Olaf Scholz szerint Romániának még idén a schengeni övezet tagjává kell válnia

Európa és az euroatlanti térség egysége meghatározó fontosságú a jelenlegi helyzetben, amihez az is hozzátartozik, hogy Románia az év végéig a schengeni övezet teljes jogú tagjává váljon - hangoztatta Olaf Scholz hétfőn Bukarestben.

Olaf Scholz szerint Romániának még idén a schengeni övezet tagjává kell válnia

A német kancellár elmondta: megbeszélésükön Németország töretlen támogatásáról biztosította Klaus Iohannis román államfőt, hozzátéve, hogy ezt nemcsak Bukarestben, hanem más európai fővárosokban és Brüsszelben is el fogja mondani, mert Románia a csatlakozás minden feltételét teljesítette, és helyesen kezeli a migránsok és menekültek kérdését is.

A téma kapcsán Klaus Iohannis felidézte: Románia már több mint 12 éve teljesített minden feltételt, de schengeni felvételét sokáig a jogállamisággal kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva ellenezték egyes uniós tagállamok. Most, hogy az Európai Bizottság lezárta az ezzel kapcsolatos úgynevezett Együttműködési és ellenőrzési mechanizmust, a románok azt remélték, hogy országuk végre a belső határellenőrzés nélküli térség tagja lesz, ám ezúttal Ausztria vétózta meg csatlakozását, hogy felhívja a figyelmet az illegális migráció problémájára.

Iohannis leszögezte: Románia nem forrása és nem tranzitútvonala az illegális migrációnak, de tevékenyen részt vesz a megoldáskeresésben. Felajánlotta, hogy a legjobb módszerek tesztelése érdekében kísérleti programot indít a szerb-román határon. A román elnök kifejezte reményét, hogy Románia schengeni csatlakozására még idén sor kerül, rámutatva, hogy a 2024-es év nem alkalmas ilyen döntés meghozatalára az európai parlamenti és különböző egyéb választások miatt.

A német kancellár és a román elnök közös sajtóértekezletén mindkét fél megerősítette eltökéltségét Ukrajna további támogatása iránt "mindaddig, amíg szükséges", és Moldova további segítésének szükségességében is egyetértettek. Olaf Scholz felidézte, hogy tavaly Klaus Iohannisszal, Emmanuel Macron francia elnökkel és Mario Draghi akkori olasz kormányfővel együtt látogattak Kijevbe, hozzátéve, hogy a jelképes üzeneteken túl a szükséges konkrét katonai segítséget is megadják Ukrajnának.

A német kancellár méltatta Románia szerepét a menekültek befogadását, az ukrán gabonaexport alternatív útvonalainak megnyitását illetően, és kitért arra is, hogy - Ukrajnán kívül, de minél közelebb a határhoz - gondoskodni akarnak a katonai eszközök karbantartásáról is. E célt szolgálja, hogy a német Rheinmetall egy katonai karbantartó és logisztikai központot épít Erdélyben.

Iohannis leszögezte: Romániában számos sikeres német beruházás működik, jól fizetett munkahelyeket teremtettek, s ezért üdvözlendőnek tart minden újabb befektetést, a védelmi ipart is beleértve. Scholz és Iohannis is úgy vélekedett, hogy a kiváló román-német kétoldalú kapcsolatokat fontos összekötő kapocsként a Németországban élő román, illetve Romániában élő német közösség is segíti.


Kaposvárra 44 új elektromos autóbusz érkezik jövő nyárig

Negyvennégy új elektromos autóbuszt állítanak a helyi tömegközlekedés szolgálatába jövő nyárig Kaposváron, ebből kettőt hétfőn átadtak, további tizenhárom július végéig érkezik a somogyi vármegyeszékhelyre - tájékoztatott Szita Károly (Fidesz-KDNP) polgármester a Facebook-oldalára hétfőn feltöltött videóban.
2026. 07. 14. 00:05
Megosztás:

Megszünteti az üzemanyagárak korlátozását a cseh kormány

Megszünteti az üzemanyagárak korlátozását a cseh kormány - jelentette be Alena Schillerová pénzügyminiszter a hétfői kormányülés utáni sajtótájékoztatón.
2026. 07. 13. 23:00
Megosztás:

Stagnált a horvát turistaforgalom az első fél évben

Horvátországban 7,6 millió turistát és 29,5 millió vendégéjszakát regisztráltak az idei első fél évben, mindkét adat megegyezik az egy évvel korábbival - közölte hétfőn a Horvát Turisztikai Közösség (HTZ) az eVisitor rendszer adatai alapján.
2026. 07. 13. 22:00
Megosztás:

A Mercedes új gyára fontos helyet foglal el a magyar gazdaságban

A Mercedes új gyára fontos helyet foglal el mind a cég termelési láncában, mind a magyar gazdaságban, a vállalat jelenléte erősíti Magyarország beágyazottságát a globális autóipari értékláncba és bizonyítja, hogy hazánk képes hosszú távú, stratégiai jelentőségű ipari beruházások befogadására - jelentette ki Magyar Péter miniszterelnök Kecskeméten hétfőn.
2026. 07. 13. 21:00
Megosztás:

A covid óta látott legkisebb júniusi áremelkedést hozta a hazai albérletpiac

Júniusban visszafogott drágulás következett be az albérletpiacon a KSH-ingatlan.com lakbérindex adatai szerint. Országosan 0,9, ezen belül Budapesten 1,1 százalékkal növekedtek a lakbérek havi összevetésben. Az egy évvel korábbihoz képest országos szinten 5,2, a fővárosban pedig 4,7 százalékos volt az emelkedést. A reállakbérek az előző év azonos időszakinál országosan 3,4, Budapesten 2,9 százalékkal, a 2021. évi bázisidőszakinál pedig egyaránt 17 százalékkal voltak magasabbak. „A júniusi emelkedés önmagában nem meglepő, hiszen a felsőoktatási felvételi időszak közeledtével hagyományosan élénkül az albérletpiac. Ugyanakkor az idei növekedés a 2020-as járványidőszak óta a legvisszafogottabb júniusi drágulás, ami jól mutatja, hogy az év eleje óta folyamatosan lassul a lakbérek emelkedésének üteme” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
2026. 07. 13. 20:00
Megosztás:

A Dealz-értékesítés után magasabb éves eredménnyel számol a Pepco Group

A Csoport 2026. június 3-án bejelentette, hogy megállapodott a lengyelországi Dealz üzletág értékesítéséről. Ezzel lezárult a gyorsan forgó fogyasztási cikkek (FMCG) kiskereskedelméből való stratégiai kivonulás, és létrejött a kizárólag a Pepco működésére fókuszáló üzleti modell. Ennek megfelelően az alábbi kiemelt eredmények – eltérő jelzés hiányában – a Dealz nélkül értelmezett Csoport teljesítményére vonatkoznak, vagyis a Pepco márkára és a központi funkciókra.
2026. 07. 13. 19:00
Megosztás:

Sony-bejelentés azonnali hatással: megugrott a PS5-ös játékok iránti kereslet

A Sony bejelentette, hogy 2028 januárjától nem készülnek többé fizikai lemezek új PlayStation játékokhoz. A hír azonnal érezhető hatást váltott ki a vásárlói keresésekben: az Árukereső.hu adatai szerint a PS5-ös játékok iránti érdeklődés 44,97 százalékkal ugrott meg a bejelentést követően.
2026. 07. 13. 18:00
Megosztás:

Nyolcszoros ugrást hozott az Otthon Start a támogatott lakáshiteleknél

Meghaladta az 1000 milliárd forintot az év első öt hónapjában megkötött támogatott lakáshitel-szerződések összege, ami közel nyolcszorosa az egy évvel korábbinak – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. A május végéig megkötött lakáshitelek teljes összege megközelítette az 1300 milliárd forintot, ami csaknem a duplája az egy évvel korábbinak. A bankok több százezres kedvezményekkel pörgetik még jobban az Otthon Start iránti keresletet.
2026. 07. 13. 16:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: mostantól a GYSEV is havonta publikálja a menetrendszerűségi adatokat

Júliustól a GYSEV is havonta nyilvánosságra hozza teljesítmény- és minőségriportját, amelyben pontos, összehasonlítható adatokat lehet kapni a menetrendszerűségről, a pályák állapotáról és az aktuális sebességkorlátozásokról - írta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter a Facebookon hétfőn.
2026. 07. 13. 15:00
Megosztás:

Országos dinnyeellenőrzést indít a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok az idén is országos ellenőrzéseket végeznek a görögdinnye-forgalmazóknál, kiemelt figyelmet fordítanak a termékek származására, jelölésére és minőségére. A tavalyi ellenőrzéseken több mint 19 millió forint bírságot szabtak ki a szakemberek - közölte a hatóság hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 13. 14:00
Megosztás:

Áradások bénítják Észak-Kína közlekedését

Súlyos áradások alakultak ki az észak-kínai Hopej és az északkeleti Liaoning tartományban, ahol az özönvízszerű esőzések utakat öntöttek el, járműveket sodortak el, és fennakadásokat okoztak a közlekedésben.
2026. 07. 13. 13:00
Megosztás:

Az elmúlt héten jellemzően emelkedtek a fejlett piaci és a hazai kötvényhozamok

Az elmúlt héten 9 bázisponttal 4,57%-ig emelkedett az amerikai 10 éves hozam. A közel-keleti konfliktus ismételt éleződése növelte az inflációs kockázatokat. A piacok már 85% valószínűséggel árazták pénteken, hogy a FED legalább egy kamatemelést végrehajt az év végéig. A német 10 éves hozam heti viszonylatban 10 bázisponttal 3,03%-ig emelkedett.
2026. 07. 13. 12:00
Megosztás:

Fix stabilcoin-hozammal célozza meg a vállalatokat az Aave

Az Aave Labs Stable Vaults néven indította el új, vállalati és intézményi ügyfeleknek szánt termékét. A szolgáltatás fix kamatozású hozamot kínál a stabilcoin-betétekre, így kiszámíthatóbb alternatívát teremthet a hagyományosan változó hozamokkal működő decentralizált pénzügyi megoldásokkal szemben.
2026. 07. 13. 11:00
Megosztás:

Online Oldalak Magyar Játékosoknak

Az online kaszinók forintban futó, engedélyezett oldalakon át érik el a magyar játékosokat.
2026. 07. 13. 10:58
Megosztás:

Csökkenés várható a tőzsdén az elemző szerint

Az újabb iráni eszkaláció miatt elromlott a nemzetközi befektetői hangulat, így a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) is negatív nyitásra lehet számítani. A BÉT részvényindexe, a BUX 145,94 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 142 467,45 ponton zárt pénteken.
2026. 07. 13. 10:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő reggelre

Gyengült a forint hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizapiacon.
2026. 07. 13. 09:00
Megosztás:

Megkérdeztek négy mesterséges intelligenciát: túlélheti-e a Strategy, ha a Bitcoin 50 ezer dollárra zuhan?

A világ legnagyobb vállalati Bitcoin-tulajdonosának számító Strategy (korábban MicroStrategy) jövőjével kapcsolatban gyakran felmerül a kérdés: mi történne, ha a Bitcoin árfolyama ismét nagyot esne? Négy vezető mesterséges intelligencia – ChatGPT, Gemini, Claude és Grok – egyetértett abban, hogy egy 50 ezer dolláros Bitcoin komoly kihívást jelentene, de önmagában nem sodorná csődbe a vállalatot.
2026. 07. 13. 08:00
Megosztás:

A közösségi média hatását vizsgálták bőrbetegséggel küzdő fiataloknál az SZTE kutatói

A közösségi média életminőségre gyakorolt hatását vizsgálták bőrbetegséggel küzdő fiataloknál a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói, eredményeikről a magas idézettségű Children című gyermekgyógyászati folyóiratban számoltak be.
2026. 07. 13. 07:00
Megosztás:

Kínai külügyminisztérium: Japánnak nincs joga állást foglalni a Dél-kínai-tenger ügyében

Kína határozottan elutasította, és sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a japán külügyminiszter nyilatkozatában támogatta a Dél-kínai-tenger ügyében 2016-ban hozott hágai választottbírósági döntést – közölte vasárnap a kínai külügyminisztérium szóvivője.
2026. 07. 13. 06:00
Megosztás:

NAV: július 1-jétől 3,2 millió kiscsomag és 11,3 milliárd forint az új átalányvám mérlege

Fennakadás nélkül állt át Magyarország az új uniós vámszabályokra: július első kilenc napjában több mint 3,2 millió kiscsomag érkezett. A NAV július 9-ig 10,6 millió tételsort dolgozott fel, és több mint 11,3 milliárd forint átalányvámot szedett be - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel szombaton.
2026. 07. 13. 05:00
Megosztás: