméteren - közölte az innovatív ipari ingatlanfejlesztő és befektető cég a HelloParks szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 18:30
Megosztás:

Egyre nehezebb helyzetben a vasútvállalatok – figyelmeztet a Hungrail

A vasúti árufuvarozás a csökkenő kereslet és a növekvő költségek kettős nyomása alatt áll, a vasútvállalatok 2026 első negyedévében is növekvő fajlagos költségekkel és csökkenő bevételekkel szembesültek, ami jelentősen rontja a szektor versenyképességét - közölte a Hungrail Magyar Vasúti Egyesület szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 18:00
Megosztás:

Kapitány István leváltotta a HEPA Zrt. és a HIPA Zrt. vezérigazgatóját

Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter leváltotta a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség valamint a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezérigazgatóját.
2026. 07. 08. 17:30
Megosztás:

MNB: egyhangúlag szavazott a monetáris tanács az alapkamat csökkentéséről júniusban

Egyhangúlag szavaztak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagjai a június 23-i ülésen az alapkamat csökkentéséről, egy döntéshozó ugyanakkor 50 bázispontos kamatcsökkentésre tett javaslatot - olvasható az MNB honlapján szerdán közzétett jegyzőkönyvben.
2026. 07. 08. 17:00
Megosztás:

Újabb nemzetközi márkával bővíti szállodai portfólióját a Danubius Hotels Zrt.

A Danubius Hotels Zrt. és a Radisson Hotel Group franchise-megállapodásának eredményeként elsőként jelenik meg Magyarországon a Radisson Individuals szállodamárka - közölte a társaság közleményében szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 16:30
Megosztás:

Magyar Péter: a közeljövőben kétoldalú találkozó lesz az ukrán elnökkel

Rövid megbeszélést folytatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Magyar Péter miniszterelnök kedden; a két politikus megállapodott arról, hogy a közeljövőben kétoldalú találkozót tartanak. Erről a magyar kormányfő az ankarai NATO-csúcsra érekezve beszélt újságíróknak szerda reggel.
2026. 07. 08. 16:00
Megosztás:

Magyarországon a szélessávú vezetékes hálózati lefedettség továbbra is meghaladja az EU-átlagot

Magyarország több mutatóban, köztük a szélessávú vezetékes hálózati lefedettséget tekintve is meghaladja az EU-átlagot, az ország egyedül az 5G szélessávú lefedettségben van kis mértékben lemaradva - közölte az Európai Bizottság 2026-os Digitális Évtized Jelentése és annak részeként készült Magyarországról szóló országjelentés alapján a Digitális Magyarország Ügynökség szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 08. 15:30
Megosztás:

Több tízezer képzési órával készülnek a biztonságos munkavégzésre a szegedi BYD-gyár dolgozói

Több mint 1000 munkavállalót érintő képzési együttműködést kötött a DEKRA Magyarország és a BYD. A már jelenleg is zajló, egyéves program 20 különböző képzéstípust és összesen több tízezer órányi képzést foglal magában, középpontban a biztonságos munkavégzéshez és a jogszabályi megfeleléshez szükséges felkészítéssel.
2026. 07. 08. 15:00
Megosztás:

Bankok rohamozzák meg a stabilcoin-piacot: a letétkezelés nagyobb üzlet lehet, mint a saját token kibocsátása

A bankok már nem csak óvatosan figyelik a kriptoszektort: egyre aktívabban próbálnak belépési ponttá válni a stabilcoinok világába. A fókusz azonban látványosan eltolódott. A pénzintézetek többsége nem feltétlenül saját banki stabilcoin kibocsátásával akar elsőként piacra lépni, hanem a háttér-infrastruktúra kiépítésével: letétkezeléssel, tokenkibocsátási és visszaváltási csatornákkal, valamint elszámolási szolgáltatásokkal.
2026. 07. 08. 14:30
Megosztás:

Júniusban többlettel zárt az államháztartás központi alrendszere

Júniusban 424,1 milliárd forint többlettel zárt az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszere, szemben az egy évvel korábbi 27,4 milliárd forintos szufficittel - jelentette szerdán kiadott gyorstájékoztatójában a Pénzügyminisztérium (PM).
2026. 07. 08. 14:00
Megosztás:

Cégautók: milliókat égethetnek el a vállalatok Excel-hibák miatt

Jelentős átrendeződés látható a magyar flottakezelési piacon, ami új lehetőségeket nyithat a flottaszolgáltatók és a flottaüzemeltetők számára egyaránt. Sok cég még mindig elavult módszerekkel, például Excel-táblázatokkal kezeli járműparkját, ami súlyos pénzügyi veszteségekhez és HR-kockázatokhoz vezethet. A megoldást multinacionális és nagyvállalati környezetben is bizonyított, mesterséges intelligenciával támogatott, professzionális flottakezelő szoftverek jelenthetik.
2026. 07. 08. 13:30
Megosztás:

Kigészítést kért az NMHH beszámolójához a pénzügyi bizottság

Számos pontban kigészítést kért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2025. évi költségvetési beszámolójához szerdai ülésén az Országgyűlés pénzügyi és költségvetési bizottsága, amely támogatta a kőolajtermék-előállítók különadójáról szóló törvényjavaslathoz beterjesztett bizottsági módosító javaslatot.
2026. 07. 08. 13:00
Megosztás:

A mesterséges intelligencia fejlődése és az ipari forradalom párhuzamai

A mesterséges intelligencia elterjedése nyomán a világgazdaság olyan mélyreható szerkezeti átalakulás előtt áll, amely jelentőségében az ipari forradalomhoz mérhető, annak ütemét azonban várhatóan jóval meghaladja. Az első ipari forradalom ugyan kezdetben jelentős társadalmi ellenállást váltott ki, végül azonban alapjaiban alakította át a gazdaságot és a munkavégzést, miközben a termelékenység és az életminőség javulásához is hozzájárult.
2026. 07. 08. 12:30
Megosztás:

Új vezető az építőipari ÁKT élén – a piac és az oktatás közelítését tűzte ki célul

Fábián Zoltán okleveles építőmérnököt, a Mapei Kft. szaktanácsadói csoportvezetőjét nevezték ki az építőipari Ágazati Készségtanács (ÁKT) elnökévé. Az új vezető célja az építőipar és a szakképzés kapcsolatának erősítése, a technológiai változásokhoz alkalmazkodni képes szakemberek képzésének támogatása, valamint az ágazat társadalmi elismertségének növelése.
2026. 07. 08. 12:00
Megosztás: