Meglepően magas kamatot adnak a bankok a vállalati betétekre

Elképesztő összegeket dobnak ki a vállalkozások az ablakon akkor, ha nem gondoskodnak a csak pár napig vagy hétig szabad pénzeszközeik lekötéséről. Ennek a legegyszerűbb – és egyben gyakorlatilag költségmentes módja – a vállalati betét. Ezekre a bankok jelenleg bőven kétszámjegyű kamatot fizetnek, ami a Bankmonitor vállalati hitelezési szakértői szerint éves szinten milliós bevételt jelenthet egy vállalkozásnak.

Meglepően magas kamatot adnak a bankok a vállalati betétekre

A közel nulla százalékos kamatok időszakában még érthető volt, hogy kevés figyelmet fordítottak a vállalkozások a pár napig vagy hétig szabad pénzeszközeik megfelelő elhelyezésére, hiszen a lekötéssel elérhető hozam minimális volt. Nagyot fordult azonban a világ, az elmúlt másfél évben felerősödő – és még mindig 20 százalék fölötti – infláció arra kényszerít mindenkit, hogy meglévő forrásai értékének megőrzésére aktívan figyeljen.

Már rövid távra is elérhető kétszámjegyű kamat

Az már többnyire egyértelmű a vállalkozások számára, hogy az egy-két hónapon belül fel nem használt források elhelyezéséről gondoskodniuk kell, ám a rövidebb időtávra szabad likviditások befektetése már kevésbé egyértelmű. Ennek elmaradása bár nem jelenik meg a pénzügyi kimutatásokban, éppen úgy eredményrontó tétel, mintha a vállalkozás drágán venne alapanyagot, vagy nem hajtana be egy jogos követelést. Ráadásul a likvid források rendkívül egyszerűen és gyakorlatilag költségmentesen elhelyezhetők rövid távra is, köszönhetően a szinte minden banknál elérhető vállalati betéteknek.  

Fontos ugyanakkor, hogy a kamatokat a nagyobb, több százmillió forint éves árbevételű vállalkozásoknak nem a banki kondíciós listákban érdemes keresniük, ehelyett a cég banki kapcsolattartójától célszerű ajánlatot kérniük.

Sok vállalkozást lep meg a vállalati betétekre vonatkozó konkrét ajánlat: már néhány napos, egy-két hetes időtávra is bőven kétszámjegyű kamatot fizetnek a bankok. A Bankmonitor vállalati hitelezési szakértői kiszámolták, milyen pénzügyi előnyt jelent ennek kihasználása jelenleg.

Mennyit lehet nyerni kis odafigyeléssel?

Vegyünk példaként egy vállalkozást, amelynek vevői minden hónapban 100 millió forintot fizetnek a megrendeléseik után az adott hónap 28. napján. Az 50 millió forintos bérleti díjat azonban csak a következő hónap 28. napján, a munkabéreket pedig a következő hónap 5. napján kell megfizetni, az adók és járulékok befizetésének határideje pedig a hónap 12. napja. A példában abból indultak ki a szakértők, hogy az utóbbi két tétel 30, illetve 20 millió forintot jelent a cégnek.

Eszerint a vállalkozás a befolyó 100 millió forintból egy hétre 30, két hétre 20, egy hónapra pedig 50 millió forintot tud lekötni. Ilyen összegekre jelenleg 12,8 (1 hét), 12,9 (2 hét) és 13 (1 hónap) százalékos kamat érhető el reálisan. Ez összegszerűen havi 716 667 forint, éves szinten pedig 8,6 millió forint kamatbevételt jelent. Ennyit hozhat egy apró odafigyelés.

A konkrét betéti ajánlatok összeghatáronként és bankonként persze érdemben eltérhetnek, a jelenlegi kamatszintek mellett azonban mindenképpen élni kell ezzel a lehetőséggel. Jó tudni, hogy a bankok mennyiségi kedvezményekkel dolgoznak: minél nagyobb egy vállalkozás, annál jobbak az alkupozíciói a bankoknál. Egy többszáz millió forintos árbevételű cégnél pedig már egyedi árat lehet elérni.

Megtakarítási lehetőségek egy kis odafigyeléssel

A Bankmonitor szakértőinek tapasztalatai alapján a vállalkozások jelentős része nem fordít megfelelő figyelmet arra, hogy a tevékenységéhez, bankolási szokásaihoz optimálisan illeszkedő bankszámlacsomagot válasszon. Ebből eredően sokan fizetnek jóval többet a pénzügyi szolgáltatásokért annál, mint amennyibe egy testre szabott megoldás kerülne. A feleslegesen használt folyószámlahitel, a nem megfelelő árfolyamon lebonyolított devizaváltás évente szinte észrevétlenül vihet el milliókat, pedig ezek a problémák könnyen orvosolhatóak. Az optimális szolgáltatások kiválasztása ugyanakkor nem egyszerű, hatékony segítséget jelenthet egy felkészült tanácsadó támogatása, aki jól ismeri az egyes bankoknál elérhető lehetőségeket.  

Sztrájkmenetrendet hirdetett meg a pécsi buszvállalat

Közzétette az elégséges szolgáltatást biztosító menetrendet a pécsi közösségi közlekedési feladatokat ellátó Tüke Busz Zrt., miután a társaság mellett működő Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (Szaksz) sztrájk szervezésébe kezdett.
2026. 03. 06. 06:30
Megosztás:

Multis mérnökből lett a gyerekágyak királya

Tíz év multinacionális mérnöki pálya után saját műhelyében épít faipari vállalkozást a háromgyerekes apuka, Oláh Balázs. A BaliWood alapítója egy kedvezőtlen munkahelyi értékelés után döntött a váltás mellett, és ma már évi több száz, tömör fából készült házikóágyat gyárt Miskolc mellett. A moduláris, átalakítható szerkezetű ágyakat mérnöki szemlélettel tervezi, a stabilitást vastagabb anyaghasználattal biztosítja, amiben olyannyira magabiztos, hogy akár 500 kilogrammos terhelésre is átadja. Balázst már több mint 12 ezren követik a TikTokon, a kereslet folyamatosan erősödik, a műhely pedig új fejlesztésekkel készül a további növekedésre.
2026. 03. 06. 06:00
Megosztás:

Átadták a 2026-os Jedlik Ányos-díjakat

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) egyik legrangosabb díját, a Jedlik Ányos-díjat a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenység, valamint a kiemelkedő színvonalú és hatékonyságú iparjogvédelmi és szerzői jogi munkásság elismeréséül adták át a Szépművészeti Múzeumban. A díjat 2026-ban Bayer Gábor villamosmérnök, dr. Gulyás Balázs, Széchenyi-díjas kutató professzor, prof. dr. Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus, dr. Lábody Péter szerzői jogász és dr. Szalay Zsolt villamosmérnök és közgazdász vehette át.
2026. 03. 06. 05:30
Megosztás:

Budapesten kívül is van élet – Hol épülhetnek meg az első Otthon Start-ra tervezett lakások?

Az Otthon Start programról legtöbbször a kedvezményes 3%-os hitel kapcsán lehet olvasni, ezzel a kormány dedikált célja a fiatalok első lakáshoz jutásának segítése. Azonban a programnak van egy másik lába is, mellyel az elérhető újlakás-kínálatot szeretnék növelni: a kormány döntött arról, hogy azok a legalább 250 lakásos projektek, melyek minimum 70 százalékban megfelelnek az Otthon Start feltételeinek, nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházások lehetnek.
2026. 03. 06. 05:00
Megosztás:

A horvát kormány egy évvel meghosszabbítaná az energiahordozók kedvezményes áfakulcsát

A horvát kormány csütörtöki ülésén az áfatörvény módosítását javasolta, amely szerint 2027. március 31-ig meghosszabbítanák az energiahordozókra alkalmazott 5 százalékos kedvezményes áfakulcsot - közölte a kabinet.
2026. 03. 06. 04:30
Megosztás:

Csendben rombol: egyre több magyart érint a fel nem ismert cukorbetegség

Akár évekig is jelen lehet a szervezetben úgy, hogy semmilyen panaszt nem okoz – a 2-es típusú cukorbetegség gyakran „csendben” alakul ki, miközben már károsíthatja az ereket, a vesét vagy a szemet. Magyarországon ráadásul nemcsak a diagnosztizált esetek száma nő, a betegség egyre fiatalabb korosztályokat érint. Az OECD 2025-ös jelentése szerint az összes hazai haláleset 2,4 százalékát a cukorbetegség okozza. Az Affidea Magyarország szakértője szerint a rendszeres, célzott szűrés kulcsszerepet játszik abban, hogy a diabétesz még a súlyos szövődmények előtt felismerhető legyen.
2026. 03. 06. 04:00
Megosztás:

Az ASTA Energy Solutions AG és a GANZ Electric stratégiai partnerséggel erősíti az európai transzformátorgyártást

Az ASTA Energy Solutions AG (ASTA) és a GANZ Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Zrt. (GANZ Electric) stratégiai, több évre szóló megállapodást kötött a nagyfeszültségű transzformátorokhoz szükséges, kiemelkedő minőségű tekercselési alapanyagok európai ellátásának megerősítése érdekében. A partnerség célja, hogy a két vállalat összehangolt fejlesztési és gyártási együttműködésével növelje az ellátásbiztonságot, támogassa az energiaátmenetet, és hozzájáruljon az európai energia-infrastruktúra stabilitásához és versenyképességéhez.
2026. 03. 06. 03:30
Megosztás:

A világ legdrágább szecessziós Zsolnay kerámiáit mutatja be a Virág Judit Galéria - a közönség ingyenesen láthatja a szenzációs tárlatot

Először láthatja a nagyközönség Virág Judit és Törő István három évtizeden át gyűjtött Zsolnay magángyűjteményét. Száznál is több szecessziós műremek, a világ legdrágább Zsolnay kerámiái mutatkoznak be március 6-tól április 19-ig a Virág Judit Galériában.
2026. 03. 06. 03:00
Megosztás:

Februárban hirtelen megugrott a használt autók iránti érdeklődés

Januárban a havazások is visszafogták az autópiacot, februárban azonban jelentős növekedés volt megfigyelhető az érdeklődések számában a Használtautó.hu-n – ráadásul a tavalyi évhez képest is sokkal többen érdeklődnek a járművek iránt. Az SUV-k különösen népszerűek, miközben a ferdehátúak népszerűsége ha nem is rohamtempóban, de fokozatosan csökken.
2026. 03. 06. 02:30
Megosztás:

Változik az özvegyi nyugdíj 2026 júliustól - kit érint hátrányosan, kit előnyösen?

Az özvegyi nyugdíjra vonatkozó szabályozás 2026. július 1-jétől jelentős módosulásokon megy keresztül.
2026. 03. 06. 01:45
Megosztás:

Botrány a fúrt kutak körül - miért kell így ellenőrizni a kutakat?

Néhány éve csendben, de alapjaiban változott meg Magyarországon a háztartási kutak engedélyezésének rendszere. A törvénymódosítás következtében megszűnt a jegyzők egyik korábbi hatósági feladata, ami sok szakember szerint komoly kockázatokat hozott magával. Azóta egyre több kérdés merül fel: vajon ki ellenőrzi ma a kutakat, és mennyire átlátható a rendszer?
2026. 03. 06. 01:00
Megosztás:

Új mérföldkő a Waberer’s vasútlogisztikai szegmensében: Debrecenből elindultak az első, készautókat szállító vasúti szerelvények

Komoly jelentőségű együttműködés veszi kezdetét a magyar járműiparban. Elindult az első, készautókat szállító vasúti szerelvény a BMW debreceni gyárából, amelynek lebonyolítását a Waberer’s vasútlogisztikai leányvállalata, a PSP Rail végzi. A projekt a közúti szállítással szemben vasúti megoldásra épít, amely érdemben mérsékli az ökológiai lábnyomot. A több tízmillió eurós árbevételt generáló, 2031-ig szóló szerződés keretében a cégcsoport rendszeres készautó-szállítást biztosít vasúton európai kikötők felé, ahonnan az autók a világ számos piacára folytatják útjukat – többek között az Egyesült Államokba és Kínába.
2026. 03. 06. 00:30
Megosztás:

Elindultak az első autószállító vonatok a debreceni BMW-gyárból

Elindultak a készautókat szállító első vasúti szerelvények a BMW debreceni gyárából, amelynek lebonyolítását a Waberer’s vasútlogisztikai leányvállalata, a PSP Rail végzi - közölte a Waberer’s csoport csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 06. 00:05
Megosztás:

A kormány továbbra is segíti a vidéki önkormányzatok zártkerti fejlesztéseit

A kormány továbbra is segíti a vidéki önkormányzatok zártkerti fejlesztéseit. A vidéki térségek gazdasági, környezeti és közösségi megerősítését szolgálja az a 2 milliárd forint keretösszegű pályázati felhívás, amelyet az Agrárminisztérium (AM) júliustól nyit meg a vidéki önkormányzatok számára a zártkerti területek fejlesztésére - jelentette be közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter az AM csütörtöki közleménye szerint.
2026. 03. 05. 23:30
Megosztás:

Zelenszkij nem indítaná újra a Barátság kőolajvezetéket

"Őszintén szólva én nem indítanám újra a Druzsbát, mert az orosz kőolajat szállít. Ez az én álláspontom, és ezt elmondtam azoknak az európai vezetőknek, akik az ügyben felhívtak engem, valamint az Európai Unió vezetésének is" - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki kijevi sajtótájékoztatóján, amelyet Julija Szviridenko miniszterelnökkel és a kormány tagjainak részvételével rendezett munkaértekezlet után tartott.
2026. 03. 05. 23:00
Megosztás:

Iráni konfliktus: Továbbra is a tárgyalásos rendezés a legjobb megoldás

Keir Starmer brit miniszterelnök szerint a teheráni rezsimnek és az egész világnak változatlanul egy olyan tárgyalásos rendezés kínálja a legjobb előrelépési lehetőséget, amelynek révén Irán felhagy nukleáris fejlesztési törekvéseivel.
2026. 03. 05. 22:30
Megosztás:

Moszkva kész folytatni a tárgyalásokat

Oroszország készen áll az ukrajnai rendezési tárgyalások folytatására, miközben a lehetséges megállapodás alapjának az anchorage-i orosz-amerikai tárgyalások eredményét tekinti - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy csütörtökón Moszkvában rendezett kerekasztal-megbeszélésen.
2026. 03. 05. 22:00
Megosztás:

A kozmetikumok vezetik a veszélyes, nem élelmiszeripari termékek listáját

A veszélyes, nem élelmiszeripari termékek uniós gyorsriasztási rendszerében kozmetikai termékekre és játékokra érkezett a legtöbb bejelentés tavaly, a magyar riasztások esetében is a kozmetikumok vezetik a listát, utánuk a gyermekjátékok szerepeltek - derült ki a rendszer működéséről készült csütörtökön Brüsszelben bemutatott uniós jelentésből.
2026. 03. 05. 21:30
Megosztás:

A rezsikedvezményt már több mint 230 ezren igényelték online

A rezsistop kedvezményről már több mint 230 ezren nyilatkoztak online, de érkeznek a nyomtatott nyilatkozati űrlapok is; a kedvezmény a nyilatkozat feldolgozását követő első áramszámlában fog megjelenni - közölte az MVM a Facebook-oldalán csütörtökön.
2026. 03. 05. 21:00
Megosztás:

Elfogadták Szekszárd idei költségvetését

A szekszárdi közgyűlés 12,5 milliárd forintos főösszeggel csütörtökön elfogadta a város ez évi költségvetését.
2026. 03. 05. 20:30
Megosztás: