MNB: gyorsítani kellene a fenntarthatósági fordulatot

A fenntarthatósági fordulat viszonylag lassan halad, jelentős finanszírozási előrelépésre lenne szükség ahhoz, hogy ezt a folyamatot fel lehessen gyorsítani - mondta Holczinger Norbert, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Fenntartható Pénzügyek Főosztályának vezetője a Zöld pénzügyi jelentést és a Zöld pénzügyi termékkeresőt bemutató sajtótájékoztatón Budapesten szerdán.

MNB: gyorsítani kellene a fenntarthatósági fordulatot

A harmadik alkalommal kiadott jelentést ismertetve kiemelte, hogy tavaly jelentősen nőttek a zöld tőkekövetelmény program keretében nyújtott hitelek összegei. A lakosság energiahatékony ingatlanvásárlását, építését és felújítását támogató hitelállomány év végére 100 milliárd forintra nőtt alacsony bázisról indulva; a vállalati, önkormányzati program pedig közel 50 százalékkal - 329 milliárd forintra 219 milliárdról - bővült - fűzte hozzá.

Kifejtette: a programban résztvevő hitelek döntő többsége a megújuló energia területét érinti, a napenergia hitelek dominálnak, ugyanakkor elindult az elektromobilitást finanszírozó termékek fejlesztése is. Magyarországon igen alacsony az energiahatékony ingatlanok aránya, szükség van további ösztönzőkre, ami miatt az MNB módosította a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) konstrukciót, így áprilistól elérhető a terméktípus zöld változata - húzta alá.

Rámutatott arra, hogy miközben a zöld vállalati kötvénypiac néhány éve még nem létezett, az év végére 539 milliárd forintnyi kibocsátás történt a területen. A magyarországi zöld állampapírok kibocsátása forintban és devizában együtt számolva 2022 végére meghaladta az 1600 milliárd forintot, ami a teljes piac 4 százalékát jelenti - ismertette. Ezen a téren egyedül Írországban és Hollandiában magasabb az arány a kontinensen belül - tette hozzá. A főosztályvezető szerint jóval kedvezőtlenebb a kép az intézményi befektetőknél, az ESG-alapoknál (Environment, Social, Governance), különösen a befektetési alapoknál jelentős a lemaradás az Európai Unióhoz képest.

A jegybanknál úgy látják - folytatta -, hogy az információhiány az, ami hátráltatja a fejlődést ez utóbbi területen, amit egy informatikai projekt indításával, a Zöld pénzügyi termékkeresővel kívánnak orvosolni. A kereső szerdától már használható is az MNB honlapján keresztül, egyelőre 12 intézmény 58 termékére terjed ki a szolgáltatás, de folyamatosan bővíteni fogják a kínálatot.

Holczinger Norbert beszélt arról is, hogy az MNB végrehajtott egy-egy klímastressztesztet a banki és a biztosítási ágazatban, amelyeknek alapján a kockázatok kezelhetőnek bizonyultak mindkét esetben. Hozzátette: a banki vizsgálat esetében az index az üvegházhatású gázkibocsátás alapján mérte a csődvalószínűséget, a kockázatok nem változtak az egy évvel korábbihoz képest. A biztosítási szektor több oldalról szembesül a klímaváltozás problémáival, egyrészt befektetőként, másrészt a károk viselőjeként, ezért komplex megközelítésre volt szükség - részletezte utalva arra, hogy kevés ilyen elemzés született korábban nemzetközi szinten.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a fenntarthatósági témában a leggyakrabban a klímaváltozás és a kibocsátás-csökkentés témája kerül napirendre, de a biodiverzitás csökkenése is komoly problémákat okozhat, amely területnek a pénzügyi vonatkozásai még kevésbé ismertek. A jövőben a központi pénzintézet tervei szerint egy útmutatót dolgoznak ki a nem banki szektor intézményei számára is a fenntarthatóság témakörében, illetve az MNB "zöld adatvagyonát" közzéteszik, amivel a kutatók, egyetemek és a sajtó munkáját is támogatni kívánják. A jegybank ezen felül folyamatosan felülvizsgálja programjai hatékonyságát és szükség esetén módosít azokon, illetve aktívan ellenőrzi az elvárások teljesülését - hangzott el a sajtótájékoztatón.


LayerZero az élen, Pump.fun a nyomában: ez a 10 kriptó uralja most a piacot

A kriptopiac egy viharos hét után sem kapcsolt üresbe. Miközben a Bitcoin látványos heti ralija újra kinyitotta a befektetők kockázati étvágyát, a spekulatív tőke egyre mélyebbre merészkedik az altcoinpiacon: a LayerZero 17,04 százalékos emelkedéssel vezeti a napi toplistát, mögötte a Pump.fun, a Stacks és az AI-hoz kötődő Venice Token sorakozik. Aki most a legjobb kriptovaluta befektetés után kutat, annak azonban nemcsak a zöld százalékokat érdemes néznie: a tíz token mögött tíz nagyon különböző történet húzódik meg.
2026. 08. 23. 12:00
Megosztás:

Kamatdöntő ülést tart a jegybank és munkaerőpiaci, államháztartási adatok is érkeznek a jövő héten

A jövő héten kamatdöntő ülést tart a monetáris tanács, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig munkaerőpiaci, beruházási adatokat közöl, illetve a Pénzügyminisztérium (PM) részletes tájékoztatót publikál az államháztartás központi alrendszerének július végi helyzetéről.
2026. 08. 23. 11:00
Megosztás:

3 milliárd dollárnyi új USDT és USDC jelent meg: mit üzen ez a kriptopiacnak?

Mindössze két nap alatt összesen mintegy 3 milliárd dollár értékű új stabilcoin jelent meg a piacon a Circle és a Tether kibocsátásában. Az on-chain adatok alapján az újonnan létrehozott USDC és USDT mennyisége látványosan megugrott, ami azonnal felkeltette a kereskedők figyelmét: a stabilcoin-kínálat bővülése ugyanis gyakran együtt jár a kriptopiaci likviditás erősödésével.
2026. 08. 23. 10:00
Megosztás:

Elindult a 6-os turbina áramtermelése Pakson

Elindult a paksi atomerőműben a 3-as blokk 6-os turbinájának áramtermelése szombaton késő este.
2026. 08. 23. 09:00
Megosztás:

Republikánus politikusok bírálták Trumpot a marhahús vámmentes importjának engedélyezése miatt

Jelentős állattenyésztő szövetségi államok republikánus törvényhozói bírálták Donald Trump amerikai elnök döntését 300 ezer tonna darált marhahús vámmentes importjának engedélyezése miatt szombaton.
2026. 08. 23. 08:00
Megosztás:

Rekordév jöhet az amerikai zöldenergiában: 180 milliárd dollárt költhetnek 2026-ban

Az Egyesült Államokban minden korábbinál több pénzt fektetnek megújuló energiába és energiatárolásba, annak ellenére, hogy a Trump-adminisztráció jelentősen visszavágta a korábbi kormányzatok zöldenergia-támogatásait.
2026. 08. 23. 07:00
Megosztás:

Újabb munkálatok kezdődnek Romániában a cernavodai atomerőmű hűtővízellátása érdekében

A Duna rendkívül alacsony vízállása miatt újabb azonnali vízszintemelési munkálatokról döntött Romániában az országos vészhelyzeti bizottság a cernavodai atomerőmű újraindítását és folyamatos működését lehetővé tevő hűtővízellátás érdekében - közölte szombaton a bukaresti kormány.
2026. 08. 23. 06:00
Megosztás:

A Bitcoin-bányászattól az AI-ig: 65 MW kapacitással támad az AIB a mesterséges intelligencia piacán

A BlockchAIn Digital Infrastructure (AIB) látványosan új irányba fordul: a korábbi Bitcoin-bányászati infrastruktúráját egyre inkább mesterséges intelligenciát és nagy teljesítményű számítási feladatokat kiszolgáló adatközpontokká alakítja át.
2026. 08. 23. 05:00
Megosztás:

Jelentősen nőtt a német elektrotechnikai ipar exportja az első fél évben

A német elektrotechnikai és digitális ipar exportja 9,3 százalékkal 138,5 milliárd euróra nőtt az idei első fél évben az egy évvel korábbihoz képest - közölte pénteken a német elektrotechnikai és elektronikai iparági szövetség, a ZVEI.
2026. 08. 23. 04:00
Megosztás:

Újra ömlik a pénz a kriptó-ETF-ekbe: 2,6 milliárd dollár érkezett egyetlen hét alatt

Tíz hónapja nem látott erős hetet zártak az amerikai Bitcoin- és Ethereum-ETF-ek. A július 17–21. közötti héten a két eszközalapba összesen 2,6 milliárd dollárnyi friss tőke érkezett.
2026. 08. 23. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! A nyugdíj korhatárról döntöttek

A magyar nyugdíjrendszer egyik legérzékenyebb kérdéséről, az öregségi nyugdíjkorhatárról törvény rendelkezik. A szabályozás dolgozók százezreinek életét befolyásolja, hiszen akár néhány hónapnyi eltérés is komoly hatással lehet arra, mikor fejezhetik be a munkát, és mikortól kaphatnak állami nyugellátást.
2026. 08. 23. 02:00
Megosztás:

Itt az új állami iskolakezdési támogatás - ki mennyit kaphat?

Állami iskolakezdési támogatás: milyen lépéseket érdemes most megtenniük a munkáltatóknak?
2026. 08. 23. 01:00
Megosztás:

Rekordot döntött a dél-koreai kriptopiac: az XRP és a TRUMP vitte a prímet

830 millió dollárnyi kriptovaluta cserélt gazdát egyetlen óra alatt a dél-koreai Upbit tőzsdén szombaton. A rendkívüli forgalmat elsősorban az XRP és a TRUMP token hajtotta, miközben a helyi kriptopiac hónapokig tartó gyengélkedés után látványosan magára talált.
2026. 08. 23. 00:05
Megosztás:

A gyógyászati segédeszközt használó betegek nem maradhatnak ki a betegteher csökkentésből

A vényköteles gyógyszereket vásárló betegek kiadásai szeptembertől csökkennek ezért annak érdekében, hogy a gyógyászati segédeszközt használó betegek se maradjanak ki az intézkedésből, a Forgalmazók az Egészségért Szövetség - FESZ a receptre felírható segédeszközökre kedvezményes ÁFA-kulcs bevezetését és a támogatási rendszer korszerűsítését kezdeményezi.
2026. 08. 22. 23:00
Megosztás:

Miért van egyes állatkerti fajokból több hím, másokból több nőstény?

Több mint ezer állatfaj adatait vizsgáló új kutatás szerint az állatkertekben tartott hüllők, madarak és emlősök felnőttkori ivararánya nem véletlenszerű: összefügg azzal, hogy az adott fajnál genetikailag vagy a környezeti hőmérséklet által dől-e el az utódok neme. Az eredmények arra utalnak, hogy az ivari kromoszómákhoz kapcsolódó biológiai folyamatok még szabályozott, állatkerti környezetben is nyomot hagynak azon, hogy egy faj felnőtt egyedei között több a hím vagy a nőstény.
2026. 08. 22. 22:00
Megosztás:

Jelentősen visszaeshet idén Libanon GDP-je Izrael és a Hezbollah háborúja miatt

Jelentősen csökkenhet Libanon gazdasági teljesítménye az idén az Izrael és Hezbollah közötti háborús cselekmények miatt a Világbank friss előrejelzése szerint.
2026. 08. 22. 21:20
Megosztás:

Magyarországi nemesítésű akácfajta jelenhet meg világszerte

A világ számos részén megjelenhetnek a Magyarországon nemesített Turbo Obelisk akácfajták; az Amerikai Egyesült Államokban már megkötött értékesítési megállapodással rendelkezik a Silvanus Forestry Kft. - közölte a cég az MTI kérdésére.
2026. 08. 22. 19:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok ötven százalékos vámot vezetett be a Kanadából importált áruk egy részére

Az Egyesült Államok ötvenszázalékos vámot vezetett be a Kanadából importált áruk egy részére szombaton, miután nem sikerült véglegesíteni a két ország között kidolgozott kereskedelmi megállapodást.
2026. 08. 22. 18:00
Megosztás:

Már szombaton újraindulhat a termelés a paksi atomerőmű 3-as blokkjában

A tervezettnél korábban, már szombaton újraindulhat a termelés a Paksi Atomerőmű 3-as blokkjában - közölte a miniszterelnök Facebook-oldalán.
2026. 08. 22. 17:00
Megosztás:

A felsőoktatás átalakulásáról rendeztek kerekasztal-beszélgetést a Kolozsvári Magyar Napokon

A felsőoktatásban folyó paradigmaváltásról, az átalakulás kényszeréről és lehetőségeiről rendeztek kerekasztal-beszélgetést szombaton a 17. Kolozsvári Magyar Napokon.
2026. 08. 22. 16:00
Megosztás: