Százszorosára nőtt és tovább gyarapodhat az elektromos töltőhálózat

Százszorosára nőtt és tovább gyarapodhat az elektromos töltőhálózat Magyarországon - közölte a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) csütörtökön az MTI-vel.

Százszorosára nőtt és tovább gyarapodhat az elektromos töltőhálózat

A kormány döntése alapján négy vállalati kezdeményezésű projektet nyújthat be Magyarország az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF2) alternatív üzemanyagtöltő infrastruktúra fejlesztéseket szorgalmazó pályázatára. A közel 8 milliárd forint összértékű projektek támogatása esetén újabb 127 ultragyors elektromos töltőpont létesülhet gyorsforgalmi utak mentén, 25 helyszínen. Az egyik fejlesztésben kiépülhet a kamionok és haszonjárművek töltésére alkalmas első hazai hidrogén töltőállomás is az M1 autópálya mellett, Tatabányánál - írták.

A tervezett beruházásokban például az M0, az M1 (Győr, Mosonmagyaróvár, Tata), az M3 (Bag, Mezőkeresztes), az M4 (Szolnok), az M5 (Inárcs, Kecskemét) és az M7 (Siófok, Székesfehérvár) mellé telepíthetnek korszerű töltőkapacitásokat elektromos járművek számára. Tatabánya Óvárosnál pedig két önálló, kamionok kiszolgálására is alkalmas, 700 bar nyomású hidrogén töltőpont létesülhet. A projektek megvalósításában eredményes pályázati szereplés esetén összesen 3,4 milliárd forint CEF támogatás hasznosulhat. Az önerőt a vállalatok biztosítják, a fejlesztésekhez nincs szükség állami pénzügyi hozzájárulásra. A kezdeményezések támogatásáról várhatóan jövő tavaszig döntenek az Európai Bizottság és a tagállamok képviselői - áll a közleményben.

Azt is közölték, hogy az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz a transzeurópai hálózatok kiépítésének és korszerűsítésének felgyorsítását szolgálja. A sikeres pályázatoknak köszönhetően már több mint 700 milliárd forint értékben valósulnak meg közlekedésfejlesztési projektek e pénzügyi alapból Magyarországon. A CEF forrásai tették lehetővé a többi között a Kelenföld-Pusztaszabolcs és Rákos-Hatvan vonalszakaszok korszerűsítését, a Déli vasúti összekötő híd háromvágányosra bővítését, vagy a Monostori híd megépítését Komáromnál. Magyarország idén áprilisban az alternatív töltőhálózat bővítését ösztönző négy projekthez nyert már el támogatást a CEF-keretből.

A TIM közleménye szerint a zöld rendszámmal forgalomba helyezett járművek száma októberben lépte túl a 60 ezret hazánkban. A teljes magyarországi flotta több mint fele tisztán elektromos személyautó. A töltőhálózat is rohamléptekben bővül: a 2016 eleji húszhoz képest már több mint százszorosára, idén nyáron kétezer darab fölé nőtt az elérhető berendezések száma. Ultragyors töltőpontból azonban még csak néhány tucat működik, pedig azokból a legkorszerűbb és legnagyobb kapacitással rendelkező elektromos autók 20-25 perc alatt akár több száz kilométerre elegendő hajtóanyagot vehetnek fel.

A tárca közölte, hogy a stratégiai helyzetelemzés szerint a hidrogéntechnológia térnyerése rövidtávon elsősorban a közlekedésben reális, leginkább a hidrogénhajtású nehézgépjárművek és buszok megjelenését érdemes ösztönözni. A várakozások szerint az évtized végéig kiépül a hidrogéntöltő állomások országos hálózatának alapja, legalább húsz töltőállomás létesül és összesen 4800 jármű állhat üzembe.

A CEF támogatásával az európai hálózatba illeszkedő új elemekkel gyarapodhat a hazai alternatív töltőinfrastruktúra, tovább élénkítve a tiszta és csendes mobilitás lendületes térfoglalását. Az országos lefedettséget biztosító beruházásoknak köszönhetően bátrabban indulhatnak útnak a járművezetők, így még népszerűbbé, keresettebbé válhatnak a környezetkímélő autók és tehergépkocsik. A kiszámíthatóbb és kényelmesebb klímabarát közúti közlekedés révén csökken a levegőszennyezés és zajterhelés Magyarországon - közölte a TIM.

Jön a teljes bértranszparencia az Unióban: itt vannak a legfontosabb tudnivalók

Az Európai Unió új bértranszparencia-irányelve (2023/970/EU) célja, hogy csökkentse a nemek közötti bérkülönbséget és átláthatóbbá tegye a bérezési gyakorlatokat az európai munkaerőpiacon. Az ennek érdekében az uniós jogalkotó szervek által előkészített törvényt 2026. június 7-ig kell ratifikálniuk a tagállamoknak nemzeti jogrendjükbe. A pontos hazai jogkeret még nem ismert, de a HR szolgáltatások területén évek óta piacvezető Prohuman szakemberei összegyűjtötték a legfontosabb információkat, amelyeket az uniós irányelvről tudni lehet jelenleg.
2025. 09. 19. 14:30
Megosztás:

Németországban csökkentek a termelői árak augusztusban

Augusztusban az elemzők által vártnál és az előző havinál is nagyobb mértékben csökkentek a termelői árak Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteki jelentése alapján. A termelői árak csökkenését elsősorban az energiaárak mérséklődése okozta, ezen belül is különösen a földgáz árának alakulása.
2025. 09. 19. 14:00
Megosztás:

Nem lepte meg a piacot a BoE

A várakozásoknak megfelelően 4,0%-on tartotta az alapkamatot a brit jegybank, és a várakozásoknak megfelelően évi 70 milliárd fontra csökkentették a mérlegszűkítés nagyságát az eddigi 100 milliárd fontról.
2025. 09. 19. 13:30
Megosztás:

A négy legmegbízhatóbb felhőbányászati ​​platform 2025-ben: Az ALR Miner stabil hozamokkal nyeri meg a magyar befektetők érdeklődését

A digitális eszközbefektetések növekvő népszerűségével a felhőbányászat alacsony belépési korlátjával, átláthatóságával és hosszú távú hozamával népszerű befektetéssé vált a magyar befektetők számára.
2025. 09. 19. 13:00
Megosztás:

Trump és Hszi Csin-ping beszélgetését várja a piac

Donald Trump magabiztos kommunikációja felerősítette várakozásokat a mai, Hiszi Csin-pinggel tervezett telefonbeszélgetésével kapcsolatban.
2025. 09. 19. 12:30
Megosztás:

A lakosság 8,2 százaléka venne részt az Otthon Start programban a következő fél évben

A felnőtt korú népesség 8,2 százaléka tervez részt venni az Otthon Start programban a következő fél évben, idén szeptember és jövő február között - derül ki a GKI szeptember elején végzett reprezentatív felméréséből.
2025. 09. 19. 12:00
Megosztás:

A 18 milliárdos keret felére érkeztek már be kérelmek a közvilágítási pályázaton

Több mint 500 vidéki kistelepülés jelezte eddig igényét a köztéri lámpatestek cseréjét ösztönző támogatásra, a 18 milliárd forint keretösszegű közvilágítási pályázaton a mostanáig befutott kérelmek összértéke meghaladta a 9 milliárd forintot - jelentette be pénteki bejegyzésében hivatalos Facebook-oldalán az Energiaügyi Minisztérium (EM).
2025. 09. 19. 11:30
Megosztás:

Őszi Szüret Akció a Daniellánál – Villamossági kedvezmények minden kategóriában

Szerezze be most kedvenc villamossági eszközeit akciós áron! Az Őszi Szüret akció szeptember 3-tól október 31-ig tart.
2025. 09. 19. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők pénteken?

A záráshoz közeledve a Hang Senget kivéve pirosban vannak a fontosabb ázsiai indexek, a Nikkei 1% körüli mértékben veszített értékéből.
2025. 09. 19. 10:30
Megosztás:

Paripesa: sportfogadás magyar szemmel, zsebben hordható kivitelben

Ha van valami, amit a magyar sportrajongó igazán szeret, az a tét. Legyen szó a válogatott kéziseinkről, NB I-es rangadókról, vagy a vízilabda-válogatott csatáiról, egy jó fogadás mindig emel az izgalmakon.
2025. 09. 19. 10:29
Megosztás:

A szerdai Fed-döntést emésztette a piac tegnap

A szerdai Fed-döntést emésztette a piac tegnap. A növekedési és az inflációs előrejelzés emelése mellett vágott kamatot a Fed, idénre a vártnak megfelelően további 3, jövőre viszont csak 1 további kamatcsökkentést előrevetítve.
2025. 09. 19. 09:30
Megosztás:

A Nasdaq vezetésével emelkedtek az amerikai indexek

A technológiai túlsúlyos Nasdaq Composite vezetésével emelkedtek az amerikai indexek.
2025. 09. 19. 09:00
Megosztás:

Emelkedtek csütörtökön a fontosabb európai indexek

Jó napot zártak csütörtökön a fontosabb európai indexek. A Stoxx600 0,8%-kal, a DAX 1,4%-kal, a CAC 40 0,9%-kal, az FTSE 100 0,2%-kal került feljebb. A Fed szerdai kamatcsökkentése kedvezett az európai piacoknak is.
2025. 09. 19. 08:35
Megosztás:

Mikor érkezik a nyugdíj-kiegészítés?

A kormány újabb döntést hozott a nyugdíjasok támogatására, novemberben érkezik a nyugdíj-kiegészítés - jelentette ki a Facebook-oldalára feltöltött videójában a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára.
2025. 09. 19. 08:00
Megosztás:

Gyakran vásárol online?– Így védekezhet a csalások ellen

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) kiemelten figyeli a digitális térben előforduló megtévesztéseket, számos eljárást indított online csalások miatt. A GVH a hatósági fellépés mellett a megelőzésre is nagy hangsúlyt helyez, ezért most az online vásárlások során felmerülő veszélyekre hívja fel a fogyasztók figyelmét.
2025. 09. 19. 07:00
Megosztás:

100 év után újraindul a Haggenmacher sörfőzde – a budafoki ipari örökség és a kortárs művészet találkozásával

1949 után először ismét megjelenik Magyarországon a történelmi Haggenmacher sörmárka.
2025. 09. 19. 06:30
Megosztás:

2026-ban gyorsulhat a magyar gazdaság, mérséklődhet az infláicó

Az év hátralévő részében az elmúlt hónapok erősebb teljesítménye után gyengülő pályára állhat a forint, így 2025-től 400 feletti euróárfolyammal búcsúzhat a hazai fizetőeszköz. A 2025-ös átmeneti emelkedést követően jövőre ismét 3,7 százalékra mérséklődhet az infláció, amit az energiaárak visszaesése mellett az erős forintárfolyam is támogat az Equilor Befektetési Zrt. legfrissebb elemzése szerint. A jegybanki célként kitűzött 3 százalékos szintet 2027-re sikerülhet tartósan elérni. A háztartások fogyasztásának bővülése, a reálbérek emelkedése és a jövőre várhatóan ismét növekedésnek induló beruházásoknak köszönhetően az idei szerény bővülést követően 2026-ban már 2,8 százalékkal növekedhet a GDP az Equilor szerint. A magyar kilátásokraleginkább a német gazdaság gyengélkedése és a kereskedelmi háború okozta globális bizonytalanság nyomja rá bélyegét.
2025. 09. 19. 06:00
Megosztás:

Az Otthon Start első heteiben is erős a kereslet, a tranzakciók felfutása télre várható

A Duna House hálózatában az Otthon Start bejelentését követően látványosan megugrott az ingatlanmegtekintések száma: augusztusban közel 54%-kal több megtekintés történt, mint júliusban. A szeptember elsejei indulás után ugyanakkor a mutatások aktivitása mérséklődött, nagyjából 10%-kal csökkent augusztushoz képest, de továbbra is magasabb szinten maradt, mint a nyár elején.
2025. 09. 19. 05:30
Megosztás:

A MET Csoport belép a lengyel energiapiacra, az első szerződések októberben indulnak

A svájci központú MET Csoport bejelentette, hogy MET Polska leányvállalatával belép a lengyel piacra. A cég energiaintenzív ipari nagyvállalatokat, kis- és középvállalkozásokat, valamint megújuló energiatermelőket fog kiszolgálni. Lengyelország a 21. ország, ahol a MET leányvállalatot alapít, összhangban a növekedési stratégiájával.
2025. 09. 19. 05:00
Megosztás:

Kevesebb a kontár, de több a kár: egy kontármunka drágább, mint egy családi nyaralás

Átlagosan 842 137 forintra nőtt az építőipari kontármunkákból származó lakossági kár mértéke, ami 3,4 százalékkal magasabb az előző évhez képest. Bár csökkent a kontárkárosultak aránya, a bizalom nem mozdul: a szakemberek teljesítményét továbbra is átlagosan 3,6 csillagra értékeli a lakosság. Megdöbbentően sok a negatív tapasztalat, amelyek szájról szájra terjednek, és erősítik az szakemberekkel szembeni negatív előítéletet – derül ki a Mapei Kft. Építőipari Bizalmi Index 2025 kutatásából.
2025. 09. 19. 04:30
Megosztás: