Újabb huszonhárom termelőt ismertek el

A nemzeti park igazgatóságok feladatellátása mára igen sokrétű, messze túlmutat a védett fajok, az élőhelyek megőrzésén - mondta az Agrárminisztérium (AM) természetvédelemért felelős államtitkára pénteken Répáshután, a Bükki Csillagda megnyitásának 2. évfordulóján a szaktárca közleménye szerint.

Újabb huszonhárom termelőt ismertek el

Rácz András kiemelte, hogy a nemzeti park igazgatóságok természetvédelmi tevékenységének bemutatása egyre hangsúlyosabb az elmúlt 10-15 évben, amely így egyre szélesebb társadalmi réteget tud megszólítani.

Ismertetése szerint az AM felügyelete alá tartozó nemzeti park igazgatóságok szakmaiságában infrastrukturális elemeiben látványos előrehaladás történt az elmúlt évtizedben. Csak az elmúlt év során 30 jelentős beruházás fejeződött be, együttesen mintegy 8,7 milliárd forint összértékben. A megváltozott társadalmi igényeknek megfelelően egyre többen érdeklődnek az aktív kikapcsolódási lehetőségek iránt, melyek mára a nemzeti parkok ökoturisztikai kínálatában fellelhetők.

Az államtitkár a közlemény szerint kiemelte, hogy mára a nemzeti parkok lettek a magyarországi ökoturizmus legnagyobb letéteményesei, hiszen a mintegy 700 hazánkban nyilvántartott ökoturisztikai létesítmény felét valamelyik nemzeti park igazgatóság működteti. Ezek között az egyik legunikálisabb a 2 éves Bükki Csillagda, amely Magyarországon egyedülálló lehetőségeket biztosít a csillagászati megfigyelések számára.

Ismertette, hogy a nemzeti parkok kezelésében álló ökoturisztikai infrastruktúrának mintegy negyede, összesen csaknem 90 létesítmény a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságán található. A fejlesztések sikerét mutatja, hogy 2010 óta 96 ezerről 200 ezer főre emelkedett a regisztrált látogatók száma a nemzeti park területén.

Rácz András az évfordulóval egybekötött Bükki Nemzeti Park Termék Védjegy oklevél átadón elmondta: az agrártárca 2010-ben a nemzeti park védjegy rendszert azzal a  céllal hozta létre, hogy támogassa azokat a gazdálkodókat, akik a Nemzeti Park Igazgatóságok védett területein termelnek és állítanak elő nemzeti parki termékeket. Ezek a gazdák szigorú természetvédelmi előírások betartásával folytathatják termelői tevékenységüket, mely korlátozások a piaci szempontokat figyelembe véve sokszor veszteséggel járnak. A nemzeti park védjegy rendszer pedig egy olyan brand, amely emeli ezeknek a termékeknek a megítélését, és segíti ezeknek a termékeknek a piacra jutását.

A védjegyrendszer sikerét kiemelve az államtitkár elmondta, az első szabadalmi birtokos a bükki nemzeti park igazgatósága volt, ma is itt található a legtöbb védjegyes termelő, mára azonban mind a 10 nemzeti park igazgatóság hirdet védjegy pályázatot. Jelenleg 265 termelő több mint 1300 terméke tartozik a nemzeti parki védjegy kategóriába, s most 23 termelő 66 termékével bővül, ami a védjegyrendszer sikerének záloga - hangsúlyozta az államtitkár.

Rácz András a védjegyről kifejtette, a minősítést elnyerő termékek kivétel nélkül kézműves áruk, melyek magas minősége magában hordozza a saját tájegység hagyományát, jellegét. Hangsúlyozta továbbá, hogy a nemzeti park védjegyet egy-egy termék csak szigorú előírások mentén kaphatja meg, melynek legfontosabb feltétele, hogy helyben előállított, helyi alapanyagból, helyi munkaerő felhasználásával készüljenek ezek az áruk.

A védjegy odaítélése 3-5 évre szól és a termékeket szigorú követelményrendszernek megfelelően időről-időre újra ellenőrzik. A termékeken keresztül, a helyi kézműves termelőktől minden látogatható magával vihet egy kézzel fogható emléket, egy darabot a nemzeti parkból - olvasható a közleményben.


Hogyan profitálhat a tőkepiac az új világrendből?

A világ alapjaiban változott meg, és ezzel együtt a befektetési lehetőségek is új irányt vettek. A COVID csak az első jel volt, azóta azonban egymást követik a globális sokkok, miközben a geopolitikai feszültségek és a nagyhatalmak közötti verseny teljesen új korszakot nyitott. Egy dolog viszont nem változott: ahol átalakulás van, ott lehetőség is születik. Az új világrend legfontosabb tőkepiaci trendjeit, valamint kilátásait a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési szolgáltató, az XTB szakértője, Szitás Lóránt vizsgálta meg.
2026. 05. 12. 14:00
Megosztás:

A modern iroda egyik legfontosabb eszköze: a jól megválasztott nyomtató

A digitalizáció ellenére a dokumentumkezelés továbbra is a vállalkozások mindennapi működésének egyik alapja. Szerződések, számlák, riportok, szállítólevelek, HR-anyagok vagy prezentációk – a legtöbb cég napi szinten nyomtat. Éppen ezért egy rosszul megválasztott készülék nemcsak bosszúságot, hanem komoly idő- és költségveszteséget is okozhat.
2026. 05. 12. 13:30
Megosztás:

Rejtett milliárdokat mozgat a rehabilitációs hozzájárulás Magyarországon

A hazai vállalatok jelentős része rutinszerűen fizeti be a rehabilitációs hozzájárulást. Sok esetben észre sem veszik, hogy évente akár több tízmillió forintot hagynak az asztalon egy olyan kötelezettség miatt, amely valójában tudatos döntéssel optimalizálható lenne. A Jobtain HR Szolgáltató tapasztalatai szerint a cégek jelentős része a mai napig automatikus költségként kezeli ezt a tételt, holott a jogszabály logikája nem befizetésre, hanem ösztönzésre épül. A cél a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatása, amely teljes mértékben kiválthatja a fizetési kötelezettséget.
2026. 05. 12. 13:00
Megosztás:

Nőtt a KBC Csoport profitja az első negyedévben éves szinten

A Magyarországon a K&H Bankban érdekelt KBC Bank belga biztosító és bankcsoport adózott eredménye 557 millió euróra emelkedett az idei első negyedévben az egy évvel korábbi 546 millió euróról, részvényarányosan a nyereség 1,32 euró maradt - derült ki a cég honlapjára kedden felkerült jelentésből.
2026. 05. 12. 12:10
Megosztás:

Németországban 2,9 százalékra gyorsult az infláció

Németországban 2,9 százalékra, 2024 januárja óta a legmagasabbra emelkedett az éves infláció áprilisban az egy hónappal korábban jegyzett 2,7 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden ismertetett végleges adatai szerint.
2026. 05. 12. 11:30
Megosztás:

Tovább emelkedett a nyersolaj ára, felfelé kúsztak a kötvényhozamok hétfőn

Miután Donald Trump visszautasította a legutóbbi iráni békejavaslatot, az energiahordozók ára és a kötvényhozamok ismét emelkedtek, a dollár pedig erősödött.
2026. 05. 12. 11:00
Megosztás:

Hétfőn újabb csúcson zárt az S&P és a Nasdaq, a geopolitikai helyzet romlása fékezte az emelkedést

Csekély emelkedéssel indították a hetet tengerentúli részvényindexek, ami az S&P500 és a Nasdaq Composite esetében újabb történelmi csúcsot jelentett. A Dow és az S&P 0,2%-os pluszban zárt, a Nasdaq 0,1%-kal araszolt feljebb. A hangulat ezzel együtt nyomott volt, az amerikai-iráni békekötés esélye csökkent miután a felek álláspontja nem közeledett.
2026. 05. 12. 10:30
Megosztás:

Az Ondo Finance tokenizált részvényeket visz a Hyperliquidre a LayerZero hídján keresztül

Az Ondo Finance újabb fontos lépést tett a valós eszközök tokenizációja felé: a vállalat több tucat tokenizált részvényt és ETF-et tett elérhetővé a Hyperliquid ökoszisztémájában. A fejlesztés nemcsak a hagyományos pénzügyi piacok és a DeFi közötti átjárást erősítheti, hanem a LayerZero számára is fontos piaci visszaigazolást jelenthet egy nehéz időszak után.
2026. 05. 12. 10:00
Megosztás:

Pénteki szintjük közelében zártak a vezető nyugat-európai indexek hétfőn, a közel-keleti béke vagy a szoros megnyitása sem került közelebb

Óvatos hangulat jellemezte az európai részvénypiacokat, miközben a befektetők a közel-keleti geopolitikai fejleményeket, az amerikai–iráni tárgyalások elakadását értékelték. A Stoxx600 index 0,1%-kal emelkedett az előző napi záráshoz képest, a szektorok teljesítménye azonban vegyes képet mutatott. A védelmi részvények kifejezetten gyengélkedtek, miután a piacok számára kedvezőbbnek tartott béketárgyalások megtorpanni látszanak, és az amerikai vezetés elutasító nyilatkozatai növelték a bizonytalanságot. A Rheinmetall, a Renk, a Leonardo és a Hensoldt is markáns esést szenvedett el, miközben a befektetői hangulatra az is hatással volt, hogy az ukrajnai háború lezárásával kapcsolatos nyilatkozatok vegyesen értékelhetők.
2026. 05. 12. 09:30
Megosztás:

Alekszej Lihacsov: a Roszatom minden Paks II-re vonatkozó kérdésre választ tud adni Budapestnek

A Roszatom minden, a Paks II projektet illető kérdésre választ tud adni az új magyar vezetésnek - jelentette Alekszej Lihacsov, az orosz állami atomenergetikai vállalatvezetője újságíróknak hétfőn Moszkvában.
2026. 05. 12. 08:30
Megosztás:

Orbán Anita: a magyar külpolitika első feladata a bizalom helyreállítása

A magyar külpolitika első feladata a bizalom helyreállítása, visszaépítjük Magyarország tekintélyét az EU-ban és a NATO-ban is - mondta Orbán Anita külügyminiszter-jelölt kinevezés előtti meghallgatásán az Országgyűlés európai ügyek bizottsága előtt hétfőn.
2026. 05. 12. 08:00
Megosztás:

Válságban a hazai kkv-benzinkutak

A Független Benzinkutak Szövetsége Egyesület (FBSZ) felhívja a figyelmet a hazai üzemanyag-ellátás kritikus helyzetére. Az import ellehetetlenülése és a stratégiai készletek kimerülése miatt a szektor működése fenntarthatatlanná vált. A független kutak - amelyek évi 400 milliárd forint adóbevételt generálnak - jelenleg veszteséget finanszíroznak, miközben a beígért támogatások nem érkeztek meg. Sürgetjük a szakmai egyeztetést és a piaci torzulásokat okozó átmeneti szabályozás mielőbbi lezárását a vidéki ellátásbiztonság és a tisztességes piaci verseny megőrzése érdekében.
2026. 05. 12. 07:30
Megosztás:

Megalakul az új kormány, ülést tart a parlament, esküt tesznek a miniszterek

Folytatódnak kedd reggel a leendő miniszterek parlamenti bizottsági meghallgatásai, délután pedig megalakul a Tisza-kormány, majd összeül az Országgyűlés, és esküt tesznek a miniszterek.
2026. 05. 12. 07:00
Megosztás:

Sok vállalkozás megbukna egy kéthetes teszten

Sok magyar vállalkozás stabilnak tűnik kívülről, mégis egyetlen ember folyamatos jelenlététől függ a működése. Szakértők szerint ezt mutatja meg a „kéthetes teszt”: mi történik, ha a cégvezető két hétre teljesen kiesik a napi működésből. A tapasztalat szerint ilyenkor derül ki, hogy valódi rendszerről vagy személyfüggő működésről van-e szó.
2026. 05. 12. 06:00
Megosztás:

A Reklámszövetség a reklámadó eltörlését szorgalmazza

A Magyar Reklámszövetség és társszervezetei üdvözlik, hogy a Tisza-kormány első intézkedési között a veszélyhelyzeti rendeletek törvényi szintre emelésével fenntartotta a reklámadó nulla százalékos mértékét, a szervezet egyúttal az adónem eltörlését szorgalmazza - közölte az MTI-vel a Magyar Reklámszövetség hétfőn.
2026. 05. 12. 05:30
Megosztás:

Áprilisban ismét megtorpant a lakbérek növekedése

Fékre lépett az albérletpiac áprilisban a márciusi élénkülés után: a bérleti díjak országosan 0,2 százalékkal emelkedtek, Budapesten pedig 0,1 százalékkal csökkentek a lakbérek az előző hónaphoz képest, szemben az márciusi 1,6-1,6 százalékos emelkedés után. Vagyis az egy hónappal korábbi drágulást lényegében stagnálás követte a KSH–ingatlan.com lakbérindex friss adatai szerint. Éves összevetésben országosan 6,5, Budapesten pedig 4,9 százalékkal drágultak a kiadó lakások.
2026. 05. 12. 05:00
Megosztás:

Janez Jansa szerint június elejére felállhat az új szlovén kormány

A koalíciós tárgyalások állása alapján június elejére felállhat az új szlovén kormány - mondta Janez Jansa, a Szlovén Demokrata Párt (SDS) elnöke hétfőn Ljubljanában.
2026. 05. 12. 04:30
Megosztás:

Globális műkereskedelem Budapesten: ikonikus alkotások és luxusdarabok egy aukción

Budapestre érkezik a nemzetközi és hazai művészet legkiemelkedőbb válogatása. A közel 600 tételből álló kollekció bizonyítja: ma már nem szükséges a nagy külföldi aukciósházakig utazni azért, hogy nemzetközi kvalitású műtárgyak és festmények kerülhessenek egy gyűjteménybe, ráadásul vonzóbb áron.
2026. 05. 12. 04:00
Megosztás:

Minden járatot töröl a Charleroi repülőtér kedden

Országos sztrájk miatt minden induló és érkező járatot törtölt a belgiumi Charleroi nemzetközi repülőtere kedden, a brüsszeli Zaventem nemzetközi légikikötő a keddi jártaok felének kiszolgálására számít - tájékoztatott a Le Soir című, francia nyelvű belga napilap hétfőn.
2026. 05. 12. 03:30
Megosztás:

A háborús kockázatok sem fékezik a turizmust: az európaiak közel négyötöde tervez idén nyaralást

A fegyveres konfliktusok és geopolitikai bizonytalanság ellenére idén nyáron is a tavalyi rekordszint közelében marad az utazási hajlandóság – mutat rá az Europ Assistance 26 országra kiterjedő nemzetközi felmérése. A Holiday Barometer szerint a biztonság minden eddiginél nagyobb súllyal befolyásolja az utazási döntéseket: az európaiak harmada már ezt tekinti meghatározó szempontnak az úti cél kiválasztásakor. A kockázatok ugyanakkor nem fékezik a turizmust: az európaiak közel négyötöde (77%) idén is útnak indulna, a válaszadók csaknem fele pedig (46%) többet is költene. Az utazások megszervezésében eközben egyre nagyobb szerepet kap a mesterséges intelligencia is.
2026. 05. 12. 03:00
Megosztás: