Meghaladta a 4,5 milliárd eurót az Ukrajnának nyújtott EBRD-finanszírozások értéke

Meghaladta a 4,5 milliárd eurót az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által a háború kezdete óta Ukrajnának nyújtott finanszírozások értéke.

Meghaladta a 4,5 milliárd eurót az Ukrajnának nyújtott EBRD-finanszírozások értéke

A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának támogatására 1991-ben életre hívott londoni pénzintézet pénteki tájékoztatása szerint a bank alelnöke, Matteo Patrone a felső vezetés több más tagjával együtt a héten Kijevbe látogatott, ahol az ukrán kormány képviselőivel, köztük Denisz Smihal miniszterelnökkel és nagy ukrán energiavállalatok vezetőivel tárgyalt az ukrajnai áramtermelő létesítmények ellen intézett nagyszabású orosz támadások nyomán.

Az EBRD a tárgyalásokról szóló beszámolójában közölte, hogy elérte a 4,6 milliárd eurót a háború kezdete óta Ukrajna számára hozzáférhetővé tett EBRD-folyósítások értéke.

Az ismertetés szerint ebből a támogatási összegből a londoni bank egymilliárd eurót a három nagy energiaipari csoport, az Ukrenergo, a Naftohaz és az Ukrhidroenergo számára folyósított.

Az EBRD bejelentette azt is, hogy 690 millió euró értékig terjedő finanszírozásokra vállalt garanciát ukrán bankok számára, lehetővé téve, hogy ezek a bankok kockázatmegosztással nyújtsanak hiteleket a kritikus fontosságú ukrajnai ágazatoknak.

A londoni pénzintézet tájékoztatása szerint a garanciavállalási konstrukció elsődleges célja az ukrajnai élelmiszerellátási biztonság fenntartása.

Az EBRD - Ukrajna legnagyobb intézményi befektetője - az orosz invázió kezdete után nem sokkal legalább 3 milliárd eurós finanszírozási programot hirdetett meg Ukrajna számára a 2022-2023-as időszakra, de az ukrán reálgazdaságnak folyósított EBRD-támogatások értéke már tavaly októberben elérte ezt a kitűzött célt.

Az EBRD kormányzótanácsa, amelyben a bank részvényes országai és szervezetei vesznek részt, tavaly decemberben jóváhagyta az igazgatóság által az ukrajnai támogatási programok folytatására kért 4 milliárd eurós tőkeemelést.

A december 31-én életbe lépett tőkeemelés nyomán a bank befizetett alaptőkéje 34 milliárd euróra emelkedett.

A tőkeemelés az EBRD számításai szerint lehetővé teszi, hogy a bank a háborús időszakban éves szinten hozzávetőleg 1,5 milliárd eurót, az újjáépítés megkezdése után évente 3 milliárd euróig terjedő finanszírozást nyújtson Ukrajnának.

2025-ben az előző évi rekordját is megdöntötte a turizmus

Kiemelkedő eredménynek nevezte, hogy egy 10 milliós ország kétszer annyi vendéget fogadott, mint amennyien az országban élnek.
2026. 01. 12. 18:00
Megosztás:

India új szintre emeli a kriptoszigorítást – élő azonosítással és szigorúbb KYC-vel csapnak le a visszaélésekre

India ismét határozott lépést tett a kriptovaluta-piac szabályozása felé: januártól a kriptotőzsdéknek élő azonosítással, részletes helymeghatározással és szigorú ügyfél-átvilágítással (KYC) kell működniük. A cél egyértelmű: visszaszorítani a pénzmosást, a terrorizmus finanszírozását és más illegális tranzakciókat. A döntés egy korszakhatárt jelenthet nemcsak Indiában, hanem világszerte – különösen a feltörekvő piacokon.
2026. 01. 12. 17:30
Megosztás:

Olcsóbb lesz a magyar friss csirkehús

Folytatja év eleji árcsökkentési programját a Lidl Magyarország: január 13-tól jelentősen mérsékli számos friss csirkehús termékének árát. Az áruházlánc januári árcsökkentési sorozatának újabb állomásaként a magyar forrásból származó friss csirkehúsok tartósan kedvezőbb áron kerülnek az üzletek polcaira, így a vásárlók a mindennapi bevásárlás során kedvezőbb áron juthatnak hozzá ezekhez az alapvető termékekhez.
2026. 01. 12. 17:00
Megosztás:

Kétgyermekes családoknál a januári adóváltozások kitermelik egy 25 milliós Otthon Start törlesztőjét

A 2026 januárjától életbe lépett adóváltozások érezhetően javítják azon kétgyermekes családok lakáshitel-felvételi lehetőségeit, akik az első otthonuk megvásárlását tervezik és az édesanya 40 év alatti. A money.hu számításai szerint egy ilyen mediánkeresetű, kétgyermekes család esetében a személyi jövedelemadó-mentesség és a megemelt családi adókedvezmény együttes hatása havi több mint 120 ezer forintos nettó jövedelem növekedést eredményezhet. Ez az összeg önmagában akár egy 25 millió forintos, fix kamatozású Otthon Start lakáshitel havi törlesztőrészletét is fedezheti.
2026. 01. 12. 16:30
Megosztás:

Felbomlott a Zcash fejlesztői csapata – új céget alapítanak a magánszféra védelmében

Komoly változás rázta meg a Zcash ökoszisztémát: a projekt mögött álló kulcsfejlesztők kiléptek az Electric Coin Company (ECC) kötelékéből, és egy új vállalatot alapítanak. A döntés hátterében éles nézeteltérések állnak a Zcash irányításáért felelős nonprofit szervezet, a Bootstrap Board működésével kapcsolatban. Bár a fejlesztők távoznak, a Zcash protokoll változatlan marad – a decentralizált adatvédelemért folytatott küldetésük azonban új keretek között folytatódik.
2026. 01. 12. 16:00
Megosztás:

7 milliárdos számlagyárra csapott le a NAV

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) lezárta a nyomozást annak a budapesti bűnszervezetnek az ügyében, amely támogatásokkal, fiktív számlákkal és hitelekkel csaknem 7 milliárd forintot csalt el; az ügy vádemelési javaslattal az ügyészség asztalán van.
2026. 01. 12. 15:00
Megosztás:

Milliók lakhatási célra: a napokban kell erről döntést hoznia a dolgozóknak és a munkaadóknak

Az év elején két olyan lakhatási támogatási forma is fókuszba kerül a munkavállalóknál és munkáltatóknál, amelyeknél a jogosultság önmagában még nem elég: időben kell dönteni és lépni. Az egyik a közszolgálatban dolgozók otthonteremtési támogatása, a másik pedig a 35 év alattiaknak adható munkáltatói lakhatási támogatás. Mindkettő komoly pénzügyi segítséget jelenthet, mégis sok érintett csak most szembesül azzal, hogy határidőkön és munkáltatói döntéseken múlik, valóban élni tud-e a lehetőséggel - hívja fel a figyelmet az ingatlan.com összeállítása.
2026. 01. 12. 14:30
Megosztás:

Ethereum új irányt vesz: Vitalik Buterin decentralizált jövőt választ a gyors nyereség helyett

Miközben a legtöbb kriptovaluta projekt a kockázati tőkések (VC-k) elvárásaihoz igazodik, az Ethereum alapítója, Vitalik Buterin más utat választ. Legutóbbi megjegyzéseiben világossá tette: az Ethereum nem a divatos irányzatokat követi, hanem a decentralizáció alapértéke mellett teszi le a voksát – még akkor is, ha ez lassabb, rögösebb út. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, miért ütközik Buterin víziója a jelenlegi piaci trendekkel, és hogyan próbálja az Ethereum megőrizni függetlenségét a centralizációval szemben.
2026. 01. 12. 14:00
Megosztás:

Benzines, használt, 3,9 millióért – így terveznek autót venni a középkorú magyarok

A következő egy évben a középkorúak táborában tízből négyen terveznek autóvásárlást a K&H biztos jövő kutatás szerint, amely a 30–59 évesek körében vizsgálta egyebek mellett a közlekedésről alkotott véleményt is. A személyautó-vásárlást fontolgató 42 százalék közül azonban csak 8 százalék mondja ezt biztosra. Az autóvásárlást tervezők háromnegyede inkább használt jármű mellett döntene, 27 százalék venne új autót. 47 százalékuk benzines autót választana, míg hibridben 15 százalék, tisztán elektromosban pedig csak 5 százalék gondolkodik. Átlagosan 3,9 millió forintot szánnának a következő autójukra, ami enyhe visszalépés az egy évvel korábbi 4,1 millió forinthoz képest.
2026. 01. 12. 13:30
Megosztás:

Így nőtt Románia külkereskedelmi mérleghiánya

Novemberben 2,260 milliárd euró volt Románia külkereskedelmi mérleghiánya. Az export értéke 8,372 milliárd euró volt, 0,1 százalékkal kevesebb, mint 2024 novemberében, az import 5,3 százalékkal 10,633 milliárd euróra csökkent. Ezzel 29,770 milliárd euróra nőtt Románia tizenegyhavi külkereskedelmi mérleghiánya - közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2026. 01. 12. 13:00
Megosztás:

Új rekord a mobilnetforgalomban, a közös tévézés népszerű program volt az ünnepek alatt

Egy gyors videóhívással karácsonykor és újévkor is könnyedén áthidalhatók a távolságok, a képernyő előtt együtt töltött esték – egy jól megválasztott karácsonyi film társaságában – pedig valódi közös élményt teremtenek az egész család számára. A Yettel frissen publikált adataiból kiderül: az előző évhez képest az internetforgalom karácsony és újév között idén újabb közel 30 százalék növekedéssel új rekordot döntött, a tévészolgáltatással összefüggő adatforgalom pedig újév napján 27 százalékkal volt magasabb egy átlagos naphoz képest. További érdekesség, hogy decemberben az adatforgalom több mint egyharmada, 34 százalék már 5G hálózaton zajlott.
2026. 01. 12. 12:30
Megosztás:

A stabilcoin új világa: A BlackRock már a Ripple $RLUSD stablecoint használja fedezetként

A kriptovaluták világa ismét mérföldkőhöz érkezett: a világ egyik legnagyobb vagyonkezelője, a BlackRock bejelentette, hogy a Ripple által kibocsátott $RLUSD stablecoint immár fedezetként is elfogadja pénzügyi műveleteiben. Ez nem csupán a digitális eszközök hitelességének újabb bizonyítéka, hanem egyben jelzi, hogy a stabilcoinok immár tényleges szereplői az intézményi pénzügyek világának.
2026. 01. 12. 12:00
Megosztás:

Fontos tájékoztatás jön a bankodtól, így lehet könnyen megtalálni

A napokban minden magyarországi lakossági bankszámlás ügyfél megkapja az éves díjkimutatását, ami hozzásegíthet a banki költségek kordában tartásához – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az ügyfelek egy részének viszont – idén először – kedvezőbb díjazású csomagot is ajánlanak a bankok. A BiztosDöntés.hu összeszedte erről a legfontosabb tudnivalókat, továbbá ezeknek az elérhetőségét a hazai internetbankokban és mobilbankokban.
2026. 01. 12. 11:30
Megosztás:

Fokozott ellenőrzés indul a farsangi maszkok, jelmezek és parókák biztonságossága érdekében

A farsangi időszak közeledtével a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalokkal együttműködve átfogó piacfelügyeleti ellenőrzést indít a gyermekek számára készült maszkok, jelmezek, parókák és egyéb farsangi kiegészítők biztonságosságának vizsgálatára - jelentette be hétfői közleményében a hatóság.
2026. 01. 12. 11:00
Megosztás:

Nemzeti nyugdíjat kapott Szerbiában Kovács Frigyes

A szerb kormány úgynevezett nemzeti nyugdíjat ítélt oda azon művészeknek, akik kiemelkedő munkájukkal hozzájárultak a szerb kultúra, illetve a nemzeti kisebbségek kulturális életének gazdagításához. A most kitüntetett művészek között van Kovács Frigyes színész-rendező is.
2026. 01. 12. 10:30
Megosztás:

Fagyos lesz a hét, de mikor jön az enyhülés?

Kemény fagyokkal indul a jövő hét: kedd hajnalban akár mínusz 18 Celsius-fok is lehet, és napközben is fagyni fog. Elsősorban kedden nagyobb területen várható ismét ónos eső, majd enged szorításából a fagy, és vasárnap már egyes helyeken akár plusz 10 fok is lehet napközben - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 12. 09:30
Megosztás:

Miért emelkedik ma a kriptopiac?

A kriptopiac összértéke és a Bitcoin árfolyama is stabilizálódott és enyhe emelkedést mutatott az elmúlt 24 órában, miután az előző hét inkább negatív hangulatban zárult. Az altcoinok eközben újra lendületet kaptak, élükön a Moneróval (XMR), amely 24%-os ugrással új történelmi csúcsot ért el.
2026. 01. 12. 09:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint reggel

Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 12. 08:30
Megosztás:

Januárban befagytak a személyi kölcsönök kamatai is

Nem hozott további kamatcsökkentéseket a személyi kölcsönöknél 2026. első hónapja, tehát jórészt a tavaly év végi kondíciókkal szaladtak neki az idei évnek a bankok – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ezzel együtt a szerződésekben szereplő, átlagos kamat tovább csökken az egyik legnépszerűbb lakossági finanszírozási terméknél, miközben a megkötött szerződések összegénél is sorban dőlnek a rekordok.
2026. 01. 12. 08:00
Megosztás:

Újra Fesztiváloznak a marketingesek és a cégvezetők

2026.01.29-én ismét megrendezik a Magyar Marketing Fesztivált, a hazai kis- és középvállalkozások évnyitó eseményét.
2026. 01. 12. 07:00
Megosztás: