Megalakult a Mikromobilitási Munkacsoport

Megalakult a Mikromobilitási Munkacsoport - tájékoztatta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) pénteken közleményben az MTI-t.

A közlekedési tárca és a KTI által életre hívott együttműködés célja, hogy a mikromobilitási eszközök technológiai fejlődésével és társadalmi elterjedésével folyamatosan lépést tartva, jól alkalmazható, gyakorlati javaslatokkal segítse az önkormányzatokat annak érdekében, hogy az elektromos kerékpárok, rollerek és egyéb eszközök biztonságosan tudjanak részt venni a települések közlekedésben, utcai parkolásuk, tárolásuk szabályozottan és rendezetten történjen - ismerteti az ÉKM

A közlemény szerint a mikromobilitás az elmúlt évtizedben soha nem látott változásokon ment keresztül. A folyamatosan bővülő eszközpark és a felhasználók számának növekedése miatt ezek az eszközök mára a városi közlekedési terek szinte mindegyikében megjelentek.

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézettel a készülő új KRESZ keretében megteremti a mikromobilitási eszközök közlekedésére vonatkozó irányelveket és szabályokat, fontos azonban, hogy a közlekedési eszközök állandó technológiai fejlődését, valamint az ehhez kapcsolódóan változó közlekedési szokásokat folyamatosan nyomon követve állandó szakmai segítséget tudjon biztosítani a mikromobilitási eszközök biztonságos közlekedésére, közterületi tárolására, parkolására vonatkozóan is.

Ennek érdekében jött létre a KTI szervezetén belül a Mikromobilitási Munkacsoport, amelynek kiemelt célja, hogy az elektromos meghajtású mikromobilitási eszközök, különösen az elektromos rollerek és kerékpárok szabályozási és infrastrukturális kihívásaira naprakész válaszokat adjon, segítve ezzel az önkormányzati és az állami döntéshozókat - jelezték.

A munkacsoport egy részletes, településtípusonként kidolgozott kézikönyv összeállításán dolgozik, amely segíti a helyi önkormányzatokat a mikromobilitás hatékony integrációjában.

A kézikönyv külön ajánlásokat tartalmaz majd a főváros belső kerületeire, a külső kerületekre és az agglomerációra, a megyei jogú városokra, valamint a turisztikailag kiemelt helyszínekre. A munkacsoport külön figyelmet fordít a magántulajdonú és a megosztott mikromobilitási járművek kérdéskörére.

Az ÉKM és a KTI által életre hívott munkacsoport állandó tagjai között megtalálhatók a terület vezető hazai kutatói és mérnökei, a helyi önkormányzati döntéshozók, a Miniszterelnökség Aktív Magyarországért Felelős Államtitkársága, amely kormányzati szinten felel a kerékpározás fejlesztéséért, valamint a Jövő Mobilitása Szövetség, amely az iparági szereplőket képviseli.

A munkacsoport célja egy olyan szakmailag megalapozott, gyakorlati útmutatás kidolgozása, amely segíti a döntéshozókat abban, hogy a mikromobilitás ne csupán szabályozandó kihívás, hanem a fenntartható városi közlekedés szerves része legyen - írta közleményében az ÉKM.


Akár több mint egy évtizednyi spórolás is kellhet a lakásvásárláshoz

A lakáshitelekkel kapcsolatban gyakran magától értetődőnek vesszük, hogy a hitelfelvevő rendelkezik a minimálisan elvárt önerővel, amelynek mértéke jellemzően az ingatlan értékének 20, bizonyos esetekben 10%-a. Az elmúlt évek jelentős lakásár-emelkedése miatt azonban az önerő több millió, akár több tízmillió forintos tételt jelenthet. A Bank360 azt vizsgálta meg, hány havi átlagbér szükséges jelenleg egy lakásvásárláshoz szükséges önerő előteremtéséhez, illetve mire juthatott volna az, aki 2015 óta minden évben jelentős összeget tett félre erre a célra.
2026. 08. 30. 14:00
Megosztás:

Tanács Zoltán: az önvezető autók a közlekedésbiztonság szempontjából is előrelépést jelentenek

Az önvezető autók a tapasztalatok alapján a közlekedésbiztonság szempontjából is nagy előrelépést jelentenek - jelentette ki a tudományos és technológiai miniszter szombaton Zalaegerszegen, az Autóipari Próbapálya Zala Kft. autonóm járművek közúti tesztelését bemutató sajtóeseményén.
2026. 08. 30. 12:00
Megosztás:

A Magyar Bankszövetség támogatja az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium mezőgazdasági termelők megsegítésére vonatkozó ajánlását

A Magyar Bankszövetség elkötelezett a mezőgazdasági szerkezetátalakítás, a gyorsabb ütemű európai felzárkózás, valamint a nehéz helyzetbe került hazai mezőgazdasági termelők és élelmiszergazdasági szereplők megsegítése mellett, ezért üdvözli és szakmailag támogatja az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium ágazati ajánlását.
2026. 08. 30. 11:00
Megosztás:

Texas leállítja az MI-vel felszerelt újgenerációs közlekedési kamerák finanszírozását

Texas leállítja a mesterséges intelligenciával (MI) felszerelt újgenerációs közlekedési kamerák működésének finanszírozását a lakosság részéről felmerült kifogások és személyiségi jogokat érintő aggályok miatt - közölte az amerikai állam kormányzói hivatala.
2026. 08. 30. 10:00
Megosztás:

Csökkent a sertés- és csirkehús kiskereskedelmi beszerzési ára

Augusztus elejére a tavalyi azonos időszakhoz képest csökkent a sertés- és a csirkehús kiskereskedelmi beszerzési ára - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összesítéseiben.
2026. 08. 30. 09:00
Megosztás:

240 brit kriptomilliomos vitte el a kriptónyereségek több mint felét

A brit adóhatóság, a HMRC most először tett közzé részletes hivatalos adatokat a kriptovalutákból származó nyereségekről. Az adatokból kiderül, hogy a profit jelentős része rendkívül kevés ember kezében összpontosul.
2026. 08. 30. 08:00
Megosztás:

40 ezer milliárd dollár fölé nőtt az amerikai államadósság – ez jót tehet a Bitcoinnak?

Az Egyesült Államok államadóssága augusztus 18-án átlépte a 40 ezer milliárd dollárt, ami több mint kétszerese a 2017-es szintnek. Bár önmagában a hatalmas összeg nem feltétlenül mond sokat, az adósság GDP-hez viszonyított aránya már komolyabb problémát jelenthet.
2026. 08. 30. 07:00
Megosztás:

A beporzók védelméhez a védett területeken is a helyi adottságokra szabott kezelésre van szükség

Európa tíz országának 639 mintavételi helyét vizsgáló szintézis szerint a védett területeken alkalmazott beporzóbarát kezelések hatása többnyire semleges, és csak kisebb részben pozitív. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont vezetésével készült kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a beavatkozásokat az adott élőhelyhez, táji környezethez és a beporzók konkrét igényeihez szükséges igazítani. Az eredmények a Conservation Biology folyóiratban jelentek meg.
2026. 08. 30. 06:00
Megosztás:

Bitcoin, Ethereum vagy XRP? Melyik kriptovaluta lehet most a legjobb vétel?

A Bitcoin, az Ethereum és az XRP egyaránt komoly esést szenvedett el az év eleji csúcsokhoz képest, az elmúlt két hétben azonban látványos fordulat következett. A Bitcoin 22, az Ethereum 29, az XRP pedig 33 százalékot emelkedett.
2026. 08. 30. 05:00
Megosztás:

Bitcoin és az ARKK újra 2021-et idézi: visszatérhet az őrület?

A Bitcoin és Cathie Wood Ark Innovation ETF-je, az ARKK egyaránt több mint 20 százalékot emelkedett augusztusban. Ez rendkívül ritka: az ETF 2014-es indulása óta mindössze négy alkalommal fordult elő hasonló.
2026. 08. 30. 04:00
Megosztás:

Magyar Péter: elkészült a paksi fenékküszöb első üteme

Elkészült a paksi fenékküszöb első üteme a Dunán - jelentette be Magyar Péter miniszterelnök a helyszínről a Facebook-oldalán szombat este.
2026. 08. 30. 03:00
Megosztás:

Összesen több mint tízezer új hallgatóval bővülhet a PTE-család

A júliusban zárult általános, és a most záruló pótfelvételi eljárásokban felvettekkel, az idegennyelvű képzésekre jelentkezett külföldi hallgatókkal, valamint a szakirányú és doktori képzésekre felvett hallgatókkal a Pécsi Tudományegyetem új egyetemistáinak száma várhatóan meghaladja a tízezret, amivel Magyarország első egyeteme kimagaslóan jó eredménnyel zárhatja a 2026. évi felvételi eljárást.
2026. 08. 30. 02:00
Megosztás:

Idegsebészeti kórházat avattak Kolozsváron

Regionális idegsebészeti központot avattak Kolozsváron, amely korszerű körülmények között, magas színvonalú ellátást nyújt az erdélyi betegek számára - közölte szombaton a beruházást kormánypártként 2021-ben kezdeményező a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) sajtóirodája.
2026. 08. 30. 01:00
Megosztás:

Megduplázza a Szociális Tüzelőanyag Program támogatási keretét a kormány

A kormány a 2026-2027-es fűtési időszaktól 5 milliárd forintról 10 milliárd forintra emeli a Szociális Tüzelőanyag Program támogatási keretét - derül ki a Magyar Közlöny pénteki számában megjelent kormányhatározatból.
2026. 08. 30. 00:05
Megosztás:

Évente csaknem 12 milliárd font exportkiesést okoz a brit gazdaságnak a Brexit

Iparági elemzők szerint évente csaknem 12 milliárd font exportkiesést okoz a brit gazdaságnak a Brexit.
2026. 08. 29. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 35. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 08. 29. 22:00
Megosztás:

Nagyon alacsony a Tisza vízhozama, rendkívüli intézkedésekre van szükség

Nagyon alacsony a Tisza vízhozama, rendkívüli intézkedésekre van szükség az ívóvízellátás védelmében - közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) igazgatója az MTI-vel pénteken.
2026. 08. 29. 21:00
Megosztás:

Mit tehetünk a kisbabák zavartalan alvásáért?

A friss szülők számára az egyik legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a gyermekük képes legyen végigaludni az éjszakát. A családok gyakran komolyabb összegeket költenek különféle eszközökre, átalakítják a gyerekszobát, és igyekeznek minden apró körülményt tökéletessé tenni a békés pihenéshez.
2026. 08. 29. 20:00
Megosztás:

Már nem csak a diploma számít – Ezeket a készségeket keresik a munkaerőpiacon

A munkaerőpiacon egyre nagyobb értéket képvisel az, amit valaki ténylegesen meg tud csinálni. A diploma és a hagyományos végzettségek mellett felértékelődnek a konkrét, munkában azonnal alkalmazható készségek – legyen szó kommunikációról, közösségi médiáról vagy akár videóvágásról. A TanfolyamGURU tapasztalatai szerint a felnőttek képzési döntéseiben is egyre inkább megjelenik ez a szemlélet.
2026. 08. 29. 19:00
Megosztás:

A megújulók már terjednek – Európa energiafüggésének igazi problémája máshol van

Az Európai Unió villamosenergia-termelésének már több mint 70 százaléka alacsony kibocsátású, mégis hatalmas összegeket költünk gáz és olaj behozatalára. A fő gond egyre inkább a felhasználás oldalán van: a villamos energia a teljes energiafelhasználásnak még mindig csak mintegy 23 százalékát adja. Hogyan lehetne gyorsabban kiváltani vele a fosszilis energiát – és valóban csak a növekvő energiaigényt fedezik a megújulók? Ezt a kérdést járja körül Szilva Attila fizikus, a BME és az Uppsalai Egyetem korábbi kutatója, a Furik blog szerzője.
2026. 08. 29. 18:00
Megosztás: