Mivel magyarázható a munkaerőpiaci átrendeződés?

Miközben több mint 70 ezer állás betöltetlen ma Magyarországon, csaknem 100 ezer külföldi munkavállaló dolgozik az országban és több mint 200 ezer ember inaktív. Az elvándorlás és a külföldi munkavállalás évtizedes jelenség és a magyar gazdaságra egyértelműen negatív hatással van. Miért megyünk mi magyarok külföldre és miért jönnek hozzánk Ázsiából dolgozni?

Mivel magyarázható a munkaerőpiaci átrendeződés?

„Bár az elmúlt években érdemben nőttek a hazai bérek, de a megélhetés költségeinek tartósan magas szintje miatt továbbra is csábító a külföldi munkavállalás, növekszik az elvándorlók aránya” – magyarázza Katkics Attila üzleti tanácsadó, HR szakember. „Egy recessziós gazdasági környezetben az egyébként is jelentős társadalmi különbségek tovább nőnek, a korrupció, az alulfizetettség magas inflációval és a bérek reálértékének csökkenésével párosul, illetve az egészségügyi és a szociális rendszer gyengeségei is sokakat arra késztetnek, hogy külföldön próbáljanak szerencsét. De szerepet játszhatnak a külföldi munkavállalásban a jobb munkakörülmények, a munka-magánélet kedvezőbb egyensúlya, a gyorsabb előmenetel, a megbecsülés és a szakmai kihívások is.” A szakértő szerint a külföldi munkavállalásról hideg fejjel, általában átgondolt folyamat eredményeként dönt valaki, nagyon ritka a spontaneitás.  Fontos az előzetes tájékozódás, az információ gyűjtés.

Kiürül az ország?

A magyar munkavállalók körében a legkedveltebb célországok Németország, Ausztria, valamint a már EU-n kívüli Anglia, de nagy számú magyar munkaerő található Svájcban, Hollandiában, Svédországban és Írországban, sőt az Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában is. Jelenleg csaknem 400 ezer magyar él a három dobogós országban, több mint kétharmaduk aktív munkavállaló. Emellett stabilan 100 ezer fő felett van a külföldön dolgozó, ingázó magyarok száma, megközelítve a Covid-válság előtti években látott szintet.

„Általánosságban három csoportról beszélhetünk, akik külföldön vállalnak munkát, vannak magasan képzett magyar szakemberek, ők az úgynevezett brain drain, vagyis az agyelszívás „áldozatai”, vannak szakmunkások és az idénymunkások - sorolja Katkics Attila. „A motiváció mindhárom esetben közel azonos, az időbeliség azonban eltér, hiszen egy magasan képzett szakember jellemzően évekre települ ki, egy szakmunkás rövidebb ideig marad, egy idénymunkás pedig jellemzően a határszélekről jár át egy-két hónapra” – teszi hozzá.

Magyarországon a magasan képzettek elvándorlási rátája jelenleg csaknem 7 százalék.  A fiatal és képzett munkaerő elvesztése jelentős kihívást jelent a helyi közösségek és vállalkozások számára. Egy egytől tízig terjedő skálán 2022-ben 4-es volt a magyarországi mutató, és az arányokat tekintve átlagosan hazánkból emigrált a legtöbb magasan képzett munkavállaló. Ez pedig azt jelenti, hogy a humán tőkéjüket (tudásukat, képességeiket, kreativitásukat) immár egy másik gazdaságban kamatoztatják.

Van visszaút?

A külföldi munkavállalás általában a fiatalabbakra, azon belül is az egyedülállókra, a karrierjük elején lévő munkavállalókra jellemző, de egy 45-55 éves felsővezető, ha költözik, jellemzően az egész családját viszi. „A tehetség elvándorlása nem újkeletű jelenség, de változatlanul Közép-Kelet-Európa, köztük Magyarország egyik legégetőbb problémája, azok közé az országok közé tartozunk, amelyek a legkevésbé képesek tehetségeik megtartására” – hangsúlyozza Katkics Attila. A szakember hozzátette, hogy a kivándorlást nem lehet megakadályozni, de kiemelt feladatnak nevezte a mennyiségének és minőségének a csökkentését, valamint ezzel párhuzamosan a visszatérés politikájának fenntartható megteremtését.

„A külföldet megjárt erőforrás kapcsolatrendszert, új készségeket és látásmódot, tudást, ötleteket hozhat Magyarországra, amelyre a hazai gazdaságnak nagy szüksége van. A hazatérő szakemberek ösztönzik a kereskedelmet és a befektetéseket, terjesztik a tudást és a technológiát, nem utolsó sorban pedig adójukkal hozzájárulnak a költségvetéshez” – emelte ki a szakértő.

Nincs elég tartalék

A munkaerőhiány egy összetett probléma, tüneti kezeléssel érdemi javulást nem lehet elérni. A HR szakember úgy látja, hogy a meglévő munkaerőpiaci tartalék aktivizálásához strukturált foglalkoztatáspolitikai eszközök alkalmazására van szükséges.  

Katkics Attila kifejtette, hogy gazdaságpolitikai prioritásokból adódóan harmadik országbeli munkaerőre Magyarországon is szükség van, így a foglalkoztatást érintő bürokrácia csökkentése és az integráció elősegítése is égető feladat. „Jelenleg nagyjából 100 ezer külföldi dolgozik hazánkban, egyelőre havi 1000 fővel nő a külföldi munkaerő létszáma, de egyes becslések szerint az érkező nagyberuházások miatt akár 500 ezer új munkavállalóra is szükség lehet, miközben a hazai dolgozói tartalék 100-150 ezer állás betöltésére lehet elegendő. A szakember hangsúlyozta, hogy a feszes munkaerőpiac miatt a hazai gazdaságnak várhatóan hosszú távon is szüksége lesz vendégmunkásokra, akik a korábbi évekkel ellentétben már nem Szerbiából vagy Ukrajnából, hanem főként ázsiai országokból érkeznek Magyarországra.


Rekordösszegű adó-visszatérítés érkezett az OTP Pénztárak tagjaihoz

Lezárult az idei adóbevallási időszak, és megérkeztek a végleges számok: az OTP Egészségpénztár és az OTP Nyugdíjpénztár tagjainak egyéni számláira idén összesen több mint 13,6 milliárd forint adó-visszatérítés érkezett a 2025-ös évi befizetéseik után. Ez csaknem 19%-kal haladja meg a tavalyi összeget, ami azt mutatja, hogy egyre többen és egyre tudatosabban élnek az önkéntes pénztári tagság előnyeivel.
2026. 07. 16. 23:00
Megosztás:

Csak egy megyeszékhelyen elég az átlagbér, hogy házat vegyél

Egy átlagos keresetből már gyakorlatilag elérhetetlenné vált egy átlagos méretű családi ház megvásárlása a magyar megyeszékhelyeken. A Bankmonitor számítása alapján a vizsgált 19 nagyváros közül mindössze Salgótarjánban férhet bele a szükséges lakáshitel egyetlen helyi átlagkeresetből. Két hasonló fizetésből már mindenhol teljesíthető lehet a jövedelmi feltétel, de több városban így is a család nettó bevételének több mint 40 százalékát felemésztené a törlesztőrészlet.
2026. 07. 16. 22:00
Megosztás:

A Z generáció digitális tudását elismerik, a munkához való hozzáállásukat már eltérően látják az idősebbek

A különböző korcsoportba tartozó munkavállalók számos kérdésben hasonlóan látják saját generációjukat, mint ahogyan a többiek látják őket, bizonyos témákban azonban jelentős eltérések mutatkoznak. A legtöbb félreértés és véleménykülönbség a Z generáció megítélése körül van, viszont mégsem nekik adódik a legtöbb nézeteltérésük: a harmincas-negyvenes korosztály tagjai számoltak be a legtöbb munkahelyi konfliktusról – derül ki a Profession.hu reprezentatív kutatásából.
2026. 07. 16. 21:00
Megosztás:

Magyar kkv-k a globális hadiiparban: óriási lehetőség, komoly jogi kockázatokkal

Jelentős átalakulás előtt áll a magyar védelmi ipar, amiből a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) is profitálhatnak. A nagy nemzetközi hadiipari cégekkel való együttműködés ugyanakkor számos jogi kérdést felvet, amelyekre mindkét félnek kiemelten kell ügyelnie – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie.
2026. 07. 16. 20:00
Megosztás:

Üres vezetőfülkék, növekvő kockázatok: munkaerőhiány szorításában a logisztika

A logisztikai vállalatok előtt álló legnagyobb kihívás ma már nem az, hogy van-e elegendő fuvarfeladat vagy raktárkapacitás. A valódi kérdés: lesz-e, aki holnap elvégzi a munkát? Európában közel félmillió betöltetlen tehergépjárművezetői állás figyelmeztet arra, hogy a munkaerőhiány tartós strukturális problémává vált. A megoldás ezért nem egy újabb toborzási kampányban rejlik. Olyan szemléletre van szükség, amely az utánpótlás-építést, a munkavállalók megtartását, a digitalizációt és a sikeres integrációt nem különálló HR-feladatokként, hanem egyetlen stratégia egymásra épülő elemeiként kezeli. Hogy ez a gyakorlatban mit jelent, és milyen válaszokat adhatnak a vállalatok a munkaerőpiaci kihívásokra, arról Kőszegi Boglárkával, a Trans-Sped HR igazgatójával beszélgettünk.
2026. 07. 16. 19:00
Megosztás:

NAVIGATOR: Jelentősen nőtt a rendelésállomány a BÉT ipari-tech csoportjánál

A Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett NAVIGATOR Investments Nyrt. csoportszintű nyitott rendelésállománya 2026 második negyedévének végére elérte a 2,29 milliárd forintot. Az előző negyedévben publikált 1 305 millió forintos értékhez képest ez 76 százalékos emelkedést jelent, és egyben a Csoport 2022-es tőzsdei bevezetése óta mért legmagasabb negyedéves érték.
2026. 07. 16. 18:00
Megosztás:

Visszatért a körbetartozás szelleme

Az Atradius legfrissebb, 2026-os Fizetési Szokások Barométer jelentésének adataiból kirajzolódik, hogy a magyarországi vállalati szférában (B2B) ismét megjelent a körbetartozás jelensége. „A tartósan magas kamatkörnyezet, a kulcsfontosságú állami támogatások (mint a Széchenyi Hitel program) kamatainak megduplázódása, valamint a makrogazdasági lassulás együtt olyan gazdasági környezetet eredményeztek, amely különösen érzékenyen érinti a leginkább kitett ágazatokat – köztük az építőipart, a logisztikát és a kiskereskedelmet” – mutat rá Vanek Balázs, az Atradius magyarországi országigazgatója.
2026. 07. 16. 17:00
Megosztás:

80 ezer kriptós tűnt el a magyar piacról

Látványosan átalakult a magyar kriptopiac az elmúlt egy évben: a PwC 2026 júniusában elvégzett felmérése szerint az aktív felhasználók száma mintegy 80 ezer fővel csökkent, ezzel az aktív felhasználói kör 38%-kal szűkült. A változások hátterében leginkább hazai sajátosságok állnak, köztük a szigorodó szabályozási környezet és a Revolut hazai kriptoszolgáltatásainak megszűnése. A megmaradó felhasználói kör tapasztaltabb és tőkeerősebb, de továbbra is óvatosan mozog.
2026. 07. 16. 16:00
Megosztás:

A megfelelő olajválasztás jelentősége a kerti gépek esetén

Amikor a kert karbantartásáról esik szó, az egyik legalapvetőbb tényező a gépeink megfelelő kenése. A motorolajok és különféle kenőanyagok kulcsszerepet játszanak abban, hogy a gépeink zökkenőmentesen működjenek, így biztosítva a hosszú távú teljesítőképességüket.
2026. 07. 16. 15:00
Megosztás:

Óriási gócpontok a tőzsdén, Magyarország bizonyíthat

A magyar részvények 2026 első fél évében 26,6 százalékos hozamot értek el, miközben a feltörekvő piaci részvények 23,8 százalékkal, a nyersanyagok pedig 11,8 százalékkal emelkedtek. Az olajpiaci kockázatok, a mesterséges intelligencia által hajtott technológiai rali és a befektetői tőkeáramlások átrendeződése továbbra is meghatározzák a globális piacok mozgását. Eközben Magyarországon a mérséklődő infláció, a csökkenő hozamkörnyezet és az eurózónához való közeledés adhat okot a befektetői optimizmusra – hangzott el az MBH Befektetési Bank Piaci Pulzus című sajtóreggelijén.
2026. 07. 16. 14:00
Megosztás:

Rekordszámú hibridautó került piacra júniusban

Fellendülést és minőségi javulást hozott a nyár első hónapja a hazai használtautó-piacon a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, júniusi közös statisztikái szerint. Éves összevetésben közel 19 ezerrel nőtt az érdeklődések* száma, miközben a kínálatban szereplő autók átlagos futásteljesítménye és átlagéletkora is csökkent. Az üzemanyagtípusok versenyében az alternatív hajtásláncok mellett a benzines modellek is kimagasló hónapot zártak, miközben a dízel fokozatosan veszít korábbi pozíciójából.
2026. 07. 16. 13:00
Megosztás:

Átalakul a hazai fagylaltpiac: megállt a drágulás, változnak a vásárlói szokások

A hazai fagylaltpiac az elmúlt években jelentős változásokon ment keresztül. A magas infláció különösen érzékenyen érintette az ágazatot: egyszerre drágultak az alapanyagok, az energia, a munkaerő, a csomagolás és a szállítás. Mindez tartósan magasabb költségszintet alakított ki, amelyhez a gyártóknak és a vendéglátóhelyeknek is alkalmazkodniuk kellett.
2026. 07. 16. 12:00
Megosztás:

Emelkedtek a mértékadó tengerentúli indexek; kedvező számokat hozott a gyorsjelentési szezon

A Wall Streeten az erős vállalati gyorsjelentések és a kedvező inflációs adatok elmosták a közel-keleti konfliktus miatti aggodalmat. A fogyasztói után a termelői árindex is a vártnál alacsonyabb lett júniusban, havi összevetésben 0,3%-kal mérséklődött.
2026. 07. 16. 10:00
Megosztás:

Kriptovaluta a mindennapi magyar fizetésben

Egyre több magyar felhasználó szokott hozzá ahhoz, hogy a mindennapi pénzügyeit ne csak a bankszámláján, hanem egy digitális tárcában is intézze.
2026. 07. 16. 09:25
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai indexek; esett a BUX és a hazai nagypapírok

Vegyesen zártak szerdán a mértékadó európai részvényindexek, amikor a pozitív vállalati hírek nem tudták teljesen ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus lezárásának kilátástalansága miatti aggodalmat.
2026. 07. 16. 09:00
Megosztás:

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült csütörtök reggelre a forint a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 16. 08:00
Megosztás:

Közel 78%-kal nőtt a TBSZ-nyitások száma, a számlaadatok szerint egészen másként fektetnek be a magyarok

A Lightyear befektetési platform friss adatai szerint a TBSZ népszerűsége Magyarországon tovább növekszik. A számlaszintű adatok ugyanakkor ennél is érdekesebb képet mutatnak: a TBSZ-t használó befektetők egészen másképp építik fel portfóliójukat, mint a normál befektetési számlát használók.
2026. 07. 16. 07:00
Megosztás:

A kilométeróra-manipuláció súlyos összegekbe kerül a magyar autóvásárlóknak: több mint ötödével fizetnek többet az autó valós értékénél

Bár a kilométeróra-manipulációról gyakran esik szó a médiában, ez a csalási forma továbbra is elterjedt. Aki manipulált futásteljesítményű autót vásárol, nemcsak jelentősen többet fizethet a jármű valós értékénél, hanem később gyakoribb meghibásodásokkal és magasabb javítási költségekkel is számolhat.
2026. 07. 16. 06:00
Megosztás:

Főszervezőt vált, új korszakot nyit az Ecommerce Expo

A jövőben Káli György felel az Ecommerce Expo szervezési munkálataiért. Az új főszervező ambíciózus változásokat tervez.
2026. 07. 16. 05:00
Megosztás:

Praktikus megoldások a lakáshitel törlesztéséhez

A magyar lakáshitel-állomány egy év alatt ötödével bővült, miközben a hitelfelvétel szerepe is tovább nőtt a lakásvásárlásokban. Ebben a helyzetben egyre fontosabbá válnak azok a megoldások, amelyek további eladósodás nélkül könnyíthetik a meglévő kölcsönök törlesztését. Ilyen a Prémium Egészségpénztár OtthonKassza szolgáltatása is. A felhasználók körében végzett friss kutatás szerint tízből nyolcan egészségpénztári megtakarításukból is törlesztik lakáshitelüket, 85 százalékuk pedig emelné az erre elszámolható havi keretet.
2026. 07. 16. 04:00
Megosztás: