Még mindig sokunk nem elég körültekintő, mikor online vásárol

A magyarok 69 százaléka rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül, azonban az online vásárlók ötöde még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét - közölte az OTP Mobil friss reprezentatív felmérésnek eredményeit kedden az MTI-vel.

Még mindig sokunk nem elég körültekintő, mikor online vásárol

A SimplePay fizetési megoldásokat fejlesztő OTP Mobil megbízásából, a Pulzus Kutatási Rendszerrel készült a kutatás március 5 és 12 között, amelybe a 18 év feletti magyar lakosságból 1032 embert vontak be.

A felmérésből kiderült, hogy szinte mindenki tisztában van az online vásárlás és fizetés kockázatával. Sokan tudatosan járnak el egy-egy webshop igénybevételénél: az online vásárlók négyötöde legalább egyféle módon próbál meggyőződni arról, hogy nem veszélyes-e a weboldal, ahol jár. Vannak, akik megnézik, hogy van-e a kereskedőnek ügyfélszolgálata, panaszkezelése, rendelkezik-e közzétett ÁSZF-fel (általános szerződési feltételekkel), mások az elérhetőségeket (telefonszám, email-cím) ellenőrzik.

Hozzátették, hogy az online vásárlók 45 százaléka használ kétlépcsős azonosítást, ellenőrzi az oldal hitelességét és kétség esetén megszakítja a tranzakciót. Továbbá 40 százalékuk jelezte, hogy csak olyan weboldalakon fizetnek, amelyet alkalmazásból vagy könyvjelzőből nyitottak meg.

Kitértek a bankkártyás online fizetésekre is, ahol az érintettek harmada védi úgy az adatait, hogy csak fizetési alkalmazásokon keresztül, azokba elmentett kártyaadatokkal fizet. A válaszadók 19 százaléka azonban nem ellenőrzi a fizetésre felszólító felületek hitelességét, beéri azzal, ha egy oldal ismerős és hasonlít a megszokott felületre.

Arra is felhívták a figyelmet, hogy a válaszadók 47 százaléka jelölte meg helyesen: a valódi hiteles fizetési felültek csak a bankkártyaszámot, a bankkártyán szereplő nevet, a kártyahasználati határidőt és a CVC kódot kérhetik el.

A közleményben ismertették a Magyar Nemzeti Bank adatait is, amelyek szerint 2023. II. negyedévében a kártyás vásárlások értékének csaknem 30 százalékát (1,23 ezer milliárd forintot) az emberek különböző webshopokban költötték el. A bankkártyás visszaélések száma ebben a negyedévben jelentősen nőtt, még mindig sokan vannak, akik egy-egy fizetést sürgető telefonhívásnak, SMS-nek vagy e-mailnek nem járnak utána, és a riadalmat keltő megfogalmazás hatására cselekednek. Néhány meggondolatlan kattintással így vírust vagy a csalóknak távoli hozzáférést biztosító alkalmazást telepíthetnek az eszközeikre, amellyel az elkövetők akár a bankszámlájuk teljes egyenlegét is leemelhetik - hangsúlyozta közleményében az OTP Mobil, az OTP csoport fintech cége.

A Forest-Vill és a Ganz új szakcége modernizálja Kuvait villamos alállomásait

Kuvaitban kötött ügynöki szerződést a Forest-Vill Kft. és a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. közös tulajdonában lévő GTVF Export Fejlesztő Kft. A január 23-án aláírt megállapodás értelmében a vállalat több mint 50, az 1970-es évektől telepített villamos alállomások karbantartását végzi el. Emellett a GTVF Export Fejlesztő Kft. hosszútávon kínál majd fejlett energetikai megoldásokat és korszerű technológiát a közel-keleti ország ipari szereplői számára, ami a Forest-Vill terjeszkedését is elősegíti a nemzetközi piacokon.
2025. 02. 13. 03:30
Megosztás:

Hősök és árulók ‒ a visszaélésbejelentési rendszer első éve

Az egész Európai Unióban, így nálunk is legalább egy éve, hogy az arra kötelezett cégek bevezették a visszaélésbejelentési rendszerüket. Bár a visszaélések akár a céges profit 5%-át elérő károkat okoznak, az eddigi tapasztalatokról mégsem hallani. Ennek oka, hogy egyrészt a rendszer meghatározó tulajdonsága a diszkréció és anonimitás, másrészt a nagyon jelentős kulturális különbségek miatt az újdonság megítélése jelentősen eltér az EU egyes országai között. A Munipolis hazai vezetőjének összefoglalója.
2025. 02. 13. 03:00
Megosztás:

Lendületesen nőtt a nyugdíj- és egészségpénztári tagok vagyona

Tavaly is folytatódott az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári tagok által megtakarított vagyon tempós növekedése, de tovább gyarapodott a taglétszám is. A nyugdíjkasszák átlagosan az inflációt jóval meghaladó, 12 százalék feletti hozamot írtak jóvá tagjaik számára.
2025. 02. 13. 02:30
Megosztás:

Újra lendületben az okostelefon-piac

Nőtt a globálisan kiszállított okostelefonok száma tavaly 6,4 százalékkal, 1,24 milliárdra, a tavalyi utolsó negyedévben 2,4 százalékkal, 331,7 millióra éves összevetésben az International Data Corporation (IDC) amerikai informatikai és távközlési piackutató vállalat honlapján szereplő adatok szerint.
2025. 02. 13. 02:00
Megosztás:

Kék az éberségért, piros a feltöltődésért – így segíthetnek a színes fények a téli levertség ellen

A február sokak számára az év egyik leglehangolóbb hónapja. A rövid nappalok, a hideg idő, a borongós égbolt és legfőképp a természetes fény hiánya hozzájárulhatnak a motiváció csökkenéséhez, a fáradtságérzethez és a szezonális depresszió (SAD) tüneteinek felerősödéséhez. Ilyenkor sokan keresik azokat a módszereket, amelyek segíthetnek átvészelni ezt az időszakot – és az egyik ilyen lehetőség a vörös fény alkalmazása. Amire a hétvégén Budapesten egy különleges Valentin-napi, de mesze nemcsak párban játszható játék keretében is alkalom nyílik.
2025. 02. 13. 01:30
Megosztás:

Ne fizesd be a gázszámla csekket, ha a következők vannak rajta!

Az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. ügyfelei az utóbbi időben ismételten adathalász csalások célpontjává váltak, mivel megtévesztő online értesítéseket kaptak földgázszámláikról. Hogyan lehet felismerni, ha egy számla nem valódi?
2025. 02. 13. 01:00
Megosztás:

Áttörés a pajzsmirigyrák kezelésében: Magyar kutatás új technológia segítségével hozhat gyorsabb, biztonságosabb gyógyulást

Sikerrel zárult a Semmelweis Egyetem munkatársai és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet munkatársai által végzett, több éves kutatás egyes pajzsmirigydaganatok új, minimál-invazív kezelési módszerének kidolgozására. A tanulmány eredményeként hazánkban érhető el a régióban elsőként a vágás (nyitott műtét) nélküli technológia, amely nemcsak a betegek számára biztosít gyorsabb és kevesebb kockázattal járó gyógyulást, hanem a pajzsmirigy működését is megőrzi.
2025. 02. 13. 00:30
Megosztás:

Magyarország ültet! – még mindig csatlakozhatsz a Nemzeti Faültetés Napjához

Jól haladnak a 10 millió Fa által március 1-jére szervezett Nemzeti Faültetés Napja előkészületei, már több száz cég, önkormányzat, közösség és egyén jelentkezett. Ugyanakkor még továbbra is rengeteg feladat akad, mely segíti a mostani és jövőbeli faültetéseket. „Részt vehettek a cégek és ismerősök toborzásában, de segíthettek az önkéntesek szállításában vagy éppen a faültetők ellátásában” – olvasható a Nemzeti Faültetés Napja honlapján megjelent cikkben.
2025. 02. 12. 23:30
Megosztás:

A kőolaj ára stagnál, az amerikai készletek nagyot nőttek a múlt héten

A kőolaj ára stagnált ma reggel. Az API jelentése szerint az USA nyersolaj tartaléka 8 millió hordóval nőtt a múlt héten, aminek következtében a nyersolajárak utóbbi napokban tapasztalt emelkedése megállt.
2025. 02. 12. 23:00
Megosztás:

Így maximálizáljuk a vállalat teljesítményét!

Egy folyton változó piaci környezetben hogyan őrizhetjük meg vagy növelhetjük pozícióinkat, hogyan őrizhetjük meg a versenyelőnyünket? Például hatékony teljesítménymenedzsmenttel! Ha nemcsak reagálni akarsz a változásokra, hanem aktívan akarod irányítani céged fejlődését, akkor ismerd meg a teljesítménymenedzsment alapjait és vesd be praktikus tippjeinket!
2025. 02. 12. 22:30
Megosztás:

A Tesla a nehezék

Mindenki a technológiai szektorról, annak gyenge teljesítményéről, na meg az M7 nagy futásának végéről beszél. Pedig ha a grafikonokra nézünk, akkor elsősorban a Tesla az, ami miatt az elmúlt időszakban aggódni kellett.
2025. 02. 12. 22:00
Megosztás:

Felvette a kapcsolatot Szíria új elnökével Vlagyimir Putyin

Első alkalommal folytatott telefonbeszélgetést Vlagyimir Putyin orosz elnök az új szíriai adminisztráció vezetőjével, Ahmed es-Saraával - közölte szerdán a Kreml sajtószolgálata.
2025. 02. 12. 21:30
Megosztás:

12 százalékkal emelkedtek Európa védelmi kiadásai

Tavaly a globális átlagot jelentősen meghaladó mértékben, csaknem 12 százalékkal emelkedtek az európai NATO-tagországok védelmi kiadásai, de így sem érték el a NATO teljes védelmi költségvetésének egyharmadát - áll a londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) szerdán ismertetett éves világjelentésében.
2025. 02. 12. 21:00
Megosztás:

Új tájékoztatót tett közzé a NAV az alanyi mentességről

Új tájékoztatót tett közzé a honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az alanyi mentességgel kapcsolatos tudnivalókról - közölte a NAV szerdán az MTI-vel.
2025. 02. 12. 20:30
Megosztás:

Vezetőváltás a Foxpost csomagküldő szolgáltató élén

A Foxpost csomagküldő szolgáltató tavalyi értékesítése után távozik a vállalat két alapítója, Bengyel Ádám vezérigazgató és Lányfalvi Péter kereskedelmi igazgató; a cég irányítását Radeczky Zoltán, a Packeta Hungary megbízott ügyvezető igazgatója veszi át - tájékoztatták a felek az MTI-t szerdán.
2025. 02. 12. 20:00
Megosztás:

Diákok állhatnak az alkalmi és idénymunkások helyébe?

Jelentősen megugrott idén az egyszerűsített foglalkoztatás közterhe, emiatt félő, hogy sokan ismét a bejelentés nélküli foglalkoztatás felé fordulnak. Azok a munkáltatók ugyanakkor, amelyek legálisan is kedvezőbb költségek mellett rugalmasan foglalkoztatható idény- vagy alkalmi munkásokat keresnek, az eddiginél jóval szélesebb körben fordulhatnak a diákok felé – jelzi előre a Trenkwalder.
2025. 02. 12. 19:30
Megosztás:

Egyhangúlag döntött a monetáris tanács a kamatcsökkentésről januárban

Egyhangúlag döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa januári ülésén az alapkamat szinten tartása mellett a szerdán közölt rövidített jegyzőkönyv szerint.
2025. 02. 12. 19:00
Megosztás:

Új alapokra helyezi együttműködését Magyarország és a FAO

A magyar kormány és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) közel húszéves, eredményes közös munkájának új alapokra helyezéséről és további erősítéséről tárgyalt a FAO főigazgató-helyettese, Maurizio Martina és Ökrös Oszkár helyettes államtitkár - közölte az Agrárminisztérium szerdán az MTI-vel.
2025. 02. 12. 18:30
Megosztás:

A vízkészletek védelmére koncentrál a vízügy

A vízkészletek védelmére, a felelős vízkészlet-gazdálkodásra helyezi a hangsúlyt a vízügy "Vizet a tájba" elnevezésű programja, amellyel a korábbi időszak szemléletét nem megtagadni, hanem meghaladni szeretnék - jelentette ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) vízgazdálkodásért felelős államtitkára szerdán sajtótájékoztatón, Szolnokon.
2025. 02. 12. 18:00
Megosztás:

Nálunk is népszerűek a kínai autómárkák – itt a 2024-es rangsor

A Használtautó.hu adatai alapján összességében az itthon is kapható kínai autómárkák közül az MG a magyarok kedvence. Ám a BYD hatalmasat ugrott tavaly 2023 óta, ha csak az elektromos modelleket nézzük, magabiztosan áll a dobogó tetején. A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu szakértője megnézte, 2023. és 2024. között hogyan alakult a kínai autómárkák közötti verseny.
2025. 02. 12. 17:30
Megosztás: