Új gyorsforgalmi útszakaszt adtak át

Átadták az M44-es gyorsforgalmi út Bács-Kiskun vármegyei részeként épített, Szentkirály és Lakitelek közötti 4,6 kilométeres szakaszát kedden.

Új gyorsforgalmi útszakaszt adtak át

Ágh Péter, az Építési és Közlekedési Minisztérium állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára az átadáson elmondta: az M44-es gyorsforgalmi út építése igazi sikertörténet, hiszen a már megvalósult 89 kilométer magyar forrásból épülhetett meg.

Felidézte: a 2016. óta folyamatosan zajló munkálatok részeként a gyorsforgalmi út első szakaszát, a Tiszakürt és Kondoros közötti 61 kilométeres részt 2019-ben adták át, majd 2020-ban elkészült a Kondoros és Békéscsaba közötti szakasz, az új Tisza-hidat is magába foglaló Lakitelek és Tiszakürt közötti részt pedig 2021. decemberében adták át a forgalomnak.

Eddig 89 kilométer készült el Békéscsabáig a mintegy 125 kilométeres gyorsforgalmi útból - mondta az államtitkár.

Kiemelte: Szentkirály és Lakitelek között az Építési és Közlekedési Minisztérium beruházásában több mint 35 milliárd forintból egy 4,6 kilométer hosszú, több mint 22 méter széles, kétszer két forgalmi sávos, leállósáv nélküli autóút épült két híddal és számos kiegészítő fejlesztéssel. Ezzel az M44-es autóút hossza már meghaladja a 93 kilométert.

A beruházás részeként egy komplex és tágas pihenővel kombinált csomópont is épült, közel 75 méter hosszú, kétnyílású felüljáróval.

Az államtitkár hangsúlyozta: a beruházás egy kiváló szakember előtt is tiszteleg, hiszen a pihenőhely névadója a magyar mélyépítés nemzetközileg is elismert, kiváló szakembere, a 2016-ban elhunyt Mosonyi László, akinek emlékét emléktábla is őrzi.

Ágh Péter szerint, "ha útépítésről van szó, akkor látható, hogy az elmúlt években a magyar kormány nem tétlenkedett", hiszen 2010. és 2024. között mintegy 2900 milliárd forint értékben több mint 870 kilométer autópálya és autóút készült. Közel 800 kilométeren fejlesztettek, bővítettek, 300 kilométeren pedig új nyomvonalú főutat építettek összesen 1170 milliárd forint értékben. Országszerte 220 kilométernyi alsóbbrendű út, 80 önálló csomópont és 20 híd épült, miközben 2010. óta közel 860 milliárd forintból mintegy 6750 kilométernyi út is megújulhatott.

Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, Bács-Kiskun vármegye 4. számú választókerületének fideszes országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy az M44-es gyorsforgalmi út még hiányzó, valamivel több mint 32 kilométer hosszú, kétszer két forgalmi sávos szakasza várhatóan 2025. elejére készül el. A gyorsforgalmi út Szentkirálytól az M5-ös autópályáig, Kecskemétig tartó utolsó szakaszának megépülésével teljes értékű gyorsforgalmi összeköttetés jön létre Budapesttől Békéscsabáig. Az út megépülése sok ezer ember munkájának és az adófizetők pénzének köszönhető - tette hozzá.

Szeberényi Gyula, Bács-Kiskun vármegye 2. számú választókerület fideszes országgyűlési képviselője szerint az M44-es út hozzájárul Kecskemét és a dél-alföldi térség versenyképességének javításához is, hiszen ezt ma már nagyban befolyásolja az infrastruktúra minősége. Egy térség, egy város akkor lesz igazán vonzó az emberek és a vállalkozások számára, ha könnyen és biztonságosan elérhető, ehhez pedig modern utak szükségesek - fogalmazott.

Madari Róbert, Lakitelek független polgármestere arról beszélt, hogy az elkészült útszakasz biztonságosabb, gyorsabb célbaérést biztosít mind az áruszállítóknak, mind a kirándulóknak, mind a Budapestre igyekvőknek vagy az éppen az Erdély irányába indulóknak. Az egyre több és jobb minőségű út nagyon fontos a települések, így Lakitelek számára is, hiszen ezek révén jobban bekapcsolódhatnak az ország "vérkeringésébe" - tette hozzá.

Történelmi mélyponton a hazai álláskeresők száma

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai alapján a regisztrált álláskeresők száma 2026 februárjában 225.994 fő volt, ami az előző év azonos időszakához képest több mint 6 ezer, 2010-hez viszonyítva pedig mintegy 430 ezer fős csökkenést jelent.
2026. 03. 04. 12:00
Megosztás:

A pánik közepette erősödött a dollár, gyengültek a régiós devizák

Az Irán elleni háború eszkalációja miatt masszív pánikjeleket mutattak a részvény- és nyersanyagpiacok mellett a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacai is tegnap. A helyzeten a vártnál magasabb európai inflációs, maginflációs és szolgáltatásinflációs mutatók már alig rontottak, de estére némileg megnyugodott a piac.
2026. 03. 04. 11:30
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők?

Ázsia szintén erős esést mutatott szerda reggel, melyet a korábbi hetekben rekorddöntő szöuli Kospi vezetett 12,4%-os zuhanással, de a Nikkei is 3,1%-kal, a SSEC pedig 1,4%-kal csökkent.
2026. 03. 04. 11:00
Megosztás:

Estek a tengerentúli részvények a háború negyedik napján

Kedden volt az Egyesült Államok és Izrael Irán ellen indított háborújának negyedik napja, mely során Izrael csapatokat küldött Libanonba, hogy felvegye a harcot a Hezbollah nevű, Iránhoz köthető terrorszervezettel, illetve Teheránt és Bejrútot bombázta, míg Irán több szomszédos országát légicsapással sújtotta (Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Katar), illetve bejelentette a Hormuzi-szoros lezárását, jelentősen növelve a geopolitikai bizonytalanságot.
2026. 03. 04. 10:30
Megosztás:

Széles körben zuhantak az európai piacok

Az európai részvények kedden egyhavi mélypontra zuhantak, mivel a globális részvénypiaci eladási hullám tovább gyorsult, és a befektetők egy elhúzódó közel-keleti háború, valamint az olajárak újabb megugrásának inflációs hatásai miatt aggódtak. A páneurópai STOXX 600 3,0%-ot esett, a DAX 3,4%-ot, a CAC 40 3,5%-ot, míg a londoni FTSE100 2,7%-kal mérséklődött. A STOXX 600 minden ágazata esett, élén a pénzügyi szektorral, amely 4,2%-ot zuhant. Különösen a brit hitelezők estek, mivel ők rendelkeztek a legnagyobb közel-keleti kitettséggel. A brit piacon a legnagyobb volumen mellett kereskedett Barclays 3,4%-kal, a HSBC pedig 5,2%-kal csúszott lejjebb. Az emelkedő olajárak az energiavállalatoknak sem nyújtottak menedéket, amelyek 1,6%-ot veszítettek értékükből – mutatva, hogy a magasabb olajár ilyenkor keresleti sokkot is jelent, nemcsak profitnövelő tényezőt, amennyiben a piac kifejezetten kockázatkerülő üzemmódban működik. Az utazási szektor is különösen nagy nyomás alatt maradt: a Lufthansa 4,1%-ot esett, a British Airways tulajdonosa, az IAG 5,4%-kal gyengült, a WizzAir 6,5%-ot, míg az Air France–KLM papírjai 7,9%-ot veszítettek értékükből.
2026. 03. 04. 09:30
Megosztás:

Jelentős természetvédelmi fejlesztés indul az Aggteleki Nemzeti Parkban

Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság hat kiemelt projektet valósít meg 3,3 milliárd forint értékben a jelenlegi uniós ciklusban. A beruházások mintegy 77 százaléka közvetlenül javítja a nemzeti park területének természeti állapotát. E körbe tartozik a gyepek rehabilitációja is, amelyre 290 milliót fordítanak - hangsúlyozta Rácz András, az Agrárminisztérium (AM) természetvédelemért felelős államtitkára kedden, a Háromhután tartott projektnyitó rendezvényen a tárca MTI-nek küldött közleménye szerint.
2026. 03. 04. 09:00
Megosztás:

Kijev elutasította a Barátság-kőolajvezeték uniós ellenőrzését

Kijev elutasította a Barátság-kőolajvezeték uniós ellenőrzését, pedig közelmúltbeli kijevi látogatásán Ursula von der Leyen és António Costa, az Európai Tanács elnöke is kérte az ukrán vezetést, hogy tegye lehetővé a vezetéket ért károk független felmérését - írta kedd este a Financial Times című brit lap.
2026. 03. 04. 08:30
Megosztás:

Így alakult a forint árfolyama reggelre

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel a főbb devizákkal szemben a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 04. 08:00
Megosztás:

Több mint 10 millió eurós bírságot kapott egy orosz árnyékflottás hajó Belgiumban

Több mint 10 millió eurós bírságot szabtak ki egy, az úgynevezett orosz árnyékflottához köthető tartályhajóra, miután a belga hadsereg a hétvégén fedélzetére lépett - jelentette be kedden Annelies Verlinden igazságügyért és Jean-Luc Crucke közlekedésért felelős miniszter.
2026. 03. 04. 07:30
Megosztás:

Az AI kilépett a chatablakból: 2026-ban már helyettünk foglal, vásárol és dönt

A mesterséges intelligencia új szintre lépett: 2026-ban az agentic AI modellek váltják fel a hagyományos, statikus „kérdezz–felelek” alapú chatbotokat. A technológia nemcsak a marketinget és az ügyfélszolgálatot formálja át, hanem az online vásárlás, a keresés, a szolgáltatásfoglalás és az üzleti adatkezelés teljes ökoszisztémáját is – derül ki a JabJab digitális marketing ügynökség legfrissebb AI Traffic Index elemzéséből.
2026. 03. 04. 07:00
Megosztás:

CATL Debrecen: nem volt mérgezés az akkumulátorgyárban

Nem történt mérgezés a CATL debreceni akkumulátorgyárában - tájékoztatta a cég kedden az MTI-t a belső vizsgálat eredményéről.
2026. 03. 04. 06:30
Megosztás:

Mától még rugalmasabb feltételek mellett pályázhatnak a hazai mikro- és kisvállalkozások a telephelyfejlesztést támogató program keretében

A kormány mindent megtesz a hazai kkv-k erősítése érdekében, ezt a célt szolgálja a GINOP Plusz-1.2.4-25 program is, amely a legkevésbé fejlett településeken működő mikro- és kisvállalkozások beruházásait támogatja európai uniós társfinanszírozással.
2026. 03. 04. 06:00
Megosztás:

46,5 milliárdra emelték a kárenyhítési alap keretét

Megemelték az időjárás okozta károk utáni kompenzálási keretét, a kárenyhítési alapban 28,4 milliárd helyett 46,5 milliárd forint áll rendelkezésre - jelentette be Nagy István agrárminiszter kedden az OTP Agrár Gála rendezvényén, Budapesten.
2026. 03. 04. 05:30
Megosztás:

Nem szellőznek maguktól az energiahatékony ablakok

A modern, háromrétegű üvegezéssel és tömítéssel ellátott nyílászárók jelentősen csökkenthetik az energiafelhasználást, ugyanakkor a fokozott légzárás miatt nem biztosítanak automatikus légcserét. Szakértők szerint a nyílászárócsere után kiemelt figyelmet kell fordítani a rendszeres, rövid ideig tartó, intenzív szellőztetésre, ellenkező esetben megnőhet a beltéri páratartalom és a penészesedés kockázata. A jól szigetelő műanyag, fa és alumínium ablakok egyaránt csak tudatos használat mellett biztosítanak egészséges beltéri levegőt.
2026. 03. 04. 05:00
Megosztás:

Olaj, tech és légiközlekedés: nyertesek és vesztesek a tőzsdén a közel-keleti válság árnyékában

A hétvégén eszkalálódott közel-keleti konfliktus válságüzemmódba taszította a globális piacokat. Súlyos geopolitikai válságról van szó; a támadások célpontjai között számos fontos és kritikus infrastruktúra is szerepel (pl. olajszállító tartályhajók, repülőterek stb.). Rövid távon hatalmas a bizonytalanság a piacokon és a világban. Az Egyesült Arab Emírségek (Dubai és Abu-Dhabi) tőzsdéi ma és holnap zárva tartanak a teljes összeomlás elkerülése érdekében.
2026. 03. 04. 04:30
Megosztás:

Egymilliárd forintot spóroltak a kkv-k az auditfelkészítéssel

A hazai vállalkozások felkészülését segítő "Kiberbiztonsági védőháló a kkv-szektor számára" program eseményein összesen 310 hazai vállalkozás vett részt az elmúlt hónapokban, ezzel a cégek a számítások szerint több mint 1 milliárd forint kiadást takarítottak meg – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 04. 04:00
Megosztás:

Jelentős módosítás előtt az állami támogatások uniós szabályozása

Az Európai Bizottság az állami támogatási szabályok átfogó reformjára készül: az ún. csoportmentességi rendelet tervezett módosítása egyszerűbb hozzáférést, nagyobb rugalmasságot és kevesebb adminisztrációt ígér a vállalatok számára, az ösztönzők pedig erősebb hatást érhetnek el. Az új keretrendszer 2027-től léphet hatályba, és jelentősen befolyásolhatja a pénzbeli támogatások és adókedvezmények alkalmazását az Európai Unióban – hívja fel rá a figyelmet az EY.
2026. 03. 04. 03:00
Megosztás:

Közélet Nád a beton helyett: a legtöbben természetesebb Balatont szeretnének

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont és a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatói azt vizsgálták*, hogy az emberek mit tartanak értékesnek a Balatonban és annak partján.
2026. 03. 04. 02:30
Megosztás:

Egyéni vállalkozók figyelmébe! Negyedévesre vált a tb- és szochóbevallás

Az egyéni vállalkozóknak már csak negyedévente kell bevallani a tb-járulékot és a szochot; januártól egyszerűsödtek az egyéni vállalkozók bevallási szabályai: függetlenül attól, hogy valaki a vállalkozói jövedelemadózás szabályai szerint vagy átalányadózóként folytatja tevékenységét, a tb-járulékot és szochot tartalmazó, úgynevezett 58-as bevallást már csak negyedévente kell benyújtania - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 04. 02:00
Megosztás:

13 százalékkal is visszaeshetnek az okostelefon-kiszállítások idén

Idén akár 12,9 százalékkal, 1,1 milliárdra eshetnek az okostelefon-kiszállítások az egyre súlyosabb memóriachip-hiány miatt - véli az International Data Corporation (IDC) informatikai és távközlési piackutató vállalat.
2026. 03. 04. 01:30
Megosztás: