Már Ukrajnának is problémákat okoz a gáztranzit leállítása

Folyamatosan emelkedik a gáz ára, rekordokat ér el az év elejétől, vagyis az ukrán gáztranzit leállítása óta, ami már Ukrajnának is kezd problémákat okozni - jelentette ki Denisa Saková szlovák gazdasági miniszter közösségi média profilján közzétett bejegyzésében csütörtökön.

Már Ukrajnának is problémákat okoz a gáztranzit leállítása

A szlovák gazdasági miniszter bejegyzésében rámutatott: az ukrán fél egyoldalú döntése, hogy az év elejétől leállítja az orosz gáz Szlovákiába irányuló tranzitját, azon felül, hogy problémákat okoz az európai uniós országoknak, már önmagát Ukrajnát is sújtja, mivel az ukrán gáztározók tartalékai kritikus szintre süllyedtek.

"Az ukrajnai gáztározókban lévő gáz mennyisége a kritikus, tíz százalékos töltöttségi szintre süllyedt. Ukrajnának az orosz gáz tranzitjának leállítása után legalább 100 millió köbméter gázt kell behoznia havonta. Mi több, a februárra vonatkozó időjárási előrejelzések a hőmérséklet csökkenését jelzik"

- idézte Denisa Saková szavait a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség. A szlovák gazdasági miniszter hangsúlyozta: a gáz árának a gáztranzit leállításából adódó emelkedése egész Európának többletköltséget jelent.

Korábban Robert Fico szlovák miniszterelnök azt mondta: az ukrán gáztranzit leállítása Szlovákiának évente 500 millió eurós közvetlen veszteséget okoz, az Európai Unió tagállamainak pedig csak a gázárak növekedése következtében 60-70 milliárd eurós többletkiadást eredményez.

Az ukrán gáztranzit ügyében csütörtökön Brüsszelben az Európai Bizottság képviselőivel kellett volna tárgyalnia Robert Fico miniszterelnöknek.

A találkozót azonban hétfőre halasztották, mivel műszaki okokból a brüsszeli repülőtér légterét átmenetileg lezárták, és így az oda tartó szlovák kormánygépnek vissza kellett fordulnia - tájékoztatott közösségi média profilján tett bejegyzésében Robert Fico csütörtökön.

A februári szállítású gázt a hollandiai TTF tőzsdén szerdán 51,156 euró megawattóra áron jegyezték, ami a legmagasabb érték 2023 novembere óta.


Az MFB meg kíván győződni az MKIK Tőkealap-kezelő jogszerű működéséről

A Magyar Fejlesztési Bank az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. vezetőváltása után meg kíván győződni a közösen kialakított befektetési stratégia folytatásáról és a társaság jogszerű működéséről - közölte a pénzintézet szerdán az MTI-vel.
2026. 08. 27. 08:00
Megosztás:

Új korszakot hoz az aszály a magyar szántóföldeken

Az egyre gyakoribb hőhullámok és a tartós csapadékhiány miatt átalakulóban van az öntözés szerepe a magyar szántóföldi gazdálkodásban. Egy több mint 70 öntöző szántóföldi gazdaság tapasztalatait vizsgáló hazai felmérés szerint a vízpótlás már nemcsak a klasszikusan vízigényes kultúráknál, hanem olyan hagyományos növényeknél is megjelenik, mint a napraforgó vagy a búza. A Wienerbergerhez tartozó Pipelife Hungária megbízásából készült kutatás rámutat, hogy az öntözés egyre kevésbé az extra terméshozam érdekében történik.
2026. 08. 27. 07:00
Megosztás:

Háromszintes parkolóházat adtak át Mohácson

Háromszintes, 86 autó és 7 motorkerékpár befogadására alkalmas parkolóház épült Mohács belvárosában. A Mohács 500 program keretében megvalósult, szerdán átadott létesítményt egy kihasználatlan barnamezős terület, a korábbi helyi kenyérgyár újrahasznosításával alakították ki - közölte az évfordulós fejlesztéseket összefogó Mohács 500 NKft. az MTI-vel.
2026. 08. 27. 06:30
Megosztás:

Fenntartható vízgazdálkodási akciótervet fogadott el a kormány

A kormány elfogadta a fenntartható vízgazdálkodásról szóló cselekvési tervet, amelynek célja, hogy természetalapú megoldásokkal és a természetes vízvisszatartási intézkedésekkel növelje a vízhasználat hatékonyságát minden érintett szektorban - közölte az Élő Környezetért Felelős Minisztérium a kormany.hu oldalon szerdán.
2026. 08. 27. 05:00
Megosztás:

Nem támogatta a közmédia-testület ellenzéki jelöltjeit a művelődési bizottság

Nem támogatta az Országgyűlés művelődési bizottsága a Független Közmédia Testület ellenzéki képviselőcsoportok által javasolt tagjainak jelölését szerdán. A KDNP jelezte: fenntartják jelölésüket.
2026. 08. 27. 04:00
Megosztás:

Balatoni Agroturisztikai Együttműködési Hálózatot hoztak létre Keszthelyen

Balatoni Agroturisztikai Együttműködési Hálózatot hoztak létre a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kezdeményezésére, önkormányzatok és szakmai szervezetek együttműködésével - az erről szóló keretmegállapodást kedden írták alá Keszthelyen.
2026. 08. 27. 03:00
Megosztás:

Állami meglepetés! Mit kap egy nyugdíjas ha 90. évét eléri Magyarországon?

Keveseknek adatik meg, hogy kilenc évtizednyi emlékkel, tapasztalattal és történettel a hátuk mögött ünnepelhessék a 90. születésnapjukat. Ez a rendkívüli évforduló azonban Magyarországon nem csupán a család számára fontos esemény. Az állam is számon tartja azokat, akik elérik ezt a különleges életkort, és olyan meglepetéssel készül számukra, amelyről sok érintett és családtag sem tud.
2026. 08. 27. 02:00
Megosztás:

Felrobbant a gáz ára - mi lesz így a téli fűtésszámlával Magyarországon?

Három hónap alatt mintegy 43 százalékkal drágult az irányadó európai földgáz-kontraktus. Mit jelent mindez a hazai gázárakra? Mennyibe fog kerülni a gáz a téli fűtés-időszakra? Elemzésünk ennek jár utána.
2026. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Kapitány István: a hatóságoknak tisztázniuk kell az EXIM ügyeit

Az EXIM számos ügyét tisztázniuk kell a hatóságoknak, felmerült a hűtlen kezelés, a hanyag kezelés és a hivatali visszaélés gyanúja is - írta Facebook-oldalán szerdán a gazdasági és energetikai miniszter.
2026. 08. 26. 22:30
Megosztás:

A CATL vizsgálja a dolgozóknál kimutatott fokozott nikkelterhelés forrását

A CATL Debrecen vizsgálja a több dolgozójánál kimutatott fokozott nikkelterhelés forrását és szigorítja a munkavédelmi szabályokat debreceni gyárában - tájékoztatta a vállalat szerdán az MTI-t.
2026. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Donald Trump megerősítette a CIA-igazgató moszkvai látogatását

Donald Trump amerikai elnök megerősítette szerdán a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatójának moszkvai látogatását.
2026. 08. 26. 20:00
Megosztás:

Belga sörgyártók ellenzik az alkohol káros hatásait jelző felirat kötelező bevezetését

A Belga Sörfőzők nevű érdekvédelmi ernyőszervezet szerdán nyílt levélben fordult a belga szövetségi kormányhoz, hogy vonja vissza az alkoholreklámokra vonatkozó szabályozás tervezett szigorítását, amely szerint a reklámfelületeken és kampányok során kötelezően szerepeltetni kell az alkohol egészségkárosító hatását jelző feliratot.
2026. 08. 26. 19:00
Megosztás:

A stabilcoin hozamtermelő vault fogalma, jelentése és értelmezése: hogyan működik a kriptopiaci hozamtermelés?

A stabilcoin hozamtermelő vault a decentralizált pénzügyek, vagyis a DeFi egyik olyan eszköze, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók stabilcoinjaikat egy automatizált rendszerben helyezzék el, miközben azok különböző pénzügyi stratégiákon keresztül hozamot termelnek. Egyszerűbben fogalmazva: ahelyett, hogy a digitális dollárként működő stabilcoinok tétlenül állnának egy kriptotárcában, egy vault megpróbálja ezeket az eszközöket úgy használni, hogy közben kamathoz vagy más típusú hozamhoz jusson a tulajdonos.
2026. 08. 26. 18:00
Megosztás:

A Standard Chartered első bankként kezdi forgalmazni a hongkongi HKD stabilcoint

A Standard Chartered Bank hongkongi egysége lett az első engedélyezett bank, amely forgalmazni kezdi az Anchorpoint Financial által kibocsátott, hongkongi dollárral fedezett HKDAP stabilcoint. A fokozatos bevezetés első körben intézményi ügyfelekre és üzleti partnerekre koncentrál, miközben a bank már tokenizált alapok elszámolását, treasury-műveleteket, vállalatcsoporton belüli tranzakciókat és határokon átnyúló fizetéseket is tervez az új digitális eszközzel.
2026. 08. 26. 17:00
Megosztás:

200 millió dollár után vált modellt a Mantle: decentralizálja stabilcoin-hozamtermelő rendszerét

A Mantle jelentős átalakítást hajtott végre stabilcoin-alapú hozamtermelő rendszerében, miután a kapcsolódó vaultban elhelyezett eszközök értéke elérte a 200 millió dollárt. Az Ethereum layer-2 hálózat a korábbi központosított, letétkezelőre épülő CeFi-modellt egy nem letétkezelő, decentralizált pénzügyi struktúrára cseréli, ami csökkentheti a közvetítői kockázatokat, ugyanakkor nagyobb szerepet ad az okosszerződések biztonságának.
2026. 08. 26. 16:00
Megosztás:

Rekordméretű rendelésállománnyal gyorsít a Stadler, 40 százalékkal nőtt a bevétele

Látványosan javultak a Stadler gazdasági mutatói 2026 első felében: a vasúti járműgyártó árbevétele 40 százalékkal emelkedett, üzemi eredménye pedig több mint kétszeresére nőtt. A társaság rendelésállománya történelmi csúcsra, 33,3 milliárd svájci frankra ért, ezért a vállalat vezetése megerősítette az egész évre vonatkozó előrejelzését.
2026. 08. 26. 15:00
Megosztás:

A 30 alatti magyar befektetők fele már a hazai részvényekre nyit - új Lightyear-kutatás

A Lightyear páneurópai befektetési platform megbízásából készült új kutatás1 szerint a magyarországi fiatalabb befektetők újra érdeklődnek a hazai piac iránt. Arra a kérdésre, hogy hogyan változott a hozzáállásuk az idei kormányváltást követően, a 18–29 éves befektetők közel fele (47%) azt válaszolta, hogy most nyitottabbak a magyar vállalati részvényekbe történő befektetésre, mint korábban – ez a részarány jelentősen magasabb, mint az összes befektető körében.
2026. 08. 26. 14:00
Megosztás:

Kínában 5,5 százalékkal csökkentek a mobiltelefon-eladások

Kínában 133 millió mobiltelefont értékesítettek az idei első fél évben, 5,5 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál - áll az Ipari és Információs Technológiai Minisztérium tudományos központja, az Információs és Kommunikációs Technológiai kutatóintézet (CAICT) jelentésében.
2026. 08. 26. 13:00
Megosztás:

Oktatóvideót készített a NAV a webes nyugtaadat-szolgáltatásról

Újabb videóval segíti az adóhivatal a vállalkozások felkészülését a szeptember 1-jén induló nyugtaadat-szolgáltatásra - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel szerdán.
2026. 08. 26. 12:00
Megosztás:

Kismértékben csökkentek a fejlett piaci hozamok, a forint erősödött az euróval szemben a kamatdöntést követően

Az amerikai állampapírpiacon tegnap tovább folytatódott a hozamok csökkenése. A 10 éves államkötvény hozama több mint 6 bázisponttal 4,64%-ra, míg a kamatvárakozásokra érzékeny 2 éves kötvény hozama 4,2%-ra mérséklődött.
2026. 08. 26. 11:00
Megosztás: