Történelmi jelentőségű transzformációs programot jelentett be a 4iG Csoport

Komplex transzformációs program megvalósítását jelentette be a 4iG Nyrt., mely során a vállalatcsoport Európában az elsők között választja le távközlési vállalatai hálózati infrastruktúráját, valamint az üzleti és működési szinergiák hatékonyabb kihasználása érdekében átalakítja leányvállalatai működését.

Történelmi jelentőségű transzformációs programot jelentett be a 4iG Csoport

 A program alapja a nemzetközi telekommunikációs piacon alkalmazott strukturális szeparáció, amellyel a 4iG távközlési vállalatait üzleti-kereskedelmi, valamint infrastruktúra vállalatokká alakítja, majd a szétválasztott funkcióknak megfelelően integrálja azok működését.

A folyamat részeként a jelenleg 4iG Nyrt.-ben működő informatikai és rendszerintegrációs tevékenységet önálló informatikai vállalatba szervezik.  Az átalakítással a 4iG Nyrt. tőkepiaci holdingvállalattá alakul, amely centralizált funkciókkal támogatja, irányítja és kontrollálja leányvállalatai működését.

Az előzetes becslések szerint a strukturális szeparáció 400 milliárd forintot meghaladó cégérték-növekedést eredményezhet. A transzformációs program 2025-ben zárul, megvalósításától az igazgatóság a vállalatcsoport eredménytermelő képességének, működési hatékonyságának és a versenyképességének növelését várja. 

 

A 4iG Csoport 2023-ra egy stabil bázissal rendelkező infokommunikációs vállalatcsoporttá fejlődött a kelet-közép-európai régióban, ugyanakkor az informatikai és telekommunikációs üzletágakban további üzleti és működési szinergiák kiaknázására van lehetőség. A párhuzamosságok megszüntetése, a bevétel- és költségoldali szinergiák tökéletes kihasználása, illetve az érték- és a versenyképesség növelése érdekében a vállalatcsoport átfogó átalakítási program megvalósítását jelentette be. 

A program alapja az a nemzetközi telekommunikációs piacokon alkalmazott strukturális szeparáció, amely a tőkebevonás érdekében az üzleti-kereskedelmi tevékenység és az infrastruktúra szétválasztását, önálló cégekbe szervezését jelenti. A strukturális szeparáció eredményeként a 4iG az elsők között lesz Európában, aki megvalósítja vezetékes távközlési infrastruktúrájának leválasztását.

„A transzformációs folyamat megvalósításának egyik legfontosabb célja a hazai és külföldi hálózati- és mobilinfrastruktúránkban lévő értéktöbblet monetizálása. A kereskedelmi tevékenységek és az infrastruktúra szétválasztásától a jelenlegi becsléseink alapján 400 milliárd forintot meghaladó cégérték növekedést várunk.” - mondta Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke a vállalatcsoport átalakítása kapcsán.

„Az átalakítás az üzleti és működési szinergiák tökéletes kihasználását teszi lehetővé, amely pozitív hatással lesz vállalataink eredménytermelő képességére és működési hatékonyságra. Az infrastruktúra vállalatunkban tervezett tőkebevonás, pedig lehetőséget biztosít hitelállományunk jelentős csökkentésére, illetve szélesítheti a csoport forrásbevonási lehetőségeit is. Mindezen folyamatok összessége pedig jelentős mértékben hozzájárul a részvényesi értékteremtéshez” – nyilatkozta Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke. 

A 4iG Csoport távközlési és informatikai üzletágait érintő transzformációja három terület, a távközlési-kereskedelem, távközlési-infrastruktúra és informatikai-kereskedelmi egységek kialakítását célozza meg. Az átalakítás során a 4iG távközlési vállalatait üzleti-kereskedelmi, valamint infrastruktúra vállalatokká alakítja, majd a szétválasztott funkcióknak megfelelően integrálja működésüket. A folyamat részeként a jelenleg 4iG Nyrt.-ben működő informatikai és rendszerintegrációs tevékenységet önálló vállalatba szervezik. Hasonlóan az informatikához a csoport űripari és technológiai érdekeltségeit az iparág globális növekedési lehetőségeit jobban kihasználó önálló egységbe vonják össze. Ezek központi irányítását és stratégiai vezetését a holdingvállalat adja, amely országhatárokon átívelően támogatja és koordinálja a teljes cégcsoport tevékenységét, eredményességét és az üzleti stratégia végrehajtását. 

A transzformáció lehetőséget teremt a hálózati- és mobilinfrastruktúra kisebbségi üzletrészének értékesítésére, a cégcsoport versenyképességének fokozására, a hitelállomány csökkentésére, ennek köszönhetően pedig további növekedésre, jelentős infrastrukturális fejlesztések megvalósítására, illetve a legmodernebb technológiák korai alkalmazására is. 

Az ünnepek alatti kamionstopot részlegesen feloldják

A húsvéti ünnepek alatt szakmai kezdeményezésre a kamionstopot részlegesen - az éjszakai időszakokban 22 óra és másnap reggel 6 óra között, 8 órás időtartamokban - felfüggesztik - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 13:00
Megosztás:

Akár 12 millió forint támogatás kisvállalkozások digitalizációs fejlesztéseire

Az elmúlt két évtized legkedvezőbb digitális pályázati lehetősége nyílik meg most kedden a legkisebb cégek előtt. Az összesen 30 milliárd forint támogatás vidéki mikro- és kisvállalkozások digitális infrastruktúrájának, képességeinek fejlesztésére fordítható, például számítógépek, mobiltelefonok, nyomtatók, hálózati berendezések, szoftverek vagy felhőszolgáltatások beszerzésére, weboldal vagy webshop elkészítésére - hívta fel a figyelmet keddi közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM).
2026. 03. 31. 12:30
Megosztás:

Húsvétkor is sokat lehet spórolni az online árfigyelővel

Pénzt és időt spórolhatnak a családok a húsvéti nagy bevásárlások során az online árfigyelő használatával – erre hívja fel a figyelmet keddi közleményében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).
2026. 03. 31. 12:00
Megosztás:

A szlovén kormány feloldotta a tankolható üzemanyag mennyiségi korlátozását

A szlovén kormány hétfőn visszavonta az egy benzinkúton naponta értékesíthető üzemanyag mennyiségének korlátozásáról szóló rendeletet, miután a piac és az ellátás stabilizálódott - közölte a kormány kommunikációs hivatala.
2026. 03. 31. 11:30
Megosztás:

Ennyi volt januárban a bruttó átlagkereset

2026 januárjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 840 600, a nettó átlagkereset 585 700 forint volt. A bruttó átlagkereset 26,3, a nettó átlagkereset 28,0, a reálkereset pedig 25,4 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2026. 03. 31. 11:00
Megosztás:

A kockázatkerülő hangulatban estek a hosszú kötvényhozamok, erősödött a dollár

Tovább emelkedtek az energiahordozók árai, WTI közel 5%-kal 105, a Brent 1,5%-kal 115 dollár környékére került, a holland tőzsdei gázár elérte az 55 Eurót.
2026. 03. 31. 10:30
Megosztás:

Többnyire csökkenéssel zártak hétfőn a főbb Wall Street-i részvényindexek

Számottevő napon belüli ingadozást követően vegyesen zártak a tengerentúli részvényindexek: az S&P500 és a Nasdaq Composite 0,4, illetve 0,7%-ot gyengültek, a Russell2000 1,5%-ot esett, míg a Dow 0,1% -os pluszban zárta a napot.
2026. 03. 31. 10:00
Megosztás:

Rossz hangulatban indult a hétfői kereskedés, azonban később megfordultak az indexek

Csökkenéssel indult a hétfői kereskedés az európai tőzsdéken azt követően, hogy Ázsiában eladási hullám söpört végig, miközben a befektetők egy elhúzódó öbölbeli konfliktusra készülnek.
2026. 03. 31. 09:30
Megosztás:

Így alakultak az ipari termelői árak februárban

2026 februárjában az ipari termelői árak átlagosan 3,3 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbinál - jelentette kedden a Központi Staosztikai Hivatal (KSH).
2026. 03. 31. 09:00
Megosztás:

Harminc százalékkal növeli budapesti kapacitásait nyáron a wizz air

A Wizz Air, Magyarország piacvezető légitársasága minden eddiginél több járatot üzemeltet a nyári menetrendi időszakban Budapestről. A légitársaság nyári kapacitása 30 százalékkal haladja meg a tavalyi évit: két új repülőgép érkezik a budapesti bázisra, amelyekkel a népszerű déli nyaraló városok mellett egyre több északi célállomás is karnyújtásnyira kerül.
2026. 03. 31. 08:00
Megosztás:

Új időszámítás a szerencsejátékok történetében – megérkezett a Lutri!

Nemzetközi szinten is egyedi játékmenettel rendelkező játékot vezet be március végétől a Szerencsejáték Zrt. A Lutri alapjaiban értelmezi újra a klasszikus lottóélményt. A játék egyik különlegessége, hogy akár négy napig is eltarthat, miközben naponta kerülnek döntési helyzetbe a játékosok, akik – eltérően az eddig megszokottól -akkor örülhetnek igazán, ha nem találják el a kihúzott számokat. A tét pedig 400 millió forint, ráadásul minden nap.
2026. 03. 31. 06:30
Megosztás:

Tízből hat döntéshozó szerint már nem az ár a legfontosabb a céges utazásoknál

Az időmegtakarítás és a rugalmasság felülírta a puszta költségcsökkentést a hazai vállalatok utazási döntéseinél. A Bolt for Business magyar vállalkozások körében végzett 2026-os felmérése rávilágít: a hibrid munkavégzés elterjedésével a céges utak hossza ugyan jelentősen csökkent, de a személyes találkozók szerepe viszont felértékelődött, így az utak mennyisége összességében növekedett. A megkérdezett döntéshozók mintegy kétharmada szerint az üzleti mobilitás ma már a munkáltatói márkaépítés szerves része.
2026. 03. 31. 06:00
Megosztás:

Újabb szabadkereskedelmi alkuk fenyegethetik az EU agráriumát és a fogyasztókat

Az európai gazdák és fogyasztók is a kárvallottjai lehetnek azoknak a szabadkereskedelmi egyezményeknek, amelyeknek a létrehozásán az Európai Bizottság dolgozik - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) hétfőn az MTI-vel.
2026. 03. 31. 05:30
Megosztás:

Szorításban a cégek: a béremelés kötelező, a cafeteria viszont befagyott

Szinte példátlan mértékű kompenzációs és bérstratégiai átalakításba kezdtek a magyarországi vállalatok 2026-ban – derül ki a Jobtain friss, HR-vezetőket, kompenzációs szakértőket és felsővezetőket bevonó országos kutatásából. A felmérés szerint a vállalatok 84%-a mindenképpen végrehajt béremelést idén valamilyen formában, a korábbi évekhez képest pedig markánsan erősödik a bérverseny, a megtartási kényszer és a bértranszparencia-szabályozásra való felkészülés. A juttatási rendszerek területén a cafeteria továbbra is stabil, de nem bővülő elem. A cégek 67%-a 2026-ban nem emelt cafeteria keretösszeget.
2026. 03. 31. 05:00
Megosztás:

Geopolitika – A Közel-Kelet továbbra is a figyelem középpontjában

A közel-keleti konfliktus eszkalálódik: a hétvégén a húszik rakéta- és dróntámadásokat indítottak Izrael ellen, miközben az izraeli csapások ideiglenes áramszüneteket okoztak Teheránban és a környező területeken.
2026. 03. 31. 04:30
Megosztás:

Az OTP Bank hitelközvetítői akvizícióval erősíti ökoszisztémáját

Az OTP Bank képviselői szerződést írtak alá a Financial Expert Kft. (Finex) megvásárlásáról. A tranzakció, amely a szükséges versenyhivatali jóváhagyással fog lezárulni, célja, hogy a hitelközvetítői piacon az OTP Csoport jelenleg is aktív és kiemelt jelenléte tovább növekedjen.
2026. 03. 31. 04:00
Megosztás:

Több száz milliós kárbejelentésre számít a Groupama Biztosító a hétvégi szélviharok kapcs

Megemelkedtek a lakásbiztosítási kárbejelentések a múlt csütörtök óta tartó szélviharok miatt. Az orkán erejű, akár 100-120 kilométer/órát meghaladó széllökések hétvégén is tomboltak, elsősorban a Dunántúlon és az ország északkeleti részében okozva károkat.
2026. 03. 31. 03:30
Megosztás:

XRP: kitart a kereslet az árfolyam-visszahúzódás és az ETF-kiáramlás ellenére

Az XRP árfolyama ugyan az utóbbi napokban veszített lendületéből, a piaci háttéradatok mégsem festenek egyértelműen gyenge képet. Miközben az ár visszacsúszott a korábbi rali előtti szintek közelébe, a befektetők továbbra is vonják ki tokenjeiket a tőzsdékről, ami arra utal, hogy a piacon továbbra is jelen van a felhalmozási szándék. A rövid távú árgyengeség és az intézményi tőke óvatossága ellenére az XRP körül továbbra is stabil keresleti bázis rajzolódik ki.
2026. 03. 31. 03:00
Megosztás:

Ennyi lesz a cukor, az étolaj, a liszt és a tojás ára Áprilistól

Az üzletekben érzékelhető áringadozás most jóval mérsékeltebb, mint a korábbi, erősen inflációs időszakban volt. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy teljesen lényegtelen lenne, mikor és melyik boltban vásároljuk meg az alapvető élelmiszereket.
2026. 03. 31. 02:00
Megosztás:

Ketyeg az óra: keddig be kell fizetni az 5000 forintot, különben jöhet a baj

A vállalkozókat érintő kötelező befizetés határideje vészesen közel van, így már alig maradt idő rendezni az éves kamarai hozzájárulást. A 5000 forintos díjat minden aktív vállalkozásnak meg kell fizetnie, ezért nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni az utalást.
2026. 03. 31. 01:00
Megosztás: