Tömegeket vonzott a sakk ünnepe Budapesten

Az idei fesztivál egyik újdonsága a RubikSakk verseny volt, ahol ötven fiatal vegyes-páros mérte össze tudását. A két játék szokatlan összekapcsolása sokak érdeklődést felkeltette, hiszen a nevezések gyorsan beteltek. A verseny sikerét látva elképzelhető, hogy a jövőben a fesztivál állandó programjai közé kerül ez az újdonság.
Az online közvetítésnek köszönhetően több százezren követték a közösségi szimultánt, amelyen Polgár Judit hat táblán mérkőzött meg a világ különböző pontjairól bejelentkező csapatokkal, többek között az interaktív digitális oktatóplatform, a Chessable, a ChessIsForEveryone, a Prof. Vizi E. Szilveszter vezette „Magyar csillagok” valamint egy korábbi sakkboksz-világbajnok által irányított csoporttal.
A fiatalabb korosztályok körében különösen népszerűek voltak a jövő sakkját bemutató technológiai újdonságok, például a világ első, valódi bábukat mozgató, mesterséges intelligenciával működő sakkrobotja, vagy a GoChess varázslatos sakktáblája, ahol a figurák önállóan mozdulnak.
„A sakk számomra mindig is az alkotásról, a felfedezésről és a bátorságról szólt. Ezek az értékek a fesztiválomon is megjelennek. Szeretném arra inspirálni a közönséget, hogy merjünk kilépni a megszokott keretek közül, és fedezzük fel, mennyi lehetőséget ad a játék, nemcsak a táblán, hanem az életben is!” – mondta Polgár Judit, a Világsakkfesztivál alapítója és szervezője.
A fesztivál közönségét egész nap változatos és különleges programok várták. A főtámogató Morgan Stanley színpadán mutatták be a Láthatatlan sakkjátszmát, amelyben Polgár Judit és korábbi csapattársa, Ács Péter olimpiai ezüstérmes nagymester játszott Havadtőy Sámuel vizuális installációs sakktábláján. Fesztiváltörténeti pillanatnak számított az első élő ember–robot sakkparti, ahol a fiatal magyar sakktehetség, Karácsonyi Gellért mérkőzött meg a SenseRobottal.
„Az idei Világsakkfesztivál ismét megmutatta, hogy a játék képes összekötni az embereket határokon, generációkon és kultúrákon át. Nagyon inspiráló volt látni, ahogy Morgan Stanley-s kollégáink a sakktáblánál is számot adtak arról a és stratégiai gondolkodásról, ami a mindennapi munkánkat is jellemzi az informatika, a kockázatkezelés, a vagy épp a pénzügyi modellezés területén. A fesztivál támogatása számunkra nemcsak a sakk ünnepe, hanem arról is szól, hogy új kapcsolatok és közösségek születnek” – mondta el Mayer Dániel, a Morgan Stanley budapesti irodájának vezetője.
Az eseményen Polgár Judit láthatatlansakk-partit vívott Ács Péter nagymesterrel, a Morgan Stanley munkatársával, korábbi olimpiai ezüstérmes csapattársával. A Rubik-sakk bemutatón Polgár Judit Lizák Péter nemzetközi mesterrel játszott, aki a Morgan Stanley több mint ezer játékost megmozgató belső, nemzetközi sakk-bajnokságának idei nyertese lett.
Azok sem maradtak program nélkül, akik a versenysakk miatt érkeztek: a Játék a négyzeten sakkversenyen próbára tehették tudásukat, a Sakkozzunk! foglalkozások pedig Juhász Ármin nemzetközi mester vezetésével a stratégiai gondolkodás fejlesztésére és az elemző szemlélet elmélyítésére adtak lehetőséget. A Hívd ki a mestert! keretében a látogatók izgalmas partikat játszhattak sakkmesterek ellen.
A sakkélmény mellett a Magyar Nemzeti Galéria múzeumpedagógusai tematikus tárlatvezetésekkel gazdagították a napot, így a látogatók a sakk mellett a művészet világában is elmerülhettek.
A Polgár Judit Világsakkfesztivált 2015 óta minden évben megrendezik, világszerte milliókhoz juttatja el a sakk értékeit. Az esemény a sportág népszerűsítésén túl a sakk univerzális nyelvén keresztül épít hidat kultúrák, generációk és közösségek között. Az idei fesztivál is bizonyította: a sakk nem csupán játék, hanem élmény, amely inspirál, összeköt, és örömöt szerez minden korosztálynak.
Eredmények:
RUBIK SAKK:
1. Miklós Luca – Jan Marco Albers (Egyházaskozár-Bikali Általános Iskola) (5/4,5 pont)
2. Miklós Hanna – Dunai Ádám (Egyházaskozár-Bikali Általános Iskola) (4,5)
3. Dan Tábita – Mázsár Bálint (Egyházaskozár-Bikali Általános Iskola) (4)
Részletes eredmények: https://s1.chess-results.com/tnr1263763.aspx?lan=1&art=1&rd=5&SNode=S0
Közösségi szimultán:
A hat közösség mindegyikét legyőzte Polgár Judit. A magyar csapat tagjai a következők voltak: Vizi E. Szilveszter, Gárdos Péter, Geszti Péter, valamint két fiatal tehetség: Nagy Norbert (10 éves), Nagy Illango (8 éves)
Játék a négyzeten sakkverseny:
1. Pápai Máté (5/5 pont)
2. Ilkó-Tóth András (4,5)
3. Major Róbert (4,5)
4. Capek Pavel (4,5)
5. Czikiollai Erik (4)
6. Puskás Mihály (4)
Legjobb U16-os lány: 5/4 ponttal Lytvynenko Sofi (8 éves).
A díjat Anastasia Sorokina, FIDE Női Sakkbizottságának elnöke adta át.
Legjobb U16 fiú: Pápai Máté (5/5 ponttal)
Részletes eredmények: https://s1.chess-results.com/tnr1263717.aspx?lan=1
Hivatalos weboldal: https://www.globalchessfestival.com/index.php/hu/