Rekord összegben tart devizát a magyar lakosság

A lakosságnál lévő készpénzállomány több mint 6 százaléka deviza, míg a bankbetétek 27,8 százalékát tartják más ország pénznemében – derül ki a Magyar Nemzeti Bank friss statisztikáiból. Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint azonban ennél is meglepőbb a külföldi hitelintézetek dominanciája: a devizabetétek csaknem fele ugyanis náluk van.

Rekord összegben tart devizát a magyar lakosság

Folyamatosan nő a lakosság által devizában tartott pénz mennyisége: az MNB adatai szerint március végén a háztartások 4 953,2 milliárd forint értékben rendelkeztek devizával, ebből 438,1 milliárd forintot készpénzben, 2 353,3 milliárd forintot magyar, míg 2 160,8 milliárd forintot külföldi bankszámlán tartottak. Ez 98,5 milliárd forint növekedés az előző negyedévhez képest.

Vagyis a készpénzállomány több mint 6 százalékát tartotta március végén a lakosság devizában,míg az összes magyar és külföldi hitelintézeteknél tartott betét 27,8 százaléka volt deviza - hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 

A készpénzes devizaállomány nagysága 2022 harmadik és negyedik negyedévében volt a csúcson 519, illetve 501 milliárd forinttal, azóta pedig kisebb hullámzásokkal, de csökkenő trendet láthatunk.

A szakértő szerint persze nem véletlen a deviza készpénzállomány akkori megugrása, hiszen míg 2022 elején az euró jegybank hivatalos devizaárfolyama 355 forint közelében is járt, azon a nyáron már átlépte a 400 forintos lélektani határt, hogy október közepén 433 forintról forduljon végül vissza. 

Miközben a devizában tartott készpénz mennyisége lassan, de biztosan csökkent a 2022-es csúcshoz képest, a magyar bankoknál devizaszámlán lévő pénz értéke ismét emelkedni kezdett, és 122,2 milliárd forinttal haladta meg március végén az előző negyedévi értéket.

A devizabetét mindenképpen jobb megoldás a készpénznél, például egy 6 hónapra lekötött euró betétre a Gránit és a MagNet Banknál is elérhető 2 százalékos, vagy ezt meghaladó kamat, míg 3 hónapos lekötésre a CIB 4, illetve 6 százalékos kamatot is fizet akár, ha a bankbetét mellé befektetési jegyet is vásárol valaki.

Fülöp Norbert Attila szerint azonban még látványosabb a külföldi bankoknál tartott bankbetétek értékének felfutása: ez 2020 első felében még nem érte el az 1 000 milliárd forintot, miközben 2025. március végén már 2 161,8 milliárd forintot tartottak Magyarországon kívül a honfitársaink.

Igaz, ez az előző negyedévi rekordtól 15,6 milliárd forinttal elmarad, ám így is a valaha mért második legmagasabb érték.   

Ez azt jelenti, hogy a hitelintézeteknél tartott forint- és devizabetétek csaknem harmada, 27,8 százaléka külföldi bankszámlákon pihen, míg a devizabetéteken belül 47,9 százalékra becsülhető a külföldi bankok részesedése – teszi hozzá a szakértő. (Igaz, arra vonatkozóan nincs adat, hogy a külföldi számlákon mennyi lehet a deviza, illetve a forint megtakarítások aránya, de feltételezhető, hogy ez utóbbi csekély.)

A külföldön elhelyezett betétek magas arányában persze szerepet játszik a Revolut erős jelenléte is Magyarországon, hiszen a vállalat mintegy 1,7 millió ügyféllel rendelkezett az országban 2024 végén, de a Wise és a PayPal szolgáltatók is jelentős hazai ügyfélbázissal rendelkeznek.

A teraszfedés során több hibát is el lehet követni

A teraszfedés vagy éppen a teraszépítés nem egy egyszerű feladat. Sajnos még egy szakember is elkövethet hibákat, ezért is kell alaposan átgondolni, hogy végül kire bízzuk a teljes kivitelezést. Utólag rengeteg kényelmetlenséget okozhat egy-egy hiba kijavítása, ezért jobb inkább a megelőzésre helyezni a hangsúlyt, és már elsőre minőségi teraszt kialakítani.
2025. 05. 20. 13:30
Megosztás:

Azonnal kifejtette hatását az árréscsökkentés, közel negyedével csökkent az érintett drogériai termékek ára

A Kormány a magyar családok és nyugdíjasok védelme érdekében minden eszközével fellép az indokolatlan áremelőkkel szemben. A kormány a drogériákban 30 különböző termékkategóriában – többek között háztartási és vegyi áruk, valamint tisztálkodási és szépségápolási cikkek esetében – az árrés mértékét egységesen 15 százalékra csökkentette, az érintett termékek közel 25%-kal lettek olcsóbbak.
2025. 05. 20. 13:00
Megosztás:

A jelenlegi kilátások alapján az idén 3,8 százalékkal növekedhetnek a nettó reálbérek

A múlt év eleje óta folyamatosan lassul a bérdinamika, ebbe a trendbe pedig beleillenek a most megjelent adatok, amelyek szerint a bruttó átlagbérek márciusban 8,5, a nettók pedig 8,4 százalékkal emelkedtek éves szinten - értékelte a kedden megjelent kereseti statisztikát Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
2025. 05. 20. 12:30
Megosztás:

CME-listázás: Az XRP határidős ügyletei új korszakot nyitnak az intézményi kriptovaluta ­kereskedelemben

Az XRP kriptopénz újabb mérföldkőhöz érkezett: május 19-én elindultak az első, szabályozott határidős ügyletei a világ egyik legnagyobb származtatott piacán, a CME Group platformján.
2025. 05. 20. 12:00
Megosztás:

Praktikus megoldások otthoni vállalkozások számára: A székhelyszolgáltatás előnyei

Az otthoni vállalkozások egyre népszerűbbé válnak azok körében, akik szeretik maguk irányítása alatt tartani a munkavégzést, vagy esetleg minimalizálni kívánják az üzleti működés kiadásait. 
2025. 05. 20. 11:30
Megosztás:

Tovább lazított a kínai jegybank

A kínai központi bank a piaci várakozásoknak megfelelően rekordalacsony szintre csökkentette az irányadó hitelkamatokat a májusi kamatdöntő ülésen, ami október óta az első kamatcsökkentés volt.
2025. 05. 20. 11:00
Megosztás:

Czomba Sándor: a kormány azért dolgozik, hogy egyre több pénz maradjon a családok zsebében – márciusban 56 ezer forinttal nőtt az átlagkereset

Brüsszel folyamatos nyomásgyakorlása ellenére a kormány nem Ukrajnára, hanem következetesen a magyar lakosság, kiemelten a gyermekes családok támogatására fordítja Magyarország forrásait. A kormány folyamatosan azért küzd, hogy a családok anyagi mozgástere bővüljön, ezért Európa legnagyobb adócsökkentési programját hajtja végre. A kormány célja, hogy a magyar családok a zsebükben érezhessék a növekvő bérek és az adócsökkentések hatását, ezért a kiterjesztett árréscsökkentéssel folyamatosan harcol az indokolatlan áremelések ellen.
2025. 05. 20. 10:30
Megosztás:

Nyári munka órabérek 2025 - mennyit lehet diákmunkásként keresni?

A nyári szünidő közeledtével egyre több cég hirdeti meg, mely pozíciókra keres diákmunkásokat az idei nyári szezonban. Az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet május közepi adatai szerint a munkáltatók idén 8 százalékkal magasabb, átlagosan 2150 forint körüli órabért kínálnak a diákok számára.
2025. 05. 20. 10:00
Megosztás:

Mire figyeljünk az utasbiztosítás kiválasztása során?

Sokan nem indulnak el utasbiztosítás nélkül sehova, de sajnos olyan utazók is vannak, akik szerint csak felesleges pénzkidobás az egész. Érdemes mélyebben megismerkedni ezzel a szolgáltatással, milyen alapfogalmak és kockázatok vannak, amire a legtöbb biztosítás fedezete kiterjed.
2025. 05. 20. 09:30
Megosztás:

Szja-bevallás: fontos tudnivalók az utolsó napra

Május 20. a személyijövedelemadó-bevallás határideje, éjfélig még teljesíthető a bevallás, aki eddig nem nézte meg, és nem fogadta el a NAV által készített bevallási tervezetet, annak a határidő lejártával az automatikusan bevallássá válik - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel.
2025. 05. 20. 09:00
Megosztás:

Kreml: nem esett szó a tűszüneti megállapodás időkeretéről

Nem esett szó az orosz-ukrán tűzszüneti megállapodás időkeretéről az orosz és az amerikai elnök között - jelentette ki Jurij Usakov az orosz elnök külpolitikai tanácsadója hétfőn Vlagyimir Putyin és Donald Trump hétfői telefonbeszélgetéséről.
2025. 05. 20. 07:30
Megosztás:

Jelentős fejlesztéssel újult meg a pécsi orvoskar parkja

Több mint kilencszázmillió forintos beruházás keretében újult meg a Pécsi Tudományegyetem (PTE) orvoskarának mintegy tízezer négyzetméteres déli parkja, amelyet az egyetem polgárai mellett bárki használhat a jövőben - közölte a baranyai felsőoktatási intézmény az MTI-vel.
2025. 05. 20. 06:30
Megosztás:

Ellenőrizni fogják a külföldi tényezők által Oroszországnak okozott károkat

Oroszország ellenőrizni fogja a külföldi államok és szervezetek, valamint az azok érdekében eljáró állampolgárok által okozott károkat, az erről szóló elnöki rendeletet hétfőn közölték az orosz jogi információs portálon.
2025. 05. 20. 06:00
Megosztás:

Az innováció a versenyképesség motorja a gombatermesztésben is

Kiemelten fontosak a kertészeti ágazat, ezen belül az intenzív gombatermesztés technológiai fejlesztései, ezért ezeknek a komoly beruházásoknak a megvalósítását a kormány is támogatja. Ezek jelentősen hozzájárulnak ugyanis a hazai élelmiszertermelés versenyképességének a növeléséhez és az importkitettség csökkentéséhez - mondta Hubai Imre, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára a laskagomba-termesztéssel foglalkozó Pilze-Nagy cégcsoport üzemavató ünnepségén az AM pénteki közleménye szerint.
2025. 05. 20. 05:30
Megosztás:

Az Orlen Unipetrol az ABB korszerű munkaállomás konzoljait (EOW) választja vezérlőtermének korszerűsítéséhez

Az Orlen Unipetrol az északnyugat-csehországi Litvinov-Zaluzi üzemében található „Polipropilén 2” vezérlőtermének teljes korszerűsítését végzi. A projekt központi elemét az a három korszerű ABB munkaállomás konzol (EOW-Extended Operator Workplace) alkotja, melyek a korábbi kezelőállomás kialakítást váltják fel.
2025. 05. 20. 05:00
Megosztás:

A magyarok többsége elutasítja az orosz energia tiltására vonatkozó brüsszeli tervet

A magyarok többsége elutasítja az orosz energia tiltására vonatkozó brüsszeli tervet - közölte felmérése alapján a Századvég Alapítvány hétfőn a honlapján.
2025. 05. 20. 04:30
Megosztás:

Közel 20 000 milliárd Ft hever a magyaroknál lekötetlenül

Az MNB statisztikái szerint 19 236,1 milliárd forintot tartottak 2025. első negyedévében a magyarok készpénzben és szabadon a bankszámlájukon. Minden magyarra több, mint 2 millió forint lekötés nélküli pénz jut. De mennyit bukott a lakosság azzal, hogy hagyott parlagon heverni ennyi pénzt?
2025. 05. 20. 04:00
Megosztás:

A filmipar még nem oszt főszerepet az AI-nak

A hollywoodi filmstúdiók óvatosan bánnak vele, miközben a közösségi média szereplői már aktívan használják a generatív mesterséges intelligenciát (AI) a tartalomgyártás során. A Deloitte elemzői szerint a tartózkodó magatartás hátterében elsősorban a technológia éretlenségével összefüggő, szerzői jogi és anyagi okok húzódnak meg. Ugyan a filmgyártásban is kísérleteznek, az AI ma inkább üzleti területen nyújthat segítséget a nagy stúdióknak. Úgy tűnik, hogy a nagyrészt mesterséges intelligencia által előállított kasszasikerek még váratnak magukra.
2025. 05. 20. 03:00
Megosztás:

Veszélyben a készpénzt rejtegetők! A KP-nak vége, mi lesz vele?

A mindennapok során egyre ritkábban nyúlunk készpénzhez. Elég, ha a bankkártyáinkra, az okostelefonnal történő fizetésre vagy az egyre népszerűbbé váló okosórás fizetési lehetőségekre gondolunk. A világ szinte minden táján érzékelhető, hogy jelentősen átalakulnak a fizetési szokások. Különös ellentmondás viszont, hogy miközben Magyarországon egyre több készpénz halmozódik fel a lakosságnál, valójában egyre kevesebbszer használjuk azt. Felmerül a kérdés: vajon ez természetes folyamat? És mi lesz a sorsa a pénzünknek, ha már alig élünk vele a mindennapokban?
2025. 05. 20. 02:01
Megosztás:

Kisbolygókból megmaradt meteoritdarabokat állítottak ki a Svábhegyi Csillagvizsgálóban

Magyar felfedezésű, becsapódó kisbolygókból megmaradt meteoritdarabokból látható kiállítás a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet látogatóközpontjában - közölte az intézmény az MTI-vel hétfőn.
2025. 05. 20. 01:30
Megosztás: