Jövőre további jelentős bevételkieséssel számol a kormány

A 2010. évi költségvetésben az ideihez képest jóval kisebb, legalább 300 milliárd forinttal kevesebb bevétellel számol a kormány, ennyit meg kell takarítani a 3,8 százalékos hiánycél megtartásához - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter szerdán reggel a Magyar Televízió Napkelte című műsorában. (ProfitLine.hu)

A társadalombiztosítási alapok idei hiánya a Pénzügyminisztérium (PM) előrejelzése szerint szeptemberre 200 milliárd forint fölé megy, de az év végéig a már meghozott takarékossági intézkedések hatására 155 milliárd körül alakul. A tb-alapok 8 milliárd forintos 2009. évi hiányát még 2,6 százalékos költségvetési hiánycél mellett határozták meg.

 

A miniszter elmondta: az idei 3,9 százalékos hiánycélhoz a módosított összeget, a 155 milliárd forintot tartani kell. A kórházak helyzetéről újságírói kérdésekre Oszkó Péter azt mondta, hogy azok az idei év első felében többet költöttek a tavalyi év első feléhez képest, miközben minden területen takarékoskodás van. Egyes esetekben indokolt lehet a ráfordítások emelkedése, de országos átlagban nem. Van, ahol az egészségügy "sajátos érdekérvényesítése" követel több pénzt, miközben a kórházaknak is ugyanolyan takarékosan kell működniük mint minden másnak - jegyezte meg a pénzügyminiszter.

 

Ugyanakkor az egészségügy minden körülmények között elsőbbséget élvez, ehhez nem férhet kétség - tette hozzá. Az önkormányzatokkal meg kell állapodni a nagyságrendileg 120 milliárd forint megtakarításról. Arra kevés az esély, hogy az intézményi költéseket fogják vissza a helyi képviselők, mert ez kétharmados közgyűlési döntést igényel, de a feladatokról egyszerű többséggel döntenek. Arra az újságírói kérdésre, hogy milyen eszközei vannak a pénzügyminiszternek az önkormányzati kérdésben és általában a politikusok meggyőzésére, Oszkó Péter annyit mondott: "Észérvekkel - ez az egyetlen eszközöm".

 

A miniszter arra figyelmeztetett, hogy ideje az ország teherbíró képességéhez igazítva tervezni a költségvetést, ellentétben az eddigi gyakorlattal, amikor a költési hajlandóság határozta meg az éves költségvetés számait. A BKV és állami vállalatoknál kifizetett végkielégítésekkel kapcsolatban Oszkó Péter hangsúlyozta, hogy a BKV a Fővárosi Önkormányzat tulajdona, arra a kormánynak semmiféle ráhatása nincs. "Ha az én területemen fordul elő ilyen, akkor én gyorsan járok el és tűzzel-vassal irtom az ilyen eseteket" - mondta.

 

A pénzügyminiszter határozottan cáfolta, hogy az állami szférában elbocsátási terv lenne. Hozzátette: "amit tettünk, az a létszámstop, ami azt jelenti, hogy a betöltetlen, illetve megüresedett állásokra nem lehet új embert felvenni, csak külön engedéllyel". A közszférában öt százalék körüli a munkaerő mozgás, de ez nem jelenti, hogy ennyivel csökkenne a létszám. A rendőrségnél például biztosan nem - szögezte le. Oszkó Péter szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság tárgyalódelegációjának várhatóan augusztus végén, szeptember elején Budapesten megtartandó következő felülvizsgálatán szakpolitikai kérdések részleteiről nem lesz szó, azt nem vizsgálják.

 

A közösségi közlekedés 70 milliárd és a helyi önkormányzatok 120 milliárd forintos éves megtakarítását konkrét intézkedésként nevezte meg a kormány, aminek betartása garantálja azt, hogy a 2010. évi hiány nem haladja meg a GDP 3,8 százalékát.

Sugárterápiát kap Joe Biden volt amerikai elnök

Sugárterápiát kap Joe Biden volt amerikai elnök daganatos betegségének kezelésére - közölte szombaton a politikus szóvivője.
2025. 10. 12. 09:00
Megosztás:

16 projekt nyerte el a főváros közösségi költségvetésének támogatását

A beérkezett mintegy 150 ezer szavazat alapján tizenhat projekt nyerte el a főváros közösségi költségvetésének támogatását - közölte a főpolgármester szombaton a Facebook oldalán, az MTI-hez is eljutatott közleményében.
2025. 10. 12. 07:00
Megosztás:

Aranyláz Iránban: akár 30%-kal is többet fizetnek a teherániak az aranyérmékért

Iránban újra aranyláz tombol. A teheráni aranypiacon az utóbbi hetekben az aranyérmék ára akár 30%-kal is meghaladta azok tényleges nemzetközi értékét – a kereslet robbanásszerű növekedése és a rial folyamatos gyengülése miatt.
2025. 10. 12. 06:00
Megosztás:

Több mint 6 milliárd dollárnyi kriptó tűnt el: minden idők legnagyobb likvidálása rázta meg a piacot

A kriptovilág újabb fekete pénteket élt át: több mint 6 milliárd dollárnyi pozíciót számoltak fel kevesebb mint egy nap alatt, miután Donald Trump újabb kereskedelmi vámokat jelentett be Kínával szemben. Az esemény a Coinglass adatai szerint a „kriptotörténelem legnagyobb likvidálási hullámát” váltotta ki.
2025. 10. 12. 05:00
Megosztás:

Hova költöznének leginkább a magyarok? Íme a TOPlista

A fővárosiak után a legtöbben Pest, Győr-Moson-Sopron, Veszprém és Somogy vármegyéből keresnek eladó ingatlant Budapesten - derül ki a zenga.hu ingatlankereső oldal adataiból. Az ország egyik feléből a másikba ritkábban költöznének, a többség ugyanis legfeljebb a szomszédos vármegyében keres eladó lakást vagy házat.
2025. 10. 12. 04:00
Megosztás:

Beragadt az XRP 2,80 dollárnál? A Digitap ($TAP) 50-szeres árrobbanásra készül a Visa-partnerség nyomán

Egyre nő a nyomás az XRP-n. A nagyobb befektetők az utóbbi kereskedési napokban naponta mintegy 50 millió dollár értékben adtak el tokent, ami elég volt ahhoz, hogy az árfolyamot 2,75 dollár körül tartsa, és megakadályozza a 3,00 dolláros szint felé történő korrekciót. Amíg ez a szint nem törik át, a kereskedők szerint az érme rövid távú kilátásai továbbra is ingatagok.
2025. 10. 12. 03:00
Megosztás:

Hoppá! Családi pótléknál ők is beszámíthatók!

Kit lehet a családi pótlék összegének megállapításánál beszámítani? A családi pótlék összegének megállapításakor lehetőség van azt a gyermeket is figyelembe venni, aki után az ügyfél már nem jogosult a családi pótlékra.
2025. 10. 12. 02:00
Megosztás:

Váratlan bejelentés! A rezsicsökkentett gázfogyasztást az MVM így fogja elszámolni télen!

Az MVM a téli hónapokban is szavatolja a lakosság számára a biztonságos energiaellátást. A földgáztárolókban elegendő készlet áll rendelkezésre, miközben a társaság a tavaszi-nyári időszakban folyamatos hálózatfejlesztésekkel készült a szezonra.
2025. 10. 12. 01:00
Megosztás:

A Solana ($SOL) 3,2%-os emelkedése 229 dollárig szép teljesítmény – de a Digitap ($TAP) akár 3200%-os ralira is készülhet

A Solana (SOL) az elmúlt 30 napban 3,2%-ot erősödött, jelenleg 220 dolláron forog, ami kifejezetten jó teljesítmény, különösen annak fényében, hogy két héttel ezelőtt még 190 dollár közelében járt. Sok altcoin ezzel szemben csökkenést mutatott a hónapban – például a Cronos (CRO) 25%-kal, az Uniswap (UNI) 18%-kal, a Hyperliquid (HYPE) pedig 11%-kal került lejjebb.
2025. 10. 11. 23:30
Megosztás:

Telefonon egyeztetett Donald Trumppal az ukrán elnök

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton telefonon beszélt Donald Trump amerikai elnökkel, akinek reményét fejezte ki, hogy megállítható lesz Oroszország Ukrajna elleni háborúja, akárcsak minden más háború, amelyet Trump közreműködésével lezártak.
2025. 10. 11. 22:30
Megosztás:

Zambó Péter: a világ élvonalában a magyar vadgazdálkodás

A magyar vadgazdálkodás Európa és a világ legszűkebb élvonalába tartozik, amire jogosan lehetünk büszkék - mondta az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára a tárca közleménye szerint a 2025. évi Országos Vadásznap szombati ünnepélyes megnyitóján, a Győr-Moson-Sopron vármegyei Göbös-majorban.
2025. 10. 11. 21:30
Megosztás:

Új lehetőségek a fix 3 százalékos hitelprogramban

Új lehetőségek nyíltak a fix 3 százalékos hitelprogramban - mondta a kormány közösségi oldalán szombaton megjelent videójában a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára azzal kapcsolatban, hogy a héten több olyan fontos kormánydöntés született, amely nagymértékben bővíti a lehetőségeket az Otthon Start hitelprogram keretében.
2025. 10. 11. 20:00
Megosztás:

Járványszezon okosan - így spórolhatsz egy vagyont a dráguló gyógyszereken

Egy négytagú családnak havonta közel 22 ezer forintjába is kerülhet a megelőzésre és az enyhébb betegségek kezelésére szolgáló vitaminok és gyógyszerek beszerzése. A hidegebb hónapokkal számolva ez évente mintegy 130 ezer forintot jelenthet. A kiadásokat ugyanakkor jelentősen csökkentheti az egészségpénztári számlán keresztüli vásárlás, hiszen az éves befizetések után 20% adó-visszatérítés kérhető, ami akkor is több tízezer forintot jelenthet, ha egyébként nem költünk sokat gyógyszerekre.
2025. 10. 11. 18:00
Megosztás:

A Standard and Poors továbbra is befektetésre ajánlja hazánkat

Úgy fogalmaztak: töretlen a bizalom Magyarország iránt, ezt a hitelminősítők értékelése mellett a kötvénykibocsátások is rendre visszaigazolják. Az idei devizakötvény-aukciók kiemelkedően eredményesnek bizonyultak, az ÁKK három devizában - euróban, dollárban és kínai renminbiben - is többszörös túljegyzés mellett hajtott végre kibocsátásokat. Ez rávilágít arra, hogy a globális kihívások ellenére a nyugati és a keleti befektetők egyaránt megbízható partnerként és találkozási pontként tekintenek hazánkra - írták.
2025. 10. 11. 17:00
Megosztás:

Rétvári Bence: az elmúlt másfél évtizedben a kormány évente 1250 milliárd forinttal növelte a közbiztonság finanszírozását

A közbiztonság soha nincs ingyen, mindig tenni kell érte, és megfelelő forrásokat kell biztosítani hozzá. Az elmúlt másfél évtizedben a kormány évente 1250 milliárd forinttal növelte a közbiztonság finanszírozását és ennek eredményeképpen évente 213 ezerrel kevesebb bűncselekményt követnek el, mint 2010-ben - mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szombaton az Országos Polgárőr Szövetség október 23-i ünnepségén.
2025. 10. 11. 16:00
Megosztás:

A zárolt orosz vagyoneszközök Ukrajna javára tervezett felhasználásáról tárgyaltak

A zárolt orosz állami vagyoneszközök Ukrajna javára tervezett felhasználásáról tárgyalt Keir Starmer brit miniszterelnök Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel.
2025. 10. 11. 15:00
Megosztás:

Küldöttség élén tett látogatást Magyarországon a Roszatom humánerőforrásért felelős vezérigazgató-helyettese

Az oroszországi atomerőművek körüli városokat tömörítő alapítvány, (ATR AESZ) és az oroszországi atomerőműveket üzemeltető Roszenergoatom konszern támogatásával október 4. és 8. között orosz küldöttség járt Magyarországon. A látogatás célja a kétoldalú együttműködés erősítése, a testvértelepülési kapcsolatok fejlesztése és nemzetközi kulturális projekteket felvonultató fesztivál megrendezése volt.
2025. 10. 11. 14:00
Megosztás:

A földmunkákkal megkezdődött az üzbegisztáni atomerőmű építése

A munkagödör kialakításával Üzbegisztánban megkezdődött az első, kis moduláris reaktorokkal (SMR) szerelt atomerőmű építése. A RITM-200N reaktorokkal megvalósuló blokkok orosz terv alapján készülnek Üzbegisztán Jizzakh régiójában. Az erőműhöz mintegy1,5 millió köbméter földet fognak kiemelni, a munkagödör mélysége pedig eléri a 13 métert.
2025. 10. 11. 13:00
Megosztás:

Újabb hibrid okosboltok kialakítását tervezi a Coop Szeged Zrt.

Az első magyarországi hibrid okosbolt tavaszi megnyitásának kedvező tapasztalatai alapján már újabb egységek automatizálását is tervezi a Laurel Kft. technológiájával a Coop Szeged Zrt. - közölték a cégek az MTI-vel.
2025. 10. 11. 12:00
Megosztás:

Több mint 300 millió forintos fejlesztés zárult le Mezőberényben

Lezárult egy csaknem 342 millió forint uniós támogatásból végrehajtott fejlesztés a Békés vármegyei Mezőberényben - közölte az önkormányzat.
2025. 10. 11. 11:00
Megosztás: