Újabb jelentős támogatás a turizmus számára

A kormány a korábbi 6 pontos intézkedéscsomag után újabb támogatással segíti a gazdaság húzóágazatának számító turizmust; december 23-tól a turisztikai szolgáltatók számára is elérhető a korábban 150 milliárd forintos kerettel meghirdetett Feldolgozóipari KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási program - hívta fel a figyelmet az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ).  

Újabb jelentős támogatás a turizmus számára

Hozzáteszik, hogy miután a MTÜ javaslata alapján a kormány a feldolgozóipari program turisztikai ágazati kiterjesztéséről döntött, így a támogatásra mintegy 16 000 vendéglátóegység és 4500 szálláshely jelentkezhet.

Kiemelték, hogy a szektort érintő ismételt intézkedéscsomag jelentősen hozzájárul a turisztikai mikro-, kis- és középvállalkozások stabilitásának megőrzéséhez, a munkaerő megtartásához. Az érintett vendéglátóegységeket, illetve szálláshelyeket működtető vállalkozások foglalkoztatják a két szektor munkavállalóinak 70-80 százalékát, mintegy 80-100 ezer embert. Megtartásuk a pályán alapvető érdeke az ágazatnak, hiszen a gazdaság húzóágazatának számító turizmus fejlődéséhez, valamint a hosszútávú stabilitáshoz elengedhetetlenül szükséges a jól képzett, nagy tapasztalattal rendelkező munkavállaló - áll az MTÜ közleményében.

A módosítás eredményeként az érintett turisztikai mikro-, kis- és középvállalkozások 2023. január-március számlával igazolható földgáz, villamosenergia, illetve távhő havi átlagáruk előző évi, azonos időszakához mért növekményének fedezésére igényelhetnek, maximum 50 százalék mértékű vissza nem térítendő közvetlen támogatást. Ezt önállóan, vagy energiahatékonysági beruházáshoz felvett hitel önerő-támogatásával kombinálva is megtehetik, ugyanis a részvétel egyik feltétele, hogy a támogatott kkv-k energiahatékonysági beruházást hajtsanak végre legkésőbb 2024 végéig - ismerteti az MTÜ. Ezentúl szintén fontos kritérium, hogy 2023. III. negyedévének végére, tehát az ősz befejeztével a vállalkozásban foglalkoztatottak létszáma legfeljebb 10 százalékkal csökkenhet a 2022-es év azonos időszakához képest.

A közleményben felidézik, hogy a kormány az MTÜ javaslatai alapján novemberben egy 6 pontból álló, 30 milliárd forintos turisztikai mentőcsomagot fogadott el, az intézkedések közel 100 ezer kis- és középvállalkozó működését támogatják. A kormányzati segítségnyújtás leggyorsabb és leghatékonyabb módja a bevétel utáni 4 százalékos turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetésének 2022. október 1. és 2023. március 31. közötti felfüggesztése. További könnyítést jelent, hogy az ágazatban dolgozóknak legfeljebb 24 havi munkaidőkeret rendelhető el. A Széchenyi Pihenő Kártya alszámláinak megszüntetésére javaslat készül. A vendéglátó üzletek és a turisztikai attrakciók adatszolgáltatási kötelezettsége az NTAK felé 2023. július 1-jére módosul. A szálláshely-szolgáltatók továbbra is mentesülnek a 14 év alattiak okmányának beolvasási kötelezettsége alól. A magánszálláshelyek és egyéb szálláshelyek esetében pedig az első szálláshely-minősítés regisztrációjának határideje egy évvel, 2024. január 1-re kitolódik - sorolja a kormányzati intézkedéseket az MTÜ közleménye.


A Fed nem változtatott az irányadó dollárkamaton

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó dollárkamatok 3,50-3,75 százalékos sávján szerdán végződött kétnapos monetáris politikai ülésé
2026. 06. 17. 23:30
Megosztás:

Amikor a mosoly a befektetés része

Egy fontos tárgyalás, egy állásinterjú vagy akár egy első személyes találkozás során rengeteg apró benyomás alakul ki néhány perc alatt. A megjelenés részei sokszor észrevétlenül dolgoznak együtt: a testtartás, a hangszín, a tekintet és természetesen a mosoly is.
2026. 06. 17. 23:30
Megosztás:

Nyári diákmunkát támogató programot indított a Szociális és Családügyi Minisztérium

Nyári diákmunkát támogató programot indított a Szociális és Családügyi Minisztérium, amelynek keretében bértámogatást nyújtanak a munkáltatóknak a 16-25 év közötti, nappali tagozaton tanuló diákok és egyetemi hallgatók nyári foglalkoztatásához.
2026. 06. 17. 23:00
Megosztás:

Konstruktív párbeszéd indult a felsőoktatás jövőjéről

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) üdvözli, hogy hosszú idő után érdemi kérdéseket érintő, konstruktív párbeszéd indult a kormány és az érdekképviselet között a felsőoktatás jövőjéről - tájékoztatta az FDSZ szerdán az MTI-t, azt követően, hogy az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium előző nap a felsőoktatás megújításáról szóló konzultációra hívta az FDSZ intézményi vezetőit.
2026. 06. 17. 22:30
Megosztás:

Új transzformátor-alállomást adott át az E.ON Répcelakon

Új, 132/22 kilovoltos transzformátor-alállomást adott át az E.ON Hungária Csoport Répcelakon. Az uniós támogatással megvalósult, mintegy 2 milliárd forintos fejlesztés több mint 15 ezer ügyfél villamosenergia-ellátásának biztonságát javítja Vas vármegye északi részén.
2026. 06. 17. 22:00
Megosztás:

Az EBRD alelnökével tárgyaltak magyar miniszterek

Matteo Patronéval, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) banki tevékenységéért felelős alelnökével tárgyalt Kármán András pénzügyminiszter és Vitézy Dávid közekedési és beruházási miniszter a két tárcavezető szerdai Facebook bejegyzései szerint.
2026. 06. 17. 21:30
Megosztás:

Magyarország csatlakozott az erdők védelmét célzó európai kezdeményezéshez

Magyarország csatlakozott az erdők védelmét célzó európai kezdeményezéshez - közölte az Élő Környezetért Felelős Minisztérium (ÉKFM) szerdán az MTI-vel.
2026. 06. 17. 21:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 06. 17. 20:30
Megosztás:

Fenyvesi Klára a Nestlé Hungária új HR-vezetője

2026. július 1-jétől Fenyvesi Klára veszi át a Nestlé Hungária HR területének irányítását. Az immár közel hat éve a Nestlénél dolgozó, kiemelkedő szakmai pályát bejárt vezető Dúl Máriát váltja a pozícióban.
2026. 06. 17. 20:00
Megosztás:

Szlovénia tavaly nem teljesítette a NATO védelmi kiadási célját

Szlovénia 2025-ben nem érte el a NATO-ban korábban vállalt célkitűzést, a védelmi kiadásoknak a hazai össztermék (GDP) két százalékára emelését, de ígéretet tett arra, hogy az idén meghaladja azt - közölte Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán Brüsszelben a szlovén sajtó beszámolója szerint.
2026. 06. 17. 19:30
Megosztás:

Az Ethereum fordulóponthoz érkezett: bálnák vásárolnak, az intézményi befektetők még kivárnak

Az Ethereum árfolyama szűk sávban mozog, miközben a nagyobb szereplők látványosan gyűjtik az ETH-t. A piac azonban továbbra sem egyértelműen bikás: az intézményi kereslet visszafogott, a technikai ellenállások erősek, és a kisebb befektetők egyelőre inkább kivárnak.
2026. 06. 17. 19:00
Megosztás:

Az Adria-vezetéken július 1-jéig folytatódhat az olajszállítás Szerbiába

Július 1-jéig folytatódhat az olajszállítás Szerbiába a Janaf horvát vállalat által üzemeltetett Adria-vezetéken, miután az amerikai pénzügyminisztérium illetékes hivatala meghosszabbította a horvát társaság engedélyét - közölte a Janaf szerdán.
2026. 06. 17. 18:30
Megosztás:

Tömeges leépítés kezdődik a BBC-nél

Tömeges leépítés kezdődik az idén a BBC brit közszolgálati médiatársaságnál. A szerdán bejelentett elbocsátási terv a következő három évre kitűzött 500 millió font (több mint 200 milliárd forint) költségmegtakarítási cél elérésének egyik sarkalatos eleme.
2026. 06. 17. 18:00
Megosztás:

A webshop csak a kezdet volt: új korszakba léphet a magyar e-kereskedelem

Ha valaki 2011-ben azt állítja, hogy másfél évtized múlva a magyarok tömegesen online vásárolnak, bankkártyával fizetnek, csomagautomatába kérik a rendeléseiket, miközben a webshopok működését mesterséges intelligencia támogatja, egyszerűen scifinek hangzott volna. Pedig pontosan ez történt.
2026. 06. 17. 17:30
Megosztás:

Újabb hőhullám érte el Franciaországot

A májusi végi kánikulai napok után újabb hőhullám érte el szerdán Franciaországot, amelynek következtében a fokozatosan emelkedő hőmérséklet a nyár hivatalos első napjaira a hétvégén akár 40 Celsius fokra is emelkedhet.
2026. 06. 17. 17:00
Megosztás:

Az online jelenlét 5 legdrágább hibája, amit KKV-k elkövetnek

Az online jelenlét ma már nem pusztán egy weboldal vagy közösségi média profil meglétét jelenti, hanem egy tudatosan felépített ügyfélszerző rendszert, amelynek sikerét gyakran néhány visszatérő hiba akadályozza meg, ezért érdemes megismerni azt az öt leggyakoribb problémát, amely a KKV-k számára jelentős bevételkiesést és versenyhátrányt okozhat.
2026. 06. 17. 16:30
Megosztás:

Ilyen boltok lesznek a salgótarjáni STOP SHOP-ban

Elkészült az épület külső szerkezete, gőzerővel zajlanak a belső munkálatok – egyre bővül a márkakínálat is.
2026. 06. 17. 15:30
Megosztás:

Az elektromos autót feltölthetjük napelemről is otthon

A napelemrendszer ma már nem csupán egy eszköz az általános rezsiköltségek csökkentésére, hanem egy komplex otthoni energetikai ökoszisztéma és a zöld közlekedés egyik alapja. A legújabb kutatás eredményei rámutatnak egy jelentős piaci és felhasználói szemléletváltásra, a technológiai innovációk pedig megteremtik a fizikai lehetőséget is arra, hogy az autónkra és a házunkra egyetlen egységként tekintsünk.
2026. 06. 17. 15:00
Megosztás:

1,2 millió forintos négyzetméterár alatt keresik az eladó ingatlanokat a vevők

Az év első hónapjai érezhető lassulást hoztak a IV. és XV. kerület ingatlanpiacán is. A választások előtti bizonytalanság, a megugró árak és a vevők óvatossága egyszerre fogta vissza a keresletet, miközben a kínálat egyre inkább bővült. A szakértő szerint azok tudnak most könnyebben értékesíteni, akik 1,2 milliós négyzetméterár alatt kínálják eladó ingatlanukat.
2026. 06. 17. 14:30
Megosztás:

Szankciómegkerülés: mikor válhat büntetőüggyé egy exportügylet?

Magyar cégek számára is komoly jogi kockázatot jelenthet az Európai Unió új, egyre agresszívebb fellépése a szankciómegkerüléssel szemben. Már nem csupán az Oroszországba közvetlenül irányuló export kerülhet hatósági vizsgálat alá: egy harmadik országba lebonyolított, papíron szabályos ügyletből is lehet büntetőügy, ha felmerül, hogy az exportőr figyelmen kívül hagyta a továbbértékesítés valós kockázatát. A részleteket a PLM Legal szakértője ismerteti.
2026. 06. 17. 14:00
Megosztás: