Nem élünk olyan jól, mint ahogy az MNB adatai mutatják

Soha még ilyen jelentős pénzügyi vagyonnal nem bírtak a háztartások, mint manapság. Ám Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint érdemes kritikával szemlélni a jegybank friss kimutatásait.

Nem élünk olyan jól, mint ahogy az MNB adatai mutatják

Papíron egyre gazdagabbak vagyunk

Csúcsra jutott a háztartások nettó pénzügyi vagyona: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2024 III. negyedévének végén a háztartások hiteleit és a velük szemben fennálló követeléseket is leszámítva már több, mint 90 000 milliárd forint pénzügyi vagyonnal bírt a lakosság. 

Természetesen a háztartások pénzügyi eszközei is csúcsra jutottak: meghaladták a 106 ezer milliárd forintot – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 

Ami rendkívül szembetűnő: a kimutatás szerint a háztartások nettó pénzügyi vagyona 2021-hez képest közel 50 százalékkal emelkedett, de éves összevetésben is 14 százalékos volt a növekedés – ez pedig kétszámjegyű nettó vagyonbővülést jelent, hiszen az infláció ebben az időszakban mindössze 3 százalék volt éves szinten.

Egy háztartásra 26 milliónyi vagyon jut

Gergely Péter szerint ugyanakkor több szempontból is érdemes kritikus szemmel nézni az adatokat – nem szabad a számokat látva kijelenteni, hogy egy hazai háztartás átlagosan 26 millió forintot meghaladó vagyonnal bír.

Egyrészt azért, mert hihetetlen mértékű vagyonkoncentráció jellemzi a világot és így Magyarországot is. Gergely Péter a jegybank elemzésére emlékeztet, amely szerint Magyarországon a lakossági pénzügyi vagyon kétharmada a felső 10 százalék kezében van. 

Gergely Péter szerint a másik komoly tételt az a módszertani különbség okozza, hogy a pénzügyi vagyonba az MNB nem számítja bele az ingatlanok értékét, ugyanakkor a vállalkozásokban meglévő tulajdonrészt igen – noha egy-egy vállalkozás értékesíthetősége általában messze rosszabb kondíciókkal bír és időigényesebb, mint egy házeladás. 

A nem pénzügyi vállalatokban lévő háztartási részesedések a háztartások pénzügyi vagyonának immár stabilan 30 százalékot meghaladó részét képezik. Ha az MNB vagyonkoncentrációra vonatkozó kitételeit és a fenti torzítást kivesszük a rendszerből, akkor azt láthatjuk, hogy a háztartások 90 százaléka 24 251 ezer milliárd forint megtakarítás jellegű vagyonnal bír csak – hívja fel a figyelmet BiztosDöntés.huszakértője. Gergely Péter szerint még ez is 6,6 milliós átlagos vagyont jelent – de a koncentráció természetesen a 90 százalékon belül is jelentős. 

Sokaknak semmilyen vagyunk nincs

Az OTP Öngondoskodási Index tavaly őszi felmérésében a válaszadók 21 százaléka mondta azt, hogy semmilyen megtakarítása nincs, 23 százalékának pedig a mindennapi kiadások menedzselése is nehézséget okoz. 

A CIB Bank felmérésében a válaszolók 41 százaléka úgy nyilatkozott, hogy egyáltalán nem rendelkezik megtakarítással, 23 százalékuk pedig 1 millió forint alatti megtakarítással bír. Az MBH Bank felmérésében válaszolók 25 százaléka a megtakarításának hiányát azzal indokolta, hogy minden pénzre szüksége van a megélhetéshez, míg 26 százalékuk arról beszélt, hogy hiteltörlesztése akadályozza meg abban, hogy félretegyen – emlékeztet a BiztosDöntés.hu szakértője.

A fentiek fényében tehát korai még győzelmi fanfárokat fújni a lakosság jobb anyagi helyzete kapcsán. Ám Gergely Péter szerint egyéb adatok – például a lakosság felfutó hiteligénye – már azért azt jelzi, hogy az inflációs idők elmúltával már biztosabb lábon állnak a családok. 

Egyre többen mernek elmaradt, de szükséges beruházásba kezdeni, és a megtakarítási kedv a jegybanki statisztikákból azért visszaköszönő erősödését is fontos értékelni.

A megtakarítási képesség erősödését jelzi vissza az Erste Bank felmérése is, amely szerint a megtakarítani tudó magyarok 2024-ben átlagosan 46 135 forintot tettek félre havonta, ami több mint a duplája a 2019-es szintnek, amikor még csak 21 970 forintot tudtak átlagosan megtakarítani az emberek - jelezte a pénzügyi szakértő. 

Már minden harmadik lakáshitelt 30 év alattiak vesznek fel Magyarországon

Az MNB legfrissebb statisztikái alapján a magyar lakáshitelpiac 2025 végére látványos szerkezeti elmozdulást mutatott. Az év utolsó három hónapjában a 30 év alatti hitelfelvevők aránya, valamint az alacsony önerővel felvett, magas hitelarányú (LTV) lakáshitelek súlya is jelentősen nőtt – derül ki a money.hu elemzéséből.
2026. 04. 20. 17:00
Megosztás:

Már minden harmadik lakáshitelt 30 év alattiak vesznek fel Magyarországon

Az MNB legfrissebb statisztikái alapján a magyar lakáshitelpiac 2025 végére látványos szerkezeti elmozdulást mutatott. Az év utolsó három hónapjában a 30 év alatti hitelfelvevők aránya, valamint az alacsony önerővel felvett, magas hitelarányú (LTV) lakáshitelek súlya is jelentősen nőtt – derül ki a money.hu elemzéséből.
2026. 04. 20. 17:00
Megosztás:

A Coinbase kriptovaluta tőzsde AI-ügynökökkel formálja át a munka világát

A mesterséges intelligencia már nem csupán automatizálási eszköz: a Coinbase most egy merőben új irányba lép. A vállalat olyan AI-alapú „vezetőket” tesztel, amelyek stratégiai tanácsadóként segítik az alkalmazottakat a mindennapi döntésekben. A kísérlet jól mutatja, hogyan alakulhat át a vállalati működés a kriptoszektor egyik legnagyobb szereplőjénél.
2026. 04. 20. 16:30
Megosztás:

Kiugró történelmi csúcs a belföldi használtautó-piacon

A DataHouse legfrissebb előzetes adatai szerint márciusban minden eddiginél magasabban alakult a belföldi használtautó-adásvételek száma: a hazai piacon az elmúlt hónapban mintegy 93 900 személygépkocsi cserélt gazdát. Ez az érték nem kevesebb, mint 14 százalékkal haladja meg a tavaly márciusban beállított eddigi rekordot (82 ezer adásvétel). Az ilyenkor szokásos szezonális aktivitást ezúttal a januárban elmaradt vásárlások pótlása, illetve áttételesen a használtautó-import felfutása is segíthette.
2026. 04. 20. 16:00
Megosztás:

Magyar Péter ezért kéri a háborús veszélyhelyzet meghosszabbítását

Azt kéri a jelenlegi kormánytól Magyar Péter, a választáson győztes Tisza Párt elnöke, hogy hosszabbítsa meg a háborús veszélyhelyzetet május 31-ig.
2026. 04. 20. 15:30
Megosztás:

Több mint 200 ezer embernek egyszerűsíti az adminisztrációt az eSZJA

Idén is megkönnyíti a lakáskiadással és ingatlanértékesítéssel kapcsolatos jövedelmek bevallását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kérdés-felelet alapú kitöltési módja, amely tavaly debütált az eSZJA rendszerben. A fejlesztés már bizonyított, és most több mint 200 ezer magánszemélynek egyszerűsíti az adminisztrációt - közölte az adóhatóság hétfőn az MTI-vel.
2026. 04. 20. 15:30
Megosztás:

A Polymarket 15 milliárd dolláros értékelésre tör: robban a predikciós piacok szektora

Újabb mérföldkőhöz érkezhet a kriptoalapú predikciós piacok világa: a Polymarket egy nagyszabású tőkebevonásra készül, amely nemcsak a vállalat értékét emelheti rekordmagasságba, hanem az egész szektor növekedési ütemét is jól tükrözi. A háttérben brutális forgalomnövekedés, fokozódó verseny és egyre szigorodó szabályozói nyomás rajzolja át a piac jövőjét.
2026. 04. 20. 15:00
Megosztás:

Minden harmadik lakáskár-ügyintézésben az MI segít, dönt és fizet az UNIQA ügyfeleinek

Új korszakot nyit a kárrendezésben az UNIQA Biztosító Zrt. Minden harmadik lakáskár-ügyintézésben az MI segít, dönt és fizet. A cég mesterségesintelligencia-alapú virtuális asszisztense, NiQA a hét minden napján, 24 órában támogatja az ügyfeleket, jelentősen lerövidítve az ügyintézési időt. A megoldás gyorsabbá, átláthatóbbá teszi a folyamatokat és megszünteti a „felesleges köröket” – jelentette be Kurtisz Krisztián, az UNIQA Biztosító vezérigazgatója.
2026. 04. 20. 14:30
Megosztás:

Tavaszi élelmiszer-biztonsági és higiéniai ellenőrzések – vendéglátóhelyeket és népszerű termékeket ellenőrzött az NKFH

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalokkal együttműködve 240 vendéglátóhelyet ellenőrzött, valamint 600 élelmiszerterméket vizsgált a tavaszi időszakban. Az eljárások eredményeként összesen több mint 21 millió forint bírság kiszabására került sor. A hatóság a lejárt minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idejű, illetve a nem megfelelően nyomonkövethető élelmiszerek miatt összesen 345 kilogramm terméket vont ki a forgalomból.
2026. 04. 20. 14:00
Megosztás:

Kriptovaluta eladás után hogyan jutok készpénzhez?

Kriptót adnál el? Íme minden, amit tudnod kell a kifizetés előtt. A kriptovaluták eladása első ránézésre egyszerű folyamatnak tűnik, de amikor ténylegesen készpénzhez szeretnél jutni, a helyzet gyorsan bonyolultabbá válhat. Különböző díjak, limitek és akár adózási következmények is befolyásolhatják a végső összeget. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és a leggyakoribb kifizetési módszereket, hogy ne érjen meglepetés.
2026. 04. 20. 13:30
Megosztás:

Vegán fehérjék: kompromisszummentes választás mindenkinek

Napjainkban egyre több ember dönt úgy, hogy búcsút mond az állati eredetű termékeknek, legyen szó egészségi okokról vagy etikai megfontolásokról. Akár vegánként élsz, akár csak mérsékelnéd az állati termékek fogyasztását, biztosan felmerül benned a kérdés: hogyan biztosíthatod a megfelelő fehérjebevitelt? A növényi fehérjék között azonban nem szükséges kompromisszumokat kötni.
2026. 04. 20. 13:00
Megosztás:

A globális PC-kiszállítások 4 százalékkal nőttek az első negyedévben

A globális személyi számítógép-kiszállítások 4 százalékkal, 62,8 millió készülékre nőttek az idei első negyedévben éves összevetésben a Gartner amerikai technológiai piackutató cég honlapjára fölkerült friss jelentés szerint.
2026. 04. 20. 12:00
Megosztás:

Dinamikus növekedés a Costa del Solon: készpénzes vásárlók és szűk kínálat hajtja a piacot

Miközben Európa nagy részén a kamatkörnyezet alakítja a lakáspiacot, a Costa del Sol egyre inkább függetlenedik ettől. A Duna House adatai szerint a térségben a készpénzes és nemzetközi vevők dominanciája 2026-ban is stabil keresletet biztosít, miközben a szűk kínálat tovább emeli az árakat.
2026. 04. 20. 11:30
Megosztás:

Ennyit kereshetsz most a LIDL-ben - mutatjuk a fizetéseket

A Lidl bejelentette a 2026-os gazdasági évre vonatkozó bérfejlesztést, amellyel tovább erősíti piaci pozícióját a hazai munkaerőpiacon.
2026. 04. 20. 11:00
Megosztás:

Estek a fejlett piaci kötvényhozamok; a hazai kötvény- és devizapiacon a választás volt a mozgatórugó

A fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacin is közel-keleti konfliktus diktálta az ütemet. A Hormuzi-szoros körüli hírek mellett nem sok vizet zavartak a múlt heti makrogazdasági adatok, sem a vártnál jobb európai és a gyengébb amerikai ipari termelési adatok, sem a vártnál jobb kínai GDP-adat nem hozott érdemi hatást.
2026. 04. 20. 10:30
Megosztás:

A Wall Street is ünnepelte pénteken a Hormuzi-szoros megnyitását; vaskos emelkedéseket hozott a hét

A Wall Streeten is kizöldültek az indexek a Hormuzi-szoros megnyitása nyomán: az S&P 500 és a NASDAQ zsinórban a harmadik napjukat zárták történelmi csúcson, míg a Dow február vége óta a legmagasabb szinten fejezte be a kereskedést.
2026. 04. 20. 10:00
Megosztás:

Pénteken és a hét egészében is emelkedtek a vezető európai indexek és a KKE-régió tőzsdéi

Az európai részvénypiacok pénteken nagyot emelkedtek a Hormuzi-szoros megnyitásáról szóló hírek nyomán. A páneurópai Stoxx600 1,6%-kal került feljebb, a német DAX, a francia CAC40, az olasz FTSE MIB és a spanyol IBEX is 2% körüli pluszig kúsztak. Szektorszinten az olaj árával együtt eső energián és közműveken, valamint a telekommunikáción kívül minden emelkedett; a Shell és a BP árfolyama 5,5%-kal, illetve 7,2%-kal esett. Az éllovas az utazás és szabadidő volt, miután nagyot rallyztak a légitársaságok; a Ryanair, a Lufthansa és az easyJet 6% felett emelkedett. Jól teljesítettek a luxus szektor papírjai is, ahol a hét első felében még a háború okozta kereslet csökkenés miatti aggodalom dominált. A repülőgépipari és védelmi, valamint a bank szektor 3% körüli pluszt mutatott.
2026. 04. 20. 09:30
Megosztás:

A Szerb Haladó Párt elnöke bízik abban, hogy Magyar Péter tisztában lesz a szerb-magyar kapcsolatok jelentőségével

Milos Vucevic, a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke, Szerbia korábbi miniszterelnöke bízik abban, hogy Magyar Péter tisztában lesz Szerbia és Magyarország kapcsolatainak jelentőségével, és törekedni fog azok további erősítésére.
2026. 04. 20. 08:30
Megosztás:

Megalakult a Vajdasági Magyar Újrakezdés

Megalakult a Vajdasági Magyar Újrakezdés nevű kezdeményezés Zentán, amelyet a Vajdasági Magyar Plénum, a Magyar Mozgalom, a Vajdasági Tisza Szigetek Közösségi Tér, valamint más civil csoportok tagjai hoztak létre - közölte a Vajdasági Magyar Plénum.
2026. 04. 20. 08:00
Megosztás:

Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 04. 20. 07:30
Megosztás: