Tovább drágulnak az élelmiszerek

Az élelmiszerek további drágulására kell számítani Németországban Oroszország Ukrajna elleni háborújának következményeként - hangsúlyozta egy keddi interjúban a német mezőgazdasági és élelmezési miniszter, aki szerint enyhülést csak az hozhat, ha egyes élelmiszereknél megszüntetik az áfát.

Tovább drágulnak az élelmiszerek

A zöldpárti Cem Özdemir a Rheinische Post című lapban közölt interjúban kiemelte, hogy csökkenteni kell Németország gazdasági függőségét a tekintélyelvű országoktól. Az Oroszországból importált energia és műtrágya példája azt mutatja, hogy "despotáktól tettük magunkat függővé" - mondta.

Hozzátette: az az igazság, hogy nem lehet a háború összes következményét felszámolni, így az áremelkedések sem fognak gyorsan eltűnni. Ez a fogyasztókra nézve azt jelenti, hogy "sajnos sok minden még hátravan". Ősszel és télen az élelmiszerek további drágulására kell számítani, mert lejárnak az élelmiszeripari cégek hosszú távú energiabeszerzési szerződései, és majd csak az új, időközben jelentősen megemelkedett áron jutnak energiához, a különbözetet pedig a fogyasztókra hárítják.

A Zöldek politikusa hetek óta sürgeti, hogy a drágulás miatt szállítsák le átmenetileg nulla százalékra egyes gyümölcsök és zöldségek, mindenekelőtt a hüvelyesek áfáját. A legkisebb koalíciós partner, a liberálisok (FDP) által elutasított javaslatról a keddi interjúban azt mondta, hogy ismeri az ellenérveket, amelyek szerint az áfa kivezetése nem kellően célzott támogatás és túlságosan költséges, "de a kritikusoknak azt is meg kell mondaniuk, hogy mi lenne a jobb alternatíva". Jelezte, hogy akár ellenzéki pártokkal is hajlandó együttműködni. Mint mondta, vitathatatlan, hogy az áfarendszer felülvizsgálatra szorul, és ezt a feladatot "pártokon átívelő" módon kell megoldani. Ha ennek a munkának az alapelve "a logika, az egyszerűség és a fenntarthatóság", akkor "gyorsan meg is érkezünk az én javaslatomhoz" - mondta a Zöldek legbefolyásosabb politikusai közé tartozó miniszter.

Cem Özdemir a többi között arról is szólt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök szándékosan okoz éhínséget, "fegyverként használja az éhezést", és nem csupán ki akarja iktatni Ukrajnát mint az egyik legnagyobb élelmiszer-exportőrt, hanem ki akarja terjeszteni befolyását az úgynevezett globális délen. "Azt állítja például, hogy tudna segíteni, ha a Nyugat végre feloldaná a szankciókat" - mondta a miniszter, hozzátéve: "mindent meg kell tennünk azért, hogy ezek a hazugságok ne terjedjenek el".

Kifejtette, hogy az orosz elnök "megpróbálja destabilizálni a nemzetközi közösséget", és újabb migrációs hullámokat akar elindítani, arra számít, hogy "a szegényebb országokból hozzánk jönnek majd az emberek".

Vlagyimir Putyin így járt el Szíriában is, "de téved, ha azt hiszi, hogy zsarolhatók vagyunk" - mondta Özdemir.

Németországban a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) legutóbbi adatai szerint az élelmiszerek fogyasztói ára májusban 10,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ez a legmagasabb érték az ország újraegyesítése (1990) óta. A drágulás részben az ukrajnai háború következménye. Ugyanakkor az élelmiszerek és mezőgazdasági termékek termelői és ipari ára már a háború kitörése előtt is meredeken emelkedett, elsősorban az energia drágulása, a műtrágyaárak robbanásszerű emelkedése, valamint a koronavírus-világjárványból fakadó termelési és szállítási zavarok miatt.

Az ÁKK ráemelést hajtott végre a 2035-ben lejáró dollárkötvényre

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ráemelést hajtott végre a 2035-ben lejáró dollárkötvényre - közölte az ÁKK Zrt. kedden az MTI-vel.
2026. 03. 03. 17:00
Megosztás:

Telefonon beszélt Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor

Megvitatta az orosz-magyar együttműködés aktuális témáit, a 2025. november 28-án Moszkvában megtartott tárgyalások eredményeként elért megállapodások végrehajtásának folyamatát telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar kormányfő - közölte kedden a Kreml sajtószolgálata.
2026. 03. 03. 16:30
Megosztás:

Közel-Kelet: a Groupama automatikusan és díjmentesen meghosszabbítja az utasbiztosítást

A közel-keleti események miatt a Groupama Biztosító több száz ügyfele rekedt külföldön: vagy a háború által érintett országokban tartózkodnak, vagy ezeken az országokon keresztül szeretnének hazajutni, ami jelenleg ellehetetlenült, vagy csak korlátozottan lehetséges.
2026. 03. 03. 16:00
Megosztás:

A JPMorgan beszáll a stabilcoin-versenybe

A hagyományos bankóriás és a kriptoszektor közötti verseny új szakaszba lépett. A JPMorgan egyre nyitottabb a stabilcoinok felé, de Jamie Dimon világossá tette: ha egy kriptocég bankként működik, akkor bankként is kell szabályozni. Eközben a Ripple és az XRP egy alternatív, globális pénzügyi infrastruktúrát épít.
2026. 03. 03. 15:30
Megosztás:

Rugalmasabb feltételekkel pályázhatnak a hazai mikro- és kisvállalkozások a telephelyfejlesztésre

Keddtől még rugalmasabb feltételek mellett pályázhatnak a hazai mikro- és kisvállalkozások a telephelyfejlesztést támogató programban. A módosítások célja, hogy a vállalkozások igényeihez jobban illeszkedő vissza nem térítendő forrást nyújtson, magasabb támogatási összeg, telephelyfejlesztési lehetőség biztosításával, szélesebb vállalkozói réteg elérésével - jelentette be keddi közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 03. 03. 15:00
Megosztás:

AM: középpontban a gyógynövények szerepe és védelme

Március 3-án ünnepeljük a vadvilág világnapját, amelynek idén az a célja, hogy felhívja a figyelmet a gyógy- és aromanövények szerepére az emberi egészség, a kulturális örökség, a helyi megélhetés és az emberi jóllét biztosításában - írta az Agrárminisztérium (AM) keddi közleményében.
2026. 03. 03. 14:30
Megosztás:

The Role of Escrow in a P2P Trading Platform: Why It Matters

Escrow is the mechanism that turns peer-to-peer trading from a “trust me” arrangement into a process with enforceable safeguards.
2026. 03. 03. 14:09
Megosztás:

A Bitcoin ára stabilizálódik az USA–Irán feszültség közepette

Az ETF-beáramlások dönthetik el a következő irányt: a negyedik napja tartó amerikai–iráni konfliktus újabb hullámokat vet a globális piacokon. A Bitcoin árfolyama ugyan megingott, de gyors visszapattanást mutatott – a befektetők most az ETF-áramlásokat és a makrogazdasági jeleket figyelik, hogy merre indulhat tovább a piac.
2026. 03. 03. 14:00
Megosztás:

A Richter megvásárolja a Celmatix kutatási portfólióját

A Richter Gedeon Nyrt. megvásárolja az Egyesült Államokban működő Celmatix Inc. biotechnológiai vállalat nőgyógyászati korai fázisú kutatási portfólióját - jelentette be a Richter kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 03. 03. 13:30
Megosztás:

Antal Ferenc: a repülőtér 3-as termináljának megépítése mérföldkő Magyarország életében

A repülőtér 3-as termináljának megépítése nemcsak a Budapest Airport, hanem Magyarország életében is mérföldkő - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai tranzakciókért felelős helyettes államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán.
2026. 03. 03. 13:00
Megosztás:

Felpörgött, majd lassult az ingatlan befektetői hullám a tavalyi év utolsó hónapjaiban

A tavalyi év augusztusában–szeptemberében az ingatlanpiacon egyszerre voltak jelen nagy számban a hitelre vásárló fiatal párok és a kiadásra vásárló magánszemélyek. A befektetők lendületét azonban egy idő után visszafogta a kialakult új helyzet.
2026. 03. 03. 12:30
Megosztás:

Mit üzen a Women in Business 2026 Magyarországnak?

A Grant Thornton átfogó nemzetközi vizsgálata szerint a nemek közötti egyenlőség, egyensúly kérdése már nem CSR téma, hanem üzleti stratégiai kérdés. A Grant Thornton Women in Business 2026 jelentése egyértelmű összefüggést mutat ki a “gender equality” melletti elköteleződés és a vállalati teljesítmény között. A nemek közötti egyenlőség nem „jó ügy”, hanem versenyelőny. Még akkor is, ha a globális környezetben több nagyvállalat visszavett DEI-kezdeményezéseiből (Diversity, Equity, Inclusion).
2026. 03. 03. 12:00
Megosztás:

VanEck-vezér: Megvolt a Bitcoin alja? – Fordulat jöhet a 70 000 dolláros kitörés után

Éles emelkedéssel indult az éjszaka a kriptopiacon: a Bitcoin 70 000 dollár fölé ugrott, majd 68 000 dollárig korrigált. A mozgás újraélesztette a találgatásokat: vajon már láttuk a medvepiaci mélypontot, vagy korai még trendfordulóról beszélni? A kérdésre a VanEck vezérigazgatója is reagált – meglehetősen optimista hangnemben.
2026. 03. 03. 11:30
Megosztás:

Az inflációs félelmek erősödése felfelé tolta a kötvényhozamokat

Az Irán elleni támadás több országra kiterjedő eszkalációja, a Hormuzi-szoros lezárása és a Közel Kelet kőolaj- és gázmezőit fenyegető csapások miatt jelentősen emelkedtek az energiaárak. Az olajár reggel mintegy 10%-kal ugrott meg, de záráskor is 7%-kal magasabban állt, mint a megelőző pénteken, a cseppfolyósított gáz ára pedig 35%-kal emelkedett, megközelítve a 45 EUR/Mwh-s szintet. A globális inflációs félelmek erősödtek, ami megfordította a fejlett országok kötvénypiacain a múlt héten bekövetkezett hozamesést. A tízéves dollár hozam 10 bázisponttal, 4,05%-ig ugrott, a német pedig 7 bázisponttal, 2,7% fölé került. A kockázatvállalási hajlandóság erősödése miatt folytatódott a dollár gyors erősödése, az EUR/USD 1,17 alá esett.
2026. 03. 03. 11:00
Megosztás:

Az XRP volatilitása egyéves csúcsra ugrott – Közeleg a nagy kitörés?

Az XRP 30 napos realizált volatilitása 1,16-ra emelkedett a Binance-en, ami 2025 márciusa óta a legmagasabb érték. Mindeközben az árfolyam 1,35 dollár körül oldalaz, jelentősen a korábbi, 3,40 dolláros cikluscsúcs alatt. A történelmi mintázatok alapján az ilyen volatilitási tüskék gyakran nagy ármozgások előszobái – de a kérdés az, milyen irányba.
2026. 03. 03. 10:30
Megosztás:

Mit szólna hölgyem egy kis kriptovalutához Nőnapra?

Blockchain4Her: amikor a diverzitás növekedési stratégiává válik: a Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange (UEX) platformja, a Nemzetközi Nőnap alkalmából zászlóshajó kezdeményezése, a Blockchain4Her program keretében ünnepli a nőket.
2026. 03. 03. 10:00
Megosztás:

Hernádi Zsolt: a Barátság kőolajvezetékben nincs károsodás

Nyugodt lelkiismerettel leszögezhetjük, hogy önmagában a Barátság kőolajvezetékben károsodás nem történt - jelentette ki Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója az ATV Egyenes beszéd című műsorában hétfőn este.
2026. 03. 03. 09:30
Megosztás:

Iráni konfliktus: Makrogazdasági és piaci következmények

Az Iránban kialakult legújabb konfliktus további volatilitást okozott a globális piacokon. Íme néhány lehetséges forgatókönyv és azok hatása az egyes eszközosztályok portfólióira.
2026. 03. 03. 09:00
Megosztás:

Drágul a kőolaj, mínuszban az ázsiai börzék, erősödik a forint kora reggel

Az Irán ellen szombaton indított izraeli-amerikai támadás okozta piaci bizonytalanság hatására kedden kora reggel tovább emelkedett a kőolaj ára, mínuszban álltak az ázsiai tőzsdék mutatói, miközben a forint erősödött a főbb devizákhoz képest.
2026. 03. 03. 08:30
Megosztás:

Fontos év lesz 2026 az AutoWallis számára

Az AutoWallis tavaly továbbra is erőteljes növekedést mutatott, ám a jelentős üzletfejlesztések és akvizíciók költségvonzatai nyomot hagytak a profitabilitáson. Miközben a bevételek két számjegyű ütemben bővültek, a költségek emelkedése miatt 2025-ben is nyomott maradt az eredményesség. A 2026-os év így kulcsfontosságú lehet annak megítélésében, hogy a cseh terjeszkedés, az új márkák és a hatékonysági intézkedések képesek-e érdemben javítani a cég marginjait.
2026. 03. 03. 07:30
Megosztás: