Mekkora lakáshitelre elég jelenleg az átlagkereset?

A KSH decemberi kereseti adatai alapján a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 483 900 forint, amiből az MNB adósságfék szabályozása alapján 10 éves vagy hosszabb kamatperiódusú hitel esetében ennek az 50%-a, azaz 241 950 forint fordítható hiteltörlesztésre. A money.hu szakértője ennek kapcsán megvizsgálta, mekkora lakáshitel felvételéhez elegendő a magyarok átlagfizetése.

Mekkora lakáshitelre elég jelenleg az átlagkereset?

Az MNB adósságfék szabályai szerint, ha egy 10 éves vagy annál hosszabb kamatperiódusú hitelt veszünk figyelembe, akkor 600 ezer nettó alatt a jövedelem legfeljebb 50%-a, azaz a decemberi átlagbérből 241 950 forint fordítható hiteltörlesztésre. Mindez akkor igaz, ha egy keresetből vállalunk hitelt.

Egy hitelügyletben rendszerint két kereső szerepel, vagyis az átlagos nettó családi összjövedelem ebben az esetben 967 800 forint, aminek már 60%-a, vagyis 580 680 forint fordítható hiteltörlesztésre a szabályok értelmében. Ekkora törlesztővel egy átlagosan kereső magyar házaspár akár 80 millió forint lakáshitelt is felvehet 20 éves futamidőre. Mindez elméletben egy 100 milliós ingatlan megvásárlását is lehetővé teszi, amennyiben a 20 millió forint saját erő is rendelkezésre áll, azonban szakértők óvatosságra intenek, a jövedelem ennél csak jóval kisebb részét biztonságos hiteltörlesztésre fordítani.

Amivel a vásárlás előtt érdemes tisztában lenni, hogy a bankok gyakorlatában az MNB által megengedett maximális finanszírozási arány (80% hitel, 20% önerő) nem mindenhol és nem minden ingatlanra elérhető, még akkor sem, ha az adós jövedelem egyébként elbírná a nagyobb hitelt. A két - jövedelmen túli - legfontosabb tényező, ami a gyakorlatban alkalmazott finanszírozási arányt meghatározza, az a lokáció, illetve az ingatlan hitelbiztosítéki értéke.

Ez utóbbi megállapításakor az értékbecslő nemcsak az ingatlan aktuális piaci értékét nézi, hanem azt is, hogy mennyire értékálló hosszú távon, illetve hogyan hatnak rá a piaci trendek és változások.

„Azt gondolnánk, hogy a magasabb finanszírozási aránynak mindig ára van, vagyis, ha egy bank megengedőbb szabályokat alkalmaz, akkor ezért cserébe magasabb kamatot kell fizetni a hitelért, de ez az állítás nem minden esetben állja meg a helyét. Ugyanakkor a bankok a településlistát időről időre felül is vizsgálják, vagyis az is előfordulhat, hogy kedvezőbb elbírálásba kerül át egy-egy település, amelyik korábban alacsonyabb finanszírozási kategóriába esett. Érdemes a vásárlás előtt tájékozódni, mert sokmilliós döntés lehet, hogy egyik vagy másik bankot választjuk, ami egyrészt az elvárt önerő mértékében, másrészt az eltérő kondíciók miatti visszafizetendő összegben is megmutatkozhat” – tette hozzá Korponai Levente, a money.hu vezetője.

Az ingatlanpiacot összességében élénkülő kereslet és rövidebb értékesítési idő jellemzi, ebben a környezetben a meghirdetett „jó vételeknél” felértékelődik a gyorsaság. A hiteles vevők is felvehetik ugyanakkor a tempót, ha előzetes hitelbírálattal a kezükben keresik az ingatlant, így nem lesz kérdéses az eladó számára sem, hogy vevője valóban hitelképes-e, magabiztosan tehetnek vételi ajánlatot. Az előminősítés online is kérhető, akár egyszerre több banktól is.

Merre tartanak a lakáshitel-kamatok?

A Monetáris Tanács kedden döntött a jegybanki alapkamatról, amit változatlanul hagyott, azaz 6,5% százalék maradt az irányadó kamat. Szakértők szerint az új jegybanki vezetésnek sem lesz tere monetáris lazításra, vagyis év közepéig nem várható kamatcsökkentés.

Ugyanakkor a lakáshitel kamatokat leginkább meghatározó referenciahozam, a 10 éves BIRS tartósan a 7%-hoz közel mozog, vagyis a banki forrásköltségek magasak, ez sem enged túl nagy teret a kamatok csökkentésére.

A tavalyi év során a kamatkedvezmények feltételéül támasztott jóváírás elvárások sávjai feljebb tolódtak szinte minden banknál, és idén is volt már példa erre. Februárban a CIB szigorított az elvárt jóváírások mértékén, melyekhez a kamatkedvezmények kapcsolódnak.

Áprilisban érkezik az 5%-os hitel, amihez a bankok tavaly már meghatározták rendkívül szigorú feltételeiket. Az 5%-os kamatplafon a 35 év alatti fiatalokat hivatott segíteni az első zöld lakásuk megvásárlásában. A kedvezményes hitelnek ez szab egyrészt egy életkori határt, másrészt a kedvezményes konstrukciónak van egy időbeli korlátja is, hiszen 2025. április 1-től 2025. október 31-ig tart, hacsak a piaci kamatszintek változása nem teszi lehetetlenné az akciót.

További nehezítő tényező a feltételeknek megfelelő ingatlanok alacsony kínálata is. Ezek a lakások legfeljebb 68 kWh/m²/év primerenergia-igényűek, minimum A+ energetikai besorolásúak, és legfeljebb 60 m²-esek lehetnek, bruttó áruk pedig kevesebb mint 1,2 millió forint/m². Az elvárt energiahatékonysági szintet jellemzően az új építésű lakások vagy a nagyon modern, felújított használt ingatlanok érhetik csak el. A kisebb lakások négyzetméterenkénti ára ugyanakkor jellemzően magasabb, mint a nagyobb lakásoké, tehát összességében ezek drága lakásoknak számítanak az ingatlanpiacon. Zöld hitelcél esetén ugyanakkor a JTM szabályok megengedőbbek, hiszen a jövedelem mértékétől függetlenül a bér akár 60 százaléka is fordítható hiteltörlesztésre, feltéve persze, ha a kamatperiódus 10 éves vagy hosszabb. 5 éves kamatperiódusnál ugyanez az arány csak 35%.

„Az 5%-os kamatú lakáshitel tulajdonképpen egy kedvezményes kamatozású piaci hitel lesz, ezért vélhetően kombinálható majd a különböző államilag támogatott hitelekkel. A meghatározott, legfeljebb 60 négyzetméteres méretkorlát megfelel a CSOK Plusz lakásra vonatkozó szabályainak is, akár egy gyermeket vállaló házaspár is élhet ily módon az államilag támogatott és a kedvezményes piaci hitellel egyszerre. A legfeljebb 5% kamattal felvehető lakáshitel ugyanakkor nem kötött családtervezéshez, vagyis egyedülállóként is igényelhető, az érvényben lévő szabályok értelmében akár 10% önerővel is a fiatalok számára” – mondta Korponai Levente, a money.hu vezetője.


Ursula von der Leyen: Magyarország számára összesen 16,4 milliárd eurót szabadíthatunk fel

Összesen 16,4 milliárd euró uniós forrás válhat hozzáférhetővé Magyarország számára a vállalt reformok és beruházások végrehajtását követően - jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken Brüsszelben, Magyar Péter miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
2026. 05. 29. 22:00
Megosztás:

A NAV megerősített jelenléttel dolgozik a repülőtéren és a stadion környékén

A 2026-os UEFA Bajnokok Ligája-döntő miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a repülőtéren és a rendezvényekhez kapcsolódó helyszíneken megerősített jelenléttel készül, a repülőtéren a gyors áthaladást segítik, a stadion és a szurkolói zónák környezetében pedig a hamis és illegális terméket árusítók számíthatnak ellenőrzésre - közölte a NAV pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 29. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint árfolyama péntek estére

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben pénteken estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 29. 20:00
Megosztás:

Felmentette tisztségéből a jegybankelnököt a horvát parlament

A horvát parlament pénteken egyhangúlag felmentette tisztségéből Boris Vujcicot, a Horvát Nemzeti Bank (HNB) elnökét, aki saját kérésére távozik posztjáról, mert június 1-jétől az Európai Központi Bank alelnöke lesz Frankfurtban.
2026. 05. 29. 19:00
Megosztás:

Átadták az Év Magyar Autója 2026 díjakat

A hazai gyártású autók kategóriájában a BMW iX3 nyerte el a szakmai zsűri által odaítélt az Év Magyar Autója 2026 díjat, a közönségdíjat 50 jelölt autó közül a Suzuki S-Cross kapta meg.
2026. 05. 29. 18:30
Megosztás:

Nőtt az alku, Budapesten megállt az ingatlan áremelkedés

A gyorsan változó piaci környezetben az adatok és azok helyes értelmezése kulcsszerepet játszik – hangzott el a Zenga Ingatlan Radar bemutatkozó sajtótájékoztatóján. „Az ingatlanpiac egyre összetettebb folyamatait egyetlen, rendszeres kiadványban kívánjuk átláthatóvá tenni. A zenga.hu, az OTP Ingatlanpont és az OTP Bank szakmai közreműködésével minden hónapban ökoszisztéma-szintű képet ad a lakáspiacról” – mondta Lipták Zsuzsa, a zenga.huügyvezetője. A kiadvány fókuszában a kereslet, a kínálat és az árak alakulása áll, de kiemelt figyelmet fordítanak a lakáshitelezés trendjeire, az értékesítési idők változására és az alku mértékére is.
2026. 05. 29. 18:00
Megosztás:

Tízezrek léptek be az egészségpénztárakba, megduplázták a lakáshitelek törlesztésére fordított pénzt a tagok

Csak az első negyedévben több mint 1,7 milliárd forint egészségpénztári megtakarítást fordítottak lakáshitel-törlesztésre a tagok, kétszer annyit, mint 2025 első három hónapjában – derül ki a BiztosDöntés.hu által összegyűjtött adatokból. Az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárakba tízezrek léptek be egy év alatt, és jelentősen nőttek a befizetések is.
2026. 05. 29. 17:30
Megosztás:

Majdnem a mindenkit kenterbe vert a forint

Nemcsak a régiós devizák közül emelkedik ki idei erősödésével a forint, a feltörekvő devizák szélesebb piacán is a legnagyobb drágulást elérő fizetőeszközök közé tartozik. Ugyanakkor a forintba vetett optimizmus kockázatokat is rejt.
2026. 05. 29. 16:30
Megosztás:

A biztosítók rémálma a szombati budapesti BL-döntő? Letört fül és leejtett LED-falak a kulisszák mögött

Focilázban ég az ország, hiszen szombaton Budapesten csapnak össze Európa legjobb klubcsapatai a Bajnokok Ligája döntőjében. Miközben a szurkolók fókuszában inkább a sztárjátékosok és a fergeteges hangulat van, a színfalak mögött elképesztő logisztikai gépezet dolgozik azon, hogy a világ legvágyottabb sportrelikviája, a BL-trófea és a méregdrága rendezvénytechnika is biztonságban legyen. Az Insura független biztosításközvetítő utánajárt, mi zajlik a kulisszák mögött, és milyen kalandokon esett át a legendás BL-trófea.
2026. 05. 29. 16:00
Megosztás:

4iG I. negyedéves gyorsjelentés

A 4iG Csoport 203 milliárd forintos árbevétellel és 69,3 milliárd forintos EBITDA-val zárta 2026 első negyedévét.
2026. 05. 29. 15:30
Megosztás:

Egyre tudatosabban használják az AI-t a magyar munkavállalók, de az előnyök nem egyformán oszlanak el

A magyar munkavállalók egyre tudatosabban használják a mesterséges intelligenciát, de az AI-használatból származó előnyök nem minden csoportnál jelennek meg azonos mértékben – derül ki Török Balázs AI-szakértő és digitális marketing tanácsadó 2026-os AI-használati kutatásából.
2026. 05. 29. 15:00
Megosztás:

Éves bértervezés a gyakorlatban: hogyan készülhet fel a HR és a pénzügy?

Az éves bértervezés minden vállalat számára kiemelt jelentőségű folyamat. Nemcsak arról szól, hogy a következő évben milyen mértékű béremelésre lesz lehetőség, hanem arról is, hogyan tudja a cég összehangolni a pénzügyi kereteket, a munkavállalói elvárásokat, a jogszabályi változásokat és az üzleti célokat.
2026. 05. 29. 14:30
Megosztás:

Szakértők szerint ősszel és télen tetőzhet az El Nino hatása Kínában

Kína arra számít, hogy az El Nino időjárási jelenség hatásai idén ősszel és télen érik el csúcspontjukat, majd jövő tavasszal fokozatosan gyengülnek - közölte pénteken a kínai nemzeti klímaközpont.
2026. 05. 29. 14:00
Megosztás:

Több mint kétmilliárd forint kárt okozó számlagyárakat számoltak fel a pénzügyőrök

Több mint kétmilliárd forint kárt okoztak a költségvetésnek azok a számlagyárak, amelyeket nemrégiben számoltak fel a pénzügyőrök - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 29. 13:30
Megosztás:

Lannert Judit: tervezik, hogy visszaadják a tantestületek véleményezési lehetőségét az igazgatói pályázatoknál

Tervezik, hogy visszaadják a tantestületek véleményezési lehetőségét az igazgatói pályázatoknál - írta a gyermek- és oktatásügyi miniszter a Facebook-oldalán. Lannert Judit ezt annak kapcsán közölte, hogy majdnem 450 intézményvezetői megbízás jár le augusztusban és a következő hetekben születnek döntések arról, kik vezetik majd ezeket az iskolákat szeptembertől.
2026. 05. 29. 13:00
Megosztás:

Franciaországban 22 ezer rendőrt vezényelnek az utcákra

Franciaországban 22 ezer rendőrt és csendőrt vezényelnek az utcákra szombaton a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntője miatt, amelyen a párizsi PSG és a londoni Arsenal csap össze egymással.
2026. 05. 29. 12:30
Megosztás:

Izrael megszakította a kapcsolatokat az ENSZ-főtitkár irodájával egy szankciós döntés miatt

Izrael hivatalosan megszakította a kapcsolatokat az ENSZ főtitkárának irodájával egy Antonio Guterres-nek tulajdonított, a börtönökben elkövetett szexuális visszaélések miatt Izraelt szankciónáló döntés nyomán – közölte Danny Danon izraeli ENSZ-nagykövet csütörtökön.
2026. 05. 29. 12:00
Megosztás:

A GKI szerint 50 milliárd forint közvetlen gazdasági hatása is lehet a BL-döntőnek

A szombati budapesti BL-döntő közvetlen helyi gazdasági hatása 32 és 50 milliárd forint (90-140 millió euró) közé tehető - közölte a GKI Gazdaságkutató pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 29. 11:30
Megosztás:

Estek a kötvényhozamok Európában és a tengerentúlon, 354-es szintre erősödött a forint az euróval szemben

Az európai üzleti bizalmi felmérés szerint az inflációs várakozások enyhültek, az üzleti és a fogyasztói bizalom kissé erősödött. Az amerikai adatok a vártnál kisebb inflációs nyomást és lassabb növekedést tükröztek.
2026. 05. 29. 11:00
Megosztás:

Rekordon az amerikai tőzsdék, lefelé módosították az első negyedéves GDP-t, fokozódtak a fogyasztói árak

A jelentős de-eszkalációról szóló hírek természetesen rekordszintre repítették az S&P-t és a Nasdaqot, az előbbi 0,6%-kal, az utóbbi 0,9%-kal emelkedett, a Dow viszont nem mozdult érdemben a nyitóárfolyamhoz viszonyítva.
2026. 05. 29. 10:30
Megosztás: