Sok pénzt kereshet bárki ezzel a gulyáslevessel!
Mi a baj a bankbetéttel jelenleg?
A lakosság az elmúlt években azt vehette észre (bizonyára Ön is, kedves Olvasó), hogy a korábban megszokott sokszor kétszámjegyű banki kamatok szépen elolvadtak és nulla közeli szintre csökkentek. A legnagyobb hazai bankok mégsem akarnak szemmel látható kamatot fizetni, pedig a Magyar Nemzeti Bank elkezdte a jegybanki alapkamat emelését.
A magyar jegybanki alapkamat alakulása grafikonon a 90'-es évektől
Az alábbi grafikonon nyomon követhetjük a jegybanki alapkamat alakulását a 90-es évektől napjainkig és láthatjuk, hogyan lett a közel 30%-os kamatból majd' nulla. Hiszen az MNB alapkamata 0,6%-os mélypontig süllyedt és ezzel a lakosság által kedvelt banki kamatokat is mélybe rántotta. Bár az MNB jelenleg újraindította a kamatemeléseket és legutóbbi döntésével már 2,9%-ra emelte az irányadó rátát, a banki betétek sajnos nem tartját ezzel a lépést.
Mindennek a következményeként a bankbetétben tartott pénz mikroszkóppal is alig látható kamatot fizet jelenleg is, miközben a pénzromlás (infláció) mértéke régen látott magasságokban, 7,4%-on áll.
Az infláció nagyot ugrott, megeszi a pénzünk értékét, ha nem csinálunk valamit!
A magyar infláció alakulása grafikonon
Mi lehet a bankbetét helyett jó megoldás?
A bankbetét egyik legjobb alternatívája egy olyan megoldás lehet, ahol a befektetésünk rugalmasan tud tartalmazni olyan instrumentumokat, melyek képesek lehetnek az inflációt legyőzni és ezzel reálhozamot is biztosítani. Ilyenek például a tőzsdei részvények (2021-ben a részvénypiacok 15-30% hozamot is képesek voltak biztosítani a befektetőknek) vagy az árupiaci termékek (pl. arany, olaj, gáz, energiahordozók, élelmiszerek).
Példaként álljon itt az olaj (WTI) árfolyama, mely 60%-nál is többet erősödött 1 év alatt
Csináljunk magunknak egy diverzifikált portfóliót!
A diverzifikált portfóliót egy jó magyar hasonlattal élve a gulyásleveshez tudnánk leginkább hasonlítani. Hiszen hogyan is készül egy jó gulyásleves? Nos, erre a kérdésre mindenkinek más a válasza. Kell bele: hagyma, répa, burgonya, hús, paprika, paradicsom, só, kömény, fokhagyma…
Egy gulyásleves "portfolió" modellje
De valaki még tesz bele: zellert, fehérrépát, petrezselymet, csipetkét. Valaki marhából, valaki sertésből főzi. De vannak, aki mindkét húsféle keverését javasolják. Valaki sok csípőssel készíti, mások tejfölt tesznek bele…
Melyik a legjobb? Mindenkinek más, erre a kérdésre nem fogunk egyértelmű választ kapni.
A pénzügyi befektetések is hasonlóan működnek!
A befektetési portfóliónk felépítése a gulyáshoz hasonló, hiszen minden ügyfél más és más. Ahogyan mindenki másképp készíti a gulyást, úgy mindenki szeretné a pénzét jól befektetni, jól kamatoztatni, de eltérőek az igények, ezért a befektetési társaságoknak eltérő megoldást kell tudni erre adni.
Hogyan is működik ez?
Első lépésben – ez általában egy személyes konzultáció keretében történik – fel kell mérni az ügyfél pénzügyi hátterét. Elsősorban azt kell megvizsgálni, hogy milyen az ügyfél kockázattűrő képessége, hiszen ennek megfelelően kell összeállítani számára a pénzügyi csomagot.
A gulyásleves példájánál maradva ez annyit tesz, hogy megkérdezzük, hogy mennyire szereti csípősen a levest, és ennek megfelelően fogjuk borsozni, valamint teszünk bele majd csípőspaprikát.
A portfolió-építés során a pénzügyi szakember – az ügyféllel történő egyeztetés után – egy olyan csomagot állít össze a befektető számára, mely leginkább tükrözi az ő vágyait, ízlésvilágát. A döntés során figyelemmel kell lenni a kockázatokra, az ügyfél által megjelölt futamidőre (milyen távra tervezi a befektetést, az ügyfél által megjelölt likviditás-igényre (mennyire akar hozzányúlni a megtakarításhoz?) stb.
Miből áll egy portfolió?
Egy pénzügyi portfolió számos termék keveréke lehet, a teljesség igénye nélkül felsoroljuk a leggyakrabban alkalmazott instrumentumokat:
- államkötvények (magas biztonság, a bankbetétnél jobb kamat, állami garancia)
- vállalati kötvények (kibocsátótól függő, de jellemzően alacsony kockázat, bankbetéteket meghaladó kamat)
- részvények (magas kockázat, de hatékony kockázatkezeléssel menedzselhető, a bankbetéteknél jelentősen magasabb hozam lehetősége)
- befektetési jegyek (kollektív befektetések, nagyon széles paletta)
- árupiaci termékek (gabona, hús, fémek, olaj, arany, kávé stb.)
- határidős termékek (pl. tőzsdeindexek)
- deviza (a világ bármely devizája) stb.
Az ügyfél befektetése ezek "keveréke" lesz, olyan arányban, ahogyan azt az Ügyfél igényei és elvárásai megkívánják.
A pénzügyi portfolió modellje
Hogyan kereshetünk ezzel a módszerrel akár évi 10-30%-ot, hogyan is működik ez a valóságban?
Amennyiben felkeltettük érdeklődését a szolgáltatás iránt, kérjük regisztráljon az alábbi gomb megnyomásával. Kollégáink a megadott elérhetőségeken részletes tájékoztatást nyújtanak. A tanácsadás ingyenes.