Milyen lakásra igényelhető 2025-től hitel 10%-os önerő mellett?

Megjelent az MNB rendelet, amely bemutatja, hogy a lakásvásárlók, épírkezők, otthonukat felújítók milyen feltételekkel kaphatnak 2025-től energiahatékony ingatlanra 10% önerő mellett lakáshitelt. Az előzetes várakozásoknak megfelelően bizonyos esetekben a jövedelmet is nagyobb mértékben terhelheti meg a kölcsön törlesztőrészlete.

Milyen lakásra igényelhető 2025-től hitel 10%-os önerő mellett?

Az este megjelent az MNB rendelet, amely 2025 január elsejétől módosítja az adósságfék szabályokat. A jegybank a korábbi bejelentésének megfelelően az energiahatékony ingatlanok esetében módosítja az elvárt önerőt és a JTM szabályokat is.

Mi is változik pontosan?

Az energiahatékony ingatlanok vásárlása, építése, korszerűsítése esetén elegendő lehet 10% önerő is. Vagyis a vételár, költségvetés 90%-át is elérheti a forint lakáshitel összege. Ez a lehetőség jelenleg a fiatal, első lakást vásárlók lakáshiteleinél van érvényben, minden más esetben a forint lakáscélú jelzáloghitelek összege legfeljebb az ingatlan értékének 80%-át érheti el.

Energiahatékony, „zöld” lakáscél esetén a 10 évig fix kamatozású, a futamidő végéig fix kamatozású és a legfeljebb 5 éves futamidejű forint lakáshitelek esetében az igénylők igazolt nettó jövedelmének legfeljebb a 60%-át teheti ki a törlesztőrészlet nagysága. Korábban az ilyen hiteleknél kettős szabály volt érvényben: 600 ezer Ft alatti fizetésnél a jövedelem fele, míg az azt elérő jövedelem esetében annak 60%-a lehetett a havi törlesztő. Vagyis a könnyítés az alacsony jövedelműeknek jelenthet segítséget.

A többi jövedelemre, törlesztőrészletre vonatkozó előírás nem változott.

A jogszabály azt is pontosan meghatározza, hogy milyen ingatlanok, munkálatok esetében lesznek érvényben az új könnyített szabályok. Érdekes, de a különböző esetekben az elvárások is eltérőek.

1. Lakásvásárlás, építés esetén a kedvezőbb önerő és JTM szabályok elnyeréséhez az energetikailag hatékony lakásra vonatkozó feltételeket kell teljesíteni: akkor felel meg az ingatlan, ha az összesített energetikai jellemzőjének számított értéke nem haladja meg a 68 kWh/m2/évet. Emellett az épületnek legalább „A+” energetikai minőség szerinti besorolással kell rendelkeznie. A két elvárásnak együttesen kell teljesülnie.

2. A lakás energiamegtakarítási célú felújítása esetén lép életbe még a könnyítés. Ezt a feltétel kétféleképpen is teljesülhet:

Az ingatlan felújítás előtti energetikai minőség szerinti besorolása rosszabb az „A” kategóriánál. A felújítási munkálatok befejezését követően pedig ez a besorolás az „A” kategóriának megfelelő, vagy még kedvezőbb lesz. Emellett az épület összesített energetikai jellemzőjének számított értéke nem haladhatja meg a 76 kWh/m2/év értéket.

VAGY az épület összesített energetikai jellemzőjének számított értéke alapján a primer-energiaigény a felújítási munkálatok következtében legalább 30%-kal csökken.

Vagyis felújításnál elvárás, hogy a munkálatok végén az ingatlan elérjen egy igen kedvezőnek tekinthető energiafelhasználási állapotot. Vagy a korszerűsítés miatt az energiamegtakarítás mértéke érjen el egy komoly szintet. Ez utóbbi előírás inkább a jelenleg nagyon rossz állapotú, korszerűtlen ingatlanok felújításánál jelenthet segítséget.

A változás hatását a Bankmonitor szakértői két példán keresztül szemléltetik:

A kedvezőbb önerőelvárás miatt 2025. januárjától egy 100 millió Ft értékű energetikailag hatékony lakás megvásárlásához elegendő lehet 10 millió Ft önerő, a maradék 90 millió Ft-ot a jogszabály alapján hitelből is megkaphatja az igénylő, amennyiben elbírja a jövedelme a törlesztőrészletet.

A jövő évtől egy nettó 300 ezer Ft igazolt jövedelemmel rendelkező adós a jogszabály alapján akár 180 ezer Ft-ot is fordíthatna törlesztőrészlete, amennyiben a kölcsönt otthona energiamegtakarítási célú felújítására fordítaná. Jelenleg a maximális törlesztőrészlet ilyen fizetés esetén 150 ezer Ft lehetne.

Fontos kihangsúlyozni, hogy a jogszabályi előírásoktól a bankok szigorúbb irányba eltérhetnek. Vagyis nincs semmilyen garancia arra, hogy ténylegesen 2025. január elsejétől lesz olyan bank, amelyik az új jogszabályi könnyítéseket alkalmazva nyújtana majd lakáshitelt.

A Raiffeisen Bank felvásárolta a Garanti BBVA Romaniát

A Raiffeisen Bank megvásárolta a spanyol BBVA romániai érdekeltségeit - írja a profit.ro az osztrák pénzintézet közleménye alapján.
2026. 03. 28. 17:00
Megosztás:

Visszafejlődő digitalizáció, gyenge hatékonyság jellemzi a hazai kkv-szektort

Friss, átfogó kutatást készített a hazai kis- és középvállalatok helyzetéről és problémáiról a vezetési tanácsadással foglalkozó Helix Consulting. Mivel itthon ez a kör teszi ki az összes vállalkozás 99%-át és felel a foglalkoztatás 65%-áért, hogyléte minden szempontból kiemelten fontos. Jól jellemzi a szektor működését, hogy az említett, csaknem kétharmados foglalkoztatási arányhoz képest a hozzáadott értéknek csak mindössze 41%-a termelődik a kkv-knál, a digitalizáltság mértéke a nem kikényszerített területeken pedig még csökkent is az utóbbi években.
2026. 03. 28. 15:00
Megosztás:

Befejeződött a dél-balatoni vasútvonal szezonra történő felkészítése

A dél-balatoni fővonal Székesfehérvár és Lepsény közötti szakaszán már elvégezték a célzott karbantartást, az északi parton pedig március végétől kezdődnek az erősítést szolgáló munkálatok - közölte a Mávinform a vasúttársaság honlapján, megjegyezve: március 30-tól április 2-ig pótlóbuszokkal szállítják az utasokat Balatonfüred és Tapolca között.
2026. 03. 28. 14:00
Megosztás:

A MÁV-csoport és a BKK több járatát is érinti a vasárnapi óraátállítás

Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali kettőkor három órára állítják át, amihez az érintett belföldi és nemzetközi vonatok, valamint a BKK-járatok, a helyi és helyközi buszjáratok menetrendjei is igazodnak - közölte a MÁV-csoport és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) az MTI-vel.
2026. 03. 28. 13:00
Megosztás:

Az elnök aláírta az üzemanyagárak csökkentéséről szóló törvénymódosításokat

Aláírta Karol Nawrocki lengyel elnök azokat a törvénymódosításokat, amelyek lehetővé teszik az üzemanyagárak jövedéki adójának és áfájának csökkentését, valamint a kötelező ársapka átmeneti bevezetését - közölte Rafal Leskiewicz elnöki szóvivő péntek este az X-en.
2026. 03. 28. 12:00
Megosztás:

Az MBH Bank 237 milliárd forintot meghaladó korrigált adózás előtti eredményt ért el 2025-ben

Az MBH Bank továbbra is erős piaci pozíciókkal, kimagasló jövedelmezőség mellett és a szabályozói elvárásokat meghaladó szilárd tőkemegfeleléssel zárta a 2025-ös évet. A Budapesti Értéktőzsdén közzétett pénzügyi jelentés alapján az MBH Bank 237 milliárd forintot meghaladó korrigált adózás előtti eredményt ért el tavaly, korrigált tőkearányos megtérülési mutatója pedig 17,5% volt 2025-ben. A Bank mérlegfőösszege 12 890 milliárd forint, saját tőkéje pedig 1 261 milliárd volt év végén, amelyek alapján az MBH Bank a második legnagyobb hitelintézet hazánkban. Emellett a Bank a szabályozói elvárásokat jelentősen meghaladó tőkemegfeleléssel és likviditási szintekkel zárta a tavalyi évet. A 2025-ös év egyben a lezárása volt az MBH Bank öt éves stratégiai ciklusának, amely során összesen több mint 1000 milliárd forint korrigált adózás előtti eredményt ért el a bankcsoport.
2026. 03. 28. 11:00
Megosztás:

A második Trump-adminisztráció mint stratégiai stresszteszt Európában

A második Trump-adminisztráció első évének tapasztalatai már egyértelműen beépültek az európai stratégiai gondolkodásba és kétséget kizáróan látszódnak a kormányzási realitások. Ha az első Trump-adminisztráció nem is feltétlenül, a második egyértelművé tette, hogy Donald Trump miért is annyira fontos Európának. Nem szabad elfelejteni, hogy Trump az üzleti életből jött a politika világába, így nem meglepő, hogy más stratégiák mentén cselekszik, amelyek olykor kissé kiszámíthatatlanok. Azonban éppen ezek teszik fontossá Trumpot Európának, mert láthatóvá teszi mindazt, amit az európai biztonsági rendszer eddig eltakart.
2026. 03. 28. 10:00
Megosztás:

Feladtad már az 5-ös lottódat a hétre? Akkor ezzel jobb ha tisztában vagy

A hétvégi Ötöslottó főnyereménye már meghaladja a 6 milliárd forintot. Az elmúlt csaknem fél év során a sorsolásokon 61 páros és 59 páratlan szám került kihúzásra.
2026. 03. 28. 09:00
Megosztás:

Új tachográf-szabályozás – a gyűjtőszállítmányozás jelenthet megoldást

Július 1-jétől várhatóan jelentősen változik a szállítmányozási piac Magyarországon. Az ekkor érvénybe lépő uniós szabályozás a kamionokhoz hasonlóan a tachográf kötelező használatát és a pihenőidők betartását írja elő a 2,5 tonna össztömeget meghaladó furgonok számára is. A Dachser szakértői elemezték a várható piaci helyzetet az új szabályozás tükrében, és átrendeződésre számítanak: kapacitásvesztésre, drágulásra és növekvő tranzitidőkre a furgonos szállítások esetében és növekvő érdeklődésre a gyűjtőszállítmányozási szolgáltatások iránt. Utóbbit a jogszabályi változások nem érintik, hiszen a kamionok jó ideje ezen előírásokat betartva közlekednek, így stabil, megbízható, kiszámítható alternatívát jelenthetnek a furgonos szállítással szemben.
2026. 03. 28. 08:00
Megosztás:

Újabb vidékfejlesztési beruházás segíti a magyar borászat fejlődését

A borászati ágazat fejlesztése kiemelt terület, ezért a kormány a jövőben is támogatja a pincészetek beruházásait, az innovációt és a piacra jutást segítő programokat - jelentette ki Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium (AM) agrárpiacért felelős helyettes államtitkára pénteken Somlóvásárhelyen, a Kreinbacher Birtok Pezsgőpincészet projektátadóján, a szaktárca pénteken kiadott közleménye szerint.
2026. 03. 28. 07:00
Megosztás:

A „céges pénz” nem magánvagyon, de erről sokan megfeledkeznek

Sokba kerülhet a felkészületlenség és a felelőtlenség, ami akár a hazai mikro- és kisvállalkozások létét is veszélyeztetheti. Egyes vállalkozók hajlamosak a bankszámlára érkező bevételt azonnal saját pénzükként kezelni, ami komoly kockázatot jelenthet egy ellenőrzés során is. A szakértő hangsúlyozza, hogy a „nulladik perctől” elvárt a teljes körű jogszabályi megfelelés és a tudatos pénzkezelés!
2026. 03. 28. 06:00
Megosztás:

Új korszak Miskolcon: felavatta járműipari alkatrészeket gyártó központját a Halms Hungary

Átadták a Huashuo csoporthoz tartozó Halms Hungary miskolci járműipari gyártóközpontjának első épületét pénteken az INPARK Miskolc területén. Az üzem alumínium öntvényeket és megmunkált alkatrészeket gyárt majd olyan vezető autómárkák és autóipari beszállítók számára, mint a Volvo vagy a Magna. A több mint 200 millió eurós beruházás 3 ütemben valósul meg, 2032-ig, összesen 1000 főnek munkát adva.
2026. 03. 28. 05:00
Megosztás:

Utóvizsgálat alatt a Wizz Air

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) utóvizsgálatot indított a Wizz Air-nél. A légitársaságot az eredeti eljárásban utasfelvételi szolgáltatásával és egyes szolgáltatási csomagjainak „többletszolgáltatásaival” kapcsolatos megtévesztő gyakorlatai miatt bírságolta meg a GVH több mint 300 millió forintra. A GVH Versenytanácsa emellett kötelezte a vállalkozást az automatikus utasfelvételi szolgáltatással kapcsolatos jogsértő magatartás megszüntetésére, melynek teljesítését a GVH nem tudta kellő bizonyossággal megállapítani a Wizz Air által benyújtott dokumentumok alapján, így ezt most tüzetesen ellenőrzi az utóvizsgálat elrendelésével.
2026. 03. 28. 04:00
Megosztás:

Csendben rohad a rendszer, ami lenullázhatja a cégeket

A vállalatok versenyképessége ma már nem kizárólag a technológián vagy a tőkén múlik, hanem a munkaerő megtartásán és a kulcsemberek stabil teljesítményén. Bár a várható élettartam nőtt, az egészségben megélt évek száma ettől jelentősen elmarad.
2026. 03. 28. 03:00
Megosztás:

Mit tett a Fidesz 16 év alatt a nyugdíjakkal?

A Fidesz kormányzásának kezdetén komoly megszorításokkal indított: több korábbi kedvezményt megszüntetett, majd a svájci indexálás eltörlésével olyan rendszert alakított ki, amely hosszabb távon a nyugdíjasok lemaradását erősítette. Később ugyan jelentek meg pluszjuttatások, ám összességében továbbra is kevés forrás jut a nyugdíjakra. Így alakult a mérleg az elmúlt 16 évben.
2026. 03. 28. 02:00
Megosztás:

Az ALDI 3400 Ft-ért megoldja a családi húsvéti menüt

Az ALDI az elmúlt évek gyakorlatát követve idén húsvétkor is kedvező árú megoldásokkal támogatja a családokat az ünnepi bevásárlásban.
2026. 03. 28. 01:00
Megosztás:

Ezért zabál 30%-kal több áramot a klímád

Az elmúlt évek tapasztalatai megmutatták, hogy a tavaszi enyhülést egyre gyakrabban szinte azonnal felváltja a nyárias meleg. Idén már a márciusi hónapban sem voltak ritkák a 20 °C körüli, kora nyarat idéző napok, ami sokakat arra késztet, hogy idő előtt bekapcsolják a klímaberendezéseket.
2026. 03. 28. 00:01
Megosztás:

Elkészült a Pilis egyik legfontosabb erdei kerékpárútjának felújítása

A Visegrád és Pap-rét közötti erdészeti út felújításával jelentősen javult a Pilis Bike egyik legfontosabb kerékpáros útvonalának állapota és biztonsága - mondta el a beruházás átadásán pénteken Révész Máriusz.
2026. 03. 27. 23:00
Megosztás:

A Geely megnyitotta első magyarországi márkakereskedéseit

A kínai Geely Auto Group megkezdte magyarországi értékesítési tevékenységét, az első két márkakereskedés pénteken megnyílt Budapesten - tájékoztatta a Geely Auto Central and Eastern Europe Kft. az MTI-t közleményben.
2026. 03. 27. 22:00
Megosztás:

Új dohányipari készáruraktárat adott át Sátoraljaújhelyen a Continental Dohányipari Zrt.

Közel 4 000 négyzetméteres, modern technológiával felszerelt készáruraktárat adott át Sátoraljaújhelyen a Continental Dohányipari Csoport, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter részvételével. A létesítmény kiemelkedő eleme annak a nagy volumenű beruházási programnak, amelyet a magyar tulajdonú dohányipari csoport az elmúlt években hajtott végre. A fejlesztéssel a vállalat logisztikai kapacitása számottevően bővül, megalapozva a cég további növekedését és exportképességének jelentős erősödését.
2026. 03. 27. 21:00
Megosztás: