Nyolc jelentős társadalmi hatású digitális fejlesztés nyert összesen 20 millió forint támogatást

A One Alapítvány célja a digitális esélyegyenlőség és fenntartható fejlődés támogatása, a digitális kompetenciák fejlesztése, valamint innovatív társadalmi kezdeményezések és a helyi közösségek támogatása. Ehhez a One Digitális Díj keretében a technológiai megoldások erejét hívja segítségül, így támogatva azokat a hazai innovátorokat, akik kiemelkedő és jelentős társadalmi hatású fejlesztéseket hoznak létre.

Nyolc jelentős társadalmi hatású digitális fejlesztés nyert összesen 20 millió forint támogatást

A zsűri, az idén három kategóriában – közösségfejlesztés, MI-alapú oktatási innovációk és fenntarthatósági digitális megoldások – kereste azokat a projekteket, amelyek nemcsak technológiailag újszerűek, hanem közvetlenül reagálnak a társadalmi kihívásokra. A pályázat célja évről évre az, hogy elősegítse a digitális felzárkózást, csökkentse az egyenlőtlenségeket, valamint inspirálja azokat az alkotókat, akik a technológia erejét a közjó szolgálatába állítják.

A 2025-ös mezőnyben olyan fejlesztések emelkedtek ki, amelyek új szintre emelik a digitális segítségnyújtást: mesterséges intelligenciával támogatott gyerekfelügyeleti alkalmazás, offline működő színfelismerő rendszer látássérültek számára, neurodiverzitást segítő oktatási platform, vagy épp a weboldalak rejtett karbonlábnyomát mérő technológia.

„A One Magyarország üzleti tevékenysége mellett fontosnak tartja, hogy regionális és helyi szinten is felelősséget vállaljon a közösségek digitális fejlődésében. Számunkra kiemelten fontos, hogy olyan innovatív ötleteket, fejlesztéseket, civil vagy akár startupok által indított kezdeményezéseket karoljunk fel, amelyek a technológiát nem önmagában, hanem a mindennapi élet kihívásainak megoldásában használják. Büszkék vagyunk arra, hogy a One Digitális Díjjal immár hatodik alkalommal ismerhettük el azokat a magyar innovátorokat, akik fejlesztéseikkel kézzel fogható társadalmi értéket teremtenek.” - mondta Bányai Tamás, a One Magyarország vezérigazgatója.

„A beérkezett pályázatokból egyértelműen látszik, hogy Magyarországon hatalmas alkotóerő és innovációs potenciál van jelen a civil, üzleti és közszférában egyaránt. A One Digitális Díj idén is olyan megoldásokat emelt fókuszba, amelyek nemcsak technológiailag előremutatók, hanem valós társadalmi igényekre adnak választ, legyen szó oktatásról, közösségépítésről vagy fenntarthatóságról. Meggyőződésem, hogy ezek a kezdeményezések fontos építőkövei annak a digitálisan felkészült Magyarországnak, amelyet közösen szeretnénk megteremteni. A minisztérium továbbra is elkötelezetten támogat minden olyan törekvést, amely a digitalizációt az emberek mindennapi életében teszi értékteremtővé” – mondta Dr. Solymár Károly Balázs, az Energiaügyi Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára. 

A közösségfejlesztés kategória első helyezettje, a Mamasitter, a kisgyermekes szülők egyik legégetőbb problémájára, az időhiányra ad választ. Az alkalmazás egy bizalmi alapú közösségépítő platform, amely összekapcsolja az egymás közelében élő szülőket, akik pontrendszer alapon, felváltva vigyáznak egymás gyermekeire, így biztosítva a rendszeres „énidőt”. Ugyanebben a kategóriában díjazták a Jedlik Innováció Kft. fejlesztését, amely internetkapcsolat nélkül is képes tárgyak színét azonosítani, ezzel látássérültek ezreinek teszi lehetővé az önállóbb öltözködést és ügyintézést. A kategória harmadik helyezettje, a xyMetri Kft. pedig egy AI-alapú pályaorientációs digitális munkafüzettel segíti a diákok jövőtervezését.

Az oktatás területén a technológia az esélyegyenlőség megteremtésében is nagyon fontos szerepet játszik. Az SNI Suli - amely már most több mint 18 000 felhasználót szolgál ki - egy 0-24 órában elérhető AI-asszisztenst fejleszt. A megoldás azonnali szakmai támogatást nyújt a pedagógusoknak és a sajátos nevelési igényű - például autizmussal vagy ADHD-val élő – gyermekeket nevelő szülőknek. A SpaceBuzz Hungary programja pedig virtuális valóság és AI segítségével méri a diákok kompetenciafejlődését, miközben az űrkutatás és a környezetvédelem témáiba vezeti be őket.

A fenntarthatóság kategóriában az adatvezérelt megoldások domináltak, amelyek a mérhetőség és tudatos döntéshozatal eszközeivel segítik a fenntartható szemlélet terjedését. A beeco alkalmazás lábnyomkalkulátorral és közösségi eseménynaptárral ösztönöz a zöld életmódra, míg a megosztott második helyezett Carbon.Crane és Neo Interactive a weboldalak és szerverek sokszor láthatatlan, de jelentős energiafogyasztását teszik mérhetővé és csökkenthetővé.

„A One Digitális Díj hat éve segíti azokat a magyar innovátorokat, startupokat és civil szervezeteket, akik a digitalizáció erejét a társadalom jobbá tételére használják. – mondta Flakstad Emőke, a One Alapítvány ügyvezetője – „A pályamunkák elbírálásánál a héttagú zsűri kiemelt figyelmet fordított az innovatív szemléletre, a valós igényekre adott válaszra, valamint arra, hogy a megoldás milyen széles társadalmi rétegek életére lehet hatással. A közel 20 millió forintos támogatás lehetővé teszi, hogy ezek a projektek valóra váltsák elképzeléseiket, továbbfejlesszék megoldásaikat, és valós változásokkal segítsék a társadalmat.”

Az eseményen különdíjat kapott a Dér Ferenc Mihály által életre hívott Máltai Digitális Eszközkölcsönző. A program különlegessége, hogy hajléktalan emberek segítenek sorstársaiknak eligazodni a digitális világban: tableteket és okostelefonokat kölcsönözhetnek ügyintézéshez vagy álláskereséshez, ezzel csökkentve a digitális kirekesztettséget.

12 dolog, amit még mindig nem tudunk a magyar Revolutról

A Revolut elkezdte a bő 2 millió magyar felhasználójának értesítését a magyarországi fióktelep alá történő áthozatalról. Számos korábbi kérdésre választ kaptunk ugyan, de még így is maradt számos tisztázandó dolog. A BiztosDöntés.hu szakértői összeszedték ezek közül a legfontosabbakat.
2026. 03. 18. 06:30
Megosztás:

Újabb energiatárolót helyezett üzembe az ALTEO

Üzembe helyezték az ALTEO ötödik, 20 MWh kapacitású villamosenergia-tárolóját Banán, amely közös ponton csatlakozik a Társaság már meglévő szélerőmű parkjával a villamosenergia hálózathoz, kihasználva a két technológia közötti szinergiahatásokat. A beruházással a meglévő hálózatcsatlakozási kapacitás kihasználtsága is növekszik.
2026. 03. 18. 06:00
Megosztás:

100 milliárd forint árbevétel felett zárta 2025-öt a BioTechUSA-cégcsoport

A kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére növelni tudta árbevételét 2025-ben a BioTechUSA-cégcsoport. A magyar családi tulajdonú vállalat belépett a 100 milliárd forint feletti hazai vállalatok elitkategóriájába, miután az árbevétele 11%-os forgalmi növekedés mellett 100,9 milliárd forintra emelkedett. A rekordforgalom némileg csökkenő jövedelmezőséggel párosult: az EBITDA 10,7-ről 5,48 milliárd forintra mérséklődött a tartósan magas alapanyagárak hatására, amit a vállalat szervezetfejlesztéssel és a belső folyamatok hatékonyságának növelésével ellensúlyoz.
2026. 03. 18. 05:30
Megosztás:

Top 10 hiba az szja-bevallásnál

A személyi jövedelemadó-bevallás elkészítése ma már egyszerűbb, mint régen, mégis sok adózó követ el olyan hibákat, amelyek késedelmet vagy anyagi hátrányt okozhatnak. A Niveus szerint a leggyakoribb problémák közé tartozik a bevallási tervezet ellenőrzés nélküli elfogadása, a kedvezmények kihasználásának elmulasztása, valamint a több jövedelemforrás vagy speciális élethelyzet hibás kezelése. Néhány perc alapos ellenőrzés és a legfontosabb adminisztratív lépések betartása jelentősen csökkentheti a hibák és az utólagos korrekciók kockázatát.
2026. 03. 18. 05:00
Megosztás:

A BioTechUSA cégcsoport árbevétele nőtt, EBITDA-eredménye csökkent 2025-ben

A BioTechUSA cégcsoport nettó árbevétele 100,9 milliárd forintra nőtt 2025-ben az előző évi 93,7 milliárd forintról, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) ugyanakkor 10,7-ről 5,48 milliárd forintra csökkent a tartósan magas alapanyagárak hatására - közölte a magyar családi tulajdonú vállalat kedden az MTI-vel.
2026. 03. 18. 04:30
Megosztás:

Újabb hat évre Rigó Csaba Balázst nevezték ki a GVH elnökének

Sulyok Tamás köztársasági elnök újabb hat éves időtartamra kinevezte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnökévé Rigó Csaba Balázst. A GVH elnöke az eskü letétele után átvette kinevezési okmányát a Sándor-palotában. Rigó Csaba Balázs kijelentette: „Magyarország, a magyar emberek számíthatnak a nemzeti versenyhatóság szakmai közösségére. Megvédjük a fogyasztók jogait és biztosítjuk a tisztességes gazdasági verseny feltételeit. Megtiszteltetés és egyben keresztényi felelősség a magyar nemzetet, a magyar embereket szolgálni!”
2026. 03. 18. 04:00
Megosztás:

Visszaesett az EU-ban benyújtott menedékkérelmek száma decemberben

Decemberben az előző hónap adataihoz képest 13 százalékkal kevesebb, 47 650 ember nyújtott be első alkalommal nemzetközi védelem iránti kérelmet az Európai Unió valamely tagállamában. Az adat az előző év azonos hónapjának vonatkozó számaitól 23 százalékkal marad el - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden.
2026. 03. 18. 03:30
Megosztás:

Hazatértek az első magyar űrnövénykísérlet mintái Debrecenbe

Az első magyar űrnövénykísérlet, a VITAPRIC-program mintái, amelyek csaknem 203 napot töltöttek az űrben, és több mint 3200-szor kerülték meg a Földet, visszatértek a nemzetközi űrállomásról a Debreceni Egyetemre (DE) - tájékoztatta az intézmény sajtóközpontja az MTI-t kedden.
2026. 03. 18. 03:00
Megosztás:

Országosan ellenőrzik a szabadidős létesítményeket és berendezéseket

A fogyasztók biztonsága érdekében országosan ellenőrzik a szórakoztatási célú berendezések és sporteszközök üzemeltetési körülményeit. A vizsgálat célja, hogy az aqua-, kaland- és vidámparkokban, fesztiválokon, gyermektáborokban és szabadtéri rendezvényeken működtetett berendezések, valamint a mindenki számára hozzáférhető kültéri kondiparkok eszközei megfeleljenek a hatályos biztonsági és üzemeltetési előírásoknak - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 18. 02:30
Megosztás:

Itt a pofon! Csúcsra drágul a benzin és a gázolaj

Újabb drágulás várható az üzemanyagok piacán. A legfrissebb hírek szerint a változás már szerdától (március 18.) megjelenik a benzinkutakon.
2026. 03. 18. 02:00
Megosztás:

Viccből lepisilte a férfi a terhességi tesztet: pozitív lett – ami ezután történt, arra senki sem számított

Egy ártatlannak induló poénból egészen elképesztő történet kerekedett – és a végén még az orvosok is csak pislogtak.
2026. 03. 18. 01:00
Megosztás:

Repülőgépről kutat olaj után a Mol a Balaton térségében

A Mol megbízásából Buzsák szénhidrogén-kutatási koncesszió területén végez repülőgépes geofizikai méréseket március 18. és 28. között az amerikai Bell Geospace - tájékoztatta a Mol kedden az MTI-t.
2026. 03. 18. 00:05
Megosztás:

A kormány 5,9 milliárd forintból újítja meg a Váci Szakképzési Centrumot

A kormány 5,9 milliárd forintból újítja meg Váci Szakképzési Centrumot - mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden Vácon, az építkezés bokrétaünnepségén, amelyet azért tartottak, mert elkészült az épület legmagasabb pontja.
2026. 03. 17. 23:30
Megosztás:

A GVH elnöke újabb hat évig Rigó Csaba Balázs

Sulyok Tamás köztársasági elnök újabb hat évre kinevezte Rigó Csaba Balázst a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnökévé, aki kedden az eskü letétele után átvette kinevezési okmányát a Sándor-palotában - tájékoztatta a GVH az MTI-t közleményben
2026. 03. 17. 23:00
Megosztás:

Kriptotörvény az USA-ban: DeFi-védelem vs. stablecoin jutalmak – éleződik a harc

Fokozódik a politikai és iparági nyomás az amerikai kriptoszabályozás körül: a Szenátus új törvénytervezete egyszerre próbálja védeni a decentralizált rendszereket, miközben korlátozná a stablecoin jutalmakat. A vita tétje nem kisebb, mint a DeFi jövője és a digitális pénzügyi innováció iránya.
2026. 03. 17. 22:30
Megosztás:

Lengyelország nem küld katonákat Iránba

Lengyelország nem küldi katonáit Iránba, más feladatai vannak a NATO-ban, és az iráni konfliktus nem érinti közvetlenül a lengyelek biztonságát - jelentette ki Donald Tusk lengyel kormányfő kedden.
2026. 03. 17. 22:00
Megosztás:

Spanyolország 11,5 millió hordó stratégiai olajtartalékot szabadít fel

Spanyolország 11,5 millió hordó stratégiai olajtartalékot szabadít fel, összhangban a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) kötelezettségvállalásával, hogy enyhítse a közel-keleti konfliktus olajárakra gyakorolt hatását - közölte Sara Aagesen ökológiai átmenetért felelős miniszter a kormány keddi ülését követő sajtótájékoztatón Madridban.
2026. 03. 17. 21:30
Megosztás:

Fordulat a piacon? 202 millió dollár áramlott vissza a Bitcoin ETF-ekbe

Hosszú kiáramlási hullám után újra pozitív fordulat látszik az amerikai spot Bitcoin ETF-eknél. A március 16-i 202 millió dolláros nettó beáramlás reményt adhat a befektetőknek – de a kép továbbra sem egyértelmű.
2026. 03. 17. 21:00
Megosztás:

A Magyar Telekom igazgatósága részvényenként 154 forintos osztalékot javasol a közgyűlésnek

A Magyar Telekom Nyrt. igazgatósága részvényenként 154 forintos osztalékot javasol fizetni a 2025. évi eredmények után - derül ki a tőzsde honlapján kedden közzétett közgyűlési előterjesztésből.
2026. 03. 17. 20:30
Megosztás:

Lemondott az amerikai terrorizmusellenes központ igazgatója

Az iráni konfliktusra hivatkozva lemondott Joseph Kent, az Amerikai Egyesült Államok terrorizmusellenes központjának igazgatója kedden.
2026. 03. 17. 20:00
Megosztás: