Márciusban nyílik az MMA művészeti ösztöndíjasainak zárókiállítása
Az Essentia Artis a 2022-ben végzett MMA művészeti ösztöndíjasok zárókiállítása és programsorozata - olvasható az MMA közleményében.
A 2018-ban indult ösztöndíjprogramban az MMA minden évben száz, ötven évnél fiatalabb művésznek és művészetelméleti szakembernek nyújt három éven át havi ösztöndíjat azért, hogy a pályázatukban meghatározott művészeti vagy művészetelméleti célkitűzést megvalósíthassák.
A márciusi eseménysorozat keretében az építészet, a film- és fotóművészet, az irodalom, az ipar- és tervezőművészet, a képzőművészet, a népművészet, a színház, a zene és a művészetelmélet területén tevékenykedő alkotók mutatkoznak be.
A programokat négy központi gondolat köré szervezi az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete az ösztöndíjasok, akadémikusok és más felkért közreműködő vendégek szereplésével. A Tiszta forrásból, az Őrizni, használni, teremteni, A közösség ereje és a Kultúra és innováció című tematikus napok a Pesti Vigadó épületén belül, a Sinkovits Imre Kamaraszínpadon, a Makovecz teremben és a Díszteremben, valamint a hatodik emeleti kiállítóterekben valósulnak meg.
A Tiszta forrásból hívószó alatt március 9-én, Bartók Béla zeneszerző születésnapjára emlékezve a hagyományos motívumrendszerből építkező művészek produkcióit lehet megtekinteni. Káel Norbert és Berecz Mihály zenei előadása után a divat iránt érdeklődőket az a beszélgetés várja, amelyen divattervezők a modern világ és a régi motívumok, alapanyagok és technikák kapcsolatáról értekeznek majd az általuk alkotott ruhák, textilek, ékszerek vonatkozásában.
Az Őrizni, használni, teremteni című blokkban március 16-án a történelmi hagyatékokat kutató, azokból építkező Arday Géza, Bene Géza, Weiner Sennyey Tibor és Bán János a történelmi regény szerepéről beszélget.
A Közösség ereje hívószó alatt március 22-én Várnagy Andrea négykezes zongorakoncerttel a klasszikus zene világát, míg Navratil Andrea a népzenei hagyományokat mutatja majd be a gyerekeknek. Délután Hamvas Béla március 23-i születésnapjához kapcsolódva kerekasztal-beszélgetéseket tartanak. Ezeken szó lesz többek közt a hamvasi filozófiáról, a magány és a közösség összefüggéseiről, valamint a hit erejéről. A napot Bagdy Emőke pszichológiai vonatkozású gondolatai zárják.
A Kultúra és innováció jegyében március 29-én Orosz Márton művészettörténész Kepes Györgyről szóló dokumentumfilmjének premier előtti vetítésére kerül sor, majd fényművészeti produkciót láthatnak az érdeklődők. A nap Rohmann Ditta csellóművész, Krulik Eszter hegedűművész, Molnár Ottó Szent Korona kórusa és Kecskés D. Balázs zeneszerző fellépésével zárul.
A gyerekek márciusban húsz program közül válogathatnak. Lesz többek közt mesemondás, filmvetítés és zenei társasjáték a Duna-parti Tündérpalotában, emellett tizenkét alkalommal múzeumpedagógiai foglalkozásokat tart a Képező csapata, valamint a Déryné Társulat négy ifjúsági előadására is lehet jelentkezni. A gyerekedukációs programokra elsősorban iskolai csoportok jelentkezését várják a szervezők.
Az Essentia Artis kiállítással és programsorozattal párhuzamosan február 13. és március 27. között ismét lehet pályázni a 2023-2026-os időszakra szóló MMA művészeti ösztöndíjprogramra. Erre minden olyan magyarországi adóazonosító jellel rendelkező természetes személy jelentkezhet, aki a támogatási időszak kezdetéig már betöltötte a 18., de még nem töltötte be az 50. életévét. Az ösztöndíjjal kapcsolatos további információk megtalálhatók az MMA MMKI honlapján.
A március 2. és április 2. között zajló Essentia Artis programjai ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek.