Nem érdemes tovább várni a lakáshitel-igényléssel

Bár a jegybanki alapkamat újra csökkent, nem éri meg tovább várni annak, aki lakáshitel-felvételben gondolkodik, a mostani kamatszinteknél alacsonyabb kamatok nem várhatóak az év hátralévő részében – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Nem érdemes tovább várni a lakáshitel-igényléssel

Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa újabb 50 bázisponttal 7,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ennek nem lesz érdemi hatása a lakáshitel kamatok alakulására, a piac tavaly szeptember óta tartó kamatcsökkentési hullámának a végéhez értünk. A szakember szerint az elmúlt hetekben a bankok már alig nyúltak hozzá a lakáshitel-ajánlatokhoz, ráadásul előretekintve nem is nagyon látszik érdemi hely arra, hogy tovább csökkenjen a kamatszint.

Negatív a marzs

A BiztosDöntés.hu szakértője arra hívta fel a figyelmet, hogy a legnépszerűbb, 10 évre fixált lakáshitelek árazásában irányadó referenciakamat, a 10 éves BIRS értéke április közepe óta újra 7 százalék felett van, ami azt jelenti, hogy a banki ajánlatok átlagos hitelköltsége immár újra a referenciakamat szintje alatt tartózkodik. Erre utoljára 2022 tavaszán volt példa, amikor a bankközi piacon már elkezdték beárazni a következő hónapok magas inflációját. 
Bár hosszú távon ugyanakkor negatív marzs mellett a bankoknak nem éri meg hitelezni, Gergely Péter szerint egyelőre attól sem kell tartani, hogy a pénzintézetek zöme kamatemelésben kezdene gondolkodni.

Hitelezni szeretnének

Egyrészt a lakáshitel piac tavalyi földbe állása után idén végre elkezdett felépülni a hitelezés, ám ez a növekedés még törékeny. A bankok számára ugyanakkor fontos, hogy a lakossági hitelezés zászlóshajójának számító, a pénzintézeteknek hosszú távú, kiszámítható forrást jelentő jelzáloghitel-kihelyezés újra 50 százalék körüli súllyal bírjon a háztartási hitelezésen belül. 

Az elmúlt hónapok adatai azt is megmutatták a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint, hogy a kereslet valóban kamatfüggő: az ügyfelek 6-7 százalék körüli kamatoknál hajlandóak elgondolkodni azon, hogy a háztartás jövedelmi helyzetét a következő 10-20 évre alapvetően befolyásoló lakáshitelt igényeljenek. A banki mozgásteret ráadásul a továbbra is érvényben lévő thm-plafon megállapodás is szűkíti, hiszen eszerint a jelzáloghitelek átlagos hitelköltsége nem haladhatja meg a 7,3 százalékot. Ez a mérték ugyanakkor – hívja fel a figyelmet Gergely Péter – májusban az MNB újabb kamatcsökkentésével már a jegybanki alapkamat fölé kerülhet, amire 2022 májusa óta nem volt példa. 

A fenti két tényező eredőjeként a banki kamatverseny terepe igen szűk lesz a következő hetekben. Ma egy 30 millió forintos, 20 éves kölcsönt átlagos, 600 ezer forintos családi jövedelem mellett a Gránit Banknál lehet a legkisebb, 6,18 százalékos kamat mellett felvenni a BiztosDöntés.hu kalkulátora szerint. A dobogóra a Magnet Bank és a CIB fért oda 6,30 és 6,39 százalékos kamat-mutatóval.

Érdemes lépni

Gergely Péter szerint a következő hetekben még lehet számítani arra, hogy a tavasz végi-nyár eleji jellemzően magasabb keresletet egyes bankok akciós kamatokkal még megpróbálják kihasználni, ám hosszan nem érdemes várni. A következő hónapokban az infláció is kismértékben felfelé korrigál majd a mostani szintekről, ami miatt a mostani kamatszinteknél jobb ajánlatot az év hátralévő részében nem igazán lehet remélni. 

Ráadásul az ingatlanpiac is kezd magára találni, az értékesítésre kínált ingatlanok árai a következő hónapokban újra emelkedésnek indulhatnak – már csak azért is, mert a fiatal háztartások számára akár 50 millió forintos hitelösszegig elérhetővé vált a maximum 3 százalékos CSOK Plusz hitel, ami további keresletet gerjeszthet a szakember szerint. 


Megszűnik a 3 %-os fix kamat: változnak a likviditási célú Széchenyi Kártya hitelek feltételei

Jelentős változást jelentett be a kormány a vállalkozások számára elérhető Széchenyi Kártya Program egyes konstrukcióinál.
2026. 06. 18. 23:30
Megosztás:

Bérszámfejtés: a zökkenőmentes működés alap

A bérszámfejtés a munkavállalók járandóságainak pontos kiszámítása, a kapcsolódó adók és járulékok megállapítása, valamint a bérkifizetéshez szükséges dokumentumok elkészítése. Ez a terület a vállalkozás működésének egyik legérzékenyebb pontja: a hibátlan elszámolás nemcsak a jogszabályi megfelelést biztosítja, hanem a munkavállalók bizalmát is megerősíti. Ha a bérek pontosan, határidőre érkeznek, és minden levonás szabályosan történik, a cég elkerüli a feszültségeket és a hatósági kockázatokat. A precíz bérszámfejtés ezért nem pusztán adminisztratív feladat, hanem a kiegyensúlyozott, kiszámítható működés egyik feltétele.
2026. 06. 18. 23:00
Megosztás:

Árat emel a Magyar Telekom, a Yettel, és a One

A Magyar Telekom, a Yettel, és a One is emel az árain; előbbi két cégnél 2026. július 1-jétől 4,4 százalékos inflációkövető díjkorrekciót alkalmaznak, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által a tavalyi évre megállapított éves fogyasztói árváltozásnak megfelelően, míg a One idén szeptember elsejétől érvényesíti az áraiban ezt az emelést - közölték a cégek az MTI megkeresésére csütörtökön.
2026. 06. 18. 22:30
Megosztás:

Megjelent a PwC e-kereskedelmi toplista

Megjelent a PwC e-kereskedelmi toplistája, a legjobban teljesítő online kereskedők az elismeréseket csütörtökön Budapesten, a PwC Magyarország székházában vették át.
2026. 06. 18. 22:00
Megosztás:

Vérfürdő a kriptopiacon: ezek a tokenek zuhantak a legnagyobbat 24 óra alatt

Miközben a Bitcoin és a vezető kriptoeszközök körül továbbra is jelentős figyelem összpontosul, a piac alsóbb szegmenseiben valóságos vérengzés zajlott az elmúlt 24 órában. Több népszerű altcoin és feltörekvő projekt kétszámjegyű veszteséget szenvedett el, miközben a befektetők egy része kockázatcsökkentésbe kezdett, mások pedig profitrealizálással reagáltak az elmúlt hetek emelkedéseire.
2026. 06. 18. 21:30
Megosztás:

Októberre helyreállhat az olajtermelés az Arab-öbölben

Az Arab-öböl menti államok olajtermelése valószínűleg októberre helyreáll, de a Hormuzi-szoroson áthaladó szállítmányok mennyisége így sem haladja meg a háború előtti szint 70 százalékát - vélik az amerikai Goldman Sachs bank szakértői, akiket a Bloomberg idézett csütörtökön.
2026. 06. 18. 21:00
Megosztás:

AIPM: Veszélyben a betegek hozzáférése az új gyógyszerekhez

Azonnali és radikális beavatkozást sürget az amerikai árpolitika okozta globális gyógyszerpiaci sokkhullámok és a hazai környezetben tapasztalható „kettős szorítás” miatt az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM). Magyarország ugyanis rendszerszintű csapdába sétált, amelyből az egyetlen kivezető út egy hárompilléres stratégiai keretrendszer azonnali bevezetése.
2026. 06. 18. 20:30
Megosztás:

Átalakul a sörpiac: az alkoholmentes és prémium termékek a növekedés motorjai

Európa-szerte átalakul a sörpiac, a növekedést egyre kevésbé a hagyományos lager hajtja. Nyáron már minden negyedik online vásárolt sör az alkoholmentes kategóriából kerülhet ki, miközben a kraft sörök közel 40 százalékos növekedést értek el az elmúlt évben – derül ki a Kifli.hu adataiból. A számok jól mutatják, hogy a sörpiacon egyre inkább a tudatos fogyasztás és a prémium termékek alakítják a keresletet.
2026. 06. 18. 20:00
Megosztás:

Fokozódik az aszály, tartós kánikula várható

Nem várható országos eső a közeljövőben, a hőmérséklet azonban emelkedik, tartós kánikula, hőhullám várható, az aszály fokozódni fog - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 06. 18. 19:30
Megosztás:

A GMO-mentesség fenntartását szorgalmazza több civil szervezet

A Greenpeace Magyarország, a Magyar Biokultúra Szövetség és a Magyar Természetvédők Szövetsége szerint a kormánynak egyértelművé kell tennie, hogy Magyarország továbbra is kiáll a GMO-mentes mezőgazdaság mellett - közölték a tiltakozó szervezetek csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 18. 19:00
Megosztás:

Visszatért a nagytőke az európai logisztikai piacra – a mélypont után történelmi léptékű fellendülést produkál a szektor

A 2023-as mélypontról látványosan visszapattant az európai logisztikai piac: a szektor befektetési értéke a korábbi 34,8 milliárd euróról 19,5 százalékos növekedéssel 41,6 milliárd euróra ugrott, amivel a járványidőszakot leszámítva a valaha volt legerősebb évet produkálta. A Gestor Befektetési Zrt. nemzetközi adatokon alapuló elemzése szerint a tartósan magas kamatkörnyezet, a geopolitikai feszültségek és a megújult inflációs nyomás közepette az intézményi tőke a logisztikai szektorban keres menedéket.
2026. 06. 18. 18:30
Megosztás:

NKFH fellépés a tiltott kozmetikai összetevők ellen

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos, összehangolt vizsgálatot indított a kozmetikai termékekben előforduló tiltott összetevők kiszűrése érdekében. Az ellenőrzési program célja, hogy a fogyasztók egészségére veszélyes, már betiltott anyagokat tartalmazó termékeket kivonja a forgalomból, valamint erősödjön a jogkövető piaci magatartás.
2026. 06. 18. 18:00
Megosztás:

A Binance, a Coinbase és a Kraken is korlátozza az USDT Tether stabilcoin használatot

Az európai kriptopiac új szabályozási korszakba lépett. A Binance, a Coinbase és a Kraken is korlátozza a Tether USDT stabilcoin elérhetőségét az Európai Gazdasági Térségben, miután a MiCA-rendelet egyre szigorúbb megfelelési elvárásokat támaszt a stabilcoin-kibocsátókkal és a tőzsdékkel szemben.
2026. 06. 18. 17:30
Megosztás:

Tovább nőttek a bérek áprilisban: mire elég most az átlag- és mediánfizetés?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma megjelent gyorstájékoztatója szerint 2026 áprilisában bruttó 772 200 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nettó átlagkeresete, míg a nettó átlagkereset 541 200 forint volt. A bruttó keresetek mediánértéke 616 000 forint, míg a nettó keresetek mediánértéke 436 400 forint volt a vizsgált időszakban. A fenti számok tükrében a Bank360 megvizsgálta, mekkora hitelösszegek felvételére képesek azok, akik a legfrissebb átlag- illetve mediánfizetést keresik meg havonta.
2026. 06. 18. 17:00
Megosztás:

Horvátországban csak kamat járhat az átváltott frankhitelek túlfizetése után

A horvát legfelsőbb bíróság döntése alapján azok a fogyasztók, akik 2015-ben svájcifrank-alapú hitelüket euróalapúra váltották át, nem követelhetik vissza a semmis szerződési kikötések miatt keletkezett túlfizetés tőkeösszegét, de jogosultak a túlfizetések után járó késedelmi kamatra - jelentette csütörtökön a horvát sajtó a határozatra hivatkozva.
2026. 06. 18. 16:30
Megosztás:

Jelen formájában megszűnik a TEK

A kormány úgy döntött, hogy jelen formájában megszűnik, és azonos néven az Országos Rendőr-főkapitányságon belül folytatja működését a Terrorelhárítási Központ - közölte a kabinet előző nap tartott ülését követő csütörtöki tájékoztatón Szondi Vanda kormányszóvivő.
2026. 06. 18. 16:00
Megosztás:

Európai működőtőke-beáramlás: Magyarország a 16. legvonzóbb befektetési célország

Bár a gazdasági nehézségek és a geopolitikai feszültségek miatt csökkent tavaly az Európába érkező külföldi működőtőke-befektetések (FDI) volumene, a kontinens iránti hosszú távú bizalom továbbra is erős. Az egyes régiók és iparágak vonzereje ugyanakkor látványos átrendeződést mutat – más fontos megállapítások mellett ez is kiderül az EY European Attractiveness Survey 2026 című kutatásból, amely a kontinensre beáramló FDI legátfogóbb és legrégebb óta készülő éves elemzésének számít.
2026. 06. 18. 15:30
Megosztás:

Közel az 1 milliárd dollárhoz az XRPL stabilcoin-piaca – mit jelez a látványos növekedés?

Az XRP Ledger stabilcoin-ökoszisztémája 2026-ban látványos növekedést produkált: a hálózaton futó stabilcoinok összértéke már elérte a 907 millió dollárt. Az XRPL ezzel egyetlen lépésre került a szimbolikus 1 milliárd dolláros mérföldkőtől, ami újra a befektetők és piaci elemzők figyelmének középpontjába helyezte a hálózatot.
2026. 06. 18. 15:00
Megosztás:

Túl drága lett a budapesti lakáspiac? Most érdemes alkudni a vevőknek

Két és fél éve nem lehetett annyit alkudni a budapesti lakáspiacon, mint idén tavasszal – derül ki az OTP Ingatlanpont friss elemzéséből. Országosan még ezzel együtt is minimálisan csökkent az alku tere, ami arra utal, hogy az erősen túlárazott fővárosi piacon egyre nehezebb megtalálni a vevőket az eladók által várt áron. Különösen a panellakások piacára igaz ez, ott az elmúlt hónapokban érezhetően visszaesett az érdeklődés.
2026. 06. 18. 14:30
Megosztás:

Warsh első sajtótájékoztatója új korszakot jelezhet a Fed kommunikációjában

A Federal Reserve júniusi kamatdöntő ülésén változatlanul, 3,50–3,75 százalékon tartotta az irányadó kamatsávot. A döntés megfelelt mind az előzetes várakozásainknak, mind a piaci konszenzusnak. A figyelem középpontjában azonban ezúttal nem önmagában a kamatdöntés, hanem Kevin Warsh első elnöki sajtótájékoztatója állt, amely több fontos újdonságot is hozott a Fed jövőbeli működésével és kommunikációjával kapcsolatban.
2026. 06. 18. 14:00
Megosztás: