Porsche árából épülnek zöld parkok Magyarországon

Luxustermékekből születhetnek új karbonnegatív parkok. Forradalmasítja a közösségi finanszírozást a Green Connect, amely egy több pilléren nyugvó, innovatív fenntarthatósági szemléletű program. Ez a program egyszerre szolgálja a természet regenerálását, a fenntartható és karbonnegatív építészet előmozdítását, a digitális fenntarthatóság megoldásainak elterjesztését, valamint a zöld gazdaság és a közösségi fenntarthatóság fejlesztését.

Porsche árából épülnek zöld parkok Magyarországon

Az alapítók célja, hogy innovatív választ adjanak a természet regenerálására az építészeten, a tudatos fogyasztáson, a pénzügyi szektoron és a közösségeken keresztül, a modern technológia segítségével. A kezdeményezés fő motorja és alapja a kölcsönösség.

„Amikor Konfuciusztól 2500 évvel ezelőtt megkérdezték, hogy mester, mi az az egyetlen szó, amire az ember felépíthet egy életet, azt válaszolta, ez a szó a kölcsönösség”- idézte fel a szervezet elindításának mottóját Timár Tibor, a Green Connect alapítója.

A Green Connect arra a gondolatra épül, hogy létrejöhet a kölcsönösség a természet és a gazdaság, a vállalatok és a vásárlók, munkavállalók között, valamint a zöld és a nem zöld cégek közötti kölcsönös segítségnyújtásban.

„Az emberiség a fenntarthatósági kihívások olyan pontjára érkezett, ahol már nem elegendő a részmegoldások keresése. Hiszek abban, hogy a pénzügyi, gazdasági, kereskedelmi és építészeti modellek úgy is működhetnek, hogy azok összhangban legyenek a természet erőforrásaival, és ezzel hosszú távon is fenntarthatóak maradjanak” – hangsúlyozta Timár Tibor.

Több mint faültetés

A Green Connect szakít azzal a bevett gyakorlattal, hogy egy-egy faültetési kampánnyal a társadalmi szereplők megoldottnak tekintik a zöldítést. A cél az úgynevezett regeneratív társadalmi modell megteremtése. A valódi regeneráció a természet mélyebb rétegeiben kezdődik: a Green Connect a talaj javítására, a vízmegtartás erősítésére, a biodiverzitás növelésére fókuszál.

„Nem egyszerű faültetésekben gondolkodunk, hanem parkok, élőhelyek és teljes ökoszisztémák létrehozásában, amelyek a permakultúra és a biodinamikus gazdálkodás elveire épülnek” – teszi hozzá Barát István Zsolt, társalapító. „Elvünk, hogy többet adjunk vissza a természetnek, mint amennyit elveszünk belőle.”

Az alapítók különböző rendszerek és programok kidolgozásával segítik a társadalmat a harmonikus fejlődésben. A rendszer támogatja a vállalatokat a CSR és ESG céljaik teljesítésében is.

Green World Credit, mint az egyéni felelősségvállalás eszköze

A program célja a szemléletváltás terjesztése, az érzelmi kötődés és a felelősségvállalás erősítése, ellentétben az elvont karbonkredit-rendszerekkel. A Green Connect elsősorban önkormányzatokkal együttműködve épít komplett parkokat, a helyhatóságoknak csak a területet kell biztosítaniuk.

„A rendszer fő motorja a Green World Credit, egy digitális kód (5500 Ft/kredit), amelyet a cégek megvásárolnak, majd továbbadnak vásárlóiknak vagy munkavállalóiknak. Az egyének pedig szabadon dönthetnek a kódot felhasználva arról, hogy hol szülessen meg a számukra kedves zöld projekt. A zöldítési folyamat teljesen átlátható és GPS-koordináták alapján nyomon követhető.” – magyarázta Timár Tibor.

„A múlt erőgépe a jövő zöld hőse”

A Green Connect programot szó szerint berobbantotta egy váratlan befektetői felajánlás, egy 100 millió forint értékű gyűjtői darab, egy

Porsche 911 GT3 sportautó, amely mostantól szintén a zöld projektek megvalósítását szolgálja.

„Véleményünk szerint a materiális javaktól, például luxustermékektől sokkal könnyebben megválnak az emberek, ha tudják, hogy ezzel valódi társadalmi és környezeti érték születik” – fogalmaztak az alapítók. „Így válik egy mérnöki remekmű a zöld jövő szimbólumává, bemutatva azt, hogyan lesz egy valakinek nélkülözhető tárgyból a természet regenerációját finanszírozó projekt. Így a luxus öncélból, átváltozik a közjó eszközévé. Ez az autó ma már része az ökológiai és gazdasági ökoszisztémánknak. Egy létező tárgy, de egyben lehetőség is, hogy zöld projektté váljon.”

A program a Green Connect november 29-i konferenciáján kerül bemutatásra, és a kampány elindítása után, aki vásárol Green Connect támogatói kreditet, esélyt kap az ikonikus sportautó megnyerésére, miközben közvetlenül finanszírozza 3-4 nagyméretű zöld park építését és több kisebb társadalmi szerepvállalási projektet is. A Green Connect céljai között szerepel, hogy ezt az etikus finanszírozási modellt kiterjessze.

Minden, amit a Green Connect-ről tudni kell

A Green Connect program és az általa fémjelzett regeneratív társadalmi modell november 29-én mutatkozik be a Herman Ottó Konferencia Központban.

Az eseményre a nagyközönség mellett cégvezetőket és döntéshozókat is várnak. A szakmai program útmutatást ad a Green Connect rendszerének a CSR és ESG keretrendszerekbe való integrálásához, valamint a szemléletváltás ösztönzéshez.

Az alapítókon kívül előadást tart mások mellett Kovács Gyula, a Tündérkertek alapítója, aki megmentette a Kárpát-medence őshonos gyümölcsösfajtáit, de a résztvevők előadást hallhatnak a klímaszorongásról, zöld iparról, és zöld építészetről is.

A konferenciára érkezők ajándék kreditet is kapnak, amellyel azonnal kipróbálhatják a rendszer működését, egyet pedig tovább is adhatnak ismerőseiknek, hogy ők is hatással lehessenek a természet regenerálására.


Uniós oltalom alá kerültek a murai borok

Az oltalom alatt álló eredetmegjelöléseket (OEM) tartalmazó európai uniós nyilvántartásba vette az Európai Bizottság a magyarországi "Mura / Murai" megjelölésű borokat.
2026. 07. 23. 04:00
Megosztás:

Átalakuló borravalóadás: mikor és miért jattolunk?

Akkor adunk borravalót, ha elégedettek voltunk a szolgáltatással, vagy ha kaptunk egy kis extrát – ezt állapította meg a SimplePay megbízásából készült reprezentatív kutatás[1]. Amelyből az is kiderül, hogy jelentősen csökkent azok aránya, akik a bankkártyás vagy okostelefonos fizetés esetén nem adnak borravalót.
2026. 07. 23. 03:00
Megosztás:

Kötelező gázóra csere Magyarországon – szabályok

Sok magyar háztartásban váratlanul érkezik az értesítés: hamarosan lecserélik a gázórát. A kötelező gázóra csere azonban normál esetben nem jelent kiadást a fogyasztónak.
2026. 07. 23. 02:00
Megosztás:

Kína partner lehet az EU gazdasági problémáinak megoldásában

Kína nem a kiváltó oka az Európai Unió gazdasági és kereskedelmi problémáinak, hanem partner lehet azok megoldásában - mondta Lin Csien, a kínai külügyminisztérium szóvivője kedden a tárca szokásos pekingi sajtótájékoztatóján.
2026. 07. 23. 01:00
Megosztás:

Megkezdődik a magyar vasút évtizedes lemaradásának felszámolása

A Baross Gábor Vasútfejlesztési Tervvel megkezdődik a magyar vasút évtizedes lemaradásának felszámolása, a magyar emberek érdekeit szolgáló program indul, amelyre a jelenlegi munkaterv alapján 2035-ig 3550 milliárd forintot lehet felhasználni - ismertette Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter szerdán sajtótájékoztatón a budapesti Rákospalota-Újpest vasútállomáson.
2026. 07. 23. 00:05
Megosztás:

Befejeződött az aratás Békés vármegyében

Befejeződött az aratás Békés vármegyében, a búza csak az öntözött területeken hozott megfelelő mennyiséget, és súlyos szálastakarmány-hiány alakult ki.
2026. 07. 22. 23:00
Megosztás:

Több mint kétszeresére nőtt az új terméket tervező vállalatok aránya

Jelentősen erősödött a fejlesztési kedv a magyar közép- és nagyvállalatok körében a K&H innovációs index legfrissebb kutatása szerint. Az új termék vagy szolgáltatás bevezetését tervező cégek aránya fél év alatt több mint kétszeresére, 13 százalékról 29 százalékra emelkedett. A tervezett innováció alindex ezzel párhuzamosan 21 pontról 29 pontra nőtt, miközben a vállalatok 57 százaléka számolt be jelentősebb digitális fejlesztésről, ami a kutatás történetének legmagasabb értéke.
2026. 07. 22. 22:00
Megosztás:

A Mol nem működteti tovább a Mol Új Európa Alapítványt

A Mol igazgatósága úgy döntött, hogy a cég nem működteti tovább a Mol Új Európa Alapítványt (MÚEA) más formában - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde honlapján szerdán.
2026. 07. 22. 21:00
Megosztás:

A Mol és az OTP történelmi csúcsra vitték a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 876,07 pontos, 0,61 százalékos emelkedéssel, 144 765,41 ponton, történelmi zárócsúcson fejezte be a kereskedést szerdán, de napközben 144 800,72 ponton abszolut új történelmi csúcson is járt.
2026. 07. 22. 20:00
Megosztás:

Gyengült szerdán a forint

Gyengült szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 07. 22. 19:00
Megosztás:

Több mint 8000 négyzetméteres székházat fejleszt a KPMG számára a WING a Váci úton

2029 őszén kerül átadásra a KPMG új, több mint 8000 négyzetméteres irodaháza a Váci úton. A teljes egészében a nemzetközi tanácsadó és könyvvizsgáló cég igényeire szabott fejlesztés különlegessége, hogy a WING egy teljes irodaházat alakít ki egyetlen bérlő hosszú távú elvárásai mentén, ami a mai budapesti irodapiacon rendkívül ritka konstrukciónak számít. A tranzakció egyúttal az év eddigi legnagyobb új irodabérleti megállapodása Budapesten. A projekttel a WING tovább erősíti vezető helyét a vállalati székházfejlesztések területén.
2026. 07. 22. 18:00
Megosztás:

Spinbetter áttekintés: személyes benyomások egy modern online játékfelületről

Az online kaszinók között ma már nem elég néhány látványos bannerrel vagy hosszú játékkínálattal kitűnni.
2026. 07. 22. 17:30
Megosztás:

Már a 9 százalék alatti kamatok jöhetnek a hatalmas összegben fogyó személyi kölcsönöknél

A hat százalék alá került alapkamat után már csak idő kérdése, mikor jelennek meg a 9 százalék alatti kamatok a személyi kölcsönöknél a BiztosDöntés.hu szakértői szerint. A legjobb ajánlatok már most 9 százalék közelébe értek, a kereslet pedig óriási: május végéig több mint 150 000 új személyi kölcsönt vettek fel a magyarok a bankoktól.
2026. 07. 22. 17:00
Megosztás:

Fizikai dolgozók órabére - íme a friss 2026-os adat

Az idei második negyedévben 2430 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez a szint 8,5 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2240 forintos értéket. A felsőbb bérkategóriákban is nagyon hasonló ütemben emelkedtek a bérek: az RSM Hungary mintegy 800 középvezető esetében 2025 második negyedévéhez képest átlagosan 8,4 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2026. 07. 22. 16:00
Megosztás:

Tudta, hogy több ezer munkavállaló lehet megváltozott munkaképességű anélkül, hogy tudna róla?

A magyar lehetőségek jelentős része nem használja ki a mentett munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásában rejlőt, pedig sok esetben saját dolgozók között is vannak olyanok, akik jogosultak lennének erre a státuszra. A Workforce szerint egy rehabilitációs audit során az átvilágított munkavállalók átlagosan 1,5 százalékáról derül ki, hogy érintett, ami egyszerre jelenthet nagyobb biztonságot a munkavállalóknak és jelentős rehabilitációs hozzájárulást a munkáltatóknak.
2026. 07. 22. 15:00
Megosztás:

USDC stabilcoin fedezet: új korszak a kriptoderivatíváknál

Az USDC fokozatosan olyan szerepet tölt be a kriptoderivatívák piacán, amely korábban elsősorban a banki átutalásoknak, a készpénznek és az amerikai állampapíroknak jutott. A Coinbase International Exchange USDC-ben elszámolt határidős termékei, valamint a Marexhez hasonló hagyományos brókercégek digitális eszközök felé történő nyitása azt jelzi, hogy a stabilcoinok már nem csupán a kriptotőzsdék kereskedési eszközei: egyre inkább intézményi fedezeti instrumentumként is megjelennek.
2026. 07. 22. 14:00
Megosztás:

Technológiai áttörés a hematológiai diagnosztikában – sikeresen lezárult az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a NORMA Instruments Zrt. közös K+F projektje

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a NORMA Instruments Zrt. konzorciuma sikeresen lezárta a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal „Fókuszterületi innovációs projektek támogatása” pályázati felhívásának keretében megvalósított kutatás-fejlesztési projektjét. A 770,46 millió forint vissza nem térítendő állami támogatással megvalósult, több mint 1,097 milliárd forint összköltségvetésű program eredményeként egy új generációs, moduláris felépítésű, nagy látószögű optikai mérőrendszer és detektoregység került kifejlesztésre, valamint létrejött annak működő prototípusa is. A projekt során megszerzett tudás és technológiai eredmények megalapozták a piaci bevezetés előkészítését, és jelentős előrelépést jelentenek a hematológiai diagnosztika pontosságának és megbízhatóságának növelésében.
2026. 07. 22. 13:00
Megosztás:

Tovább folytatta a kamatcsökkentést az MNB

Várakozásunknak és a piaci konszenzusnak megfelelően júliusban is 25 bázisponttal 5,75%-ra csökkentette az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank. A mai döntés egyhangú volt, más lehetőséget nem tárgyaltak. A kedvező folyamatok fennmaradása esetén a nyár folyamán az alapkamat további csökkentésére lát lehetőséget a Monetáris Tanács. A továbbiakról a szeptemberi inflációs jelentés értékelése alapján döntenek majd.
2026. 07. 22. 11:00
Megosztás:

Visszatért az optimista hangulat az európai részvénypiacokra

Annak ellenére, hogy tovább éleződött a geopolitikai helyzet a Közel-Keleten és ismét feljebb araszolt a nyersolaj ára, a technológiai szektor feléledésének köszönhetően kedden javult a hangulat az európai részvénypiacokon.
2026. 07. 22. 10:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda reggelre

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 22. 09:00
Megosztás: