Milliárdos járműipari beszállító-fejlesztési program indul

Közel hárommilliárd forintos járműipari beszállító-fejlesztési program indul, cél a magyar vállalkozások megerősítése - mondta a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) szerdai közleménye szerint Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár.

Milliárdos járműipari beszállító-fejlesztési program indul

Kiemelte, hogy 2023. az inflációcsökkentés, 2024. a növekedés helyreállításának az éve. A célzott és hatékony kormányzati intézkedéseknek köszönhetően az infláció már októberben egy számjegyűre csökkent, a gazdasági növekedés helyreállítása pedig 2023. harmadik negyedévében megkezdődött. Mindez jó alapot biztosít ahhoz, hogy 2024-ben újra dinamikusan, akár 4 százalék vagy afeletti mértékben bővüljön a GDP - írták.

A közlemény szerint a kormány célja, hogy Magyarország 2030-ig elérje az uniós fejlettség 90 százalékát. A magyar gazdaság megerősítése érdekében a GFM 10 pontos javaslatot dolgozott ki. Ennek értelmében az export 2030-ra elérheti a GDP 100 százalékát, a feldolgozóipar teljesítménye pedig a GDP 30 százalékára emelkedhet. A célok eléréséhez kulcskérdés a magyar vállalkozások megerősítése és versenyképességük jelentős fokozása. A belföldi vállalkozásokat fejleszteni szükséges, hogy minél feljebb kerülhessenek a beszállítói láncokban - jelezték.

Hozzátették, hogy a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK) együttműködve, illetve az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. részvételével járműipari beszállító-fejlesztési programot hirdet 2,9 milliárd forintos kerettel. 2023-ban egy pilot program fog elindulni, a támogatási program forrásai pedig 2024-ben nyílnak meg teljes körűen, figyelembe véve a tapasztalatokat.

Fábián Gergely kiemelte: a program általános célja, hogy a járműiparban és az akkumulátoriparban egyaránt növekedjen a magyar beszállítók által képviselt arány. A program keretében a Magyarországon működő nagyvállalatok, mint megrendelők egy közös fejlesztési tervet alakítanak ki már meglévő vagy potenciális beszállítójukkal, amely alapján a beszállító magasabb hozzáadott értékű termékkel vagy új termékkel tud részt venni a gyártásban.

Lóga Máté gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkár megjegyezte, hogy a programban azok a 250 főnél nagyobb létszámot foglalkoztató vállalatok vehetnek részt, amelyek méretükből adódóan jellemzően közelebb állnak a beszállítóvá váláshoz. A program részletei az IFKA weboldalán lesznek hamarosan elérhetők - olvasható a közleményben.


A magyar szélenegia program új mérföldkőhöz érkezett

Új mérföldkőhöz érkezett a magyar szélenegia program, amelyben az Európai Unió felé vállalt 700 megawatt helyett csaknem 1000 megawattnyi új szélerőművi kapacitás számára tudnak majd hálózati csatlakozási lehetőséget biztosítani - tájékoztatott a gazdasági és energetikai miniszter pénteken a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
2026. 07. 17. 19:00
Megosztás:

Federal Reserve: nőtt az Egyesült Államok ipari termelése júniusban

Az elemzők által vártnál némileg kisebb mértékben nőtt az ipari termelés az Egyesült Államokban júniusban havi összevetésben, míg éves szinten az előző havinál lassabb ütemű bővülést jegyeztek fel - derült ki az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) pénteken közzétett adataiból.
2026. 07. 17. 18:00
Megosztás:

Stabilcoinnal erősít a Visa: saját platformot kapnak a bankok és fintechcégek

A Visa új vállalati platformjával a bankok, fintechcégek és fizetési szolgáltatók saját blokkláncos infrastruktúra kiépítése nélkül bocsáthatnak ki, tárolhatnak és mozgathatnak stabilcoinokat. A Visa Stablecoin Platform indulásakor az OUSD, az USDC és az USDG használatát támogatja, miközben egyetlen rendszerben kapcsolja össze a digitális tárcákat, a kibocsátást, a visszaváltást és a vállalati likviditáskezelést.
2026. 07. 17. 17:00
Megosztás:

Rekordméretű BNB-égetés jött: 647 dollár lehet a következő célár

A Binance közel 932 millió dollár értékű BNB-t vont ki véglegesen a forgalomból, miközben a token árfolyama 577 dollár közelében mozgott. A csökkenő kínálat, a BNB Chain bővülő ökoszisztémája és egy kedvező technikai alakzat alapján az elemzők már a 647 dolláros szintet figyelik. A folytatáshoz azonban előbb egy fontos ellenállási zónát kell áttörnie a BNB-nek.
2026. 07. 17. 16:00
Megosztás:

Átadták a megújult budaörsi Tesco áruházat

Átadták csütörtökön a megújult budaörsi Tesco áruházat, amelyet közel egymilliárd forintos beruházással alakítottak át.
2026. 07. 17. 15:00
Megosztás:

Romániai jelenlétének 20. évfordulóját ünnepelte a Wizz Air Marosvásárhelyen

A Wizz Air diszkont légitársaság az elmúlt húsz év alatt Románia meghatározó légi közlekedési szereplőjévé vált: jelenleg már 14 romániai repülőtérről 83 útvonalon, 27 országba működtet járatokat - hangzott el a társaság rendezvényén szerdán Marosvásárhelyen.
2026. 07. 17. 14:00
Megosztás:

Minden harmadik magyar saját házat építene, de a bizonytalanság sokakat visszatart

Ha az anyagiak nem számítanának, a magyarok közel harmada saját házat építene. A valóságban azonban a legtöbbeket nemcsak a magas költségek, hanem az építkezés kiszámíthatatlansága, a megbízható kivitelező megtalálása és a folyamat összetettsége is visszatartja. A Wienerberger friss, országos kutatása szerint ma már a bizonytalanság az építkezések egyik legnagyobb akadálya.
2026. 07. 17. 13:00
Megosztás:

Kijöttek a friss fizetési adatok: mutatjuk, mekkora hitelre elég a béred

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen publikált adatai szerint 2026 májusában bruttó 764 100 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban álló magyarok átlagkeresete, míg a nettó átlagkereset 535 900 forint volt ugyanezen időszakban. A keresetek bruttó mediánértéke 615 600 forint, míg a nettó mediánértéke 436 200 forint volt idén májusban. A felsorolt számok tükrében a Bank360 megvizsgálta, mekkora hitelösszegek felvételére képesek azok, akik a legutóbbi átlag- és mediánösszegeket keresik meg havonta.
2026. 07. 17. 12:00
Megosztás:

A techszektor húzta vissza az amerikai piacokat, vártnak megfelelő kiskereskedelmi adat érkezett, folytatódott a bizonytalanság a Közel-Keleten

A félvezetőgyártó vállalatok részvényeinek gyengélkedése csütörtökön lefelé húzta az amerikai indexeket, továbbra is meghatározó szerepet játszva a szélesebb piaci mozgásokban annak ellenére, hogy az amerikai makrogazdasági adatok összességében kedvező képet festettek, és erősen indult a második negyedéves gyorsjelentési szezon.
2026. 07. 17. 10:00
Megosztás:

Mennyibe kerül a megszakítás nélküli online szolgáltatás: royalsea a felhőinfrastruktúra és a csúcsterhelések gazdaságtanában

Este a felhasználó csak annyit érzékel, hogy az oldal gyorsan megnyílik, a játék elindul, az egyenleg pedig frissül. A háttérben azonban folyamatosan változik a terhelés, ezért a stabil működéshez technológiai tartalékokra és pontos költségtervezésre van szükség.
2026. 07. 17. 09:30
Megosztás:

Vegyesen teljesítettek az európai piacok csütörtökön, 11%-kal növekedtek a keresetek májusban Magyarországon

Bizonytalan irányba mozdultak az európai részvénypiacok csütörtökön, miközben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre fókuszáltak. A hangulatot rontotta, hogy a Közel-Keleten ismét nőtt a geopolitikai feszültség, ami az energiaszállítások esetleges zavarain keresztül újra felerősítette az inflációs aggodalmakat.
2026. 07. 17. 09:00
Megosztás:

Hogyan reagál a hazai sertéspiac az új kihívásokra?

Az idei év júniusában, nyolc év után először, a hazai sertésállományban is megjelent az afrikai sertéspestis Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.
2026. 07. 17. 08:12
Megosztás:

Nagy az igény a jogi, orvosi, pénzügyi, oktatási vagy műszaki előképzettséggel és munkatapasztalattal rendelkező informatikusokra

A digitalizáció a pénzügyektől az oktatáson át az agráriumig, a kiskereskedelemig és az egészségügyig valamennyi iparágat átalakítja, ezért a munkáltatók előnyben részesítik azokat a junior informatikusokat, akik valamilyen, az IT-n kívüli szakmai előképzettséggel, illetve különböző iparágakban szerzett projekt-tapasztalatokkal – és esetleg menedzseri készségekkel és jó kommunikációs képességekkel – is rendelkeznek. Így például a legaltech-, a biotech-, az insurtech- vagy a fintech-forradalom miatt nagyon keresettek a hazai piacon is a jogi, orvosi vagy pénzügyi diplomával rendelkező, magukat informatikussá átképző szakemberek - foglalja össze nagyvállalati partnercégeinek tapasztalatait az egyik legnagyobb hazai IT képzési központ, a PROGmasters.
2026. 07. 17. 07:00
Megosztás:

Hamarosan több ezer fiatal örülhet, de mire számíthatnak az albérletpiacon?

A jelenlegi budapesti albérletpiac sajátossága, hogy nem klasszikus, meredeken emelkedő árakkal indul neki a nyári szezonnak és az egyetemisták rohamának. A KSH és az Ingatlan.com lakbérindexe alapján bár júniusban két hónap csökkenés után ismét nőttek az árak a fővárosban, az éves 4,7%-os drágulás így is majdnem öt éves negatív rekord.
2026. 07. 17. 06:00
Megosztás:

Tovább bővíti az EU-s agrártámogatások előfinanszírozásának lehetőségeit az MBH Bank

Újabb fejlesztésekkel bővíti az európai uniós agrártámogatások előfinanszírozásának lehetőségeit az MBH Bank. A hitelintézet új jogcímekre terjeszti ki a faktoring formájában elérhető konstrukciót, valamint egyes támogatások esetében akár a Közös Agrárpolitika 2027-ig tartó jelenlegi időszakán túl, 2028-ra is elérhetővé teszi a hároméves előfinanszírozás lehetőségét.
2026. 07. 17. 05:00
Megosztás:

Lehet, hogy érintett, de nem is tud róla

Az elmúlt 16 évben felépült Magyarország egyik legdurvább üzleti-politikai hálózata. A kérdés ma már nem csak az, hogyan jutott idáig, hanem az, hogy mi történik vele egy új korszakban.
2026. 07. 17. 04:00
Megosztás:

Budapesten eladják, vidéken veszik a lakásokat a befektetők

Kettévált a hazai lakáspiac befektetői oldala. A Duna House friss elemzése szerint a fővárosban minden korábbinál többen adják el az ingatlant, amit egykor befektetésnek vettek. Az idei második negyedévben a budapesti lakáseladások 48 százaléka mögött ez a motiváció állt. Vidéken viszont épp ellenkező irányba fordult a piac - ott a befektetési célú vásárlások aránya egy év alatt 18 százalékról 27 százalékra emelkedett.
2026. 07. 17. 03:00
Megosztás:

A rugalmatlanság drága dolog: 20 milliárd forintot égetett el idén a villamosenergia-piac

A negatív áramár nem a bőség, hanem a rugalmatlanság tünete. Idén eddig nagyságrendileg 43 millió euró (mintegy 20 milliárd forint) a negatív árú órákban realizált piaci veszteség. A következőkben a Green Cloud szakértői kommentárja olvasható a témához.
2026. 07. 17. 02:00
Megosztás:

A négy gomba titka: hogyan javíthatja az életminőséget?

Az emberek egyre inkább törekednek arra, hogy támogassák szervezetüket a mindennapi stresszel teli helyzetekben, így növekszik az érdeklődés a természetes étrend-kiegészítők iránt. Napjainkban a funkcionális gombák népszerűsége megtöbbszöröződött, sokan keresik, milyen jótékony hatásokat kínálhatnak ezek.
2026. 07. 17. 01:00
Megosztás:

A vállalatok többsége még nem tudja kimutatni MI-beruházásainak üzleti értékét

A cégek jelentős része továbbra is pilotprojektekre és elszigetelt MI-alkalmazásokra épít – derül ki az EY és az Oxford Economics globális kutatásából. A felmérés keretében 2500 technológiai vezetőt kérdeztek meg 28 országban a piaci szereplők mesterségesintelligencia-stratégiájáról és annak üzleti hatásairól. A válaszadók többsége úgy véli, hogy az automatizált megoldások nagyobb értéket teremtenek annál, mint amennyit jelenleg mérni és kimutatni tudnak.
2026. 07. 17. 00:05
Megosztás: