Mérsékelten, de Magyarországon is terjednek a veszélyes online kihívások

Szerencsére ugyan a nyugat-európai és egyesült államokbeli trendektől elmaradó mértékben, de már Magyarországon is találkozhatunk olyan kihívásokkal, amelyek gyermekek fizikai sérülését vagy akár halálát is okozhatják. Ilyen volt az a napokban történt tragédia is, amikor az úgynevezett blackout vagy „áramszünet”-kihívás teljesítése egy 15 éves tinédzser életét követelte. Az NMHH veszélyes online kihívások hazai megjelenési formáiról készített kutatásából kiderül, a 11 és 17 év közötti gyerekek 38 százaléka találkozott már a jelenséggel, 5 százalékuk pedig már részt is vett ilyenben.

Mérsékelten, de Magyarországon is terjednek a veszélyes online kihívások

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) anonim kérdőíves kutatása több mint 1300, 11 és 17 év közötti diák válasza alapján készült, és abból indult ki, hogy az online térben megkülönböztetünk veszélyes és veszélytelen kihívásokat. Előbbi kategóriába tartozik a Tetris- vagy az Ice Bucket-kihívás, utóbbiba pedig az önkárosítást, mérgező anyagok belélegzését vagy fogyasztását, valamint bűncselekmények elkövetését követelő bátorságpróbák sorolhatók.

A kihívásokban való részvétel okai között a szakirodalom és a pszichológusok a „fear of missing out” (FOMO), vagyis a „kimaradástól való félelem” jelenségét emelik ki. A kihívások teljesítésével járó társadalmi státusz, a kapcsolatok megerősítése és az idealizált énkép hangsúlyozása is szerepet játszhat az online trendek népszerűségében.

Nagy érdeklődés, de mérsékelt részvétel jellemző a magyar gyerekekre

Az NMHH kutatása rávilágított arra, hogy a felmérésben szereplő gyermekek nagy többsége valamelyik óriásplatform – mint például a Facebook, a YouTube vagy a TikTok – aktív felhasználója. Ezek közül a YouTube – 75% használja – és a Facebook Messenger (74%) emelkedik ki, de ma már a TikTok is az élvonalban van. Utóbbit a megkérdezettek 60%-a napi szinten látogatja.

A jelenség közismert: a megkérdezettek 72%-a hallott már valamilyen online kihívásról, legtöbben a közösségi médiából és barátaiktól, ismerőseiktől. Az összes megkérdezett 58%-a már látott is ilyet, sőt 38%-uk olyat is, amely a feladatot teljesítő gyermek számára akár veszélyes is lehetett.
A megkérdezettek mindössze 5%-a jelezte, hogy részt vett már számára veszélyesnek tűnő kihívásban, azonban az is kiderült, hogy többségük ezt társakkal, legfőképpen barátokkal tette. Aki találkozott már netes online kihívással, annak az egyharmadát kérték már meg arra, hogy vegyen is részt benne. Aggasztó tendencia ugyanakkor, hogy a részvételre buzdító személyek 30%-a ismeretlen volt a gyermek számára, de gyakran családtag vagy egy követett influencer volt a felkérő.

A veszélyes kihívásban részt vevő gyerek száma ugyan alacsonynak tekinthető, vagyis az ilyen bátorságpróbák terjedése hazánkban a sajtóban megjelenített helyzethez képest pozitívabban alakul. Ennek ellenére fontos a fokozott figyelem, hiszen számos frappánsnak tűnő népszerű kihívás rejt magában veszélyeket, amelyek súlyos következményekkel járhatnak. Érdemes észrevenni és a helyén kezelni az ilyen kihívásokkal kapcsolatos csoportnyomást, az ezekre buzdító üzeneteket. 

A közösségi platformok aktivitása mellett fontos a felelős magatartás is

Ma már a közösségimédia-platformok számos technológiai megoldással küzdenek a fizikai és lelki problémákat okozó online jelenségek csökkentéséért. A YouTube-nak és a TikToknak is van az online veszélyes kihívások szűrésére és tiltására vonatkozó irányelve. Ehhez a gyakorlathoz tartozik például a hashtag alapú tiltás, amely az egymáshoz kapcsolt káros tartalmak egész láncolatának eltávolítását teszi lehetővé. Emellett a nagy közösségi oldalak egyre kiterjedtebb panaszkezelési struktúrával is rendelkeznek, amelyek egyik célja a káros tartalmak mielőbbi eltávolítása.

Mindemellett a platformok által alkalmazott tiltási lehetőségek, a mesterséges intelligencia segítségével történő monitorozás gyakran kikerülhető. Az olyan jelenségeknél, mint a blackout-kihívás, a mosókapszula-kihívás vagy a vonatszelfi kiemelten fontos a részvételhez kapcsolódó motivációk kezelése, a csoportnyomás csökkentése és a kockázatvállaló magatartás mérséklése a gyermekek körében.

Éppen ezért szülőként fontos figyelmet fordítanunk arra, hogy gyermekünk számára tudatosítsuk, az online térből származó információk, videók esetében is legyen óvatos, az azokban látható tevékenységek ugyanis gyakran manipuláltak, akár maradandó egészségkárosodást vagy halált is okozó veszélyekkel járhatnak.

Itt a Tisza Párt nyugdíj programja - szakértői szemmel vizsgáljuk meg

Az Egyenes Beszéd február 10-i adásában a Tisza Párt választási programjának nyugdíjakkal kapcsolatos vállalásait elemezte Farkas András nyugdíjszakértő, a Nyugdíjguru.
2026. 02. 17. 02:00
Megosztás:

Fogyasztókat célzó kampányt szervez a Tej Terméktanács és a Magyar Termék Nonprofit Kft.

Az egyre súlyosabb tejpiaci válság miatt fogyasztókat célzó kampányt szervez a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Magyar Termék Nonprofit Kft. - közölték az együttműködés résztvevői hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 17. 01:30
Megosztás:

Így tűnik el a makacs barna folt a WC-ből – vegyszer nélkül, percek alatt

Elsárgult, barnás csíkok, rozsdás elszíneződés a WC alján? Sokan ilyenkor erős vegyszerekhez nyúlnak, pedig a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás gyakran ott van a konyhában. A képen látható „előtte–utána” hatás otthon is elérhető, különösebb erőfeszítés nélkül.
2026. 02. 17. 01:00
Megosztás:

Egyedülálló intermodális szolgáltatást mutatott be az EWG

Elindult az első olyan vasúti megoldás Ukrajna és az Európai Unió között, amely lehetővé teszi a daruzható és nem daruzható félpótkocsik szállítását is. A szolgáltatást az East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt. az UZ Cargo Poland partnerével közösen indította, új szintre emelve Ukrajna és az Európai Unió intermodális összeköttetését.
2026. 02. 17. 00:30
Megosztás:

Prága szeretné csökkenteni a V4-en belüli feszültségeket

Csehország "aktívan szeretne hozzájárulni" az utóbbi időben a visegrádi csoporton (V4) belül észlelhető feszültségek csökkentéséhez - jelentette ki Petr Macinka cseh külügyminiszter hétfőn Varsóban a lengyel hivatali partnerével, Radoslaw Sikorskival közös sajtótájékoztatóján, megbeszélésük után.
2026. 02. 17. 00:05
Megosztás:

Harvard finomhangolja kriptoportfólióját: csökkent a Bitcoin ETF-kitettség, új Ethereum-pozíció épül

Stratégiai átrendezés vagy relatív értékalapú fogadás? A Harvard egyetemi alapítvány vagyonkezelője a negyedik negyedévben mérsékelte Bitcoin ETF-állományát, miközben új pozíciót nyitott egy spot Ethereum ETF-ben. A lépés a digitális eszközök intézményi megítélésének érését és a portfóliószintű gondolkodás erősödését jelezheti.
2026. 02. 16. 23:30
Megosztás:

605 millió dolláros veszteséget jelentett a Metaplanet – Megroppant a japán Bitcoin-stratégia?

A rekordárakról leforduló Bitcoin komoly sebet ejtett a vállalati mérlegeken. A japán Metaplanet több milliárd dollárt költött BTC-vásárlásra az elmúlt közel két évben, ám az árfolyam visszaesése után most több százmillió dolláros veszteségről számolt be. A cég papíron már 37%-os mínuszban áll, miközben részvényei is meredek zuhanást produkáltak.
2026. 02. 16. 22:30
Megosztás:

Amerikai céggel kötött stratégiai együttműködést a Mol leánycége

A Mol-csoport leányvállalata, a Geoinform Kft. stratégiai együttműködési megállapodást kötött az amerikai Baker Hughes-zal - közölte a Mol hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 16. 22:00
Megosztás:

Fordulat az albérletpiacon, az albérletárak stagnálnak

Itt a fordulat az albérletpiacon! Az Otthon Start Program indulása óta miközben a bérek folyamatosan nőnek, az albérletárak stagnálnak, ezzel több tíz milliárd forinttal több marad az albérletben élők zsebében - írta Panyi Miklós, a Miniszterelnökség (ME) parlamenti és stratégiai államtitkára hétfőn közzétett Facebook-bejegyzésében.
2026. 02. 16. 21:30
Megosztás:

Az OKX kriptovaluta tőzsde máltai fizetési engedélyt szerzett – Új szintre léphetnek a stablecoin-szolgáltatások Európában

Stratégiai jelentőségű lépést tett az OKX kriptotőzsde az európai piacon: a tőzsde megszerezte a máltai fizetési intézményi engedélyt, amely lehetővé teszi, hogy a stablecoin-alapú fizetési szolgáltatásait az Európai Unió teljes területén szabályozott keretek között terjessze ki. A döntés nemcsak jogi, hanem versenystratégiai szempontból is kulcsfontosságú.
2026. 02. 16. 21:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék hétfőn.
2026. 02. 16. 20:30
Megosztás:

Erősödött a forint hétfő estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 02. 16. 20:00
Megosztás:

Tőkekiáramlás sújtja az Ethereumot, miközben az XPL vezeti a 24 órás beáramlásokat

Erőteljes tőkemozgások rázták meg a kriptopiacot az elmúlt 24 órában: míg az XPL több mint 53 millió dolláros nettó beáramlást könyvelhetett el, addig az Ethereum esetében közel 205 millió dollárnyi tőke távozott. A számok első pillantásra drámaiak, ám a háttérben komplex piaci mechanizmusok húzódnak meg.
2026. 02. 16. 19:30
Megosztás:

Nőtt az Alteo árbevétele tavaly

Az Alteo Nyrt. árbevétele 2025-ben meghaladta a 125 milliárd forintot, ami 19 százalékkal több az előző évinél - tájékoztatta az energetikai szolgáltató és kereskedő vállalat hétfőn az MTI-t.
2026. 02. 16. 19:00
Megosztás:

A Mol újabb tíz töltőállomást nyit Lengyelországban

A Mol tíz újabb töltőállomást nyit Lengyelországban az idei első fél évben, ez a cég lengyelországi vállalatának (Mol Polska) egyik legnagyobb fejlesztési programja az elmúlt években - közölte az ISBnews lengyel gazdasági szakportál hétfőn, a Mol közleményére hivatkozva.
2026. 02. 16. 18:30
Megosztás:

Tokenizált energiajövő? Az Aave alapítója 30 ezer milliárd dolláros piacot vizionál

Új korszak jöhet a DeFi és a megújuló energia metszéspontján: az Aave alapítója szerint a napelemparkok és más „bőség-eszközök” tokenizálása radikálisan átalakíthatja az on-chain fedezeti piacot és az energetikai beruházásokat.
2026. 02. 16. 18:00
Megosztás:

Megújulnak ez erdők a tatai Öreg-tó körül

A Vérteserdő Zrt. komplex erdő-regenerációs programot kezdett a tatai Öreg-tó körüli, városi erdők megújítására, közel 9 hektáron - közölte az erdőtársaság hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 16. 17:30
Megosztás:

Kevesebb munkaadó tervez béremelést idén, mint amennyi tavaly tervezett

A munkáltatók idei évre vonatkozó bérfejlesztési tervei óvatosabbak a tavalyinál. Míg 2025-re a cégek átlagosan közel kétharmada tervezett bérfejlesztéssel előzetesen, addig az idei évre a vállalatoknak mindössze 55%-a számol ezzel. Ezzel szemben a munkavállalók döntő többsége (82%) arra számít, hogy emelkedni fog a fizetése vagy nőni fog a béren kívüli juttatásainak mértéke 2026-ban – derül ki a Profession.hu friss, 449 cég bevonásával, illetve 1000 fős, magyar lakosságra reprezentatív minta alapján készített felméréseiből.
2026. 02. 16. 17:00
Megosztás:

Stabilcoin-forradalom küszöbén az Alchemy Chain: bemutatták a TPoA modellt

Új szintre léphet a globális stablecoin-alapú elszámolás: az Alchemy Chain részletesen ismertette Trusted Proof-of-Authority (TPoA) konszenzusmodelljét, amely az azonnali, szabályozott és banki szintű határokon átnyúló fizetéseket célozza. A tét nem kisebb, mint a nemzetközi pénzforgalom infrastruktúrájának újradefiniálása.
2026. 02. 16. 16:30
Megosztás:

Elérhetővé váltak az online rezsistop nyilatkozatok

Elérhetővé váltak az online rezsistop nyilatkozatok - közölte az MVM hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 16. 16:00
Megosztás: