Már online is vehetünk eredeti Rippl-Rónait
Közel 150 tétel, 100 millió forintot meghaladó összkikiálasi ár, a 20. és 21. század nagy klasszikusai! Az Abigail Galéria és Aukciós Ház legközelebbi aukcióján kalapács alá kerül Aba-Novák Vilmos Olaszországban készült „Térzene II.” című műve mellett Csók István 1912-es, Párizsban készült gyönyörű csendélete, és Rippl-Rónai József „Csónakázás egy belgiumi tavon” című, 1901-ben Belgiumban festett műve is. Hajdú Katalin, a galéria tulajdonosa elmondta, hogy az online árverés nem új keletű a műtárgy-kereskedelemben. A pandémia okozta kényszerűség a világ összes galériájában és aukciós házában véglegesen meghonosította ezt az értékesítési formát, itthon azonban eddig a mostanihoz hasonló nagy értékű műkincseket ilyen formán még nem lehetett megszerezni.
„A mostani online aukción a legdrágább műtárgy Aba Novák Vilmos 1929-ben, Olaszországban készített Térzene II. című festménye. Kikiáltási ára 14 millió HUF, becsértéke 30-40 millió forint között van. A mű majdnem két méteres, monumentális változata a Magyar Nemzeti Galéria tulajdonában van. A klasszikus árveréseknek speciális hangulata van. A személyes licitálás adrenalin növelő izgalma, a licitálók személyes versengésének pszichológiája a kártyaasztalnál játszott pókerjátékhoz hasonlítható. Az online licitálás szintén izgalmas, talán kicsit pergőbb, és egy géppel való sakkjátszmára emlékeztet” – kezdte Hajdú Katalin, aki azt is elárulta, hogy a jelenlegi energiaválság hatással van-e a hazai műkincspiacra.
„Határozottan kijelenthető, hogy nem. Egyre szaporodik a sikeres galériák, árverezők száma. Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy a történelem során a legnagyobb magángyűjtemények a válságok, háborúk idején jöttek létre. A gyűjtők választását elsősorban a pénzügyi lehetőségeik határozzák meg. Fontosak a művészi-esztétikai, érzelmi szempontok is, hogy szubjektív módon szeressék az alkotást, de természetesen nem elhanyagolhatóak a befektetési szempontok sem, hiszen a műtárgy rövid és középtávon értékmegőrző, közép és hosszú távon pedig megfelelő szaktanácsadás esetén jelentős értéknövelő tényező. A tapasztalat szerint napjainkban első sorban a 20. század második felében készült alkotások érdeklik a gyűjtőket. Másodikként a 20. század első felének művei népszerűek. Ugyanakkor rendkívül népszerűek lettek a 2000 után készült műtárgyak is” – tette hozzá a galéria tulajdonosa.
A mostani aukción kalapács alá kerül Kádár Béla, Scheiber Hugó, Vaszary János, Molnár-C Pál, Patkó Károly, Istókovits Kálmán több műve is. A galéria hagyományainak megfelelően a modern, kortárs képzőművészet nagyágyúi is jelen lesznek: Fajó János több alkotással, Nem’s Judith, Nemcsics Antal, Csiky Tibor, Szikora Tamás, Szurcsik József, Fehér László. Az árverési kiállítás december 1. és 10. között tekinthető meg, ezen időszak alatt az axioart internetes oldalán licitálhat a műtárgyakra minden érdeklődő.