Nőtt a gazdaság teljesítménye

A bruttó hazai termék volumene Magyarországon 2023 harmadik negyedévében a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján 0,9 százalékkal nőtt az előző negyedévhez mérten - erősítette meg pénteken második becslésével a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Nőtt a gazdaság teljesítménye

A gazdaság teljesítménye az előző év azonos időszakához képest a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,3 százalékkal, a nyers adatok szerint 0,4 százalékkal csökkent.

2023. első három negyedévében a gazdaság teljesítménye a nyers, valamint a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint egyaránt 1,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Az ipar teljesítménye 5,4, ezen belül a feldolgozóiparé 4,1 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipari ágazatok közül a legnagyobb mértékben az élelmiszeripar, valamint a gumi-, műanyag- és építőanyag-ipar járult hozzá a csökkenéshez, míg a közúti járművek gyártása fékezte leginkább az ipar visszaesését. Jelentősen hozzájárult az ipar teljesítményének csökkenéséhez az energiaipar is. Az építőipar hozzáadott értéke 1,6 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakában mérttől, a mezőgazdaságé viszont 88,2 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki alacsony bázist.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 3,1 százalékkal csökkent. A legnagyobb növekedés (8,8 százalék) a humán-egészségügyi, szociális ellátás nemzetgazdasági ágban történt. Az információ, kommunikáció ág teljesítménye 2,1, a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátásé 0,8, az oktatásé 0,5 százalékkal nőtt. Az ingatlanügyletek hozzáadott értéke 1,0, a művészet, szabadidő, egyéb szolgáltatásoké 1,1, a pénzügyi, biztosítási tevékenységé 1,3 százalékkal csökkent. A közigazgatás hozzáadott értékének volumene 1,9, a szakmai, tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység teljesítménye 6,4, a szállítás, raktározásé 8,0, a kereskedelemé pedig 11,6 százalékkal zsugorodott.

A bruttó hazai termék 2023. harmadik negyedévi, 0,4 százalékos csökkenéséhez a szolgáltatások 1,7, az ipar 0,9, az építőipar 0,1, a termékadók és -támogatások egyenlege pedig 1,1 százalékponttal járult hozzá. A csökkenést 3,4 százalékponttal fékezte a mezőgazdaság jó teljesítménye. A szolgáltatásokon belül leginkább (0,3 százalékponttal) a humán-egészségügyi, szociális ellátás mérsékelte a GDP csökkenését.

A felhasználási oldalon a háztartások tényleges fogyasztása 0,9 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. A tényleges fogyasztás összetevői között legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 2,7 százalékkal visszaesett. A háztartások Magyarország területén realizálódó (hazai) fogyasztási kiadása 2,4 százalékkal csökkent. A hazai fogyasztási kiadások volumene minden tartósság szerinti csoportban kisebb lett: a nem tartós termékek esetében 5,8, a féltartós termékeknél 0,9, a tartós termékeknél 0,2, míg a szolgáltatások körében 0,4 százalékkal.

A kormányzattól kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 6,4 százalékkal, míg a közösségi fogyasztásé 4,4 százalékkal emelkedett. A háztartásokat segítő nonprofit intézményektől kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 8,5 százalékkal nagyobb lett.

A fenti folyamatok eredményeként a végső fogyasztás 0,1 százalékkal mérséklődött.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás a harmadik negyedévben 15,1 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához képest. Az építési beruházások volumene jelentősen csökkent, míg a gép- és berendezésberuházásoké emelkedett. A beruházásokból legnagyobb arányban részesülő nemzetgazdasági ágak közül a feldolgozóiparban figyelhető meg bővülés, míg a többi területen nagymértékben csökkent a fejlesztések volumene.

A bruttó felhalmozás 15,7 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához képest.

A fogyasztási és a felhalmozási folyamatok révén a belföldi felhasználás a harmadik negyedévben összességében 5,2 százalékkal kisebb lett.

A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában folyó áron 1 285 milliárd forintos aktívum keletkezett. Az import volumene nagyobb mértékben (8,7 százalék) csökkent, mint az exporté (3,6 százalék). A külkereskedelem 80 százalékát kitevő áruforgalomban a behozatal 9,9 százalékkal zuhant a kivitel 4,9 százalékos csökkenése mellett. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmán belül a szolgáltatások (beleértve a turizmust is) exportja 1,8 százalékkal bővült, míg importja 0,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

A bruttó hazai termék 2023. harmadik negyedévi, 0,4 százalékos csökkenéséhez a bruttó felhalmozás 5,3 százalékponttal járult hozzá. A külkereskedelmi forgalom egyenlege összességében 5,0, azon belül az árukereskedelem egyenlege 4,6 százalékponttal mérsékelte a gazdasági teljesítmény csökkenését.

Az előző negyedévhez képest a termelési oldalon az ipar teljesítménye 0,6, az építőiparé 2,7, a mezőgazdaságé 3,4 százalékkal nőtt, míg a szolgáltatásoké 0,9 százalékkal csökkent.

A felhasználási oldalon a végső fogyasztás összetevői közül a háztartások fogyasztási kiadásának volumene 1,5, a kormányzattól származó természetbeni társadalmi juttatások volumene 1,2, míg a közösségi fogyasztásé 1,0 százalékkal emelkedett. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 2,8 százalékkal visszaesett. A külkereskedelemben az export és az import volumene összességében stagnált (0,1 és 0,0 százalék) - közölte a KSH.


További kamatvágások jöhetnek a nyáron idehaza

Várakozásunknak és a piaci konszenzusnak megfelelően júniusban 25 bázisponttal 6,00%-ra csökkentette az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank. A döntés most sem volt egyhangú, ahogy már a májusi döntés során sem volt az, a jegybankárok döntő többsége szavazott a 25 bázispontos vágásra.
2026. 06. 23. 21:00
Megosztás:

Megszavazta a Parajdnak is szóló többmillió eurós támogatást az EP költségvetési bizottsága

Többmillió eurós támogatásban részesül az Európai Unió (EU) szolidaritási alapjából a bányakatasztrófa sújtotta székelyföldi Parajd község, miután az Európai Parlament költségvetési szakbizottsága kedden 14,3 millió eurót szavazott meg Románia számára a tavalyi árvízkárok enyhítésére - tájékoztatta az MTI-t Vincze Loránt EP-képviselő.
2026. 06. 23. 20:30
Megosztás:

Erős a bizalom az európai szállodapiacon, Budapest is egyre vonzóbbá válik

Barcelona felzárkózott London mellé a szállodabefektetők európai rangsorában: a CBRE „European Hotel Investor Intentions Survey” felmérése szerint a befektetők továbbra is elsősorban a jól teljesítő, kínálati korlátokkal jellemezhető piacokra összpontosítanak. A kutatás szerint a befektetői bizalom továbbra is erős az európai szállodapiacon: a válaszadók több mint 90 százaléka tervezi jelenlegi kitettségének fenntartását vagy növelését. Az ingatlanszolgáltató vállalat hazai szakértője szerint Közép- és Kelet-Európában a befektetési aktivitás látványosan élénkül, Budapest pedig kedvező árazásának, erős turisztikai alapjainak és a jelentős szállodafejlesztéseknek köszönhetően egyre vonzóbb lehetőséget jelent a térségben befektetők számára.
2026. 06. 23. 20:00
Megosztás:

Gyengült kedden a forint

Gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 06. 23. 19:30
Megosztás:

Lezárult a tizedik BÉT Részvényfutam

Lezárult a tizedik BÉT Részvényfutam, a Budapesti Értéktőzsde és a Pénziránytű Alapítvány közös szervezésű tőzsdejátékán több mint 3000 játékos vett részt - közölte az alapítvány kedden az MTI-vel.
2026. 06. 23. 19:00
Megosztás:

Többségében estek a vezető tőzsdeindexek, erősödött a dollár

A vezető európai részvényindexek többsége veszteséggel zárta a keddi kereskedést, miközben csökkent az olaj, a földgáz és az arany ára, a dollár erősödött, az euró pedig egyéves mélypontra gyengült az amerikai devizával szemben.
2026. 06. 23. 18:30
Megosztás:

Kamatot vágott és erős üzeneteket küldött az MNB

6 százalékra csökkent az alapkamat. A várakozásoknak megfelelően 25 bázispontos kamatvágásról határozott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, így az alapkamat 6 százalékra, az overnight betéti kamat 5 százalékra, az overnight fedezett hitel kamata 7 százalékra csökkent. Nagyon erős üzeneteket küldött a jegybank. A megjelent közleményben a jegybank jelezte, hogy előretekintve a kedvező folyamatok fennmaradása esetén a Tanács - pozitív reálkamat fenntartása mellett - további kamatcsökkentésekre lát teret a nyár folyamán, melynek folytatásáról a szeptemberi inflációs jelentés alapján dönt.
2026. 06. 23. 18:00
Megosztás:

Kilőtt a kkv-k gazdasági bizalma

A magyarországi kkv-szektor következő egy évre vonatkozó várakozásait mérő K&H kkv bizalmi index – 4 év után – 2026 második negyedévében 21 százalékpontos, az eddigi legnagyobb ugrással visszatért a pozitív tartományba, így jelenleg 13 ponton áll. A korábban mért legnagyobb növekedés 18 pont volt, így az új kormány megválasztása rekord-optimizmust hozott a szektor számára.
2026. 06. 23. 17:00
Megosztás:

RESTART a természetvédelemben – Kisapátiban találkoznak a hazai zöldek

2026. július 3–5. között a Tapolca-közeli Szent György-hegy ad otthont a „RESTART a természetvédelemben” című háromnapos találkozónak, amely a hazai természetvédelem és kulturális élet meghatározó szereplőit hozza össze egy közös gondolkodásra. Az eseményre a 10 millió Fa vár mindenkit, aki szívesen részt venne a közös gondolkodásban, vagy csak élvezné a kulturális programokat.
2026. 06. 23. 16:30
Megosztás:

2025-ös céljainak túlteljesítése után Health³ néven új fenntarthatósági stratégiát indít az Opella

Az Opella, az olyan márkák mögött álló globális fogyasztói egészségügyi vállalat, mint az Algoflex®, a Magne B6® és a No-Spa®, elindítja a Health³-at – egy új fenntarthatósági programot, amely új megközelítést jelent a vállalat környezeti, társadalmi és üzleti felelősségvállalásával kapcsolatban. A Health³ az Opella eddigi legambiciózusabb fenntarthatósági elkötelezettségét jelenti, amely három egymással összefüggő pillér multiplikatív hatásán alapszik: Healthy Planet × Healthy People × Healthy Business – Health³ (Egészséges bolygó × Egészséges emberek × Egészséges vállalkozás).
2026. 06. 23. 15:30
Megosztás:

Miért fontos a blogolás 2026-ban is?

Sokan felteszik manapság a kérdést, hogy van-e még értelme blogolni? Hiszen ott vannak a rövid videók, a közösségi média, a hirdetések, és most már az AI is pillanatok alatt képes szöveget generálni. Elsőre úgy tűnhet, hogy a blogolás régi eszköz, pedig valójában 2026-ban is nagyon fontos része lehet egy vállalkozás online jelenlétének. A lényeg abban van, hogy ma már nem elég csak kirakni valamit a weboldalra. A jó blogcikknek választ kell adnia valódi kérdésekre, segítenie kell az olvasót, és közben erősítenie kell a vállalkozás szakmai hitelességét is.
2026. 06. 23. 15:00
Megosztás:

Tízezer fogyatékos fiatal tűnik el az iskola után – de van egy módszer, ami esélyt ad nekik az önálló felnőtt életre

Itthon már bizonyított a Salva Vita Alapítvány ifjúsági háza, most európai szinten is elterjesztenék a sikeres magyar modellt.
2026. 06. 23. 14:30
Megosztás:

Döntött a védett üzemanyagár kivezetéséről a parlament

Elfogadta a védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényt kedden az Országgyűlés.
2026. 06. 23. 14:00
Megosztás:

Az olasz kormány engedélyezte a munkaidő csökkentését

A római kormány a rendkívüli hőség miatt engedélyezte, hogy bizonyos gazdasági és termelési ágazatokban csökkentsék vagy ideiglenesen felfüggesszék a munkavégzést, miközben tizenöt városban a legmagasabb hőségriasztást lépett életbe kedden.
2026. 06. 23. 13:30
Megosztás:

Távozik Keir Starmer brit miniszterelnök

Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
2026. 06. 23. 13:00
Megosztás:

A Nescafé kávébeszerzésének már több mint fele származik regeneratív mezőgazdaságból

Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a Nescafé globális fenntarthatósági programja: a vállalat 2025-ben zöldkávéjának 53 százalékát regeneratív mezőgazdasági gyakorlatokat alkalmazó gazdálkodóktól szerezte be. A klímaváltozás hatásainak mérséklését és a mezőgazdasági termelés hosszú távú fenntarthatóságát célzó módszerek egyre nagyobb szerepet kapnak a világ egyik legismertebb kávémárkájának ellátási láncában.
2026. 06. 23. 12:30
Megosztás:

További két új CAF-villamos állt forgalomba a fővárosban

Újabb CAF-villamosokkal gyarapodott a budapesti járműflotta: a műszaki vizsgálatok, valamint az előírt próbafutások teljesítését követően forgalomba állt a 36. és a 37. szerelvény - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) kedden az MTI-vel.
2026. 06. 23. 12:00
Megosztás:

Miért figyel a BlackRock az Aptosra? Új szintre léphet a tokenizáció

A tokenizált valós eszközök piaca már nem pusztán arról szól, hogy részvényeket, kötvényeket vagy alapokat lehet-e blokkláncra vinni. A BlackRockhoz hasonló intézmények egyre inkább azt vizsgálják, mely hálózatok képesek folyamatosan, kiszámíthatóan és nagy volumenben kiszolgálni a valódi pénzügyi piacokat. Az Aptos ezen a területen egyre látványosabban tör előre.
2026. 06. 23. 11:30
Megosztás:

Késve tette közzé rendkívüli tájékoztatását a Mol, a jegybank megbírságolta

A rendkívüli tájékoztatási kötelezettség megsértése miatt 43 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a Mol Nyrt.-re a jegybank.
2026. 06. 23. 11:00
Megosztás:

170 millió dollárnyi USDT áramlott a Binance-re – nagyobb piaci mozgás jöhet?

Mintegy 170 millió dollárnyi nettó USDT-beáramlást regisztráltak 24 óra alatt a Binance-en. A jelentős stabilcoinmozgás növekvő, azonnal felhasználható kereskedési likviditásra utalhat, önmagában azonban még nem jelenti azt, hogy a befektetők tömeges kriptovásárlásra készülnek.
2026. 06. 23. 10:30
Megosztás: