Ukrajna elismerte a többes állampolgárságot

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök több jogszabállyal együtt aláírta kedden a többes állampolgárság ügyét szabályozó törvényt is, amit az X-en jelentett be.

Ukrajna elismerte a többes állampolgárságot

"Aláírtam az ukrán parlamenttől érkezett dokumentumokat: a többes állampolgárságról szóló törvényt, az Oroszország Ukrajna elleni agressziós bűncselekménye miatt létrehozandó különleges törvényszékről szóló megállapodás ratifikációját, valamint a gyalogsági aknák elleni ottawai egyezmény Ukrajnára vonatkozó hatályának felfüggesztését. Hálás vagyok a parlamenti képviselőknek ezen döntések támogatásáért. Mindegyik erősíti Ukrajnát" - írta az államfő bejegyzésében.

Hangsúlyozta: a többes állampolgárság révén több tekintetben valós jogi alapot teremthetnek az ukrán nép egységéhez, "azokhoz a milliókhoz, akik ukránként élnek a világ minden kontinensén, valamint azokhoz a más nemzetiségű emberekhez, akik sorsukat Ukrajnához kötötték".

"A törvényszék és a világ országai, illetve nemzetközi szervezetek közötti együttműködés segítségével biztosítani tudjuk, hogy Oroszország valóban elkerülhetetlenül felelősségre legyen vonva az Ukrajna elleni háborúért. A különféle fegyverek, köztük a gyalogsági aknák alkalmazására vonatkozó lépések révén pedig legalábbis elérhetjük az erőviszonyok és az eszközök közötti paritást, amelyek szükségesek az orosz agresszió elleni védekezéshez. Oroszország soha nem volt részese az ottawai egyezménynek, és soha nem tett őszinte lépéseket semmiféle fegyvercsökkentési politika vagy a fegyverhasználati gyakorlatok humanizálása terén" - szögezte le.

Zelenszkij közölte: utasította a kormányt, hogy haladéktalanul dolgozza ki és fogadja el a törvények végrehajtásához szükséges valamennyi alacsonyabb szintű jogszabályt. "Már most megkezdhetjük azon első partnerállamok meghatározását, amelyekkel bevezetésre kerül a többes állampolgárság" - tette hozzá.

A Jevropejszka Pravda hírportál emlékeztetett arra, hogy a többes állampolgárságról szóló törvény elképzelése már az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború előtt is terítéken volt, és a háború 2022. évi kezdete után különösen aktuálissá vált. Az erről szóló törvényjavaslatot Zelenszkij még 2024 januárjában nyújtotta be a parlamentnek, amely június 18-án fogadta el a jogszabályt.

Jól halad a mohácsi Duna-hídhoz kapcsolódó úthálózat építése

Az épülő mohácsi Duna-híd és a hozzá kapcsolódó csaknem harminc kilométer hosszan létesülő utak kivitelezésével kapcsolatos projekt az ütemterveknek megfelelően halad, és elérte a 35 százalékos készültségi szintet - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium útépítésekért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Mohácson, sajtótájékoztatón.
2026. 04. 04. 04:00
Megosztás:

A Frontiers hazahozza első csúcskutatóját: Roska Botond alakít kutatócsoportot Magyarországon

A világszerte elismert, Wolf-díjas neurobiológus génterápiás fejlesztései a gyógyításban új esélyt adnak a látássérült vagy vak embereknek. A Frontiers első Fellow-jaként Magyarországon épít tudásközpontot.
2026. 04. 04. 03:00
Megosztás:

Családi házban laksz? Akkor készülj az újabb sarcra!

Egy családi ház ma Magyarországon már nemcsak rezsit, felújítást és biztosítást jelent, hanem egyre több adó- és kötelező befizetési tételt is.
2026. 04. 04. 02:00
Megosztás:

Aláírták a törvényt! Nyugdíjasok 65 év felett akik érintettek

Sokakat felkavart a hír, hogy új szabályozás lépett életbe a magyar nyugdíjrendszerben, és a 65 év felettiek helyzete ismét reflektorfénybe került. A közösségi oldalakon és a sajtóban is gyorsan terjedtek a találgatások: változik a korhatár? Elveszhet valamilyen jogosultság? Szigorítás jön az időseknek? A valóság azonban ennél árnyaltabb – és sokkal fontosabb is azoknak, akik most készülnek nyugdíjba, vagy már betöltötték a 65. életévüket.
2026. 04. 04. 01:00
Megosztás:

Szerbia ismét meghosszabbította a kőolaj és az üzemanyagok exportjára vonatkozó tilalmat

Szerbia május 2-ig meghosszabbította a kőolaj és az üzemanyagok exportjára vonatkozó tilalmat, hogy megvédje a hazai piacot, "mivel a globális események jelentős mértékben befolyásolják e termék ellátását és a kínálat csökkenését" - közölte a kormány.
2026. 04. 04. 00:05
Megosztás:

Megkezdődött a Vajda-Papír Csoport történetének legnagyobb, 40 milliárd forintos beruházási programja

A Vajda-Papír Csoport 3 éves 40 milliárd forintos stratégiai beruházási programot indít a hatékonyság, fenntarthatóság és kapacitás bővítése érdekében. Ennek része lesz a meglévő üzemek bővítése, modernizálása, a létszámbővítés és új piacok megszerzése is. A Vajda-Papír ezzel a beruházási programmal indítja el eddigi legnagyobb fejlesztési ciklusát, amely egyszerre bővíti gyártókapacitását, modernizálja technológiáit, fenntarthatóbbá teszi a működést és megerősíti régiós piaci pozícióját – új szintre emelve a vállalat versenyképességét és a magyar higiéniai papírgyártás ellátásbiztonságát.
2026. 04. 03. 23:00
Megosztás:

A magyar munkavállalók riasztó állapotára figyelmeztet a szakértő az Egészség Világnapján

Az Országos Mozgásszervi Állapotfelmérés adatai rávilágítanak arra, hogy a mozgásszervi panaszok ma már nem csupán egyéni egészségügyi problémát jelentenek, hanem súlyos teljesítménybeli és gazdasági kockázatot hordoznak a vállalatok számára. A 21. században a mozgásszervi megbetegedés a szív- és érrendszeri betegségek után a leggyakoribb orvoshoz fordulási ok. A jövő gerincbetegei pedig azok, akik a jelenben még a TikTokot pörgetik.
2026. 04. 03. 22:00
Megosztás:

Tűzszünetet sürgetett az orosz és a török elnök

Tűzszünet mielőbbi megteremtése és az összes fél érdekeit figyelembe vevő megállapodások kidolgozása mellett szállt síkra Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban - közölte a két vezető pénteki telefonbeszélgetéséről a Kreml sajtószolgálata.
2026. 04. 03. 21:00
Megosztás:

A távközlési kkv-k versenyképességét támogató fejlesztés indult

Csaknem 900 millió forint támogatással indított programot a távközlési szektorban működő kis- és középvállalkozások (kkv-k) digitális transzformációjának és versenyképességének növelésre a HTEnet Innovációs Nonprofit Kft. - közölte a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület az MTI-vel.
2026. 04. 03. 20:00
Megosztás:

Ukrán cég vásárolta fel az ArcelorMittal utolsó romániai üzemét

Ukrán cég vásárolta fel a csőtermékeket gyártó román ArcelorMittal Tubular Products Romant - írta vállalati közlemény alapján a profit.ro.
2026. 04. 03. 19:00
Megosztás:

Folytatódott a turisták és a vendégéjszakák számának csökkenése Romániában

Februárban is folytatódott a turisták és a vendégéjszakák számának csökkenése Romániában - közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2026. 04. 03. 18:00
Megosztás:

A BMW eladásai 24,5 százalékkal nőttek Magyarországon az első negyedévben

A BMW Group Magyarország 24,5 százalékkal növelte a BMW márka eladásait 2026 első negyedévében a tavalyi év azonos időszakához képest; január és március között 1870 új BMW talált gazdára Magyarországon, amellyel a bajor márka őrzi vezető pozícióját a hazai prémium szegmensben - tájékoztatta a társaság az MTI-t közleményben.
2026. 04. 03. 17:00
Megosztás:

Az MBH Bank igazgatósága részvényenként 124 forint osztalék kifizetését javasolja

Az 1000 forint névértékű törzsrészvényekre bruttó 124 forint osztalék kifizetését javasolja az MBH Bank Nyrt. igazgatósága a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön közzétett, az április 27-i közgyűlésre készült előterjesztés szerint.
2026. 04. 03. 15:00
Megosztás:

Lakásvásárlás okosan: így válasszunk megfelelő méretet és elrendezést!

Lakásvásárlás során a szobaszám és az alapterület meghatározása fontos kérdés, és a szakértői tapasztalatok szerint a döntést gyakran nem a négyzetméterek, hanem az élhetőség és az elrendezés befolyásolja leginkább. De milyen szempontokra kell figyelni a szobaszám és alapterület meghatározásakor?
2026. 04. 03. 14:00
Megosztás:

A szőlőkabóca visszaszorításának egyik kulcsa lehet a helyes metszési gyakorlat

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) munkatársai egri esettanulmányukban arra mutattak rá, hogy ültetvényekben alkalmazott metszési gyakorlat jelentősen befolyásolhatja az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) egyedszámát. A kártevő 2006 óta van jelen Magyarországon, mára országszerte elterjedt, és a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma terjesztésével komoly veszélyt jelent a szőlőművelésre. Mivel a fitoplazma kórokozó ellen közvetlenül jelenleg nem lehetséges a védekezés, a kabóca állományának csökkentése kulcsfontosságú.
2026. 04. 03. 13:00
Megosztás:

Egyre jobban háttérbe szorítják a személyi kölcsönök a jelzáloghiteleket

Hároméves mélypontra süllyedt februárban a frissen megkötött jelzáloghitel-szerződések száma, és alig haladta meg a háromszázat – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A gyenge keresletben jelentős szerepe lehet annak is, hogy a személyi kölcsönöknél egyre kedvezőbbé – illetve rugalmasabbá – válnak az igénylési feltételek.
2026. 04. 03. 12:00
Megosztás:

A Cardano megelőzte az Ethereumot a Google kvantumbiztonsági rangsorában

Egy friss Google Quantum AI tanulmány alaposan felkavarta a kriptovilágot: a jelentés szerint a Cardano erősebb védelmet kínál a jövő kvantumszámítógépes fenyegetéseivel szemben, mint az Ethereum. A kutatás nemcsak új sorrendet állított fel a blokkláncok között, hanem komoly kockázatokra is rámutatott az ETH ökoszisztémában.
2026. 04. 03. 11:00
Megosztás:

Bitcoin felé fordul a tőke? Az ETF-adatok most kemény üzenetet küldtek az Ethereum piacának

Miközben a Bitcoin stabilan vonzza a befektetői pénzeket, az Ethereumhoz kapcsolódó spot ETF-ekből látványos tőkekiáramlás indult meg. Az április 2-i adatok alapján egyre élesebben látszik, hogy a piac most nem egyformán kezeli a két legnagyobb kriptoeszközt. A Bitcoin tartja magát, a kisebb altcoinok is kapnak némi figyelmet, az ETH viszont rövid távon szemmel láthatóan elvesztette lendületét.
2026. 04. 03. 10:00
Megosztás:

Együttműködési megállapodást kötött a Hungarian Procurement Community (HPC) és a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE)

Együttműködésről állapodott meg a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) és a Hungarian Procurement Community (HPC), azaz a Magyar Beszerzők Közössége. A partnerség célja, hogy a két szakmai szervezet kölcsönösen támogassa egymás tevékenységét, valamint erősítse a logisztikai és beszerzési szakemberek közötti szakmai párbeszédet Magyarországon.
2026. 04. 03. 09:00
Megosztás:

Tényleg az Otthon Start hozta el az albérletárak esését?

Már az Otthon Start hitelprogram indulásakor arra számítottak a szakemberek, hogy a kedvezményes hitellehetőség megfékezheti az albérletárak emelkedését. A viszonylag alacsony önerő és fixen 3%-os hitelkamat ugyanis egyre több potenciális bérlőt terelhet a saját lakás vásárlása felé. Emellett még mindig sokan vásárolnak lakást befektetési céllal a csökkenő megtérülés ellenére is, ez pedig folyamatosan növeli a kínálatot az albérletpiacon.
2026. 04. 03. 08:00
Megosztás: