Mi történik idén a lakáspiacon?

A múlt év végén több olyan döntés is született, amely az ingatlanvásárlást, ingatlanfelújítást támogatja, ezeknek komoly hatása lehet az ingatlanpiacra – hívta fel a figyelmet Bagdi Lajos, a Niveus partnere.

Mi történik idén a lakáspiacon?

A kormány tavaly októberi bejelentése alapján az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat 2025 folyamán lakáscélokra is fel lehet használni. Ez az intézkedés lehetőséget biztosít a pénztártagoknak, hogy saját vagy családtagjaik lakhatási igényeit támogassák megtakarításaikból. A felhasználás kiterjed ingatlan- és telekvásárlásra, házépítésre, ingatlanbővítésre, korszerűsítésre és felújításra, valamint lakáscélú vagy szabadfelhasználású jelzáloghitelek törlesztésére is.

A megtakarítások igénybevételére 2025. január 1. és december 31. között van lehetőség, a 2024. szeptember 30-i egyenleg erejéig – jegyezte meg Bagdi Lajos. A felhasználás igazolásához szükséges dokumentumokat a pénztáraknak kell benyújtani, amelyeknek 60 napon belül kell teljesíteniük a kifizetést.

A Niveus szakértője megjegyezte, hogy ez a rendelkezés különösen előnyös lehet azok számára, akik jelentős összeget halmoztak fel nyugdíjpénztári számlájukon, és szeretnék azt lakáscélokra fordítani. Az ingatlanpiacra gyakorolt hatása több szempontból is jelentős lehet. A lakásvásárlások és felújítások számának növekedése élénkítheti az ingatlanpiacot, valamint az építőipart és a kapcsolódó ágazatokat. A megnövekedett kereslet az ingatlanok iránt hozzájárulhat az ingatlanárak emelkedéséhez is. Az intézkedés egyúttal ösztönözheti a lakosságot arra, hogy aktívabban vegyenek részt az ingatlanpiacon, és saját megtakarításaikat közvetlenül fordítsák lakhatási céljaik megvalósítására. Ez hosszú távon hozzájárulhat a lakásállomány minőségének javulásához és a lakáscélú beruházások növekedéséhez.

Összességében az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának lehetősége mind a pénztártagok, mind az ingatlanpiac számára kedvező változásokat hozhat – összegezte Bagdi Lajos.

A másik ilyen intézkedés, hogy Széchenyi Pihenőkártya (SZÉP-kártya) felhasználási lehetőségeinek bővítése révén a kártyabirtokosok 2025-ben lakásfelújítási munkálatok finanszírozására is fordíthatják a rajta lévő összegeket. A jogszabályok értelmében a 2024. december 31-i záró egyenleg 50 százalékát, valamint a 2025-ben a kártyára érkező összegek 50 százalékát lehet erre a célra fordítani. Ez a rendelkezés különösen előnyös azok számára, akik jelentős egyenleggel rendelkeznek a SZÉP-kártyájukon, de korábban nem tudták azt teljes mértékben kihasználni. Ugyanakkor Bagdi Lajos felhívta a figyelmet arra, hogy jelenleg még nem teljesen egyértelmű, hogy milyen következményei lehetnek a keretátlépésnek és a gyakorlat hogyan fog kinézni ezzel összefüggésben (pl. az elfogadóhely hogyan tudja monitorozni a felhasznált keretet).  

A Niveus partnere elmondta azt is, hogy az alábbi tevékenységet végző kereskedőknél vásárolt anyagokra fogadható el a SZÉP-kártya (tehát pl. munkadíjra nem):

- vasáru-, építőanyag-, festék-, üveg-kiskereskedelem (TEÁOR’25 47.52., kivéve a szaunák, úszó- és masszázsmedencék kiskereskedelmét),
- bútor, világítási eszköz, edény, evőeszköz és egyéb háztartási cikk kiskereskedelem (TEÁOR’25 47.55-ből a bútorok, világítástechnikai eszközök értékesítése),
- iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelem (TEÁOR’25 47.12., kivéve ruházati cikkek, kozmetikumok, ékszerek, játékok, sportcikkek),
- szőnyeg, fal-, padlóburkoló kiskereskedelem (TEÁOR’25 47.53-ból a fal- és padlóburkolatok kiskereskedelme).

A felelősség alapvetően a kereskedőé lesz, tehát olyan kereskedő nem fogadhatja el a SZÉP-kártyát, amely nem a fenti TEÁOR kódok alatt működik.

Bagdi Lajos szerint az ingatlannal kapcsolatos termékek és szolgáltatások piacára gyakorolt hatás tekintetében egyébként ez az intézkedés is ösztönzőleg hathat. A tavalyi adatok alapján akár több, mint 100 milliárd forint is lehet az az összeg, amit a kártyabirtokosok még nem használtak fel. Bár az egy főre eső átlagos fel nem használt egyenleg még az 50 ezer forintot sem éri el, de ez nagy szórást mutat, így a nagyobb felhalmozott összegek élénkíthetik a lakásfelújítással összefüggő termékek iránti keresletet.

Az ingatlanvásárlás során sok esetben fejtörést okoz, hogy magánszemélyként, vagy esetleg a családi cégben lévő pénzt felhasználva vállalkozásként vásároljanak-e ingatlant. Hosszú távon mindenképpen előnyösebb a magánszemélyként történő ingatlanvásárlás (mivel 5 év után gyakorlatilag adómentesen lehet értékesíteni az ingatlant még egy jelentős felértékelődés esetén is), ugyanakkor amennyiben jelentős felújítási igény merül fel, a cégeknek lehetősége van az igénybe vett szolgáltatásokkal kapcsolatos ÁFA levonásba helyezésére, míg magánszemélyként erre gyakorlatilag nincs lehetőség. Egyúttal a cégből nem mindig van lehetőség a magánszemély tulajdonos részére osztalék kifizetésére, így sokszor nem marad más, mint a cégben lévő pénz felhasználása – zárta gondolatait a Niveus partnere.


Magosz: kormányzati alárendeltségbe került az agrárkamara

Többek között a közvetlen politikai felügyeletet, a tagok személyes adataihoz való hozzáférést és a miniszter által irányított kamarai biztos posztjának bevezetését kifogásolta az agrárkamaráról szóló és az Országgyűlés által kedden elfogadott törvényben a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) szerdán kiadott közleményében.
2026. 08. 13. 08:00
Megosztás:

Hatmilliárd forintot csoportosított át a kormány az aszály és a vízhiány miatt

Több mint hatmilliárd forintot csoportosított át a kormány az aszály és a vízhiány elleni kárelhárítási feladatok finanszírozására. Az erről szóló határozat a Magyar Közlöny szerdán közzétett számában jelent meg.
2026. 08. 13. 07:00
Megosztás:

Bércsökkenésre számítanak a német cégek az MI-alkalmazások terjedésével

A német vállalatok jelentős része arra számít, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása miatt a következő öt évben csökkennek a bérek, különösen a rövidebb szakmai tapasztalattal rendelkező, felsőfokú végzettség nélküli munkavállalók esetében - derül ki a müncheni ifo gazdaságkutató intézet szerdán közzétett felméréséből.
2026. 08. 13. 06:00
Megosztás:

Stagnáló nyári forgalom, töretlen vevői átrendeződés a lakáspiacon 2026 júliusában

2026 júliusában a hazai lakáspiac azon a pályán maradt, amelyet az első félév kirajzolt. A forgalom éves összevetésben lényegében stagnál, a kereslet a nyári szezonnak megfelelően visszafogott, a vevői szerkezet átalakulása viszont töretlenül folytatódik.
2026. 08. 13. 05:00
Megosztás:

Beruházási kamatok: egy értelmezési kérdés, amely jelentős adóhatással járhat

A jelentős hitelből finanszírozott beruházások esetén nem csupán a finanszírozási költségek nagysága, hanem azok társasági adóban történő figyelembevételének időzítése is érdemben befolyásolhatja a vállalatok adópozícióját. A kamatlevonhatósági korlátra vonatkozó szabályozás alkalmazása kapcsán olyan értelmezési kérdés merülhet fel, amely különösen a nagy volumenű, hosszabb megvalósítási idejű beruházások esetében bír jelentőséggel. A Deloitte szakértői szerint ezért célszerű előzetesen áttekinteni az egyes lehetséges megközelítések adóhatásait és kialakítani egy megfelelően alátámasztott gyakorlatot.
2026. 08. 13. 04:00
Megosztás:

Íme az ország tortája és az idei év Szent István-napi kenyere

A Pilisi Pityókás kenyér lett az idei év Szent István-napi kenyere, a gyulai Kézműves Cukrászda Bíborfehér fantázianevű édessége Magyarország tortája, a balatongyöröki Promenád Kávéház Szilvafácska desszertje pedig Magyarország cukormentes tortája - hangzott el az augusztus 20-i ünnepségekről a Belügyminisztériumban tartott szerdai sajtótájékoztatón.
2026. 08. 13. 03:00
Megosztás:

Nem tudod, pontosan mikor születtél? 6 hely, ahol megtalálhatod a születési időpontodat

A születési dátumát szinte mindenki fejből tudja, de a pontos óra és perc már sok családban bizonytalan. Gyakran csak annyi marad meg az emlékekben, hogy „hajnalban”, „dél körül” vagy „este felé” történt a születés. Pedig a pontos születési idő több helyen is előkerülhet, csak tudni kell, hol érdemes keresni.
2026. 08. 13. 02:00
Megosztás:

Kigyulladhat a lakásod! Figyelj erre az elektromossági problémára

A 40 éve akár teljesen „hibátlanul működő” villanyhálózat lehet az egyik legnagyobb kockázat. Mit tehetünk, hogy elkerüljük a bajt?
2026. 08. 13. 01:00
Megosztás:

4,5 milliárd forintot kereshet az állam a Sziget Fesztiválon

Az állam 4,5 milliárd forinttal többet szedhet be adó- és járulékbefizetésekből a Sziget Fesztivál után, mint amennyit közkiadásként kifizet rá - közölte az MTI-vel szerdán a GKI Gazdaságkutató Zrt.
2026. 08. 13. 00:05
Megosztás:

Jelentősen nőtt a Grafisoft Park nettó eredménye az első fél évben

A Graphisoft Park SE pro forma adózott eredménye 4,96 millió euró volt az idei első fél évben, csaknem 28 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 08. 12. 23:00
Megosztás:

GEM: újabb három területen kutathatnak gáz és olaj után

A februárban meghirdetett hétből három lelőhelyen kezdődhet meg a szénhidrogének kutatása, hasznosítása; a nyertesek Baracska, Békéscsaba és Nagylengyel térségében kereshetnek, és találat esetén termelhetnek ki földgázt és kőolajat - közölte a Gazdasági és Energetikai Minisztérium (GEM) szerdán.
2026. 08. 12. 22:00
Megosztás:

Kicsik, de ígéretesek: új lehetőségek az európai részvénypiacokon

Az elmúlt évtizedben az európai és amerikai kis kapitalizációjú részvények egyaránt alulteljesítették a nagyvállalati indexeket, ám az MBH Befektetési Bank elemzése szerint a szegmensben ismét vonzó befektetési lehetőségek rajzolódhatnak ki. Míg az amerikai small-cap vállalatok növekedési kilátásai továbbra is kedvezőek, az európai kisebb cégek alacsonyabb értékeltsége, magasabb osztalékhozama és az eurozóna gazdasági élénkülésére épülő potenciál különösen vonzó kombinációt kínálhat a hosszabb távon gondolkodó befektetők számára.
2026. 08. 12. 21:00
Megosztás:

Történelmi mérföldkő a BUX-nál a 150 ezer pont átlépése

Újabb történelmi mérföldkőhöz érkezett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezető részvényindexe, a BUX, miután első alkalommal zárt 150.000 pont felett szerdán - közölte a BÉT.
2026. 08. 12. 20:00
Megosztás:

Már a cégeket is célba vették az online csalók

Csalók az idei első félévben közel 7 milliárd forintot próbáltak megszerezni az Erste ügyfeleitől – ez a tavalyi egész éves összeg csaknem 90 százaléka. Miközben a csalási kísérletek száma is tovább emelkedett, a bank a fejlett visszaélésszűrő rendszereinek köszönhetően a próbálkozások 85 százalékát sikeresen megakadályozta, így 5,7 milliárd forintot védett meg ügyfelei számára.
2026. 08. 12. 19:00
Megosztás:

Akár 100 ezer forint fölé is nőhet az iskolakezdés költsége

Az iskolakezdés közeledtével a magyar családok a tavalyinál magasabb tanszerárakkal számolhatnak – a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint ezek árai idén júliusban 3,1%-kal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. A Bank360 számításai szerint ez a gyakorlatban 76 ezer és 107 ezer forint közötti beiskolázási összegeket jelenthet attól függően, hogy milyen szempontok alapján állítjuk össze az iskolakezdéshez szükséges eszközök csomagját.
2026. 08. 12. 18:00
Megosztás:

Mától tilos a levegő csomagolása és szállítása: megváltoznak az online rendelések

A mai naptól kisebb dobozokban, kevesebb felesleges csomagolóanyaggal érkezhetnek az online rendelések. Az augusztus 12-én életbe lépett új uniós csomagolási rendelet (PPWR) célja, hogy véget vessen a túlméretezett csomagolásoknak, egyszerűbbé tegye a szelektív hulladékgyűjtést, ezzel csökkentse az e-kereskedelem környezetterhelését – hívja fel a figyelmet a Shoprenter.
2026. 08. 12. 17:00
Megosztás:

4 milliárd dollárral csökkent az USDT kínálata: kifelé áramlik a tőke a kriptopiacról?

A kriptopiac likviditása több mint egy éve nem látott ütemben apad: a Tether USDT kínálata az elmúlt 60 napban mintegy 4 milliárd dollárral csökkent, miközben csak az utóbbi 11 napban további 870 millió dollár tűnt el a rendszerből. A folyamat már túlmutathat egy egyszerű piaci átrendeződésen. Egyre több jel utal arra, hogy bizonyos befektetők nem más kriptoeszközökbe forgatják át tőkéjüket, hanem teljesen kivonulnak a piacról, és stabilcoinjaikat ismét hagyományos fiat pénzre váltják.
2026. 08. 12. 16:00
Megosztás:

Erősödik az európai abroncspiac, közben látványosan átrendeződik az import

Az európai csereabroncs-piac 2026 második negyedévében határozott javulást mutatott: a személygépkocsikhoz, SUV-okhoz és könnyű haszonjárművekhez értékesített abroncsok forgalma 3 százalékkal, a tehergépkocsi- és autóbusz-abroncsoké pedig 13 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A személyautó-abroncsok között továbbra is a négyévszakos termékek teljesítenek a legjobban, miközben az európai importpiacon jelentős földrajzi átrendeződés zajlik: Kína visszaszorul, a délkelet-ázsiai gyártók pedig egyre nagyobb részesedést szereznek.
2026. 08. 12. 15:00
Megosztás:

Dubai ingatlanvásárlás: lehetőségek és kihívások

Dubai az elmúlt évtizedek során az ingatlanbefektetők egyik kedvenc célpontjává vált. Ez nem véletlen, hiszen a lenyűgöző építészeti projekteken túlmenően vonzó befektetési feltételeket kínál, különösen a kedvező adózási feltételek és a biztosított vízumlehetőségek miatt. Mielőtt azonban belevágnánk a dubai ingatlanvásárlásba, fontos, hogy megismerjük a helyi piac sajátosságait.
2026. 08. 12. 14:00
Megosztás:

A vetőmagszektor idén is biztosítja a megfelelő mennyiségű őszi kalászos vetőmagot

A 2026-os őszi kalászos vetési szezonra az őszi búza, az őszi árpa és a tritikálé vetőmagok esetében is rendelkezésre áll a szakmailag elfogadható, 45 százalék feletti vetőmag-felújítási arányhoz szükséges készlet a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács adatai szerint. A VSZT ugyanakkor arra számít, hogy a terményárak várható csökkenése és a gazdálkodók költségcsökkentési törekvései mérsékelhetik a fémzárolt vetőmag iránti keresletet.
2026. 08. 12. 13:00
Megosztás: