Szabadulnak a drága hitelektől az emberek

Abszolút csúcsra jutott a háztartások hitelállománya, de a korábbi kölcsönök előtörlesztésében is többéves csúcs dőlt meg. Ami teljesen új, hogy immár a drága személyi kölcsönök idő előtti visszafizetésére is odafigyelnek az adósok – figyelmeztet – Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Szabadulnak a drága hitelektől az emberek

Történelmi csúcsra jutott a lakosság hiteltartozása: 2024 szeptember végén a fennálló tőketartozás először lépte át a 11 000 milliárd forintos határt. A tartozás felfutásában egyértelműen az év során folyamatosan erősödő új hitel folyósítások játszanak szerepet – 2024 III. negyedévében 814 milliárd forintot meghaladó értékben kötöttek új hitelszerződést az ügyfeleikkel a pénzintézetek. 

Gergely Péter szerint azonban ez az összeg nem számít abszolút csúcsnak, hiszen 2021 III. negyedévében 820 milliárd forintot meghaladó folyósítást regisztráltak, öt évvel ezelőtt, 2019 III. negyedévében 887 milliárd forintot folyósítottak a bankok ügyfeleiknek.

Amiben viszont abszolút csúcs látszik, az a személyi hitelek piaca: az idei II. negyedévi 210 milliárd forintos rekord után a III. negyedévben 230 milliárd forintnyi új személyi kölcsönt vettek fel az emberek. 

Csúcsok dőlnek az előtörlesztésben is

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint még komolyabb is lehetett volna a fennálló hitelállomány bővülése, ha az ügyfelek kevésbé tudatosak. Ám az adatok egyértelműsítik azt, hogy a gazdasági helyzetük jobbra fordulásával a hitelfelvétel felfutása mellett a családok egyértelműen elkezdték visszafizetni korábbi kölcsöneiket is. Épp ezért számottevően megugrott a korábbi hitelek előtörlesztése is. 

2024 III. negyedévében 207 milliárd forintot meghaladó értékben fizettek vissza idő előtt korábban felvett kölcsönt a háztartások. Ez azt jelenti, hogy az adott negyedévben az ügyfelek által teljesített törlesztés több mint 40 százalékát az előtörlesztés tette ki. Az ezt megelőző években Gergely Péter szerint ennél magasabb összegű előtörlesztésre 2021-2022 fordulóján volt példa, illetve még a korábbi devizahitelek forintosítása idején.

A drága személyi kölcsönöket is visszafizetik

A mostani előtörlesztési roham ugyanakkor a BiztosDöntés.hu szakértője szerint abban tér el a korábbiaktól, hogy míg a megelőző időszakokban döntően a korábban felvett lakáshitelek előtörlesztése zajlott, addig 2024 második felében a személyi kölcsönök esetében érződött komoly felfutás az idő előtti visszafizetésben. 

Soha nem volt még arra példa, hogy az ügyfelek által előtörlesztett összeg több mint 40 százalékát a személyi kölcsönök idő előtti visszafizetése tegye ki – a korábbi években a sokkal kisebb volumenű személyi kölcsönök idő előtti visszafizetése jellemzően az előtörlesztett összeg 20-30 százalékát tette ki. Az idei év III. negyedévében ugyanakkor 85,6 milliárd forintot meghaladó rekordösszegben fizettek vissza az ügyfelek idő előtt korábban felvett személyi kölcsönt. 

Mindez azt jelenti, hogy immár a második negyedéve a személyi kölcsön törlesztések több mint 50 százalékát az idő előtti visszafizetés teszi ki - hívta fel a figyelmet Gergely Péter.

Egyszámjegyű személyi hitelkamatok is vannak

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az előtörlesztés felfutását egyértelműen az okozza, hogy az ügyfelek igyekeznek hamarabb lezárni a számottevően magas kamatozás mellett az elmúlt időszakban felvett személyi kölcsönöket azt követően, hogy enyhült az inflációs nyomás. 

A családok egy része érthetően visszatölti a korábbi hónapokban felhasznált tartalékokat, azok pedig, akik rákényszerültek a hitelfelvételre, most visszafizetik a drága kölcsönöket. Ez teljesen érthető, hiszen alig több mint egy évvel ezelőtt a személyi kölcsönök átlagos teljes hiteldíj-mutatója (THM) bőven 20 százalék felett volt. 

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint bár a kamatszintek a személyi kölcsönök esetében csak mérsékelten csökkentek, és így a jegybank 2024 októberében a végig fix kamatozású hitelek esetében is 17 százalék alatti teljes hitel díjmutatót mért, ám - hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu szakértője - a piacon továbbra is elérhetőek 10 százalék alatti kamatozású személyi kölcsönök.

 Az UniCredit Banknál 9,79 százalékos kamat mellett lehet továbbra is felvenni 7 millió forint feletti összeget abban az esetben, ha az ügyfél minimum havi 450 000 forintos jóváírást és Generali hitelfedezeti életbiztosítás megkötését is vállalja. A THM ebben az esetben 12,78 százalék.
- A Cofidisnél szintén 450 000 forintos jövedelemigazolásra van szükség – de itt nem kell a Cofidishez utalni a jövedelmet. A kamat ebben az esetben 3 millió forintos, 5 évre felvett hitel igénylése esetén 9,9 százalék, a THM 10,36 százalékos.
- 12 százalék alatti THM-mel kínál személyi kölcsönt az Erste de itt már havi nettó 500 000 forintot kell a bankhoz utálni és legalább 8 millió forint kell, hogy legyen a hitelösszeg.
 - Az MBH Banknál a 11,7%-os THM-el bíró legkedvezőbb konstrukció eléréséhez 5 millió forint igénylésére van szükség – de ehhez elég 400 ezer forint igazolása is. 

Gergely Péter szerint az év elején csak rövid ideig pihenhet a személyi kölcsönök piaca, hiszen komoly vetélytárs érkezik a 4 millió forintos 0 százalékos munkáshitel révén. A lehetőségről lemaradó, már nem pályakezdő, ám ezért a bankoknak sokat érő ügyfelek számára vélhetően a bankok igyekeznek mérsékelni a kamatsokkot – így a szakértő attraktív személyi kölcsön akciókra számít. Ha így lesz, az előtörlesztések is további csúcsokat dönthetnek. 


Az Alkotmány így rendelkezik a nyugdíjról

A hatályos magyar jogrendben a nyugdíjakra vonatkozó alapvető rendelkezéseket elsősorban Magyarország Alaptörvényének XIX. cikke tartalmazza. Fontos megjegyezni, hogy Magyarországon a korábbi „Alkotmány” helyett jelenleg a Magyarország Alaptörvénye elnevezésű jogszabály van hatályban.
2026. 06. 23. 02:00
Megosztás:

Ön havi 87.000 Ft-ot félre tud tenni? Ha nem, akkor bajban van

A magyar felnőtt lakosság 81 százaléka rendelkezik megtakarítással, a megtakarítók 93 százaléka pedig havi rendszerességgel is félre tud tenni – derül ki az MBH Befektetési Bank 2026-os reprezentatív kutatásából. A megtakarítással rendelkező háztartások átlagosan havi 87 ezer forintot tudnak félretenni.
2026. 06. 23. 01:00
Megosztás:

Átszervezik a műtétek rendjét az Országos Onkológiai Intézetben a klímarendszer meghibásodása miatt

Átmenetileg módosítani kellett az Országos Onkológiai Intézet műtéti rendjét a 3-as épület műtői légtechnikai és klimatizációs rendszerének meghibásodása, valamint a tartós hőhullám miatt - közölte az intézet hétfő este a Facebook-oldalán.
2026. 06. 23. 00:05
Megosztás:

Indul a szélerőmű-kapacitások országos felmérése

Elérhető a szélerőmű-kapacitások létesítésére, bővítésére irányuló piaci elképzeléseket felmérő online kérdőív, amelynek kitöltésével az érintettek július 8-ig ismertethetik tervezett projektjeik részleteit a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatallal (MEKH).
2026. 06. 22. 23:00
Megosztás:

Egynapos bezárással tiltakoznak a kisbenzinkutak

Egynapos figyelmeztető bezárásra szólítja fel a kisbenzinkutakat a Független Benzinkutak Szövetsége Egyesület (FBSZ), mert a Tisza-kormány nem hajtja végre a korábbi árrendszer okozta károk enyhítésére indított támogatási programot - közölte az FBSZ hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 22. 22:30
Megosztás:

A Strategy 520 Bitcoint vett, miközben 1,4 milliárd dollárra növelte készpénztartalékát

A Strategy újabb 520 Bitcoinnal bővítette vállalati kriptovagyonát, a társaság legfrissebb pénzügyi lépéseinek középpontjában azonban ezúttal nem kizárólag a BTC-felhalmozás állt. A vállalat 300 millió dollárral növelte készpénztartalékát, miközben a befektetők egyre nagyobb figyelmet fordítanak az STRC értékpapírok támogatására és a jövőbeli tőkeallokációra.
2026. 06. 22. 22:02
Megosztás:

Eltörli a stabilcoin-birtoklási korlátot a Bank of England

Jelentősen enyhített a brit stabilcoin-szabályokon a Bank of England. A jegybank végleges szakpolitikai kerete már nem korlátozza, hogy egy magánszemély mennyi fontalapú stabilcoint (angolul: stablecoin) tarthat, miközben az egyes tokenek teljes kibocsátását kezdetben 40 milliárd fontban maximálja. A tartalékkezelési előírásokat szintén lazították, miután a kriptoipar arra figyelmeztetett, hogy a korábbi tervek ellehetetleníthetik a sterlinghez kötött digitális pénzek széles körű elterjedését.
2026. 06. 22. 20:30
Megosztás:

Pontosabban céloz a NAV: kevesebb vizsgálat, nagyobb adómegállapítások

Kevesebb vizsgálatot folytatott le 2025-ben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), mint egy évvel korábban, az utólagos adóellenőrzések eredményessége azonban határozottan javult. A napokban megjelent éves összefoglaló alapján az adóhatóság egyre pontosabban választja ki a kockázatos ügyeket, miközben továbbra is az áfa, a kiemelt adózói kör, a transzferárak, az építőipar és az e-kereskedelem tartozik a legfontosabb ellenőrzési területek közé – hívja fel a figyelmet az EY.
2026. 06. 22. 19:30
Megosztás:

Tokaji bort is a világ legjobbjai közé választottak Londonban

Bekerült a mindössze ötven Best in Show bor közé az Oremus Pincészet 6 puttonyos 2016-os tokaji aszúja a világ egyik legtekintélyesebb borversenyeként számon tartott Decanter World Wine Awards (DWWA) idei kiadásán.
2026. 06. 22. 19:00
Megosztás:

Bitcoin árfolyam elemzés: kriptovaluta előrejelzés – fordulat vagy újabb esés jön?

A Bitcoin árfolyama a meredek júniusi visszaesés után 60 000 dollár közeléből próbál talpra állni, de a technikai kép továbbra is ellentmondásos. A MACD és a rövid távú momentum már javulást jelez, miközben a fontosabb mozgóátlagok, az Awesome Oscillator és a kialakult trendstruktúra még mindig az eladók fölényét mutatja. Az elemzés alapján jelenleg nem az agresszív vétel, hanem a tartás és a megerősítésre várás tűnik a legjobb stratégiának.
2026. 06. 22. 18:30
Megosztás:

Elkezdődtek a nyári Erzsébet-táborok

Elkezdődtek hétfőn a nyári Erzsébet-táborok, augusztus 28-ig több mint 40 ezren kapcsolódhatnak ki négy helyszínen - közölte a szervező Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány (Erzsébet alapítvány) az MTI-vel.
2026. 06. 22. 18:00
Megosztás:

Szlovéniában 40 százalékkal nőtt az illegális határátlépések száma az első öt hónapban

Szlovéniában az év első öt hónapjában 12 089 illegális határátlépést regisztráltak, ami 40 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest - közölte hétfőn a szlovén rendőrség.
2026. 06. 22. 17:30
Megosztás:

Mennyi pénz van a magyaroknál?

A magyar felnőtt lakosság 81 százaléka rendelkezik megtakarítással, a megtakarítók 93 százaléka pedig havi rendszerességgel is félre tud tenni - derül ki az MBH Befektetési Bank reprezentatív kutatásából.
2026. 06. 22. 17:00
Megosztás:

Drágábbak a minilakások, de egyre népszerűbbek

Minél kisebb egy lakás, jellemzően annál magasabb négyzetméteráron kel el a magyarországi ingatlanpiacon, a rövid távú lakáskiadás szigorodó szabályozása azonban kezdi átrendezni a keresletet - derül ki a Duna House friss ingatlanpiaci elemzéséből.
2026. 06. 22. 16:30
Megosztás:

Véget vethet a CLARITY Act a kriptofejlesztők büntetőjogi üldözésének

Cynthia Lummis amerikai szenátor szerint egy szoftverfejlesztőnek nem kellene ügyvédeket alkalmaznia ahhoz, hogy eldöntse, legális-e az általa megírt programkód. A politikus úgy véli, a digitális eszközök piacát szabályozó CLARITY Act egyértelmű jogi védelmet teremthet a nem letétkezelő kriptoszoftverek, blokklánccsomópontok és decentralizált infrastruktúrák fejlesztői számára.
2026. 06. 22. 16:00
Megosztás:

Az aratás végéig fokozott figyelemre inti a gépjárművezetőket az agrárkamara

Országszerte elkezdődött az aratás, a gépjárművezetőknek fokozottan figyelniük kell az utakon a mezőgazdasági munkagépekre és vontatókra – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) hétőfn az MTI-vel.
2026. 06. 22. 15:30
Megosztás:

Fokozódik a harc az autósokért - csökkent a kötelező biztosítások átlagdíja

Jelentősen nőtt az autókra kötött kötelező felelősségbiztosítások száma: a Netrisknél 2026 első félévében 23 százalékkal több szerződést kötöttek az autósok éves szinten. Közben az átlagdíjak 9 százalékkal közel 49 ezer forintra mérséklődtek. A legtöbb kgfb-t egyébként Volkswagen, Opel és Ford márkájú autókra kötötték az idei első félévben. A cascobiztosítások száma is nőtt, az átlagdíj pedig alig változott.
2026. 06. 22. 15:00
Megosztás:

Hiába fogadná el szinte minden bolt: 4,4%-nál tetőzhet a won-stabilcoin használata

A dél-koreai kereskedők 90 százaléka is elfogadhatná a wonhoz kötött stabilcoint, a vásárlók túlnyomó többsége mégsem fizetne vele rendszeresen. Egy új pénzügyi elemzés szerint az infrastruktúra kiépítése önmagában kevés: a valódi áttöréshez a fogyasztók bizalmát és mindennapi fizetési szokásait is meg kell változtatni.
2026. 06. 22. 14:30
Megosztás:

Fékezőben a termőföldpiac - Mennyibe kerül most egy hektár föld?

A 2024. évi 2,236 millió forintról tavaly 2,264 millióra, mindössze 1,3%-kal nőtt az eladott termőföldek átlagos hektárára a NAV – egyelőre nem teljeskörű, szűrt – adatai alapján. A legjobban (21%) Zala megyében emelkedtek az árak, majd jócskán lemaradva Heves következik 14%-os drágulással. A lista másik végén Pest és Veszprém vannak 13-14% közötti csökkenéssel. (Az adatok értékelését némileg nehezíti a földhivataloknál tavaly bevezetett elektronikus ingatlannyilvántartási rendszerre való átállás okozta ügymenet-lassulás és adathiány, mely vélhetően Pest megyét érinti leginkább.)
2026. 06. 22. 14:00
Megosztás:

A magyar kkv-k használják, de még nem építették be a működésükbe a mesterséges intelligenciát

Jóllehet már tömegesen jelen van Magyarországon a mesterséges intelligencia, a rendszeres és tudatos használat még korántsem általános – derül ki az első AI Index Magyarország kutatásból. A Joint Venture Szövetség (JVSZ), a Code Intelligence és a Peak együttműködésében megvalósult felmérés mostantól rendszeresen ad majd visszajelzést a mesterséges intelligencia hazai használatáról, elfogadottságáról és gazdasági hatásairól.
2026. 06. 22. 13:30
Megosztás: