Ennyit lehet spórolni a hitelköltséggel a visszakapott adóból

Hétfőig a jogosultak többsége megkapja a családi szja-visszatérítést, ami fejenként elérheti akár 809 ezer forintot is. A családi kassza extra bevételéből csökkenteni lehet a lakáshitel-tartozást is, amivel rögtön még 200 ezer forintot nyerhetnek a gyerekesek.

Ennyit lehet spórolni a hitelköltséggel a visszakapott adóból

Ebben a hónapban kapja meg a legtöbb szülő a teljes 2021-es személyi jövedelemadó visszatérítését. Legalább 1,4 millió azok száma, akikről a NAV eleve tudott, vagy nyilatkozatban külön jelezték jogosultságukat. Közülük a legtöbbeknek február 14-ig átutalják az összeget. Akik postán kérték, már hozzá is jutottak február elején. Még közel félmillióan részesülhetnek visszatérítésben később, vagy úgy, hogy a NAV által készített adóbevallás tervezetben jelzik a jogosultságukat, vagy a saját maguk által benyújtott adóbevallásban.

Az adóvisszatérítés maximuma az átlagbérre számolt 809 ezer forintos összeg. A plusz pénznek mindig lehet találni helyet, de egyáltalán nem mindegy, hogy végül hova kerül a több százezer forint a családi büdzséből. A hitelt törlesztőknek érdemes az adósság csökkentésére is gondolni. A Bank360.hu kiszámolta, mennyivel csökkenti egy 12 milliós lakáshitel összköltségét, ha valaki az adóvisszatérítésből kapott 809 ezer forintot maradéktalanul az adósság csökkentésére fordítja.

200 ezer forintnyi kamatköltséget is meg lehet spórolni

Ha a szülő 2017. februárjában vett fel 12 millió forintos összegű lakáshitelt 10 éves futamidőre, a havi törlesztője 127 097 forintot tesz ki. Az egyszerűség kedvéért a szakértők végig fix kamatot feltételeztek, ez a felvétel idején az MNB átlagkamat statisztikája alapján 5,1 százalék volt. Az adós így az elmúlt öt évben fizette a 127 ezer forintos törlesztőrészletet, aminek hatására 6 753 451 forintra csökkent az adóssága.

A hiteladósságot az előtörlesztés segítségével lehet hamarabb is befizetni. Ennek van díja, de az még hosszú távon fixált kamatok mellett sem haladja meg az 1 százalékot, így ezzel az összeggel számolt a Bank360.hu is. A most visszakapott szja-t erre fordítva 800 910 forinttal csökkenti az adósságot, vagyis az 5 952 541 forintra mérséklődik a korábbi 6,7 millióról mindössze néhány nap alatt.

Az adósság tehát kisebb az szja-visszatérítésből származó összeg beforgatásával, ami már önmagában biztonságosabb, emellett viszont más előnyökkel is járt az előtörlesztés. Eredetileg a hitelt 2027. februárjában törlesztette volna teljesen az adós, az előtörlesztés után viszont már 8 hónappal korábban, 2026. júniusában vége lehet a hitelnek. A rövidebb törlesztés pedig pénzügyi előnyökkel is jár. Eredetileg 15 251 601 forintot kellett volna visszafizetnie, az előtörlesztés segítségével azonban kevesebbet, 15 048 943 forintot. Ebben benne van a 809 ezer forintos előtörlesztés is. Ez 202 658 forinttal kevesebb költséget jelent a hitelnél.

Dönthet azonban úgy is, hogy az előtörlesztés után szerződésmódosítást kér, és inkább a törlesztőrészletét csökkenti - hívja fel a figyelmet a Bank360.hu. Az eredeti, 2027. februári végdátummal számolva így 112 024 forintos törlesztőt kell ezután fizetnie, ami 15 ezer forinttal kisebb kiadást jelent. Így azonban az eredeti futamidő mellett a megspórolt összeg kisebb. A törlesztőrészlet csökkentésével 15 156 237 forint a teljes futamidő alatt visszafizetendő összeg, ami 95 364 forinttal kevesebb költséget jelent, mint előtörlesztés nélkül.

Újabb 50 százalékkal emelkedik a családi adókedvezmény

Itt az újabb családi adócsökkentés, januártól további 50 százalékkal emelkedik a családi adókedvezmény - ismertette Facebook-oldalán a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára pénteken.
2026. 01. 02. 16:00
Megosztás:

NGM: 2026-ban 11 százalékkal nőtt a minimálbér, 7 százalékkal a garantált bérminimum

Január 1-jétől 11 százalékkal nőtt a minimálbér, 7 százalékkal a garantált bérminimum, a minimálbér-emeléssel párhuzamosan számos szociális ellátás összege is emelkedik - közölte az MTI-vel a Nemzetgazdasági Minisztérium pénteken.
2026. 01. 02. 15:00
Megosztás:

Először lépte át a 10 ezer pontot a Londoni Értéktőzsde FTSE 100-as indexe

Több mint négy évtizedes történetében először lépte át 10 ezer pontos lélektani határt Londoni Értéktőzsde (LSE) fő indexe, a FTSE 100-as.
2026. 01. 02. 14:00
Megosztás:

Medvepiac árnyékában a Bitcoin? – 56.000 dollárig eshet a BTC árfolyama

Bár sok befektető 2026-ra újabb bikapiaci szakaszban reménykedik, egyre több jel utal arra, hogy a Bitcoin már hónapok óta medvepiacon mozog. On-chain adatok, technikai elemzések és kereskedői várakozások egyaránt megerősítik: a BTC lendülete megtört, és a következő nagy felfutás időzítése egyre kérdésesebb. A pesszimizmus ellenére azonban fundamentális szinten még lehet esély a hosszú távú stabilitásra.
2026. 01. 02. 13:00
Megosztás:

Elfeledett vagyonok: A Bithumb 200 millió dollárnyi inaktív kriptót talált több mint 2,6 millió fiókban

A dél-koreai Bithumb kriptotőzsde meglepő felfedezést tett: több mint 200 millió dollárnyi kriptoeszköz pihen inaktív fiókokban, amelyek némelyike több mint 12 éve érintetlen. A felfedezés nemcsak az elfeledett vagyonról szól, hanem arról is, hogyan váltak jelentéktelennek tűnő összegek vagyonokká – és milyen hatással lehet ez a rejtett likviditás a kriptopiacokra.
2026. 01. 02. 12:00
Megosztás:

Nyolcmilliárd forint saját bevételi csúccsal búcsúzik az évtől az Operaház

Több mint 8 milliárd forint saját bevételi csúccsal búcsúzik 2025-től a Magyar Állami Operaház.
2026. 01. 02. 10:00
Megosztás:

2026-ban 11 százalékkal nőtt a minimálbér, 7 százalékkal a garantált bérminimum

Január 1-jétől 11 százalékkal, 322 800 forintra emelkedett a minimálbér, míg a garantált bérminimum 7 százalékkal, 373 200 forintra nőtt – a kormány, valamint a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek egyhangú megállapodásának eredményeként.
2026. 01. 02. 08:40
Megosztás:

Már több mint 60 ezren használják üzleti céllal a Microsec e-Szignó minősített elektronikus aláíró megoldásait

Ütemesen terjedt Magyarországon az üzleti célú elektronikus aláírás 2025-ben, már több mint 60 000 cégvezető, ügyvéd, könyvelő, mérnök használja, számítógépén vagy okostelefonján a Microsec e-Szignó minősített elektronikus aláíró megoldásait - közölte az elektronikus aláírás technológiával foglalkozó, magyar tulajdonú Microsec szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 02. 07:00
Megosztás:

Ciprus átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét

Ciprus átvette csütörtökön a félévente váltakozó európai uniós tanácsi elnökséget; a mintegy egymillió lakosú szigetország június végéig vezeti a tagállami kormányok tanácskozásait, és közvetítő szerepet tölt be a tagországok közötti vitákban.
2026. 01. 02. 06:00
Megosztás:

A globális pénzügyi válság óta a legjobb évét zárta a londoni tőzsde

A 2008-2009-es globális pénzügyi válság óta a legjobb évét zárta londoni értéktőzsde (LSE), amelynek fő indexe több mint 20 százalékkal emelkedett az idén.
2026. 01. 02. 05:00
Megosztás:

NAV: elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok

Már elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-t.
2026. 01. 02. 04:00
Megosztás:

AM: január 1-től csökkennek a gazdák adó- és adminisztrációs terhei

Év elejétől több olyan könnyítés is érvénybe lépett, amelyet a kormány a mezőgazdasági szereplők adó- és adminisztrációs terheinek csökkentése érdekében fogadott el. Ezeknek köszönhetően kiszámíthatóbbá válik a termelés, tovább erősödik a gazdák versenyképessége, ráadásul az intézkedések hozzájárulnak hazánk élelmiszer-biztonságának megőrzéséhez - közölte Nagy István agrárminiszter az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint.
2026. 01. 02. 02:00
Megosztás:

Ön is kaphat 8000 Ft nyugdíjemelést 2026-ban! Mutatjuk hogyan kell igényelni

Az igényelhető nyugdíj neve: méltányossági nyugdíj. Pontosan mit is jelent a méltányossági nyugdíj 2026-ban a jogszabály szerint? Érdemes ismerni a pontos szabályokat, mert akár havi max. 8.000 Ft-ot is kérelmezhetünk méltányossági emelésként. Hogyan lehet élni ezzel a lehetőséggel? Ki igényelheti és milyen összegű nyugdíj esetén tudunk élni a lehetőséggel? Cikkünkben az ado.hu szakmai portál útmutatásai alapján részletesen körüljárjuk a témát.
2026. 01. 02. 01:00
Megosztás:

Lemaradtál a 2021-es bikapiacról? A Digitap ($TAP) a legjobb kriptós előértékesítés

Sok befektető máig úgy tekint a 2021-es bikapiacra, mint egy elszalasztott lehetőségre, amikor a megfelelő projektekbe történő korai belépés életre szóló hozamokat eredményezett. Azóta a piacok érettebbé váltak, a hype-ciklusok kifulladtak, és a tőke sokkal szelektívebb lett.
2026. 01. 01. 22:00
Megosztás:

Miért esik ma a kripto-piac? 5 ok, amiért érdemesebb a Digitap ($TAP) tokent vásárolni

A kriptopiac újabb nyugtalanító epizódon van túl karácsony után, a legtöbb token árfolyama csökkenést mutatott. Az év végén jellemzően alacsony a likviditás, gyenge a kockázatvállalási hajlandóság, és a befektetői bizalom komoly próbát áll ki. A helyzetet tovább rontotta a Trust Wallet feltörése, amely 7 millió dolláros felhasználói veszteséget eredményezett.
2026. 01. 01. 20:00
Megosztás:

Tizenhat esetben tettek feljelentést a rendőrök Budapesten pirotechnikai termékek illegális árusítása miatt

Pirotechnikai termékek illegális árusítása miatt 16 esetben tettek szabálysértési feljelentést a rendőrök szilveszter éjszakáján a fővárosban, az intézkedések során 181 csomag pirotechnikai terméket vettek el - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) csütörtökön a police.hu oldalon.
2026. 01. 01. 18:00
Megosztás:

A mentők szilveszterkor 3823 esetnél nyújtottak segítséget

A mentők szilveszterkor 3823 esetnél nyújtottak segítséget, az orvosi ügyeleteken 1783 beteg kapott ellátást - közölte az Országos Mentőszolgálat szóvivője csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 01. 16:00
Megosztás:

240 tűzoltói beavatkozás történt szilveszterkor

Az év utolsó napján országszerte 240 helyszínre riasztották a tűzoltókat, 123 esetben tűz miatt, 117 alkalommal pedig műszaki mentést igénylő helyzethez - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 01. 14:00
Megosztás:

Különleges meteorraj érkezik január első napjaiban

Január első napjaiban érkezik a Quadrantidák meteorraj, továbbá egy látványos négyes együttállás is megfigyelhető lesz az éjszakai égbolton - közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 01. 13:00
Megosztás:

Vigyázz a havas utak miatt, ha útnak indulsz az Újév napján!

Bár a meteorológiai prognózisokban van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint óév utolsó időszakában, illetve az újév első napjaiban többször várható kisebb havazás, 2026 első hétvégéjén pedig akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat a fővárosban.
2026. 01. 01. 12:00
Megosztás: