Jogszabály-módosítás! Itt vannak az Otthon Start Hitel végleges feltételei

Az Otthon Start Program új szabályai – fontos részletek változtak a végső rendeletben.

Jogszabály-módosítás! Itt vannak az Otthon Start Hitel végleges feltételei

A mai kormányinfón elhangzott, hogy hamarosan megjelenik az Otthon Start Programot és más lakástámogatásokat összehangoló rendelet. Ez a jogszabály több lényeges ponton módosítja az Otthon Start feltételeit is, amelyeket a Bankmonitor szakértői összegyűjtöttek.

Szeptember 1-jén indul az új, 3 százalékos kamattal elérhető támogatott hitel, az Otthon Start Program. Bár a konstrukció még nem igényelhető, máris több kulcsfontosságú szabályt átírtak, amelyek az első lakásukat vásárlóknak szólnak.

Egy ember csak egyszer vehet részt a programban

A szabályozás szerint egy személy kizárólag egyszer igényelhet Otthon Start hitelt. Ez akkor is így marad, ha valaki korábban visszafizette vagy előtörlesztette a kölcsönt.

A pontosítás alapján azonban az is kizáró ok, ha valaki adóstársként szerepel más személy Otthon Start hitelében. Vagyis például ha egy szülő segíti gyermekét adóstársként, akkor ő maga később már nem vehet fel ilyen hitelt saját lakásvásárlásra.

Ki lehet adóstárs?

Korábban nem volt külön megkötés az adóstárs személyére. A módosítás értelmében azonban csak az igénylő házastársa és/vagy szülője léphet be társigénylőként. Házaspár esetén mindkét fél szülei is csatlakozhatnak, de például testvér már nem.

Továbbra is elég, ha a házaspár egyik tagja teljesíti az első lakásszerzéshez vagy a TB-jogviszonyhoz kapcsolódó feltételeket. Ha a szülő lesz az adóstárs, akkor rá ezek a feltételek nem vonatkoznak. Ugyanakkor a szülő a kölcsönügyletben semmilyen tulajdonrészt nem szerezhet – a lakás tulajdonosa kizárólag az igénylő, vagy házaspárok esetén az igénylő és házastársa lehet.

Résztulajdon megszerzése osztatlan közös ingatlanban

Az eredeti szabály teljesen kizárta a résztulajdon vásárlását. Ez problémát jelentett például ikerházaknál, ahol a két lakóegység nem külön helyrajzi számon szerepel.

A módosítás ezt a helyzetet rendezi: elfogadható, ha valaki egy osztatlan közös ingatlan önállóan forgalomképes lakását vásárolja meg. Hasonlóképpen, ha házaspár mindkét tagja tulajdonrészt szerez ugyanabban a lakásban, az összességében egy teljes lakóingatlan megszerzésének minősül.

Élettársak lehetőségei

A rendelet alapvetően csak házaspárokra vonatkozik, élettársak közösen nem igényelhetik a programot. Ugyanakkor, ha a támogatást más lakáscélú programokkal, például Falusi CSOK-kal vagy CSOK Plusszal kombinálják, akkor kivételt képezhetnek.

A Falusi CSOK-nál például az élettárs tulajdonszerzése is megengedett, és ez nem ütközik az Otthon Start feltételeivel. Ebben az esetben azonban 180 napon belül igazolni kell a kapcsolódó támogatási szerződést, ennek elmulasztása a támogatás elvesztésével járhat.

Változás a kamattámogatás szabályában

A hitel kamata továbbra is az 5 éves futamidejű állampapírok hozamához kötődik. A háromhavi aukciós átlaghozam súlyozott átlagát kell venni, megszorozni 1,1-del, majd ehhez jön plusz 1 százalékpont. Az ügyfél legfeljebb 3%-ot fizet, a fennmaradó részt az állam támogatja.

Szeptemberben például a teljes kamat 8,11% lesz, ebből 5,11% állami támogatás, és maximum 3% az ügyfél terhe.

Az új rendelet pontosítja: a kamattámogatás nem lehet magasabb, mint a bank által ténylegesen megállapított teljes kamat. Tehát ha a bank egyedi kedvezményt ad és például csak 4%-os teljes kamatot számol, akkor a támogatás legfeljebb 4% lehet, nem a korábban kalkulált 5,11%.

Ez főként elvi könnyítés, hiszen ekkora kedvezmény nem reális, de mutatja, hogy a jogalkotó számol a bankok közötti versennyel is.

Ha szeretnél ingyenes szakmai segítséget kapni, akkor regisztrálj és segítünk a sok bank közül a legjobbat megtalálni Neked.


Az EU rászállhat a felhőpiac vezetőire: vizsgálat alatt az Amazon és a Microsoft

Az Európai Bizottság előzetes álláspontja szerint az Amazon és a Microsoft felhőalapú számítástechnikai szolgáltatásait - az Amazon Web Services (AWS) és a Microsoft Azure (Azure) - a digitális piacokról szóló törvény (DMA) értelmében kapuőrnek kell kijelölni - tájékoztatott a brüsszeli testület csütörtökön.
2026. 06. 25. 20:00
Megosztás:

Átutalta a 90 milliárd eurós hitel első részletét Ukrajnának az EU

Átutalta Ukrajnának a 90 milliárd eurós hitel első, 3,2 milliárd eurót kitevő részletét az Európai Unió - tájékoztatott az Európai Bizottság csütörtökön.
2026. 06. 25. 19:30
Megosztás:

Rekordmeleg és tragédiák Spanyolorszában

Spanyolországban több mint kétszáz haláleset hozható összefüggésbe a nyár első hőhullámával - derült ki a III. Károly Egészségügyi Intézet csütörtöki jelentéséből.
2026. 06. 25. 19:00
Megosztás:

Durva hőhullám és csapadékhiány várható a következő napokra

A következő napokra várható forróság már az aratásra is sok, a kapásnövények pedig nagyon megsínylik a várhatóan a jövő hét elején helyenként 40 Celsius-fok feletti csúcsértékekkel tetőző forróságot és a csapadékhiányt - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében. Hozzátették: csapadékra keddtől, enyhülésre szerdától van esély.
2026. 06. 25. 18:30
Megosztás:

Kilőtt a chipgyártó bevétele, optimista jövőképet fest a Micron

A Micron Technology amerikai memóriachip-gyártó növelte bevételét és nyereségét a május 28-ával zárult pénzügyi harmadik negyedévében, miközben derűlátó előrejelzést közölt a folyó negyedévre.
2026. 06. 25. 18:00
Megosztás:

Garantiqa: tovább él a garanciadíj-mentesség a beruházási hiteleknél

A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. 2026. december 31-ig meghosszabbítja a beruházási célú hitelkonstrukciók mögé nyújtott, az első teljes üzleti év végéig érvényes garanciadíj-mentességet. A hitelt igénylő mikro-, kis- és középvállalkozások továbbra is kedvező feltételekkel kezdhetnek hozzá fejlesztéseikhez.
2026. 06. 25. 17:30
Megosztás:

A stabilitásra és a hatékonyságra fókuszálnak a hazai vállalkozások

A bizonytalan nemzetközi gazdasági környezetben továbbra is keresik a kitörési lehetőségeket a régió vállalkozásai, miközben nagy hangsúlyt helyeznek a stabilitásra – mutat rá az EY második alkalommal elkészített Vállalkozói Barométer kutatása. A Kelet-Közép- és Dél-Európa 16 országát lefedő, több mint 1000 vállalkozó megkérdezésével készült felmérésben 173 magyar válaszadó vett részt. A 2026 februárja és márciusa között kapott válaszok alapján a digitalizáció, a mesterséges intelligencia és a munkaerő fejlesztése is jelentősen javíthatja a cégek versenyképességét.
2026. 06. 25. 17:00
Megosztás:

72,6%-ot zuhant a MemeCore: bennfentes vádak rázták meg a tokent

A MemeCore árfolyama 24 óra alatt 72,6 százalékkal, 0,786 dollárra zuhant, miközben a token még az általánosan gyengélkedő kriptopiacot is jelentősen alulteljesítette. Az összeomlás hátterében elsősorban a bennfentes manipulációval, a rendkívül koncentrált tokenkínálattal és a kritikusan alacsony likviditással kapcsolatos félelmek újbóli felerősödése állhatott.
2026. 06. 25. 16:30
Megosztás:

Továbbra is nehéz itthon tartani a jövő autóipari mérnökeit

A műszaki felsőoktatási képzésben részt vevő hallgatók kiemelkedő mobilitási és karrier-tudatossági jellemzőkkel bírnak: a szakmai előmenetel érdekében közel 77 százalékuk kész belföldi költözésre, ám ezzel párhuzamosan 65 százalékuk a diploma megszerzését követően külföldi munkakereséssel is számol. A hazai elhelyezkedést célzók kétharmadának bérigénye meghaladja a nettó 650 ezer forintot, ami magasabb a junior mérnökök aktuális kezdő átlagfizetésénél – derült ki a Trenkwalder és az autopro.hu közelmúltbeli felméréséből.
2026. 06. 25. 16:00
Megosztás:

Bővül a WING irodaportfóliója: megvasárolta a Capital Square-t

A WING, Magyarország piacvezető és Közép-Európa egyik meghatározó ingatlanfejlesztő és -befektető vállalatcsoportja tovább erősíti jelenlétét a budapesti irodapiacon. A társaság megvásárolta a Váci úti irodafolyosó egyik meghatározó, modern irodaépületét, a Capital Square-t a CA Immótól. A tranzakcióval a WING irodaportfóliója egy kiváló adottságú komplexummal bővült a főváros legkeresettebb üzleti negyedében.
2026. 06. 25. 15:30
Megosztás:

Solanára építi stabilcoin-fizetéseit Dél-Korea legnagyobb online fizetési szolgáltatója

A dél-koreai KG Inicis a Solana blokkláncát választotta stabilcoin-alapú fizetési rendszerének kiépítéséhez. Az együttműködés nem egy szűk körű technológiai tesztet jelent: a vállalat évente több mint 400 millió tranzakciót dolgoz fel, kereskedői hálózata pedig mintegy 220 ezer elfogadóhelyet ér el. A megállapodás újabb jele annak, hogy a Solana egyre mélyebben épül be Dél-Korea hagyományos pénzügyi infrastruktúrájába.
2026. 06. 25. 15:00
Megosztás:

Csökkent a munkanélküliség májusban

2026. májusban 4 millió 654 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében. Egy hónap alatt 35 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ugyanakkor a tavaly májusi adattól 15 ezerrel elmarad. A munkanélküliek száma májusban 7 ezer fővel 209 ezerre mérséklődött, a havi munkanélküliségi ráta 4,3%-ra jött le az áprilisi 4,5%-ról, ami kedvezőbb várakozásunknál és a piaci konszenzusnál is.
2026. 06. 25. 14:30
Megosztás:

Berobbanhat a használt autó lízing Európában: 390 milliárd eurós piac épül

A növekvő finanszírozási, energia- és járműköltségek miatt egyre több vállalat alakítja át flottastratégiáját Európában. A cégek akár 10–25%-kal is csökkenthetik teljes flottaköltségeiket (TCO) a használt autó lízing konstrukciók alkalmazásával, miközben a maradványérték-kockázat a szolgáltatónál marad – derül ki az Arval Mobility Observatory legfrissebb elemzéséből. A trend gyorsan terjed: a vállalatok 45%-a már használ használt járműveket flottájában, további 85% pedig tervezi ezek integrálását.
2026. 06. 25. 14:00
Megosztás:

Teljes körű klímatelepítést indít a MediaMarkt

Országos, minősített szolgáltatási csomaggal egyszerűsíti a lakossági klímavásárlást a MediaMarkt. Sokan szembesülnek azzal a problémával, hogy a megfelelő készülék kiválasztása után rendkívül nehéz szabad és megbízható szerelőt találni, a várakozási idő pedig akár hetekre is nyúlhat. Erre a piaci résre reagálva a vállalat egy olyan komplex megoldást vezetett be, amely a vásárlástól a beüzemelésig a teljes folyamatot lefedi.
2026. 06. 25. 13:30
Megosztás:

Diákmunka: akár bruttó 2500 forintos órabérrel is számolhatnak a fiatalok, az irodai munkák a legnépszerűbbek nyáron

Júniusban elindult a roham a diákmunkákért, de vannak olyan területek, ahol már tavasszal érdeklődnek a diákok a Job Force Iskolaszövetkezet szerint. Nyáron a legtöbb fiatalt a vendéglátásban, turizmusban, kereskedelemben várják, de futárnak is sokan állnak a nyári szünetben. A dolgozni vágyó fiatalok átlagosan bruttó 2000-2500 forintos órabérrel számolhatnak, de van olyan munkakör is, ahol ez elérheti a bruttó 5 ezer forintot is. Azok, akik a karrierjüket szeretnék beindítani a nyáron, leginkább a gyakornoki programokat keresik, amely mára a vállalatok számára fontos utánpótlási csatornává vált.
2026. 06. 25. 13:00
Megosztás:

NER cégkapcsolatok számokban: 1866 cég, a teljes hazai gazdaság profitjának 10%-a és több, mint 8400 milliárd forint közbeszerzés

Az elmúlt 16 évben felépült Magyarország egyik legdurvább üzleti-politikai hálózata. A kérdés ma már nem csak az, hogyan jutott idáig, hanem az, hogy mi történik vele egy új korszakban.
2026. 06. 25. 11:55
Megosztás:

Májusban a foglalkoztatottak száma 4 millió 654 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 654 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 209 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 06. 25. 11:30
Megosztás:

Csökkentek a fejlett piaci hosszú hozamok, tovább erősödött a dollár az euróval szemben

Az amerikai állampapírpiacon tegnap csökkentek a hozamok, amit elsősorban az olajárak esése okozott: a Brent jegyzése többhavi mélypontra süllyedt, miután enyhültek az ellátási zavarokkal kapcsolatos félelmek, és egyre több tartályhajó hagyta el a Hormuzi-szorost.
2026. 06. 25. 11:00
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap a tengerentúli indexek a félvezetőipari részvények korrekciója és az olajárak esése közepette

Vegyesen zártak tegnap az amerikai részvénypiacok: a hangulatot elsősorban a technológiai szektor gyengélkedése és a félvezetőipari kilátások körüli bizonytalanságok határozták meg.
2026. 06. 25. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap az európai indexek, miközben a befektetők az iráni háborúval kapcsolatos eseményeket figyelték

Vegyesen zártak az európai részvénypiacok szerdán, miközben a befektetők az amerikai–iráni tárgyalások alakulását értékelték.
2026. 06. 25. 10:00
Megosztás: